Nawigacja

 • „Naród żyje dopóki pamięć o nim żyje…”

  10 kwietnia mija 5. rocznica katastrofy w Smoleńsku, w której zginęło  96 osób, wśród nich: prezydent RP Lech Kaczyński z małżonką, ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski, wicemarszałkowie Sejmu i Senatu, grupa parlamentarzystów, dowódcy wszystkich rodzajów Sił Zbrojnych RP, pracownicy Kancelarii Prezydenta, szefowie instytucji państwowych, duchowni, przedstawiciele ministerstw, organizacji kombatanckich i społecznych oraz osoby towarzyszące, stanowiący delegację polską na uroczystości związane z obchodami 70. rocznicy zbrodni katyńskiej, a także załoga samolotu.

   

  75. rocznica zbrodni katyńskiej

   Wiosną 1940 roku  radziecka policja polityczna NKWD rozstrzelała co najmniej 21 768 obywateli Polski. Ofiarami zbrodni byli oficerowie, podoficerowie oraz szeregowi Wojska Polskiego,  funkcjonariusze Policji Państwowej, Korpusu Ochrony Pogranicza (KOP), Straży Granicznej i Służby Więziennej. Poza tym wśród ofiar było przeszło 7 tys. osób cywilnych,  osadzonych w więzieniach na terenie okupowanych przez ZSRR Kresów Wschodnich Rzeczypospolitej Polskiej.

   

  Młodzież naszej szkoły nie zapomniała o tych tragicznych wydarzeniach. Przypomnieliśmy je wykonując plakaty i gazetki okolicznościowe.

   

 • Akademia ECOrning

  9 kwietnia w Zespole Szkół Nr 1 w Strykowie odbyły się po raz kolejny zajęcia promujące pozytywne zachowania ekologiczne z cyklu „Akademia ECOrning”. Warsztaty poprowadzili specjaliści firmy Corning Optical Communications, która rozpoczęła w tym roku szkolnym współpracę z placówkami wchodzącymi  w skład zespołu - Szkołą Podstawową Nr 2 i Gimnazjum Nr 1.
  Drugoklasiści poznali dziesięć najważniejszych gestów ekologicznych, o których powinniśmy pamiętać każdego dnia, dowiedzieli się jak segregować odpady, oszczędzać wodę i energię. Warsztaty urozmaiciły bajki oraz zabawy ekologiczne i plastyczne z wykorzystaniem surowców wtórnych. Dla wszystkich uczestników zajęć przygotowano niespodzianki.
  - Zajęcia były bardzo ciekawe i pouczające - oceniła listopadowe warsztaty dla klas pierwszych w poprzednim semestrze Renata Jagodzińska, wychowawczymi klasy 1 A. - Prowadzący stworzyli bardzo miłą atmosferę, która sprzyjała nauce - dodała nauczycielka klasy 1 B Patrycja Buczyńska - Wiśnik.
  Głównym celem przygotowanego przez jednego z największych pracodawców w województwie łódzkim programu ECOrning jest propagowanie działań ekologicznych nie tylko w pracy, ale też w domu i szkole oraz jak najefektywniejsze wsparcie potencjału i postaw proekologicznych uczniów. Działania obejmują promocję recyklingu, monitorowanie i redukowanie zużycia wody, energii, emisji szkodliwych substancji do powietrza, wytwarzanie ścieków i odpadów oraz budowanie świadomości proekologicznej poprzez stosowanie w procesach badawczo-rozwojowych technologii i materiałów przyjaznych dla środowiska.
  Corning Optical Communications Polska to lider kompleksowych rozwiązań optycznych dla przemysłu telekomunikacyjnego oraz laureat certyfikatu HR Najwyższej Jakości i Znaku Jakości w Programie Polskich Ram Jakości Staży i Praktyk. 

