• Pierwszy dzień wiosny

          • A cóż to za ożywienie? 

            Proszę Pani! Proszę Pana! Pierwszy dzień wiosny!  

            Uśmiechnięte buzie, sportowe stroje, „pełne korytarze”. Kiedyś był to „Dzień wagarowicza”, a teraz chce się przyjść, bo każdego roku w tym dniu „w szkole jest super”.  

            W tym roku Samorząd Uczniowski zaproponował uczniom klas 4-7 wiosenny happening, oparty na działalności plastycznej. Uczniowie klas czwartych i piątych, mając do dyspozycji przybory plastyczne oraz arkusze papieru wykonywali postać Marzanny. Kto w XXI wieku pamięta tę postać? Niewielu uczniów. I to nie ze względu, na lekceważenie tradycji wiosennych, a z powodu czysto ekologicznego. Niegdyś Marzannę- symbol zimy; lalkę, kukłę w gałgankach topiono w rzece. Dziś dbając o środowisko, zmieniliśmy działania na kreatywne, plastyczne i optymistyczne. Stąd Marzanny przybrały postać pięknej dziewczyny, przystrojonej w kwiaty, z wiankami na głowie. Były też bardzo nowoczesne: ozdobione tatuażami, wysportowane. Kreatywność uczniów była bardzo duża, także tych z klas szóstych i siódmych, którzy na ośmiometrowym pasie papieru malowali pejzaż wiosenny.  

            Happening odbywał się w sali gimnastycznej, a inspiracją dla działalności uczniów były piosenki o tematyce wiosennej, wśród których najbardziej uczniom podobał się Koncert I Antonia Vivaldi “ego „Wiosna”.  

            Ta wspólna działalność była też chwilą integracji międzyklasowej, można też było zobaczyć, jak Nas jest dużo. 

            Równocześnie z happeningiem na boisku szkolnym Orlik, sześcioosobowe zespoły uczniów pokonywały dystans 21 kilometrów. W ten sposób uczniowie „strykowskiej dwójki” w kolorowych skarpetkach, solidaryzowali się z osobami obciążonymi Zespołem Downa. My pamiętamy: 21 marca obchodzimy Światowy Dzień Zespołu Downa.  

          • Przyjemne z pożytecznym

          • Uczniowie klas czwartych wybrali się do kina Cinema City w Łodzi na seans filmowy pod tytułem ,,Akademia Pana Kleksa. Wycieczka miała na celu kształtowanie wrażliwości estetycznej poprzez aktywny odbiór sztuki filmowej, kształtowanie nawyków kulturalnego zachowania się w miejscach publicznych oraz bezpiecznego zachowania w środkach transportu. To również doskonała okazja do integracji uczniów i wzmocnienia więzi koleżeńskiej. Po obejrzeniu filmu cała nasza grupa wybrała się na do kręgielni “Grakula”’gdzie w miłej i pełnej wrażeń atmosferze spędziła czas. Pełni emocji kinowych i kulinarnych, zadowoleni w doskonałych humorach wróciliśmy do szkoły. Dzień był wyjątkowo udany. 

          • „Wielkanocna palma" - rozstrzygnięcie konkursu plastycznego

          • 20 marca odbyło się rozstrzygnięcie konkursu plastycznego ,,Wielkanocna palma" organizowanego przez Ośrodek Kultury i Rekreacji w Strykowie. Na konkurs wpłynęło 100 prac konkursowych ze szkół podstawowych wykonanych w różnych technikach plastycznych.

            I Miejsce - Mikołaj Wojewoda kl. II c

            Wyróżnienie - Maria Dziuda III b

            Gratulujemy fantastycznych pomysłów !

          • Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa - Dzień Kolorowej Skarpetki w klasach 1-3

          • Kolorowe skarpetki to symbol solidaryzowania się z chorymi na Zespół Downa. Jako wyraz akceptacji, tolerancji, wrażliwości i szacunku uczniowie klasy 1-3 założyli 21 marca kolorowe skarpetki - "nie do pary". Zakładając kolorową skarpetkę zwrócili na siebie uwagę, a tym samym zwrócili uwagę na problemy ludzi chorych na Zespół Downa.

