• Czwartaki w kinie.

          • Trzy tygodnie po wizycie w teatrze, bo 8 listopada 2023 nasze „czwartaki” pojechały do Cinema City w łódzkiej Manufakturze na film pt.: „Sposób na ducha”.

            Ta najnowsza kreskówka oparta na opowiadaniu Oscara Wilde’a pt.: „Duch z Canterwile”, była dość luźną jego ekranizacją, jednak sympatyczna historyjka o nieszczęśliwym duchu, który nie może wystraszyć najnowszych właścicieli zamku, w którym on pokutuje, przypadła do gustu naszym małym widzom. Poza filmem na pograniczu horroru, atrakcją były też dwie rzeczy: możliwość kupienia sobie kinowych przekąsek oraz to, że uczniowie mogli usiąść,  gdzie chcieli na sali, bo tak się złożyło, że byliśmy jej jedynymi użytkownikami.

            Wszyscy uznali kolejną wycieczkę za udaną. Czekamy na następną, która już niedługo, bo na początku grudnia.

          • Porządek w emocjach

          • Świat przedszkolaków pełen jest różnorodnych przeżyć. Dzieci przechodzą w tym okresie intensywny rozwój emocjonalny.

            W celu wspierania rozwoju emocjonalnego i społecznego oraz rozwijania inteligencji emocjonalnej dzieci w oddziale przedszkolnym zostały przeprowadzone  warsztaty psychologiczne pt. Porządek w emocjach. Dzieci  podczas zajęć uczyły się rozpoznawać i nazywać emocje, rozwijały wrażliwość emocjonalną i empatię, uczyły się akceptacji własnej emocjonalności. Rozwijały umiejętność wyrażania i rozładowywania emocji w sposób akceptowany społecznie oraz adekwatnego reagowania na emocje innych.

            Dzieci podczas warsztatów wykazały się dużą aktywnością, chętnie dzieliły się swoimi pomysłami.

          • Razem najlepiej! Pumpkin Day w klasie 4C

          • 31 października…cóż to był za dzień! Było pomarańczowo, pachnąco, smacznie i ekscytująco.

            Uczniowie klasy 4c, już przed pierwszym dzwonkiem dekorowali salę lekcyjną, tak by stworzyć odpowiedni nastrój przy wspólnym świętowaniu. Były dynie w rozmaitych kształtach i kolorach, dyniowe lampki oraz własnoręcznie wykonane ozdoby.

            Na stołach zagościły przygotowane wspólnie z rodzicami i dziadkami pyszności m.in. nieziemskie babeczki, ciasteczka w kształcie dyniowych buziek, ciasteczkowe pająki, przepyszne ciasto dyniowe, „pozytywne” galaretki, wytrawne paluchy, dyniowe mandarynki i wiele innych wspaniałych przekąsek w barwach jesieni. Z tego miejsca bardzo dziękujemy rodzicom i dziadkom za pomoc w przygotowaniu tych wszystkich pyszności, bez Was by się to nie udało 😉.

            A co po degustacji… oj działooooo się!

            Zaczęło się od tańca, a skończyło na licznych zabawach integracyjnych, m.in. przechodzenie pod dyniowym sznurem, gdzie kreatywności nie było końca, jedzenie jabłek bez użycia rąk- tutaj śmiechu było co nie miara, wyścigi, rzucanie dyniowych cukierków do pudełka z zasłoniętymi oczami.

            Był też czas na miłe słowo i życzliwość, gdzie uczniowie przekazując dynię, mówili sobie nawzajem coś miłego. Przyjemnie było obserwować reakcje oraz uśmiechy na twarzach wychowanków, po usłyszeniu miłych słów na swój temat.

            Uczniowie jednogłośnie stwierdzili, iż życzliwość jest nam bardzo potrzebna w codziennym życiu… .Także bądź życzliwy, powiedz dziś swojemu koledze, koleżance, rodzeństwu, mamie, tacie czy dziadkom coś miłego, a z pewnością odwdzięczą się uśmiechem i miłym słowem… .

