Nawigacja

 • Cieszą kolejne sukcesy!

  We wtorek 11 maja udaliśmy się  dziewięcioosobową grupą do Domu Kultury w  Strykowie, aby wziąć udział w przygotowanej przez pracowników Urzędu Gminy w Strykowie  Olimpiadzie Ekologicznej. Co prawda regulamin olimpiady wskazywał, że obowiązywać będą treści, którą realizujemy podczas lekcji przyrody i biologii, ale my do olimpiady przygotowaliśmy się bardzo starannie. Podczas spotkań przygotowujących do konkursu poznawaliśmy nowe pojęcia związane z ekologią i ochroną środowiska przyrodniczego, ale także oglądaliśmy filmy dotyczące ochrony przyrody, gospodarowania odpadami czy alternatywnych źródeł energii.  Nasz wysiłek i zaangażowanie opłacał się. Bardzo ładnie zaprezentowali się najmłodsi nasi olimpijczycy:  Julia Szydlik, Kacper Sadłowski i Mikołaj Kielak.  W kategorii  klas IV – VI zaszczytne II miejsce zajęła Martyna Śliskowska vel Śliska, Ewa Kaczmarek była III. Pierwsze miejsce w kategorii uczniów gimnazjum zajęła  Natalia Święcicka, a Błażej Boruszczak był III. Gratulujemy zajętych miejsc oraz posiadanej wiedzy!

 • Jak łatwo odkryć w sobie pasje, a nawet talent

  Lekcje przyrody w klasie V są bardzo interesujące, a to za sprawą samych piątoklasistów. Zainspirowani tematami omawianymi podczas lekcji z zakresu „Odkrywania tajemnic świata materii” odkryli w sobie pasję do wykonywania doświadczeń. Uczniowie samodzielnie dobierają doświadczenia, ustalają ich celowość, a po wcześniejszym przygotowaniu prezentują doświadczenia całej klasie. Pasją swoją „zarażają” inne osoby, przez co grupa uczniów zainteresowanych przeprowadzaniem doświadczeń z dnia na dzień rośnie. I tak łączymy przyjemne z pożytecznym pod czujnym okiem pani od przyrody, która twierdzi, że takich pasjonatów jeszcze nie uczyła. A swoją drogą   świetnie  jest połączyć przyjemne z pożytecznym.  

 • "Ksiązka to twój przyjaciel"- konkurs

  Zapraszamy uczniów klas I-III do wzięcisa udziału w drugim konkursie czytelniczym"Ksiązka to twój przyjaciel", karty z pytaniami znajdują się w bibliotece. Konkurs odbędzie się w II  etapach.  Prawidłowe rozwiązania testu  I etapu  należy dostarczyć do 30 maja 2015 roku do bibliioteki szkolnej. II etap rozpocznie się 1 czerwca.

  Na zwycięzców czekają nagrody !!!

  Spośród prawidłowych odpowiedzi wylosujemy 3 zwycięzców.

 • „ Wiosenne spotkanie” klasy IV, V, VI

    Maj to piękny miesiąc, mimo że w tym roku dość chłodny. Nie patrząc na pogodę  członkowie Samorządu Uczniowskiego Szkoły Podstawowej nr 2  zorganizowali spotkanie, które miało na celu wspólne spędzenie czasu. Na początku dziewczyny z klasy VI ( Wiktoria Siuda, Wanessa Szydlik, Paulina Kijak) zaprosiły do podchodów. Uczniowie zostali podzieleni na sześć grup, które na terenie przyszkolnym poszukiwały informacji. Podchody rozpoczęli uczniowie (którzy w trakcie zdobywali papierowe ubrania, a także jakieś wąsy i okulary), a skończyli „Nobliści”. To była fantastyczna zabawa.

  Później, w myśl zasady „ w zdrowym ciele, zdrowy duch”, wszyscy ruszyli na boisko, jedni grali w piłkę nożną, inni po prostu spacerowali. 

    A na koniec gościna przy pieczonej kiełbasce, chlebku i kompocie oraz dużo rozmów i zabaw na świeżym powietrzu.

  To było bardzo atrakcyjne popołudnie.

  Zdjęcia w albumie fotograficznym

 • odwiedzamy Poznań i Berlin

  W dniach 14.-15. Maja 2015 uczniowie Gimnazjum Nr 1 w Strykowie odwiedzili Poznań i Berlin. W pierwszym dniu wycieczki mieliśmy okazję poznać główne atrakcje grodu Lecha: Katedrę, gdzie prawdopodobnie Mieszko I przyjął chrzest oraz pięknie odnowiony Rynek Starego Miasta. Punktualnie o godz. 12.00 podziwialiśmy jeden z symboli miasta - poznańskie Koziołki.