            W Światowym Dniu Osób z Zespołem Downa uczniowie pokazali, że różni ich tak niewiele- tylko jeden dodatkowy, niepasujący chromosom - tak jak dodatkowa, niepasująca skarpetki.

            Światowy Dzień Zespołu Downa przypada na 21 dzień 3 miesiąca, ponieważ dodatkowy trzeci chromosom w 21 parze chromosomów w komórkach człowieka powoduje występowanie tej wady genetycznej.

            Dzięki obejrzeniu prezentacji, wywiadu z osobami z Zespołem Downa oraz teledysku uczniowie podnieśli swoją świadomości na temat życia i potrzeb osób z Zespołem Downa.

          • “W poszukiwaniu liczby 𝜋".

          • 14 marca uczniowie klas czwartych, piątych, szóstych i siódmych pod okiem swoich nauczycielek matematyki podjęli wyzwanie: “W poszukiwaniu liczby 𝜋".

            "Na początek uczniowie w grupach czteroosobowych mięli za zadanie zmierzyć przyniesione przedmioty  w kształcie koła – za pomocą sznurka i linijki – obwód oraz średnicę, następnie z pomocą kalkulatora stosunek obwodu do tej średnicy. Po prezentacji otrzymanych wyników uczniowie wywnioskowali, iż wszystkie otrzymane wyniki są bardzo zbliżone – wynoszą nieco ponad 3. Okazuje się, że tak wyznaczyć można właśnie liczbę π.

            „Skąd te rozbieżności?” pytali uczniowie – to błędy wynikające tylko i wyłącznie z niedokładności pomiaru.  Po przedstawieniu krótkiego rysu historycznego oraz ciekawostek dotyczących Ludolfiny uczniowie zmierzyli się z rozwiązaniem rebusów na jej temat oraz dołożyli swoją cegiełkę  w wypisaniu największej ilości jej miejsc po przecinku w określonym czasie. Do pobicia rekordu japońskiego inżyniera Akira Haraguchi, który w ciągu 16 godzin wyrecytował  aż 100 000 kolejnych cyfr po przecinku liczby π jeszcze dłuuuga droga, ale kto wie może kiedyś komuś się uda;) 

          • Kangur Matematyczny.

          • W czwartek 21 marca o godzinie 9.00 w auli szkolnej odbyła się kolejna edycja Międzynarodowego Konkursu Kangur Matematyczny.

            Konkurs ten już od kilkunastu lat cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem wśród uczniów. W tym roku do udziału zgłosiło się aż 55 uczniów: Kategoria Żaczek (2 klasa) - 12 osób, Maluch (3 i 4 klasa) – 29 osób, Beniamin (5 i 6 klasa) – 10 osób i Kadet (7 i 8 klasy) – 4 osoby. Praca rozpoczęła się tradycyjnie od wypełnienia kart odpowiedzi – części dotyczącej kodu, imienia i nazwiska uczestnika oraz kategorii, w której przystępuje on do konkursu. Następnie w ciągu 75 minut uczniowie zmagali się z jak twierdzą trudnymi problemami matematycznymi.

            Na koniec każdy uczestnik otrzymał upominek – tangram chiński kangura. Teraz pozostaje już tylko czekać na wyniki,  a te dostępne będą na koncie szkolnego koordynatora p. Sylwii Werst dopiero po 16 maja. Trzymamy kciuki za naszych uczniów😊 

          • Razem najlepiej- Dzień Kobiet i Dzień Mężczyzn w klasie 4c!

          • Marzec to miesiąc, w którym Panie i Panowie czują się wyjątkowo, dlatego też w poniedziałek 11 marca w klasie 4c panowała wyjątkowa atmosfera!  

            Zaczęło się od przepysznej pizzy oraz słodkich przekąsek, następnie były życzenia oraz wręczenie medali „Super Chłopak”, które zostały własnoręcznie przygotowane przez jedną z uczennic.  

            Następnie uczniowie umilali sobie wspólny czas grając w swoje ulubione gry planszowe, które przynieśli ze swoich domowych kolekcji. Uczniowie cierpliwie i z dużym zaangażowaniem objaśniali zasady gier swoim kolegom i koleżankom, którzy grali w daną grę po raz pierwszy.  