            A z ciekawostek warto wiedzieć, iż PUMPKIN czyli dynia poza swoim podstawowym znaczeniem, ma też znaczenie nieformalne. Możesz użyć słowa PUMPKIN, jeśli chcesz zwrócić się do kogoś w sposób pieszczotliwy: koteczek, misiaczek, skarbek 😉.

            Pozdrawiamy i przesyłamy dużo uśmiech i życzliwości- 4c.

            Zabawa integracyjna - zaufaj mi.

            Zabawa integracyjna - skaczące jabłka.

          • Uczniowie klasy 1a w miejscach pamięci

          • Polska ma wiele Miejsc Pamięci zasługujących na trwałe upamiętnienia w kraju.

            W Strykowie jest ich kilka i tam udali się w dniu 2 listopada 2023 r. uczniowie klasy 1a z wychowawczynią. Dzieci uczyły się dotykając historii w bezpośrednim kontakcie z miejscami szczególnie ważnymi dla tożsamości lokalnej i narodowej: grobami polskich żołnierzy poległych w bitwach w czasie II wojny światowej, pomnikiem upamiętniającym poległych Polaków w czasie Powstania Styczniowego.

            Uczniowie zapalili znicze na grobach żołnierzy i pozostawili własnoręcznie zrobione serca na znak pamięci i wdzięczności za to, że dzięki Ich bohaterstwu i poświęceniu życia, mogą żyć w wolnym kraju.

          • Październik to Miesiąc Bibliotek Szkolonych!

          • Tegoroczne Święto Biblioteki Szkolnej obchodzone jest pod hasłem „Podróż do świata wyobraźni”. Nic bardziej trafnego! Wszak spotkania w bibliotece, to małe podróże do świata wyobraźni. Podczas przerw snujemy opowieści oglądając książki graficzne. Jest zabawnie, ciekawie, a bywa i fantastycznie. Każda środa to w bibliotece wyjątkowy czas! W tym dniu bowiem, biblioteka serwuje strefę ciszy – Biblioteczny Dobrostan! Przy zasłoniętych oknach, muzyce relaksacyjnej, w ciszy możemy się odstresować, zrelaksować, odpocząć. Dobrostan pozwala nam podróżować w swój własny, indywidualny świat wyobraźni. 

            Dbając o nasz wszechstronny rozwój, panie bibliotekarki przygotowały dwie świetne wystawy:  

            • 250 rocznica Komisji Edukacji Narodowej - wystawa 3D w formie aktywizującego lapbooka”  

            • „Jan Marcin Szancer” w ramach projektu edukacyjnego „Ilustratorki i ilustratorzy naszych lektur”. 

            Lubimy to fajne, twórcze miejsce!  

          • Tak się bawi 6B, czyli Dzień Dyni.

          •  

            26 października, na ostatniej godzinie wychowawczej, z inicjatywy przewodniczącego klasy 6b- Piotra, przygotowaliśmy Dzień Dyni.

            W wystrojonej sali, zasiedliśmy przy stołach, by spróbować dyniowych „groźnych” babeczek, ciast, bananowych duszków i innych frykasów, związanych z tym dniem. Przekąski wykonane były własnoręcznie. Na koniec bawiliśmy się w kalambury. To była wyjątkowa godzina, której głównym celem była nasza integracja. Dobrą zabawą okazało się nawet sprzątnie klasy po udanej dyniowej imprezie.

            Śmiechów i wygłupów nie było widać końca. Niestety nasze party przerwał dzwonek. Dziękujemy rodzicom za pomoc. 

          • Piękne słońce, wyjątkowo jak dla nas… dla Zuzi.  