  Wieczór spędziliśmy miło przy ognisku i kalamburach w przygranicznym motelu w Boczowie.

  Drugi dzień wycieczki to stolica naszego zachodniego sąsiada, Berlin. Miasto gdzie historia łączy się z nowoczesnością a wielobarwny tłum turystów z całego świata podziwia monumentalne budowle i obserwuje dynamiczne zmiany, jakie zachodzą w Berlinie po zjednoczeniu obu części miasta. Mimo, że byliśmy w Berlinie tylko jeden dzień, to udało nam się zobaczyć najważniejsze jego zabytki: symbol miasta - Bramę Brandenburską, siedzibę niemieckiego parlamentu - Reichstag, katedrę, wieżę telewizyjną, reprezentacyjną Aleję Pod Lipami, nowoczesny Sony Center oraz poruszający pomnik Holokaustu. Spróbowaliśmy oczywiście tradycyjnych berlińskich potraw, czyli Curry Wurst i znanego dzisiaj na całym świecie Döner Kababu, wypromowanego przez mieszkającą w Berlinie społeczność turecką.

  Nasz wyjazd do Berlina to element (nie ostatni!) działań, które są częścią projektu „Idzie nowe!” odbywającego się w ramach programu Erasmus+, realizowanego od lipca 2014 roku w naszej szkole. Uczniowie, w ramach obywającego się częściowo po niemiecku kółka o krajach niemieckojęzycznych, przygotowali wiosną tego roku wystawę, na której zaprezentowali w formie plakatów atrakcje Berlina. W czasie pobytu w stolicy Niemiec uczniowie zbierali materiały do dwóch konkursów, które odbędą się w naszym gimnazjum pod koniec maja: fotograficznego „selfie_ich_in_Berlin” oraz wiedzowego „Was weiss ich von Berlin?”.

  Mamy nadzieję, że nie jest to ostatnia wizyta u naszego zachodniego sąsiada, a nowo otwarta droga S8 gwarantuje szybki przejazd i jest zachętą do odwiedzin pięknego Drezna i Szwajcarii Saksońskiej.

  Zdjęcia w albumie fotograficznym

 • SPORTOWY DZIEŃ DZIECKA.

  1 czerwca – Dzień Dziecka ; w naszej szkole będzie dniem, w którym odbędzie się wiele ciekawych imprez sportowych:

  - wiosenny konkurs tańca ( gimnazjum dziewczęta )

  - finałowy mecz piłki nożnej klas gimnazjalnych ( gimnazjum chłopcy )

  - gry i zabawy ruchowe ( szkoła podstawowa )

  - sportowy konkurs w języku angielskim ( szkoła podstawowa )

  - mecz piłki koszykowej uczniowie – nauczyciele.

  Tego dnia obowiązuje strój sportowy.

  Dla wszystkich uczestników przygotowano poczęstunek i napoje.

 • ZAPOWIEDŹ

  Już 26.05.2015r o godzinie 1000 finaliści wewnątrzszkolnego konkursu ortograficznego spotkają się na 21. Gminnym Konkursie Ortograficznym ,,Mistrz Ortografii w Gminie Stryków” Patronat nad konkursem objął burmistrz Miasta-Gminy Stryków pan Andrzej Jankowski.

  Trzymamy kciuki.

 • Wakacje tuż, tuż….

  Z tej okazji przedstawiciele firmy Corning  przeprowadzili w kl. VI ZS Nr 1 w Strykowie zajęcia  pt.: ,, Bezpieczeństwo podczas wakacji”.  Zajęcia rozpoczęły się od pracy w grupach, czyli pakowania plecaka. Później była prezentacja dotycząca zasad bezpieczeństwa w samochodzie, w pociągu, na jezdni, nad morzem i w górach. Szczególnie marzymy o morzu i górach!

  O bezpieczeństwie pamiętamy zawsze!

 • Uwaga, konkurs czytelniczy dla klas I – III rozstrzygnięty.