    

  INFORMACJA PRASOWA z dn. 9 kwietnia 2015

 • Międzynarodowy Dzień Gier Planszowych

  11 kwietnia 2015 roku obchodzimy Międzynarodowy Dzień Gier Planszowych, tak, tak  nie pomyliłem się "planszowych" nie komputerowych.
  Planszówki wciąż istnieją, ewoluują  i nie zamierzają się poddać.
  W latach 90-tych ubiegłego stulecia gry komputerowe zawładnęły światem, mogłoby się wydaważ, że gry planszowe zostaną zapomniane... Jednak nowe nie zawsze musi wypierać stare.
  Wielu osobom gry planszowe wciąż kojarzą się z „chińczykiem” i nie zdają sobie sprawy, że grając w planszówkę możemy wcielić się i w Robinsona Crusoe i starać się przetrwać na bezludnej wyspie, w rycerza i walczyć np. pod Grunwaldem, cofnąć się w czasie i stanąć w kolejce po cukier w czasach PRL-u lub w grze opartej na powieśći "Gra o Tron", która jest światowym bestsellerem przenieść się w świat twórczości Georga R.R. Martina i pozwala poprowadzić rody Westeros do panowania nad całym królestem. 
  Co tydzień pod opieką p. Marcina Augustyniaka uczniowie naszej szkoły grają w  "planszówki" i podczas zajęć możliwe, że całkiem nieświadomie: ćwiczą pamięć, uczą się kooperacji, przyswajają przemycaną w grach wiedzę np. historyczną ("Grunwald", "Pan tu nie stał") czy geograficzną  ("Robinson Crusoe na bezludnej wyspie") i uczą przez zabawę. 

  Komputer nie jest wszystkim; zachęcamy do pogrania razem z nami w każdy poniedziałek w bibliotece szkolnej.

   

 • Sprawdzian szóstoklasisty

  TO NIE PRIMAAAPRILISOWY ŻART!

  01.04.2015r SZÓSTOKLASIŚCI Z CAŁEJ POLSKI PRZYSTĄPILI DO SPRAWDZIANU SPRAWDZAJĄCEGO WIEDZĘ I UMIEJĘTNOŚCI NABYTE W SZKOLE PODSTAWOWEJ.

  Mimo wielu ćwiczeń oraz próbnych sprawdzianów; jest stres. Uczniowie klasy VI pierwszy raz piszą sprawdzian składający się z dwóch części i trzech przedmiotów: języka polskiego, matematyki, języka angielskiego. Pozostaje nam życzyć powodzenia! Trzymamy kciuki!

 • Zapach i smak świąt Wielkanocnych w ZS Nr 1 w Strykowie.

  Wielki tydzień to bardzo ważny czas w kalendarzu chrześcijan. Świętom Wielkiej Nocy towarzyszy wiele zwyczajów, obrzędów i wiosennych tradycji. Uczniowie naszej szkoły przygotowywali się do tego szczególnego czasu dość długo.

   Zapraszamy do obejrzenia zdjęć, na których możemy zobaczyć prace nad palmami wielkanocnymi, manufakturę świątecznych kartek, przygotowanie zdrowych, wiosennych kanapek. A to wszystko w wykonaniu uczniów klas I- III SP oraz oddziału przedszkolnego.

  Uczniowie klas IV-VI świętowali podczas godzin wychowawczych; rozmawiano o tym jak obchodzi się święta w domu rodzinnych, była baba wielkanocna i zajączek.

   Uczniowie klas gimnazjalnych przystąpili do konkursu: Najpiękniej przybrany stół wielkanocny wraz z degustacją potraw świątecznych.

  Jeszcze raz życzymy zdrowych, wesołych świąt!

  Zdjęcia w albumie fotograficznym

 • UDZIAŁ KL IB SP W OGÓLNOPOLSKIM KONKURSIE „AKADEMIA CZYSTYCH RĄK”

  Uczniowie klasy IB Szkoły Podstawowej wraz z wychowawczynią Patrycją Buczyńską-Wiśnik wzięli  udział w programie „Akademia Czystych Rąk”, którego celem  było przekazanie dzieciom podstawowej wiedzy z zakresu higieny i profilaktyki zdrowia. W ramach programu uczniowie wykonali pracę konkursową na temat : „Gdzie były, co robiły Twoje ręce?”.Praca została zrealizowana w formie puzzli, gdzie każdy element układanki został wykonany inną techniką plastyczną. Teraz czekamy na wyniki.

  Zdjęcia w albumie fotograficznym

 • Kolorowy konkurs.

  W środę na godz. 10.00 udaliśmy się do Domu Kultury w Strykowie aby odebrać nagrody za prace wykonane na konkursy pt. „Wielkanocne jajko-wycinanka” oraz „Wielkanocna wycinanka”. Konkursy zostały  ogłoszone przez Dom Kultury w Strykowie i cieszyły się w naszej szkole dużym zainteresowaniem. Dzieci z oddziału przedszkolnego i najliczniej uczniowie klasy piątej przygotowali prace konkursowe.