          • Od samego rana, mimo poniedziałku, dało się zauważyć na szkolnych korytarzach wyjątkowe poruszenie. Uczniowie żwawo wyjmowali z plecaków czerwone, papierowe serduszka. Równiutkie kształty, różne wielkości, a wszystkie czerwone. Sprawdzanie: czy na pewno wszyscy mają, bo dziś są potrzebne, bo to dla Zuzi. Wszyscy wiedzą, że to mała dziewczynka, której bardzo potrzebne jest nasze wsparcie, także to finansowe. Leczenie jest bardzo kosztowne, ale niezbędne, aby Ona też mogła kiedyś przyjść do szkoły, może też z papierowym serduszkiem dla wsparcia innego dziecka.  

            Równiutko o dziesiątej, wszyscy uczniowie pod opieką nauczycieli pojawili się na szkolnym boisku. Utworzyli wielkie serce małych serduszek, a pan Mikuła, tata Olka z 7b, wykorzystując dron wykonał piękne zdjęcie.  

            Zuziu to dla Ciebie! Jesteśmy z Tobą, myślimy o Tobie i będziemy Cię wspierać. 

          • ,,Rodzinka w formie".

          • 27 października został rozstrzygnięty konkurs fotograficzny ,,Rodzinka w formie". Celem konkursu było wskazywanie różnorodnych, ciekawych form spędzania czasu z rodziną,  promując zdrowy styl życia.

            Zwycięzcami konkursu zostali :

            I Miejsce - Alicja Gromek kl. 2b

            II Miejsce - Nina Lech kl. 2c

            III Miejsce- Amelia Majchrzak kl. I b i Miłosz Majchrzak kl. 3a

            Pozostałym uczestnikom dziękujemy za wzięcie udziału w konkursie. Każdy  z nich dostał dyplom i nagrodę.

          • Czwartaki w teatrze

          • 19 października 2023 wszystkie klasy czwarte pierwszy raz z nowymi wychowawcami pojechały do Teatru „Picolo” w Łodzi na spektakl pt.: „Nić Ariadny”.

            Przedstawienie oparte na mitach greckich bardzo się uczniom podobało. Poza tym specjalną atrakcją była pogadanka z dyrektorką teatru, która zapoznała młodych widzów z budową sceny, a także wykonała z wybranymi osobami kilka ćwiczeń aktorskich, mających na celu budować pewność siebie na scenie.

            Wycieczkę uczniowie uznali za udaną i zażyczyli sobie jak najszybciej następnej.

        • logo
          • Szkoła pamięta

          • W naszej małej ojczyźnie jest wiele miejsc pamięci narodowej. Odwiedzamy je nie tylko z okazji ważnych świąt, ale także podczas spacerów, wycieczek, przejażdżki z rodzicami. Przed nami czas zadumy, refleksji, pamięci. Zapaliliśmy znicze na żołnierskich grobach, odwiedziliśmy także miejsce śmierci Marii Piotrowiczowej  - naszej lokalnej bohaterki, uczestniczki powstania styczniowego.

            Szczególnie w Dzień Wszystkich Świętych i w Zaduszki warto wziąć dodatkową lampkę, aby zapalić ją na mogiłach żołnierskich, powstańczych ale także na grobach samotnych i opuszczonych.

            "Przemijamy. Stare ustępuje miejsca nowemu, w ten sposób świat posuwa się naprzód. Ale pamiętajmy o tych, którzy odchodzą - ta pamięć daje im nieśmiertelność"

            (Rafał Kosik, Felix, Net i Nika oraz Pułapka Nieśmiertelności).

          • Dzień Kundelka w świetlicy

          • 25 października po raz kolejny świetlica szkolna obchodziła Światowy Dzień Kundelka. Pomimo, iż jest to nietypowe święto niesie za sobą przesłanie i jest wyjątkowo pouczające. Zwraca uwagę na los najlepszego przyjaciela człowieka, czyli psa.

            Podczas zajęć Świetliczaki z radością opowiadały o swoich pupilach, jak się wabią, co najbardziej lubią robić ze swoimi czworonogami, oraz  jak o nich dbają.