  Wyniki konkursu czytelniczego na podstawie znajomości bajek, baśni i lektur.  Konkurs adresowany był dla uczniów klas I  -  III.  Maksymalnie można było zdobyć  20 punktów.  W konkursie udział wzięło 34 uczniów. Wpłynęło 13 prawidłowych odpowiedzi. Uczestnicy konkursu wykazali się  znajomością książek. Spośród prawidłowych odpowiedzi biblioteczna ,,Sierotka Marysia” wylosowała 3 zwycięzców:

  - Dynek Kacper kl. Ia

  - Michalak Bartłomiej kl. Ia

  - Miśkiewicz Martyna – kl. Ib .

  Zwycięzcom gratulujemy !!!


   

 • Informacja dla rodziców uczniów klas I

  Na stronie MEN  17 października  2014 r..  ukazał się komunikat skierowany do rodziców dotyczący zwrotu kosztów uszkodzonego podręcznika „ Nasz elementarz”  na rachunek MEN  o następującej treści: 

  „ Przypominamy, że w przypadku uszkodzenia , zniszczenia lub niezwrócenia  podręcznika do klasy pierwszej, szkoła może żądać od rodziców ucznia zwrotu kwoty 4,34zł za jedną część „ Naszego elementarza’’. Kwota ta stanowi dochód budżetu państwa. Wpłaty dokonuje rodzic ucznia na rachunek  dochodów Ministerstwa Edukacji Narodowej obsługiwany przez Narodowy Bank Polski Oddział  Okręgowy w Warszawie, numer rachunku: 
  59 1010 1010 0031 2822 3100 0000. W treści przelewu należy wpisać : „zwrot za podręcznik część…” podając numer jednej z czterech części.

  Jako dowód rozliczenia się z budżetem państwa  za utracony, uszkodzony podręcznik  rodzic  przedstawia dowód przelania środków na ww. rachunek dochodów nauczycielom bibliotekarzom.

 • Landshut

  W dniach 30.04.2015 – 06.05.2015r. odbył się wyjazd drużyny juniorskiej 10-latków MKS „Zjednoczeni Stryków” do Bawarii w Niemczech. Większość chłopców jest uczniami Szkoły Podstawowej Nr 2 przy ZS Nr 1 w Strykowie. Organizatorem wyjazdu było Stowarzyszenie „Sukces-Młodzież-Stryków” działające przy Zespole Szkół Nr 1 w Strykowie oraz MKS ”Zjednoczeni” Stryków. Wyjazd był nagrodą za wygraną Ligii piłki nożnej Gorski H w sezonie 2013/2014.

  Największą atrakcją wyjazdu było spotkanie z rówieśnikami z Niemiec i rozegranie meczu towarzyskiego z drużyną BC Attaching. Nasi chłopcy już w pierwszych minutach objęli prowadzenie i dominowali podczas całego spotkania. Mecz zakończył się wynikiem 1:10 dla „Zjednoczonych”. Na boisku obowiązywały zasady fair play. Chłopcy z drużyny Attaching pomimo przegranej prezentowali sportowe zachowanie i sympatię dla swoich rówieśników. Spotkanie to było okazją do sprawdzenia swoich umiejętności sportowych, językowych oraz nawiązania znajomości z rówieśnikami z Niemiec. Obserwowano założenia techniczne i strategiczne drużyny niemieckiej. Dzięki takim doświadczeniom rozwinięte zostały kompetencje z zakresu  gry w piłkę nożną co przełoży się na jakość gry i sukcesy drużyny Strykowskiej. Po zakończonym meczu wszystkie dzieci otrzymały pamiątki i materiały reklamowe naszej gminy.

  Podczas wyjazdu chłopcy zwiedzili labirynt skalny „Luisenburg” w Fichtelgebirge. Pomimo padającego deszczu bardzo chętnie podziwiali widoki i pokonywali przeszkody, przedzierali się przez szczeliny skalne i strome zbocza.

  Celem  wyjazdu było aktywne spędzanie czasu i doskonalenie umiejętności piłkarskich. W Landshut, gdzie mieszkaliśmy codziennie odbywały się treningi sportowe, rozegrano turniej tenisa stołowego osoby dorosłe uprawiały NordicWalking. Atrakcją Landshut był malowniczo położony zamek oraz poznanie możliwości odnawialnych źródeł ciepła w gospodarstwach domowych ( Bawaria jest regionem przodującym w Niemczech jeżeli chodzi o wykorzystanie odnawialnych źródeł ciepła, a pola ekranów słonecznych są wpisane w krajobraz regionu).

