• PRACOWNICZE PLANY KAPITAŁOWE

• Od 1 stycznia 2021 pracownicy składają deklaracje

Konsekwencją rozpoczęcia stosowania przepisów ustawy o PPK do podmiotu będącego jednostką sektora finansów publicznych jest możliwość składania przez osoby zatrudnione dyspozycji dotyczący uczestnictwa w PPK. Od 1 stycznia 2021 roku osoby zatrudnione w szkole mogą składać deklaracje o rezygnacji z oszczędzania w PPK  czy zadeklarować dokonywanie wpłat dodatkowych,   a  osoby w wieku 55-70 lat mogą złożyć wnioski o rozpoczęcie oszczędzania.

• wszystkie osoby zatrudnione w wieku od 55 do 70 lat mają możliwość złożenia wniosku o zawarcie umowy o prowadzenie PPK (przystąpienie do PPK);
          • uczestnicy PPK, których wynagrodzenie nie przekracza 1,2-krotności płacy minimalnej (3.360 zł w 2021 roku ) mają możliwość obniżenia wpłaty podstawowej do PPK do 0,5% wynagrodzenia;
          • uczestnicy PPK mają możliwość dokonywania wpłat dodatkowych do PPK.

Możliwe wpłaty dodatkowe

Oprócz wpłat podstawowych do PPK zarówno uczestnik, jak i podmiot zatrudniający mają prawo przekazywać do PPK wpłaty dodatkowe. Każdy z uczestników PPK może wpłacać dodatkowo do 2% wynagrodzenia, przy czym w przypadku wpłaty dodatkowej uczestnika PPK wymagane jest złożenie pracodawcy deklaracji o wysokości wpłaty. Uczestnik jednak w każdym czasie może zmienić swoją dyspozycję i zaprzestać przekazywania do PPK dodatkowych środków. Z kolei każdy podmiot zatrudniający może przekazywać co miesiąc wpłatę dodatkową do wysokości 2,5% wynagrodzenia pracownika. Wysokość wpłaty dodatkowej do PPK może być różnicowana ze względu na okres zatrudnienia w danym podmiocie zatrudniającym, albo ze względu na inne kryteria określone w zakładowym układzie zbiorowym pracy lub regulaminie wynagradzania.

Niższa wpłata dla osób zarabiających najmniej

Należy jednocześnie zauważyć, że dla osób najmniej zarabiających ustawodawca zdecydował się wprowadzić mechanizm pozwalający obniżyć wpłatę podstawową uczestnika do PPK. W przepisach ustawy o PPK wskazano, że osoby, których wynagrodzenie nie przekracza 1,2 krotności najniższego wynagrodzenia (3.360 zł brutto w 2021 r.) mogą obniżyć odprowadzaną przez nich wpłatę podstawową do 0,5% wynagrodzenia.

Pracownik może zmieniać zdanie co do wpłat

Dobrowolny charakter uczestnictwa w PPK polega także na tym, że uczestnik może w każdej chwili złożyć deklarację rezygnacji z wpłat do PPK. Dyspozycja ta nie oznacza likwidacji rachunku PPK ani wypowiedzenia umowy o prowadzenie PPK, ale zaprzestanie dokonywania wpłat do PPK.  W każdym momencie uczestnik PPK będzie mógł wrócić do oszczędzania poprzez złożenie odpowiedniego wniosku swojemu pracodawcy.

Bonusy za udział w PPK

Każdy uczestnik PPK, który oszczędzać będzie przez 3 miesiące otrzyma 250 zł wpłaty powitalnej (art. 31 ust. 1 ustawy o PPK). Wpłata ta finansowana jest ze środków Funduszu Pracy i przekazywana bezpośrednio na rachunek uczestnika PPK, bez udziału podmiotu zatrudniającego. Ponadto każdy kto w ramach PPK w danym roku kalendarzowym odłoży co najmniej równowartość wpłat podstawowych (3,5%) od 6-krotności płacy minimalnej otrzyma dopłatę roczną w wysokości 240 zł (art. 32 ust. 1 ustawy o PPK).

ZAŁĄCZNIKI:

Wniosek_o_zawarcie_umowy_o_prowadzenie_PPK.docx