            Świetliczaki wiedzą, że każdy pies - kundelek czy rasowiec - zasługuje na uwagę i miłość! 

            Tego dnia dzieci słuchając wesołych piosenek o kundelkach, lepiły z plasteliny sylwetki swoich milusińskich.   

          • Pasowanie na Świetliczaka

          • W dniu 25.10.23 r. w świetlicy szkolnej odbyło się uroczyste pasowanie na Świetliczaka.

            Zanim uczniowie zostali przyjęci do grona świetliczaków musieli wykazać się wiedzą na temat zasad obowiązujących w świetlicy szkolnej.

            Następnie złożyli uroczystą przysięgę i przystąpili do pasowania. Na pamiątkę uroczystości otrzymali medale. Po uroczystości zaczęła się wspaniała zabawa przy muzyce z balonami.

            Wychowawcy świetlicy życzą nowym Świetliczakom wielu sukcesów w nauce oraz radości w życiu świetlicowym.

          • Włączyliśmy historię – BohaterOn w naszej szkole

          • Lustro- zwierciadło duszy. A przed lustrem dwoje ludzi, aktorzy, którzy pokazują emocje towarzyszące dwojgu młodym ludziom, którzy 1 sierpnia 1944 wychodzą z domu.

            Gdy wychodzimy z domu, dochodzimy do lustra by poprawić włosy, sprawdzić czy bluzka ładnie leży, a spodnie nie są wymięte. Powstańcy wychodzący walczyć, stanęli przed lustrem, by zapłakać. Nad sobą, nad Polską, nad ofiarami, nad losem, nad swoją młodością, której nikt im nie odda. Nie odda. Nikt. Ale możemy pamiętać, oddać hołd, pielęgnować pamięć. Tak też zostały poprowadzone zajęcia w klasach siódmych SP nr 2 w Strykowie. Uczniowie obejrzeli spoty z akcji BohaterOn, interpretowali symbolikę lustra. Wspominali swój 1 sierpnia 2023, czy przystanęli, czy zachowali ciszę, czy wspominali. Tę wzniosłą chwilę dla Warszawy, uczniowie oglądali na kolejnym spocie, a także na innych materiałach dostępnych w Internecie.

            By pokazać, że kiedyś Polska była walcząca- dziś jest pamiętająca, uczniowie wykonali prace- symbol pamięci.

        • logo akcji
          • Polskie Państwo Podziemne

          • 27 września 1939 roku w oblężonej przez Niemców Warszawie gen. Michał Tokarzewski-Karaszewicz utworzył wraz z grupą oficerów WP Służbę Zwycięstwu Polski – konspiracyjną organizację wojskową, mającą kontynuować walkę przeciwko obu okupantom – Niemcom i ZSRS. Tajne struktury podporządkowane rządowi emigracyjnemu nazywano po wojnie Polskim Państwem Podziemnym. Drugiego takiego państwa nie było w całej Europie.

            Aby upamiętnić ruch oporu stworzony przez Polaków co roku 27 września obchodzimy Dzień Podziemnego Państwa Polskiego.  

        • logo akcji
          • „A lato było piękne tego roku” – Polski Wrzesień

          • Wrzesień kojarzy się nam wszystkim z końcem lata, bogactwem jesieni, pożegnaniem  beztroskich zabaw  i rozpoczęciem kolejnego roku szkolnego.

            Nie zawsze jednak tak było. Był taki wrzesień... kiedy zamiast szkolnego dzwonka tysiące dzieci, młodych ludzi, nauczycieli usłyszało odgłosy bombardowań, huk dział, świst pocisków.
            Był taki wrzesień 1939 roku, kiedy to Niemcy i ZSRS napadły na Polskę. Rozpoczęła się tym samym II wojna światowa- najstraszliwszy kataklizm w dziejach XX wieku.