  Zjednoczeni zwiedzili stadion Allianz Arena drużyny Bayern Monachium. Chłopcy mogli poczuć atmosferę stadionu, odwiedzili szatnię drużyny Bayernu, w której gra obecnie Robert Lewandowski. Mogli przy dźwiękach hymnu Ligii Mistrzów przejść schodami, którymi wychodzą na mecz piłkarze oraz zobaczyć miejsca zarezerwowane dla reporterów.

  Podczas wycieczki zwiedzano również muzeum znanej wszystkim firmy motoryzacyjnej BMW oraz Legoland, który okazał się być atrakcją zarówno dla dzieci jak i dla dorosłych. W parku znajdowały się całe miasta wybudowane z klocków. W jednym miejscu można było zwiedzić Berlin, Amsterdam, Wenecję, spotkać naturalnych rozmiarów Jodę i wiele bajkowych postaci. Największą atrakcją okazały się kolejki górskie, zjeżdżalnie, labirynty luster i karuzele…….. Wszystkim żal było opuszczać ten wspaniały park rozrywki.

  Dzięki wyjazdowi stworzono okazję do poznania innej kultury, obyczajów i mentalności, do nawiązania kontaktów towarzyskich a być może i dłuższych znajomości i przyjaźni. Wspólna gra w piłkę, sportowe współzawodnictwo, spotkania na gruncie towarzyskim z młodzieżą niemiecką to wspaniała lekcja fair play, otwartości, tolerancji i szacunku nie tylko dla rywala na boisku ale również przedstawiciela innego narodu, kultury i religii. Dla naszych sportowców była to również jedyna w swoim rodzaju możliwość sprawdzenia swoich umiejętności językowych oraz okazja do podszlifowania znajomości języka niemieckiego, którego naukę rozpoczęli w tym roku. Wyjazd ten dał także wszystkim uczniom wspaniałą możliwość poznania walorów kulturowych i krajoznawczych naszego zachodniego sąsiada i był prawdziwą lekcją geografii i historii „na żywo”.

   

 • Wizyta w szkole Staatliches Berufliches Schulzentrum Pfaffenhofen Scheyern w Niemczech

  5 maja 2015 roku w szkole Staatliches Berufliches Schulzentrum Pfaffenhofen  Scheyern w Niemczech miała miejsce wizyta przedstawicieli Zespołu Szkół Nr 1 w Strykowie i działającego przy szkole Stowarzyszenia „Sukces -Młodzież -Stryków”. Spotkanie to mogło się odbyć dzięki realizowanemu w Zespole Szkół Nr 1 w Strykowie projektowi „Idzie nowe!” w ramach programu Erasmus+. Dzięki kontaktom, które dyrektor ZS Nr 1 Katarzyna Cymera nawiązała w trakcie realizacji projektu, doszło do podjęcia współpracy między szkołami w Polsce i Niemczech.

   

  Wizyta w Pfaffenhofen, była efektem zaproszenia Dyrektora szkoły Katarzyny Cymery i nauczyciela języka niemieckiego, koordynatora projektu „Idzie nowe!” Macieja Woźniaka do odwiedzenia bawarskiej placówki w celu poznania organizacji pracy szkoły niemieckiej.

  Spotkanie ze społecznością szkolną Staatliches Berufliches Schulzentrum Pfaffenhofen  Scheyern wpisuje się Europejski Plan Rozwoju ZS 1 w Strykowie, którego ważnymi elementami sąwzbogacenie oferty edukacyjnej, wymiana doświadczeń z placówkami z innych krajów, podniesienia wymiaru europejskiego szkoły, wzrost umiejętności językowych zarówno uczniów jak i nauczycieli oraz propagowanie wartości tolerancji, szacunku i otwartości wobec innych kultur, narodowości i religii.

  Wartym zauważenia jest to, że szkoła  w Pfaffenhofen Scheyern otrzymała nagrodę za szczególne zaangażowanie w zrównoważony rozwój i poprawę środowiska szkolnego. Zarządzanie szkołą jest na wysokim poziomie, potwierdzono to poprzez QMBs ( "Zarządzanie jakością w szkołach zawodowych w Bawarii"- szkolny system zarządzania jakością pracy szkół.) Można było to zaobserwować podczas spotkania i rozmów dyrektorów szkół. Imponujące wyposażenie w pomoce dydaktyczne, doskonała organizacja oraz przychylność kolegów nauczycieli z niemieckiej szkoły dawały poczucie współpracy i chęci dzielenia się swoją wiedzą i doświadczeniami. Rozmowa na temat rozwiązań organizacyjnych, problemów a przede wszystkim sukcesów zaprzyjaźnionych szkół pozwoliła rozmówcom na bliższe poznanie się i obserwację nowych możliwości i rozwiązań w celu lepszego funkcjonowania szkoły.