  Pierwsze miejsce w kategorii dzieci młodszych zajęła Zosia Stopkiewicz z oddziału przedszkolnego. Wśród piątoklasistów wyróżnieni zostali: Ania Zaczyńska, Emilka Ślawska, Natalka Szubert, Hubert Zasada, Gabryś Dynek i Arek Wojtczak. Z Domu Kultury wróciliśmy z nagrodami i ciekawymi wspomnieniami z przedstawienia „Nygusek”. Za zaproszenie do konkursu pracownikom Domu Kultury w Strykowie serdecznie dziękujemy. 

 • TURNIEJ COCA COLA CUP 2015

  W dniu 27.03.2015 r. w Zespole Szkól nr 1 w Strykowie odbył się I etap turnieju piłki nożnej Coca Cola Cup. W zawodach wzięły udział 4 drużyny. Grano systemem każdy – z każdym. Awans do II etapu turnieju uzyska najlepszy zespół. W sumie rozegrano 6 meczów.  W każdym z nich nie zabrakło emocji, rywalizacji, siły ducha walki a co najważniejsze pokazania swoich umiejętności. Najwięcej emocji dostarczył nam ostatni mecz, który był rozegrany między drużyną z Modlnej a reprezentacją naszej szkoły. Zespół z Modlnej ,aby awansować musiał wygrać mecz, natomiast naszej drużynie wystarczył tylko remis. Nie wszystko układało się po naszej myśli, gdyż to rywal strzelił pierwszą bramkę. Kilka minut później Stryków doprowadził do remisu. Niestety euforia nie trwała długo, ponieważ przeciwnik zdobył kolejnego gola. Dziewczęta nie poddały się i w ostatnie minucie E. Nowacka strzeliła bramkę. Mecz zakończył się remisem i tym samym dał awans naszej drużynie.

  Ostateczna kolejność w grupie przedstawia się następująco;

  Zs nr 1 - Stryków

  Zespół Szkol - Modlna

  Gimnazjum nr 2 -Bratoszewice

  Sportowe Gimnazjum nr 2- Głowno

  30.03 .2015 roku do rywalizacji przystąpili chłopcy. Do turnieju zgłosiło się 5 drużyn gimnazjalnych- awans do dalszego etapu uzyskuje najlepszy zespół. W wyniku meczów eliminacyjnych najlepszym zespołem okazało się Sportowe Gimnazjum w Głownie, które uzyskało 9pkt( 3 mecze wygrane i 1 porażka).

  Nasz zespół ze Strykowa nie przegrywając meczy , zajął II miejsce zdobywając 8 pkt.( 2mecze wygrane, 2 remisy).

   

  Tabela końcowa turnieju :

  Sportowe Gimnazjum nr 2 -Głowno

  Zespól Szkół nr 1 Stryków

  Gimnazjum Miejskie Głowno

  Gimnazjum nr 2 Bratoszewice

  Zespół Szkół Modlna

  Serdecznie gratulujemy i życzymy powodzenia w następnym etapie eliminacji turnieju!!!

   

  Zdjęcia w albumie fotograficznym

 • KONKURS “ WIEM CO JEM”

  W dniu 26.03.2015roku w Zespole Szkół nr1 w Bratoszewicach odbył się Miedzyszkolny Konkurs “Wiem co jem” pod patronatem Burmistrza Strykowa- Andrzeja Jankowskiego. Celem konkursu było propagowanie i pogłębianie wiedzy o zdrowym odżywianiu , rozwijanie zainteresowań uczniów tematyką żywienia, upowszechnianie wzorców racjolnalnego odżywiania oraz promocja zdrowia. Uczniowie w ciągu 45 min mieli do rozwiązania test składający się z 20 pytań. Zakres materiału był bardzo obszerny i uczestnicy musieli wykazać się bardzo dużą wiedzą . Naszą szkołę reprezentowały 3 uczennice z gimnazjum. Jedna z nich zajęła III miejsce. Była to Klaudia Ciesielska z II gimnazjum. Za przygotowanie merytoryczne uczennic była odpowiedzialna p. Aleksandra Królikowska. 

 • CHŁOPCY Z GIMNAZJUM ZE STRYKOWA V-CE MISTRZEM POWIATU W PIŁCE KOSZYKOWEJ.