            Uczniowie klasy VIII omawiali główne bitwy Września 1939 roku oraz zapoznali się z miejscami pamięci  położonymi w naszej małej ojczyźnie.

            Przedstawiciele uczniów klasy VIII brali udział  w uroczystościach upamiętniających 84. rocznicę Bitwy nad Bzurą oraz 84. rocznicę napaści ZSRS na Polskę.

            Pamiętajmy o tych, którzy zginęli za naszą wolność, spokój i bezpieczeństwo.

          • Lepszy chleb z solą z dobrą wolą, niż marcepan w niewoli…

          • … oznacza, że nawet skromna gościna u życzliwych gospodarzy jest lepsza, niż luksusy w złej, niemiłej atmosferze, czy niewoli. Tak też, czyli dobrze, czuliśmy się przyjęci przez przewodników- byłych górników w Kopalni Soli w Kłodawie.

            Dlaczego właśnie tam? Cóż… Wiemy, że bez soli smutna biesiada, więc udaliśmy się na wyprawę do największej i najgłębszej kopalni soli w Polsce, która znajduje się nie w Bochni czy w Wieliczce, a w Kłodawie. Jest to jednocześnie najmłodsza kopalnia, gdyż powstała w latach 50-tych XX w. To głównie z niej pochodzi sól jadalna oraz drogowa, a roczne wydobycie sięga miliona ton! Górnicy solni wydobywają tu naturalną sól kamienną o barwie białej oraz unikalnej różowej, powstałej w okresie cechsztyńskim (tj. ponad 200 mln lat temu) z odparowania mórz i oceanów. W Europie różowa sól wydobywana jest tylko w Kłodawie.

            W czasie zwiedzania, dowiedzieliśmy się wiele na temat historii powstania złóż kłodawskich oraz zastosowania soli; poznaliśmy legendy i historie związane z kopalnią, pracę i strój górnika, a także podziwialiśmy solne rzeźby i obrazy z soli.

            Zjazd windą na poziom 600 m pod powierzchnią ziemi z prędkością 6 m/s pozostawił nam niezapomniane wrażenia, a przejście wyrobiskami korytarzowymi do podziemnej kaplicy św. Kingi - opiekunki górników solnych- wprawił nas w osłupienie. Możliwość zobaczenia maszyn używanych w podziemnym górnictwie solnym i innych osobliwości górnictwa solnego to kolejny atut naszej podziemnej wycieczki. Natomiast już u progu olbrzymiej komory ze sceną, dosłownie stanęliśmy jak przysłowiowy słup soli, zauroczeni jej wielkością i pięknem. Ciekawostką jest, iż w 2007 r. pobito tu rekord Guinessa w kategorii „najniżej odbywający się koncert muzyczny na świecie”.

            Kolejną ciekawostką jest także fakt, że między zmianami, tą samą windą co turyści, zwożone są ładunki wybuchowe, które zakładane są w trakcie zmiany, na szczęście daleko od trasy turystycznej, a odpalenie następuje zdalnie z powierzchni i pomiędzy zmianami, gdy pod ziemią nie ma absolutnie nikogo. Dlatego czuliśmy się bezpiecznie.

            Po takiej wyprawie w głąb ziemi i wspólnych wrażeniach, możemy teraz zjeść ze sobą beczkę soli.

            Następnie, udaliśmy się do małej wsi Besiekiery w powiecie łęczyckim, by zobaczyć ruiny średniowiecznego zamku otoczonego fosą.

            W Uniejowie widzieliśmy wybijające na rynku gorące źródła termalne, natomiast przy zbiorniku Jeziorsko poznaliśmy historię ocalonego przed zalaniem XVII-wiecznego kościółka, a także znaczenie jazów, czyli budowli hydrotechnicznych.

            Dziś czujemy, będąc młodymi, że poznając przeszłość naszego regionu, stajemy się przyszłością, solą tej ziemi.