  Uczestnicy wizyty liczą na dalszą, owocną współpracę między naszymi szkołami, chcąc korzystać z doświadczeń i innowacyjnych rozwiązań funkcjonujących w różnych krajach Unii Europejskiej.

   

 • Mały cukiernik

  Już po raz drugi, dzieci z oddziału przedszkolnego miały możliwość sprawdzić się w roli małych cukierników. Dnia 5 maja 2015 roku odwiedziła nas mama naszego kolegi, która już po raz drugi przygotowała dla nas słodką niespodziankę. Dzieci samodzielnie przyrządziły bitą śmietanę oraz pyszne, czekoladowe babeczki ozdabiając je kolorowymi dodatkami: posypkami, żelkami, słodkimi kuleczkami. Naszej wspólnej pracy towarzyszyła wspaniała zabawa i nowe kulinarne doświadczenia. Z ogromną przyjemnością oddaliśmy się słodkiej degustacji babeczek. 

 • Wizyta w Straży Pożarnej

  Dzieci z oddziału przedszkolnego z niecierpliwością oczekiwały dnia 7 maja 2015r. Tego dnia, udały się wraz ze swoją wychowawczynią panią Karoliną Figurą- Stajuda do siedziby Straży Pożarnej. Podczas wizyty  w Strażnicy, dzieci miały możliwość zobaczyć zbiórkę i próbną akcję alarmową. Strażacy przygotowali dla  nas pokaz różnych rodzajów wozów strażackich, sprzętu ratowniczego oraz umundurowania.  Każde z dzieci miało okazję przymierzyć strój strażacki. Dzieci z uwagą wysłuchały wypowiedzi strażaków, zadawały pytania, oglądały przygotowany sprzęt. Zwiedzały strażnicę w poszukiwaniu nieznanych, wzbudzających ich ciekawość przedmiotów.

  Nasze spotkanie w jednostce Straży Pożarnej zakończyliśmy wręczeniem strażakom prezentów, własnoręcznie przygotowanych przez dzieci z oddziału przedszkolnego.

 • Turniej Tenisa Stołowego

  W świetlicy szkolnej zakończył się turniej ping ponga w dwóch kategoriach: kl. O-III i IV- VI. Niesamowite emocje towarzyszyły już od samego początku, kiedy to uczniowie losowali kolejność występów i swojego przeciwnika. Atmosfera udzieliła się także pozostałym uczniom, którzy tłumnie przychodzili i kibicowali uczestnikom turnieju. To czego się wszyscy nauczyliśmy to przestrzeganie zasad fair play oraz radzenia sobie ze stresem podczas rozgrywania kolejnych etapów turnieju. Ostatecznie Mistrzem Tenisa Stołowego w kategorii O-III został: Sebastian Szklarek kl. II, w kategorii IV-VI :Kuba Wojtczak kl.V

   

 • 8 maja – Narodowy Dzień Zwycięstwa

  70 lat temu zakończył się najkrwawszy konflikt w dziejach ludzkości. Pamiętaliśmy o tych, którzy oddali życie za wolną Polskę – o żołnierzach walczących na wszystkich frontach Europy.  Złożyliśmy kwiaty na grobach żołnierskich, a przebieg wojny i jej zakończenie przybliżyliśmy naszym kolegom wykonując prezentację multimedialną oraz plakaty i gazetki tematyczne.

  Link do prezentacji II_WOJNA_SWIATOWA-_wojna_totalna.swf

 • Świerszczykowe wierszyki

  11 maja 2015 roku w naszej szkole odbył się szkolny etap konkursu recytatorskiego "Świerszczykowe wierszyki" . Laureatami zostali:

  1. Przybysz Maria kl. Ia
  2. Podsiad Julia kl. IIa
  3. Miśkliewicz Martyna kl. IIa
  4. Mirys Natalia kl. IIa
  5. Świętoń-Maciak Oliwia kl. Ib

   

  Zwycięzcom życzymy dalszych sukcesów na szczeblu gminnym.