  Pod koniec marca uczniowie naszej szkoły rywalizowali w zawodach powiatowych w piłce koszykowej. Do turnieju zgłosiło się 8 drużyn z powiatu zgierskiego, które zostały podzielone na dwie grupy 4 zespołowe. Grano systemem każdy – z każdym ; do rozgrywki finałowej awansowały po 2 najlepsze zespoły. Zespół nasz trafił do grupy z drużynami ze szkół z ; Głowna, Zgierza oraz Ozorkowa. W pierwszym spotkaniu uczniowie naszej szkoły spotkali się z rówieśnikami z Ozorkowa. Po bardzo zaciętej, wyrównanej walce nasz zespół pokonał rywali 25 : 21. W drugim meczu turnieju naszej drużynie przyszło się zmierzyć z faworytem turnieju, czyli uczniami z ZSLG Głowno. Ten mecz zakończył się naszą porażką 11 : 33. W trzecim decydującym spotkaniu o awans do najlepszej czwórki uczniowie naszej szkoły pokonali zespół ze Zgierza 24 : 6.

  Ostateczna kolejność w grupie przedstawia się następująco;

  1. ZSLG GŁOWNO                              3 mecze   6 pkt.
  2. GIMNAZJUM STRYKÓW               3 mecze   4 pkt.
  3. GIMNAZJUM OZORKÓW              3 mecze    2 pkt.
  4. GIMNAZJUM NR 1 ZGIERZ           3 mecze    0 pkt.

  Pierwsze 2 zespoły awansowały do ścisłego finału.

  W drugim dniu zawodów w walce o medale nasi uczniowie spotkali się w meczu półfinałowym ze zwycięzcą drugiej grupy, czyli uczniami z Gimnazjum Miejskiego z Głowna. Po bardzo emocjonującym meczu nasz zespół okazał się lepszy od rywali pokonując swoich rówieśników z Głowna 35 : 23, co dało im przepustkę do walki o pierwsze miejsce w turnieju. W drugim meczu półfinałowym ZSLG Głowno pokonało ZSS Aleksandrów Łódzki 36 : 6, a więc w wielkim finale spotkały się drużyny z ZSLG Głowno oraz Gimnazjum ze Strykowa. Warto przypomnieć, że w fazie grupowej lepsi okazali się chłopcy z Głowna pokonując 33 : 11 zespól ze Strykowa. Tym razem mecz był bardziej wyrównany o czy może świadczyć wynik meczu. Wygrali uczniowie z Głowna pokonując swoich rywali ze Strykowa 32 : 20. W małym finale ZSS Aleksandrów Łódzki pokonał Gimnazjum Miejskie z Głowna 24 : 20.

  Ostateczna kolejność turnieju ;

  1. ZSLG GŁOWNO
  2. GIMNAZJUM STRYKÓW
  3. ZSS ALEKSANDRÓW ŁÓDZKI
  4. GIMNAZJUM MIEJSKIE GŁOWNO

  Serdecznie gratulujemy. Najwięcej  punktów w drużynie ze Strykowa zdobył Maciej Ciesielski.

   

  Uczniowie, którzy zdobyli 2 miejsce w zawodach powiatowych;

  Stoją; Mikołaj Kamańczyk, Szymon Głowacki, Maciej Ciesielski, Bartłomiej Majchrzak, opiekun drużyny Rafał Wnuk, w dolnym rzędzie; Piotr Kwiatkowski, Maciej Kaczmarek, Tomasz Góralczyk, Jakub Winciar, Aleksander Gajewski.

  zdjęcia w albumie fotograficznym

 • Wybraliście książkę miesiąca…..!!!!

  Książką miesiąca marca 2015 został (werble!)... ,,KOSOGŁOS”, który  zdystansował rywali.

  Na drugim miejscu uplasowały się ex aequo:

   ,,Love Factor ", ,,Hobbit”, ,,Felix, Net i Nika’’

  Poniżej zamieszczona została lista Waszych wyborów, oraz lista ,,Szczęśliwej Dziesiątki”, głosujących , którzy wylosowali nagrody.
   

  Tak głosowaliście:

  Lp.