            Bez wątpienie był do doskonale spędzony czas w doskonałym towarzystwie! 

          • Klasy trzecie na ulicy Żywiołów.

          • 14 marca uczniowie klasy 3a,3b wybrali się na wycieczkę do Centrum Nauki i Techniki EC1 w Łodzi. Głównym celem wyjazdu była Ulica Żywiołów oraz Planetarium – wyjątkowe miejsca wspierające wszechstronny rozwój dzieci, które porywa w wir interaktywnej zabawy i wspólnego odkrywania świata.   

            Wspólny wyjazd stworzył okazję do integracji oraz szansę na wspieranie indywidualnych zainteresowań uczniów. Każdy znalazł tu coś dla siebie: mali artyści i konstruktorzy, fani łamigłówek i zabaw ruchowych. Dzieci wykonały własne obserwacje, proste doświadczenia i eksperymenty dotyczące takich obiektów i zjawisk, jak woda, powietrze, energia czy kolory. Uczniowie rozwijali swoje kompetencje matematyczne: ważyli i mierzyli, porównywali kształty, rozwiązywali zagadki logiczne. Doświadczali również biegu po orbicie, ścianki wspinaczkowej, ognistego wiru. Bezpieczna, kolorowa, inspirująca przestrzeń zachęcała do samodzielnej eksploracji, wymyślania własnych wyzwań i zabaw. 

            Uczniowie wrócili do szkoły uśmiechnięci i bardzo zadowoleni z wyjazdu:)  

                                                                            

          • Młodzi naukowcy.

          • Uczniowie klasy IIIa i IIIb wzięli udział w warsztatach naukowych prowadzonych przez pracowników Łukasiewicz – Łódzki Instytut Technologiczny. W czasie zajęć uczestnicy poznali tajniki świata chemii i fizyki. Czas spędzony na wspólnym mieszaniu, obserwacjach był okazją do wspaniałej zabawy i stawiania pierwszych kroków w świecie doświadczeń naukowych.

            Podczas warsztatów zaprezentowane zostały doświadczenia z użyciem barwników naturalnych. Każdy z uczestników miał okazję przeprowadzić własne doświadczenie i dowiedzieć się np.: Jak zrobić kolorowe żelki? oraz Czy woda miesza się z olejem? To była świetna zabawa, która pobudziła wyobraźnię uczestników, a także dostarczyła cennej porcji wiedzy. Na oczach młodych naukowców nagle coś zniknęło, pojawiło się czy nieoczekiwanie zmieniło barwę.

            Dziękujemy za naukowe inspiracje - Łukasiewicz – Łódzki Instytut Technologiczny.

          • Gdzie są chłopcy z tamtych lat? Na żołnierski poszli szlak...

          •  

            W 2011 roku dzień 1 marca został ustanowiony świętem państwowym jako Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”, zwanych inaczej żołnierzami niezłomnymi. Dzień ten jest szczególnie symboliczny  dla żołnierzy antykomunistycznego podziemia, gdyż  tego dnia w 1951 roku wykonany został wyrok śmierci na kierownictwie IV Komendy Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”.  Emil Fieldorf ps. „Nil” - dowódca Kedywu, jeden z założycieli organizacji ,,Niepodległość" , Witold Pilecki ps. „Witold” - rotmistrz Kawalerii WP, działacz konspiracyjny, „ochotnik do Auschwitz”, uznany za jednego z najodważniejszych ludzi II wojny światowej, Danuta Siedzikówna  ps. ,,Inka" -18 - letnia sanitariuszka w AK, żołnierz antykomunistycznego podziemia, Jan Rodowicz ps. „Anoda” – bohaterski działacz Szarych Szeregów, uczestnik akcji pod Arsenałem i powstania warszawskiego, Hieronim Dekutowski ps. ,,Zapora", Marian Bernaciak ps .„Orlik,  Franciszek Jaskulski ps. ,,Zagończyk" i tysiące innych żołnierzy zostali zamordowani przez komunistów. Chowano ich w anonimowych grobach, ciał nie wydawano rodzinie. Na powązkowskiej  „Łączce” znajdują się symboliczne mogiły z przejmującym napisem „Jeszcze mnie nie odnaleziono”. Cześć Ich pamięci!