  Zdjęcia w albumie fotograficznym

 • Zapraszamy uczniów klas I-III do rozwiązania konkursu czytelniczego, karty z pytaniami znajdują się w bibliotece.Spośród prawidłowych odpowiedzi wylosujemy 3 zwycięzców. Prawidłowe rozwiązania testu  należy dostarczyć do 15 maja 2015 roku do bibliioteki szkolnej. Rozstrzygnięcie konkursu już 22 maja. Na zwycięzców czekają nagrody !!!

 • Gdzie antyk współgra ze współczesnośnią, a oliwki i soczyste pomarańcze rosną na każdym kroku ......

  Ostatnia już, szósta wizyta w ramach międzynarodowej współpracy Zespołu Szkół nr1 w Strykowie z Francją, Hiszpanią, Rumunią, Włochami i Grecją została zakończona. Tym razem wszystkie partnerskie szkoły muzyczno-tanecznego projektu „Music Advantages in the Diversity of Europe” (M.A.D.E.) gościły w Szkole Muzycznej w Sparcie, stolicy prefektury Lakonia w południowej części półwyspu Peloponez w Grecji. Wizyta odbyła się w dniach 26IV–1V 2015 r. Projekt możliwy jest dzięki finansowemu wsparciu Komisji Europejskiej w ramach programu Comenius- Partnerskie Projekty Szkół.

  Na wizytę zostało wybranych dziewięciu uczniów, głównie drugoklasistów gimnazjum: Oliwia Karpińska, Alicja Kowalska, Bartłomiej Kwiatkowski, Julia Prusinowska, Maria Szczerbiak, Marta Staniszewska, Norbert Więch, Paulina Woźniak i Natalia Zdziarska. Towarzyszyło im troje nauczycieli: koordynator-anglistka Katarzyna Cnotalska, anglistka Aneta Pęcherczyk oraz nauczyciel wf-u Marcin Nowacki.  

  Po dotarciu do Aten, w sobotę, parę minut przed północą, przywitała nas promienna Cleopatra, pierwsza koordynatorka ze Sparty, która niestety na początku realizacji projektu została przeniesiona do innej szkoły, właśnie tu w Atenach. Cały czas jednakże emocjonalnie towarzyszyła nam w naszym przedsięwzięciu M.A.D.E.        W niedzielę, ze swoimi obecnymi uczniami  zorganizowała dla nas, Hiszpanów i Rumunów (wszyscy bowiem dotarliśmy w nocy do stolicy Grecji) wycieczkę po Atenach. Zwiedzanie zaczęło się od dzielnicy Plaka- historycznej części Aten, usytuowanej u stóp Akropolu ponad starożytną Agorą. Zobaczyliśmy XVIII-wieczne kamienice, przeszliśmy krętymi uliczkami, mijając restauracje i sklepy z pamiątkami. Nasi młodzi przewodnicy opowiedzieli nam o zabytkowych budynkach, które w tej części miasta stoją często na fundamentach pamiętających jeszcze czasy starożytności. Idąc, naprawdę czuć było przeszłość. Korzenie Aten sięgają bowiem wieków przed naszą erą, antyk można więc tu spotkać na każdym kroku... A obok niego chaos metropolii, ryk silników, ukwiecone balkony i starsi panowie siedzący godzinami nad warcabami.

  Na wzgórzu zaś odwiecznie króluje Akropol ze świątyniami Partenon, Erechtejon i  świątynią Ateny Nike. Nie mogło nas tam zabraknąć. Zaraz potem zaprowadzono nas na wgórze nieopodal Akropolu, do przecudnego miejsca, gdzie narodziła się grecka demokracja. Pnyx mógł pomieścić ok. 6000 obywateli, a po jego rozbudowie w I poł.IV w p.n.e.- nawet 8000.   

  Obowiązkowym punktem zwiedzania Aten było miejsce wspaniałe nie tylko dla miłośników historii i archeologii- Muzeum Akropolu Ateńskiego z bogatymi zbiorami przeróżnej wielkości rzeźb. Była to dla nas niezwykła uczta duchowa.

  Późnym popołudniem przejechaliśmy wspólnie autokarem na lotnisko, aby odebrać naszych przyjaciół z Francji i Włoch, by następnie udać się do Sparty, gdzie czekały na nas zniecierpliwione rodziny goszczące. I tak zaczął się nasz spartański meeting.