  Tytuł

  Ilość głosów

  1

  Wszystko tylko nie mięta

  1

  2

  Szatan z VII klasy

  1

  3

  Miasto kości

  1

  4

  Lawenda w chodakach

  1

  5

  Krzyżacy

  1

  6

  O la la będzie dobrze

  1

  7

  Krwawiące serca

  1

  8

  Karolcia

  1

  9

  Las zębów i rąk

  1

  10

  Love Factor

  3

  11

  Harry Potter

  1

  12

  Hobbit

  3

  13

  Psy rasowe 235 rasy

  2

  14

  Assisin i cread

  1

  15

  Złodziej magii

  1

  16

  Felix, Net i Nika

  3

  17

  Kosogłos

  8

  18

  Zapiski Luzaka

  1

  19

  Dary Anioła- Miasto kości

  2

  20

  Pani jeziora

  1

  21

  Księga strachów

  1

  22

  Krzywe 10

  1

  23

  Kroniki Archeo

  1

   

   

  SZCZĘŚLIWA DZIESIĄTKA:

   

  Aksel Ambroziewicz - kl. IV

  Bartosz Wachowski – kl. II b

  Dawid Kubicki - kl. II c

   

  Jakub Gralak – kl. IV

   

  Julia Kargier - kl.  I b

   

  Natalia Szubert - kl. V

   

  Sandra Szubert -  kl. II c

  Weronika Kowalska - kl.  I a

  Wojciech Piechurski - kl. VI

  Zuzanna Proga - kl. V

 • Rekrutacja do oddziału przedszkolnego


  "Uwaga Rodzice! Od 1 kwietnia rozpoczyna się rekrutacja do oddziału  przedszkolnego działającego w naszej szkole.
  Na wnioski oczekujemy do dnia 24 kwietnia. Formularze rekrutacyjne można pobrać w sekretariacie szkoły.
  Dodatkowe informacje umieszczone są w zakładce DOKUMENTY -> REKRUTACJA. "

 • sukces w Konkursie Języka Niemieckiego

  Sukces w języku niemieckim to "Erfolg"

  Udało się go osiągnąć uczniom naszej Szkoły Podstawowej,

  Anna Zaczyńska z klasy V i Wojciech Piechurski z klasy VI zdobyli I miejsce w IV Gminnym Konkursie Języka Niemieckiego

  dla klas V - VI "Rund um die Schule" zorganizowanym przez szkołę Podstawową nr 1 w Strykowie.

  Druga para, która reprezentowała szkołę,  Natalia Szubert klasa V i Bartek Kałach klasa VI, zajęli IV miejsce i otrzymali wyróżnienie.

  Uczniom w przygotowaniu się do konkursu pomagała  pani Adriana Pietrasik.

  Uczniowie musieli wykazać się doskonałą znajomością słownictwa dotyczącego szkoły, czyli przedmiotów i przyborów szkolnych oraz czynności wykonywanych na zajęciach szkolnych zarówno w części pisemnej jak i ustnej.

  Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!!!

 • Wzór na bohatera

  Dnia 25.03.2015r. uczniowie klas IV-VI pod opieką swych nauczycielek skorzystali z lekcji filmowej pt: „ Wzór na bohatera”. Zawsze można być bohaterem, choćby dnia codziennego. Nasz szeroki uśmiech, może udzielić komuś wsparcia, nasze słowa mogą zaważyć na czyimś zachowaniu. Od Achillesa do Batmana, tak różni bohaterowie, tak różne czyny.
  Następnie odbyła się projekcja filmu „ Tajemnica Rajskiego Wzgórza”, oprócz wielu komicznych wątków, które sprzyjały relaksowi, film uczy tego, że bycie dumnym jest bardzo dobre, ale bycie nadmiernie dumnym jest szkodliwe i przechodzi w pychę i prowadzi do nieporozumień. 
  Wróciliśmy bardzo zadowoleni, mamy materiał do pisania sprawozdania.

 • U podnóży Wezuwiusza

  Piąte spotkanie w ramach międzynarodowego projektu M.A.D.E. realizowanego w programie „Uczenie się przez całe życie”- COMENIUS Partnerskie Projekty Szkół za nami! Projekt realizowany w ZS Nr 1 w Strykowie finansowany jest przez Komisję Europejską.

  W wizycie, która odbyła się w dniach 9-13 marca 2015r.,  wzięło udział dziesięciu uczniów: Błażej Boruszczak, Katarzyna Milczarek, Julita Mirys, Katarzyna Olczak, Karolina Pietrasiak, Aleksandra Prusinowska, Alicja Supera, Natalia Walczak, Hubert Więch i Tomasz Witczak. Gimnazjaliści wyjechali z opiekunkami– dyrektorem ZS- p. Katarzyną Cymerą i koordynatorem projektu p. Katarzyną Cnotalską.

