• Mamy nowego Mistrza!

• Maj miesiącem książek! Maj miesiącem bibliotek! Maj miesiącem Mistrza Pięknego Czytania! Nowym Mistrzem Pięknego Czytania został Antoni Głowacki z klasy 3a SP. Podczas szkolnego konkursu dzieci z klas 2 -5 szkoły podstawowej czytały swoje ulubione teksty tylko polskich pisarzy, gdyż hasło tegorocznej edycji konkursu brzmiało „Czytamy najpiękniejsze polskie teksty ostatnich stu lat”. Jury oceniało: dykcję, poziom trudności wybranego tekstu, stronę emocjonalną przekazu, siłę i modulowanie głosu oraz ogólne wrażenie estetyczne. Wszyscy uczniowie prezentowali wysoki poziom i wszyscy otrzymali podziękowania oraz ogromne, słodkie czekolady. Mistrz Antoni oprócz tego otrzymał również piękny dyplom i zabawną książkę „Jak przetrwać w szkole i nie zwariować.”

• Quiz o Marszałku.

• Uczniowie klas IV a i IV b wzięli udział w quizie o Józefie Piłsudskim. Wszyscy wykazali się bardzo dużą wiedzą o życiu i działalności Komendanta, jednak bezbłędnie na pytania odpowiedzieli  następujący uczniowie: Piotr Reks z kl. IV a, Julia Ćwiek, Bartłomiej Palmowski, Mateusz Łachmanek i Aleksander Szczepaniak, wszyscy z klasy IV b. Wszystkim serdecznie gratulujemy!

• Lorem ipsum

• Po raz pierwszy uczniowie naszej szkoły wzięli udział w konkursie wojewódzkim organizowanym przez Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 20 w Łodzi im. Marszałka Józefa Piłsudskiego . Z racji zbliżającej się setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości temat brzmiał: „ Wielki Dzień Polaków, Wielki Dzień Komendanta - 11 listopada 1918 roku. Próba rekonstrukcji wydarzeń w przeddzień stulecia niepodległości".  Bardzo cieszy nas sukces naszej uczennicy Anny Zaczyńskiej z klasy II b, laureatki wojewódzkiego konkursu, której praca została dostrzeżona i  wyróżniona wśród dziesiątek innych prac.

Ania w uzasadnieniu do swojej pracy napisała m. in.: Postanowiłam zgłosić pracę literacką. Starałam sie w niej ukazać, jak ten wielki dzień wyglądał  w małym miasteczku. Zastanawiałam się,  czy ludzie wiedzieli o "wielkiej polityce"? Czy się nią interesowali? Cieszyli się czy może trudy dnia codziennego tak ich przygniotły, że myśleli tylko o najbardziej przyziemnych sprawach?

Moja praca to fragment pamiętnika dziewczyny, mojej rówieśnicy, mieszkającej w Strykowie. Praca przedstawia moje wyobrażenie na temat przeżyć i przemyśleń kilkunastoletniej dziewczynki oraz opisane przez nią sytuacje i zachowania ludzi w listopadzie 1918 roku.

Dla tych, którzy pragną zapoznać się z pracą Ani Pamietnik.docx

Zdjęcia w Albumie fotograficznym.

• „Czytamy najpiękniejsze polskie teksty ostatnich stu lat.”

• Szkolny konkurs: „Mistrz pięknego czytania.

Organizatorami konkursu są nauczycielki biblioteki szkolnej.

Cele konkursu:

1. Kształcenie umiejętności pięknego czytania.
        2. Kształtowanie wrażliwości na piękno polskiej literatury i polskiej mowy.
        3. Kształcenie umiejętności interpretacji tekstu literackiego.
        4. Doskonalenie dykcji.
        5. Rozwijanie potrzeb i nawyków czytelniczych uczniów.
        6. Stworzenie możliwości prezentacji własnych umiejętności i rywalizacji w przyjaznej atmosferze.
        7. Rozwijanie dbałości o kulturę słowa.
        8. Podkreślenie wagi obchodów setnej rocznicy Niepodległej.

Regulamin konkursu.

1. W konkursie biorą udział reprezentanci poszczególnych klas 2-6 szkoły podstawowej (po 1 uczniu/uczennicy z klasy). Uczniowie mogą być wyłonieni po eliminacjach klasowych lub wskazani przez nauczyciela polonistę.
        2. Wyłonieni reprezentanci przygotowują wybrany przez siebie tekst polskiego pisarza ostatnich stu lat.
        3. Tekst powinien zawierać maksymalnie 15 zdań i stanowić zamkniętą wypowiedź.
        4. Termin przeprowadzenia szkolnego konkursu „Mistrz pięknego czytania” ustala się na dzień 10 maja 2018r., na godz. 10.00
        5. Zgłoszenia reprezentantów klas przyjmowane będą w bibliotece szkolnej do dnia  9 maja 2018r.
        6. Laureatów wyłoni komisja konkursowa powołana przez Dyrekcję szkoły.
        7. Komisja będzie oceniać: dykcję czytającego, płynność czytania, sposób interpretacji, umiejętność budowania nastroju, walory artystyczne wybranego tekstu (stopień trudności tekstu, jego ciekawą akcję, dowcip, itp.) oraz wrażenia ogólne.
        8. Wszyscy uczestnicy etapu szkolnego konkursu „Mistrz pięknego czytania” otrzymają dyplomy podziękowania, a dla laureatów przewidziane są wartościowe nagrody książkowe.

Zapraszamy do udziału!