   Poniedziałek- 27 IV 2015

  Poranek zaczął się od spotkania wszystkich uczestników projektu w Centrum Kultury w Sparcie, gdzie powitali nas greccy przyjaciele z dyrektorem i koordynatorem na czele. Usłyszeliśmy przemowę prześmiesznego przyjaciela szkoły w sześciu językach, piosenkę wykonaną przez jedną z uczennic szkoły oraz muzykę w gitarowym wykonaniu uczniów spartańskiej szkoły. O 10:00 odwiedziliśmy Bibliotekę Narodową, w której obejrzeliśmy prezentację o słynnym greckim pisarzu i poecie Nikiforos'ie Vrettakos'ie. Dowiedzieliśmy się najważniejszych informacji o jego życiu i twórczości. Na koniec dostaliśmy foldery, które w skrócie przedstawiały biografię pisarza, a także zawierały kilka jego utworów, w tym tłumaczenia wierszy w j.polskim. Dużo swych prac Vrettakos poświęcił dzieciom i swoim uczniom-sierotom, którymi się opiekował. Zobaczyliśmy również kącik z jego prawdziwie spartańskiego domu, który został przeniesiony do biblioteki (biurko z maszyną do pisania, biblioteczka, książki, paczki po papierosach, na których zapisywał wiersze). Następnie, udaliśmy się do Muzeum Manousakeion, którego tematem przewodnim jest "Życie miejskie i ludowe w Sparcie w XX wieku". Wśród eksponatów znajdują się meble, stroje, hafty, wyroby ze szkła i wiele fotografii z tego okresu. Najbardziej znaczącym eksponatem jest otomański banner-flaga, który został przywieziony z Lesvos w 1912 roku po wyzwoleniu wyspy od Turków, przez spartańskiego majora Alexandros’a Manoussakis’a (stryja Leonidas’a Manousakis’a- ofiarodawcy domu, w którym znajduje się muzeum).

  Następnie udaliśmy się do naszej „nowej” szkoły. Przywitano nas głośnymi oklaskami i przy dźwiękach tradycyjnej muzyki w wykonaniu uczniów. Po zwiedzeniu szkoły zaproszono nas na zajęcia muzyki. Nauczyciele wraz z uczniami zagrali nam na różnych obcych nam dotąd instrumentach. Po mini-koncercie całą grupą poszliśmy do Muzeum Oliwy. Przewodnik opowiedział nam z pasją o historii oliwy, jej gatunkach, o sposobach jej pozyskiwania oraz pokazał różne ciekawe makiety, przyrządy i naczynia. Na koniec naszego pobytu w muzeum pokazano nam, w jaki sposób domowym sposobem produkuje się mydło z oliwy. Po krótkim pobycie w  domach rodzin goszczących i zjedzeniu posiłku, wróciliśmy do szkoły na party. Na imprezie mieliśmy możliwość spróbowania niezliczonej ilości przepysznych greckich potraw, przyrządzonych przez rodziców. Potem wszyscy uczniowie uczestniczyli w tradycyjnych tańcach greckich, takich jak Sirtaki (taniec Zorby). Zaśpiewał dla nas również mąż naszej koordynatorki, a do tańca zapraszał nas wybitny tancerz, jak się potem okazało- językowy doradca metodyczny regionu Lakonia.

  Wtorek- 28 IV 2015


  Na wtorek zaplanowano zwiedzanie starożytnej części Sparty, której najważniejszym skarbem są ruiny teatru, zbudowanego w latach 30-20 p.n.e. Oprowadził nas po nich archeolog, sprawujący pieczę nad trwającymi tam nieustannie pracami rekonstrukcyjnymi, których celem jest odnowienie teatru sprzed 2000 lat. Teatr w Sparcie był jednym z największych teatrów starożytności i mógł pomieścić ok. 16 tysięcy widzów, gdyż jego konstruktorzy naśladowali tradycję budowy starszych wielkich teatrów na półwyspie Peloponez, jak teatr w Epidauros z III w. p.n.e. oraz teatr w Megalopolis z IV w. p.n.e.

  W trakcie zwiedzania, wśród pobliskiego gaju oliwnego, zaplanowana została gra w terenie. Naszym zadaniem było odpowiedzenie na szereg pytań dotyczących teatru greckiego. Jeszcze będąc w Polsce, przygotowaliśmy się do gry, czytając szczegółowe informacje przesłane przez grecką szkołę. Gra była dobrze zaplanowana, ale dość trudna. Jednak działając w grupie, udało nam się rozwiązać zadania, a jedna z naszych uczennic zdobyła najwięcej punktów, z czego byliśmy bardzo dumni. W nagrodę Marta otrzymała maskę, ręcznie zrobioną przez uczniów muzycznej szkoły w Sparcie. Niedaleko pomnika króla i bohatera Sparty- Leonidasa, wzięliśmy udział w kolejnej grze edukacyjnej, która polegała na odnalezieniu początku lub końca przysłowia bądź powiedzenia greckiego. Uczniowie mieli odnaleźć swoją parę i w międzynarodowym towarzystwie, omówić znaczenie przysłowia. Po tych dwóch grach-zabawach, wszyscy byliśmy bogatsi o nowe doświadczenia pedagogiczno-dydaktyczne.