  Tym razem wyjechaliśmy do Pompejów koło Neapolu w regionie Kampania w południowych Włoszech. Zarówno uczniowie, jak i nauczyciele goszczeni byli we włoskich domach. Łącznie na spotkanie do Włoch przybyło 40 uczniów i 10 nauczycieli z pięciu krajów (Polska, Francja, Grecja, Rumunia i Hiszpania).

   

  Poniedziałek- 9 III 2015.

  Pierwszego dnia oficjalnego powitania dokonali: koordynator projektu pani Adriana Leone i dyrektor szkoły. W Sala De Simone rozdano nam plecaki i teczki, w których znaleźliśmy informacje o Pompejach oraz precyzyjny plan wizyty. Następnie uczniowie Liceo „E. Pascal” dokonali prezentacji na temat tradycyjnych instrumentów muzycznych charakterystycznych dla regionu Kampania. Kolejna prezentacja dotyczyła włoskiego jedzenia oraz świąt obchodzonych we Włoszech. Po zwiedzeniu szkoły, zaproszono nas do sali gimnastycznej na występy zespołu muzycznego, który zaprezentował kilkanaście utworów  neapolitańskich w niebanalny sposób, bo z wykorzystaniem niezwykłych instrumentów, m.in. beczek i piły. Następnie, dwaj ludowi muzycy wyśpiewali piękne włoskie serenady. Po takiej duchowej uczcie nastał czas na ucztę dla ciała, a konkretnie dla żołądka. Uczniowie i ich rodzice przygotowali dla nas prawdziwą włoską ucztę. Mieliśmy okazję spróbować wielu wspaniałych włoskich specjałów. Były naprawdę wyborne.

  Po południu pojechaliśmy do Neapolu. Tu odkryliśmy, że natura, chcąc zrekompensować grozę i zniszczenie zasiane kiedyś przez pobliski wulkan, powołała do istnienia jedno z najpiękniejszych w świecie miejsc- Wybrzeże Neapolitańskie (łączące się z Morzem Tyrreńskim) wraz z przyległą górzystą wyspą Capri. Kiedy nacieszyliśmy oczy wodą i wszechobecnym Wezuwiuszem, przyszedł czas na zwiedzanie neorenesansowej Galerii Umberto I i niepowtarzalnego Teatru San Carlo. To była prawdziwa przyjemność gościć w tak zacnych miejscach. Szkoda tylko, że nie starczyło nam czasu, aby zobaczyć Museo Archeologico z rzeźbami i eksponatami z Pompejów, czy Porta Capuno albo zamku, w którym w 1517r. odbyły się zaślubiny Zygmunta Starego z Boną Sforzą...

  Wtorek- 10 III 2015.

  Drugi dzień rozpoczął się od prezentacji video na temat historii miasta Pompeje. Wizyta w Papieskim Sanktuarium Matki Bożej Różańcowej, które zostało zbudowane z inicjatywy Bartłomieja Longo, to kolejny punkt naszej wizyty. Obejrzeliśmy tam Obraz Matki Bożej Pompejańskiej, mozaiki, kryptę i Muzeum  Ex Voto. Zwieńczeniem wizyty był wjazd windą na stojącą obok Sanktuarium Wieżę z dzwonnicą z ośmioma dzwonami. Punkt widokowy na Pompeje dostarczył każdemu wielu wrażeń i był okazją do zrobienia pierwszych selfies.

  Przed południem zapoznano nas z włoskim systemem edukacyjnym, a po południu w czasie warsztatów, uczniowie poznali tradycyjne neapolitańskie pieśni i tańce. Jednym z nich był włoski taniec ludowyNeapolu „Tarantela”, którego nazwa pochodzi prawdopodobnie od pająka – tarantuli, a według wierzeń ludowych taniec miał leczyć z jadowitego ukąszenia.

  Wieczorem udaliśmy się do Burmistrza miasta Pompeje. Koncert muzyki barokowej przeniósł nas w odległe czasy. Mogliśmy zagrać na dawnych instrumentach, a nasze  dwie uczennice były na tyle odważne, by zatańczyć taniec dworski. Uczniowie z partnerskiej szkoły przeprowadzili wywiad z członkami zespołu muzyki barokowej. Po poczęstunku uczniowie rozeszli się do domów, a nauczyciele mieli okazję porozmawiać z samym burmistrzem.