          • Zima, zima i… po zimie. Przed nami wiosna i Święta Wielkanocne.

          • Świąteczny czas jest zawsze piękny, pełen magii, bliskości i ciepła. Wnętrza naszych domów pięknie ozdabiają wtedy zajączki, kurczaczki, bazie kotki i żonkile. Po mieszkaniu rozchodzi się woń babki wielkanocnej, jajek, sałatek, żurku z białą kiełbasą. Na zewnątrz, mimo tego, że nie zawsze bywa ciepło, a czasem nawet sypnie śniegiem, w domach panuje piękna słoneczna pogoda, która wypełnia serca miłością. Ale nie zawsze tak bywa, czasem rządy sprawuje zimna i śnieżna Pani Zima.

            Uczniowie klasy 5a dzięki przeczytaniu lektury „Opowieści z Narnii. Lew, Czarownica i stara szafa” mogli poznać „królową” -Białą Czarownicę, która w sposób bezwzględny władała zimową, mroźną krainą.

            Zima, podobnie jak Biała Czarownica- samozwańcza władczyni Narnii, potrafi być bezwzględna, ale potrafi być też piękna, pełna zimowego uroku i mimo mrozu pełna ciepła - dzięki gorącym sercom dobrych ludzi, którzy potrafią dostrzec innych, ich kłopoty, troski i problemy. W lekturze taką dobrą postacią jest lew Aslan -uosobienie szlachetności i dobroci. Z całego serca kocha wszystkich mieszkańców Narni i jest gotowy do największych poświęceń dla nich. Widzimy to najlepiej w sytuacji, gdy Aslan decyduje się oddać własne życie, za życie Edmunda (którego Biała Czarownica „przeciągnęła na swoją stronę”, częstując go skażonym ptasim mleczkiem).

            Książka nauczyła nas tego, że zawsze Ci, którzy stoją po stronie dobra wygrywają i zostają nagrodzeni. Dlatego nie zapominajmy nigdy o innych ludziach, bądźmy razem, bądźmy życzliwi i pomagajmy sobie wzajemnie. Bo nasza moc jest w nas. A moc ta sprawia, ze wokół nas zawsze kwitną kwiaty i świeci wiosenne cieple słońce.

        • Mocni w prawie.
          • Mocni w prawie.

          • Nieznajomość przepisów prawnych nie zwalnia nas z odpowiedzialności prawnej.  

            By lepiej poznać prawo, zagrożenia oraz zakres odpowiedzialności za swoje czyny uczniowie klas siódmych i ósmej, wzięli udział w projekcie Mocni w Prawie, który realizował w naszej szkole pan Adam Kazimierczak. 

            Brak wiedzy z zakresu prawa oraz odpowiedzialności jaką czternastoletni ludzie ponoszą za swoje czyny, prowadzi do niskiego poziomu świadomości obywatelskiej. 

             Głównym założeniem projektu „Mocni w Prawie” jest rozpowszechnianie edukacji prawnej, poszerzenie wiedzy i zwiększenie świadomości prawnej uczniów.  

            Zajęcia spełniają również zadanie profilaktyczne: z zakresu przeciwdziałania zachowaniom kryminogennym oraz cyberbezpieczeństwa i cyberprzemocy. 

            Jednym z tematów poruszanych przez instruktora była kwestia zmiany postrzegania przestępstw uważanych z pozoru za „nieszkodliwe. Ta postawa obojętności wobec obowiązującego prawa oraz neutralne podejście do jego łamania szczególnie nasila się przy popełnianiu kolejnych występków. 

             Rozmówca uczulał słuchaczy na przyjmowanie i przekazywanie „paczuszek” lub alkoholu. Nie ma wytłumaczenia: „na własny użytek”. Posiadanie szkodliwych substancji, nawet w niewielkich ilościach jest czynem karalnym. Obok konsekwencji prawnych prowadzący cały czas podkreślał jak niebezpieczne dla zdrowia człowieka są narkotyki, dopalacze, alkohol- są trucizną; często śmiertelną, często już po pierwszym spożyciu. 