            Klasa VI B

          • Policyjna Akademia Bezpieczeństwa

          • 20 października 2023 roku przedstawiciele Naszej Szkoły, uczniowie klasy 2, Julia Gawrysiak i Aleksander Łuczak, brali udział w powiatowym etapie "Policyjnej Akademii Bezpieczeństwa".

            Wraz z opiekunem udali się na teren Zespołu Szkół nr 1 im. Batalionów Chłopskich w Bratoszewicach, aby wykazać się swoją wiedzą nt bezpieczeństwa i zasad obowiązujących w ruchu drogowym, ale także sprawnością fizyczną w trakcie pokonywania niełatwego toru przeszkód.

            To już XVI  Policyjna Akademia Bezpieczeństwa, organizowana przez Komendę Powiatową Policji w Zgierzu. Wydarzenie to objęto Honorowym Patronatem Burmistrza Strykowa.

          • Wycieczka do Zagrody Ekologicznej w Sapach

          • W piękny, jesienny poranek w dniu 17.10.2023 r. dzieci z oddziału przedszkolnego wyruszyły na swoją pierwszą wycieczkę.

            Udały się do Zagrody Ekologicznej Sapy57Village na warsztaty Skąd się bierze olej?. Na warsztatach poznali historię tłoczenia oleju, rośliny z których uzyskujemy olej, dowiedziały się jak odróżnić olej rafinowany od tłoczonego na zimno oraz o zastosowaniu oleju w leczeniu, kosmetyce, kuchni i przemyśle. Podczas zajęć  odbyła się również degustacja świeżo wytłoczonego oleju.

            Na koniec dzieci wykonały własnoręcznie ekologiczne mydełka. Wszyscy wrócili do szkoły pełni pozytywnych wrażeń. 

          • Dzień Edukacji Narodowej

          • Wyobraźmy sobie słodycz, którą najbardziej lubimy. Wyobraźmy sobie, że możemy ją jeść codziennie. Po tygodniu, może dwóch poczujemy przesyt i chęć zjedzenia czegoś zupełnie innego. Obawiam się, że tak samo byłoby z wakacjami; zawsze na nie bardzo czekamy, ale gdyby trwały dłużej niż przewidziane dwa miesiące, zatęsknilibyśmy za przyjaciółmi, za rytmem szkoły, za niektórymi lekcjami. 

            Wiem, wiem, że teraz powiecie „nie”! Ale ja wiem swoje i dowodem na to jest apel, który odbył się 12.10.2023 r. Trochę inny, bez rygoru stroju galowego, bez obowiązku występowania; swobodny i bardzo wesoły! 

            Najpierw przedstawił się przewodniczący szkoły: Tymon Jagielski i otrzymał gromkie brawa. Później były życzenia dla nauczycieli- i znowu gromkie brawa. 

            Następnie pani dyrektor Marzena Ciesielska złożyła życzenia dzieciom, nauczycielom i wszystkim pracownikom szkoły- i znowu bardzo głośne owacje. 

            Istne szaleństwo oklaskiwania nastąpiło w trakcie powinszowań dla wyróżnionych Nagrodą Dyrektora nauczycieli.  

            Chwilą przyjemnego skupienia było oglądanie filmu zrealizowanego przez p. Kamilę Wiśniewską z aktorami- uczniami, którzy wypowiadali się na temat: szkoły, edukacji, oświaty, nauczycieli. 

            Piękny dzień, oby życzenia spełniały się! Dla Was uczniowie- by szkoła była przyjemnym miejscem, ludzie dookoła życzliwi, lekcje pożyteczną przygodą. 

            Wam drodzy nauczyciele- takich uczniów, którzy nie czekają dzwonka, a dalszych myśli, które uczący w nich budzi! 

    • Kontakty

      • Szkoła Podstawowa Nr 2 im.Noblistów Polskich w Strykowie
      • 42 719 81 44 (tel./fax) 509-067-898
      • ul.Targowa 21 95-010 Stryków Poland
  • Galeria zdjęć

      brak danych