  Środa- 11 III 2015.

  Dzień rozpoczął się od wycieczki do Salerno. Zwiedziliśmy centrum miasta, starożytną jego część, przeszliśmy obok Salerniańskiej Szkoły Medycznej, w której niegdyś przetłumaczono wiele arabskich i żydowskich dzieł medycznych, wreszcie dotarliśmy do XI-wiecznej katedry z fantastycznymi łukami, mozaikami i organami, w krypcie której znajduje się grobowiec św. Mateusza. Długi spacer promenadą wzdłuż morza zakończył naszą przygodę ze słonecznym i ciepłym Salerno.

  Po lunch’u uczniowie uczyli się tańczyć i śpiewać, a nauczycieli zabrano do cukiernio-lodziarni Gelateria De Vivo, by przyjrzeli się procesowi wyrobu jedynego w swoim rodzaju ciastka z regionu Kampania- sfogliatella. Degustacja lodów zakończyła wizytę w rodzinnej cukierni z 1955r. 

  W czasie kolacji nauczyciele doświadczyli atrakcji w postaci mini koncertu tenora- Pasquale Bruno, który niejednokrotnie koncertował z Andrea Bocelli’m.

  Czwartek- 12 III 2015.

  Wyzyta w Pompejach nie miałaby sensu bez zwiedzenia ruin starożytnego miasta. Musieliśmy zwiedzić miejsce, w którym zatrzymał się czas. Stało się tak dwa tysiace lat temu, (24 sierpnia 79 roku) wskutek potężnego wybuchu Wezuwiusza, którego wyziewy pokryły pobliskie Pompeje. Kilkumetrowa warstwa popiołu przyniosła zagładę wspaniałemu miastu, a zarazem znakomicie je zakonserwowała. Niecodziennym dla nas doświadczeniem był spacer po prawdziwym pompejskim bruku, czy oglądanie zachowanych fragmentów budynków, m.in. świątyni Apollina, Jowisza, Wespazjana, Teatru Wielkiego, Amfiteatru, Domu Fauna, Domu bogatych kupców Wettiuszów, Domu Dramaturga, sklepów przy ulicy Obfitości czy Term Rynkowych. Dowiedzieliśmy się kilku ciekawostek, np. jakiego wybiegu użyto, aby ze znalezionych 3,5 metra pod popiołem szkieletów wykonać odlewy postaci zastygłych w 79 roku (był to płynny gips wlany w miejsca, które pozostały po rozłożonym ciele); że w przedsionkach domów umieszczano mozaiki z obrazem psa i napisem cave canem – strzeż się psa (dzisiejszy odpowiednik tabliczki na furtce: Uwaga, pies!). Spacer po tym zastygłym w czasie miejscu zapada w pamięć na zawsze.

  Po południu uczniowie nadal brali udzial w warsztatach, nauczycieli natomiast przewieziono do gospodarstwa ogrodniczego w Scafati, gdzie mogli poznać tajniki uprawy frezji czy lilii.

  Piątek- 13 III 2015.

  Poranek upłunął pod znakiem pracy w międzynarodowych grupach w celu wykonania plakatów „M.A.D.E. in Italy”. Rozdanie certyfikatów i wspólne zdjęcie gości i gospodarzy było zwieńczeniem przedpołudnia. Zaraz po lunch’u nastąpiła próba generalna w tearze, a ok. godziny 18.00 zacząło się przedstawienie „M.A.D.E. in ITALY SHOW”. Pierwsza część miała charakter międzynarodowy. Muzyka w wykonaniu maestro Giovanni’ego Saviello brzmiała niesamowicie. Ludowe pieśni i tańce neapolitańskie wyćwiczone przez wszystkich uczniów w czasie warsztatów bardzo podobały się publiczności. Część druga była przeglądem talentów wokalno-tanecznych włoskich licealistów. A trzeba przyznać, że repertuar był bardzo bogaty: fragment baletu Czajkowskiego,  wariacje baletowe, solówki, duety, układy taneczne z filmów, aria operetkowa przy ogromnym aplauzie widowni, gra na instrumentach i śpiew od Puccini’ego, poprzez S.Wonder’a, aż po wspólczesne kawałki. Na koniec na scenę wywołano nauczycieli i młodzież, by wspólnie odśpiewali hymn projektu i neapolitański hymn; „O sole mio”. Podziękowaniom nie było końca.