            Nie tylko: używki, ale także systematyczne uchylanie się od obowiązku szkolnego lub kształcenia zawodowego, używanie alkoholu lub innych środków w celu wprowadzenia się w stan odurzenia, uprawianie nierządu, włóczęgostwo, udział w grupach przestępczych, żebranie, używanie słów nieprzyzwoitych, używanie przemocy w rodzinie oraz przejawianie innych zachowań naruszających zasady współżycia społecznego, podlegają karze. 

            Ważnym blokiem tematycznym podczas spotkania był temat cyberprzestępstw. 

            Cyberprzemoc, to takie zachowania jak stosowanie przemocy przez prześladowanie, uporczywe nękanie, obrażanie, zastraszanie, wyśmiewanie się, podszywanie się pod kogoś, włamywanie się na cudze konta, publikowanie oraz rozsyłanie filmów, które kogoś ośmieszają, tworzenie obrażających kogoś stron internetowych czy pisanie obraźliwych komentarzy za pośrednictwem Internetu z wykorzystaniem portali społecznościowych, forów dyskusyjnych, czy chociażby poczty elektronicznej, a także telefonu komórkowego. 

            Nie uchroni nas fałszywe konto. Agresja elektroniczna podlega karze. 

            Warto znać prawo, warto żyć według zasad moralnych i ustalonego prawa, takie postępowanie pozwala zachować ład, sprawiedliwość, porządek. 

            Podsumowując: nieznajomość prawa szkodzi! 

            I nie chodzi tu o lęk przed karą. Chodzi o to, by jak filozof Imanuel Kant, usiąść wieczorem, spojrzeć na niebo i powiedzieć: dwie rzeczy, które napełniają duszę podziwem i czcią, niebo gwiaździste nade mną i prawo moralne we mnie”. 

          • Dni Patrona

          • W ciągu ostatnich dwóch tygodni nasi uczniowie prowadzili różnorodne działania związane z polskimi noblistami, patronami naszej szkoły.

            W ramach aktywności artystycznej powstało 7 plakatów z podobiznami poszczególnych noblistów. Wykonano je w technice kolażu inspirując się nurtem dadaistycznym. Pani Kinga Kołacka przygotowała i poprowadziła warsztaty poetyckie w oparciu o twórczość Wisławy Szymborskiej. Uczniowie otrzymali część wiersza i na podstawie swojej interpretacji mieli za zadanie dopisać własne zakończenie. Wychowawcy klas 6-8 wraz ze swoimi wychowankami obejrzeli film Andrzeja Wajdy “Wałęsa. Człowiek z nadziei.” Film opowiada o niezwykłej drodze Lecha Wałęsy, który z elektryka Stoczni Gdańskiej stał się przywódcą wolnych związków zawodowych, laureatem pokojowej Nagrody Nobla i prezydentem Polski po odzyskaniu wolności. Uczniowie klas 4-8 mogli sprawdzić swoją wiedzę o noblistach biorąc udział w konkursie Kahoot, bazującym na prezentacji multimedialnej, którą wcześniej obejrzeli. Klasy siódme wzięły udział w głośnym czytaniu dzieł Henryka Sienkiewicza i Władysława Reymonta. Klasa 7a przedstawiła swoim koleżankom i kolegom fragmenty “Chłopów”, klasa 7b czytała “Ziemię Obiecaną” zaś klasa 7c zaprezentowała fragment “Ogniem i Mieczem”. Na lekcji chemii, klasa ósma realizowała projekt naukowy pt. „Budowa związku chemicznego”. Uczniowie wykonali modele przestrzenne wybranych związków chemicznych wykazując się przy tym dużym zaangażowaniem i kreatywnością. 

            Cieszymy się, że tak wielu uczniów zaangażowało się w obchody Święta Patrona Szkoły i mamy nadzieję, iż wiedza o naszych patronach będzie stale wzbogacana a ich działania i postawy będą inspiracją i wzorem dla naszej szkolnej społeczności.

      • Kontakty

        • Szkoła Podstawowa Nr 2 im.Noblistów Polskich w Strykowie
        • 42 719 81 44 (tel./fax) 509-067-898
        • ul.Targowa 21 95-010 Stryków Poland
    • Galeria zdjęć

        brak danych