  Spektakl udowodnił, że złowieszczy cień Wezuwiusza pada nie tylko na Pompeje. Będąc w Neapolu, można się było także przekonać, że sąsiedztwo wulkanu wpłynęło na styl życia neapolitańczyków, koncentrujących się na bieżącej chwili, bo jutro jest przecież niepewne... Stąd radość ich życia, miłość do śpiewu i tańca. Jestem dumna, że znalezłam do naszego muzyczno-tanecznego projektu właśnie szkołę, leżącą u podnóży Wezuwiusza.

  Katarzyna Cnotalska

  Zdjęcia w albumie fotograficznym

 • „Ratujmy i uczmy ratować”

  To tytuł projektu organizowanego przez WOŚP, w którym biorą uczniowie klasy I i II szkoły podstawowej uczęszczający na zajęcia świetlicowe. Pod opieką p. Dominiki Skolik poznają zasady udzielania pierwszej pomocy (sprawdzania przytomności, numerów alarmowych, rozmowy z dyspozytorem, pozycji bocznej, resystutacji krążeniowo-oddechowej). 

 • Inne spojrzenie

  Uczniowie uczęszczający do świetlicy szkolnej wzięli udział w Międzynarodowym Konkursie Plastycznym pt.: „Moja przygoda w kosmosie”. Na chwilę przenieśliśmy się w świat fantazji i marzeń. Wyobrażaliśmy sobie kosmos, planety oraz szukaliśmy pomysłu na pracę konkursową. Trzymamy kciuki za wyniki.

   

 • Czytelnicy z V klasy

  Badania alarmują! Polacy nie czytają! To straszne, że połowa Polaków zabija w sobie ciekawość świata, chęć przeżycia książkowych przygód, nie wzbogaca swojej wyobraźni i słownictwa. Uczniowie klasy V udowodnili, że są wybornymi czytelnikami, czytają książki i mają swoje prywatne zbiory biblioteczne. Z tychże zbiorów przynieśli na lekcję języka polskiego swoje ulubione książki, które zaproponowali innym, przedstawili argumenty, dlaczego warto tę właśnie książkę przeczytać, wyrazili chęć pożyczenia swej lektury.

   A jutro, metodą kuli śniegowej, będziemy wybierać ulubioną lekturę, spośród tych, które były omawiane do tej pory.

 • Szkolna Grupa Ratownicza

  Szkolna Grupa Ratownicza w Zespole Szkół nr 1 w Strykowie systematycznie doskonali i podnosi swoje umiejętności. Zajęcia odbywają się raz w tygodniu pod kierunkiem nauczyciela Edukacji dla bezpieczeństwa Pana Andrzeja Pożarlika. W dniu 19 marca Br. Odwiedził nas ratownik medyczny Pan Marian Jędrzejczak ze Stacji Ratownictwa Medycznego w Strykowie. Poprowadził zajęcia doskonalące technikę umieszczanie poszkodowanego na desce ratowniczej. Uczniowie z zainteresowaniem wysłuchali części teoretycznej a następnie przystąpili do zajęć praktycznych. Deskę stosuje się przy urazach kręgosłupa i umieszczenie na niej poszkodowanego wymaga sporych umiejętności. Pan Marian zademonstrował również w jaki sposób transportować poszkodowanego wykorzystując inne techniki.  SGR systematycznie powiększa swoje szeregi i dzięki temu liczba wyszkolonych osób potrafiących działać zdecydowanie w sytuacjach kryzysowych rośnie.

  Zdjęcia w albumie fotograficznym

   

 • Rekrutacja

  Przypominamy, że rekrutacja  do klasy I Szkoły Podstawowej Nr 2 oraz Gimnazjum Nr 1 w Strykowie trwa do końca marca. 
  Dokładny terminarz w zakładce Dokumenty - Rekrutacja - Terminy i tryb rekrutacji w Zespole Szkół Nr 1 w Strykowie

   

strona:

Wiadomości

Kontakt

 • Gimnazjum Nr1 i Szkoła Podstawowa Nr2 im.Noblistów Polskich w Zespole Szkół Nr1 w Strykowie
  ul.Targowa 21
  95-010 Stryków
 • 42 719 81 44 (tel./fax)

Galeria zdjęć