  W szkole czekała nas próba przed czwartkowym show. Prezentacja nt. greckiego systemu edukacyjnego oraz greckiej muzyki, do której potem uczyliśmy się tańczyć to kolejne punkty wtorkowego przedpołudnia. Po próbie i warsztatach, pojechaliśmy na lunch do goszczących nas rodzin. Mieliśmy dwie godziny na przygotowanie się do kolejnych warsztatów pt. „Napisz swoje imię po grecku‘’. Podczas warsztatów, otrzymaliśmy wskazówki dt. trudnego dla nas greckiego alfabetu. Każdy mógł spróbować napisać swoje imię i nazwisko w zupełnie obcym dla nas języku. Było przy tym mnóstwo zabawy. W tym czasie koordynatorzy ze wszystkich krajów partnerskich omawiali postępy naszego projektu. Nauczycielom pokazano teatr z 1887r i posągi znanych greckich poetów i pisarzy. 

  Gdy skończyliśmy zajęcia w szkole, wszyscy razem udaliśmy się piękną aleją palmową na spacer do centrum miasta. Na głównym placu Sparty znajduje się Ratusz Miejski z kawiarenką, w której mieszkańcy Sparty i okolic zrzeszeni w Klubie Miejscowych Artystów mogą wywieszać swoje dzieła sztuki. Spacer był także okazją do zakupu pamiątek. Po długim, ale mile spędzonym czasie, wróciliśmy do domów.

  Środa 29 IV 2015

  Jednym z cudowniejszych miejsc, jakie dane nam było zobaczyć w Grecji była Monemvasia. Jest to malownicze miasto położone u podnóża wielkiej skały, z wieloma średniowiecznymi fortyfikacjami i bizantyjskimi kościołami. Nazywane jest również „Gibraltarem Wschodu”. Z placu na środku skalnego miasteczka roztaczał się piękny, zapierający dech w piersiach widok na otaczające je morze. Ciekawostką jest to, że Monemvasia zawsze była ważnym punktem strategicznym i każdy chciał wejść w jej posiadanie. Dlatego też domy są sprytnie zakamuflowane, a drogi do nich- wąskie i kręte. Każdy dom ma małe okna i co najmniej trzy piętra, gdyż miejsca w skalnym miasteczku jest bardzo niewiele. Po zrobieniu przecudnych zdjęć przeszliśmy do świątyni, która jest jednym z ważniejszych tam miejsc, a to dlatego, że znajduje się tam cenny obraz z II poł. XIVw. przedstawiający ukrzyżowanie Jezusa. Jest on wyjątkowy, bo pocięty niegdyś przez nieudolnego złodzieja. A został skradziony, ponieważ jest pierwszym obrazem, na którym malarz ukazał uczucia ludzi- było to nowością na owe czasy. Po zakupach pamiątek, udaliśmy się na lunch, podano nam tradycyjnie ser feta polany oliwą z oliwek, mięso oraz sałatkę grecką. Po zanurzeniu nóg w ciepłym i czystym jak łza morzu, ruszyliśmy w drogę powrotną. Zatrzymaliśmy się tylko na chwilę w jednej z wiosek i każdy otrzymał soczystą i wyjątkowo słodką pomarańczę od męża koordynatorki, który jest importerem cytrusów. Wieczorna próba do czwartkowego show zakończyła kolejny, długi dzień uczniów.

  W tym czasie koordynatorzy ze wszystkich krajów partnerskich omawiali wymogi do skomplikowanego raportu końcowego, jaki muszą wkrótce sporządzić .

   

  Czwartek 30 IV 2015

  Dnia 30 kwietnia odbyła się wycieczka do Mistry.  Znajdują się tam pozostałości po ufortyfikowanym mieście bizantyjskim, położony na zboczu góry Tajget na Peloponezie. Dziś pełni funkcję ważnego ośrodka turystycznego.

  Przez cały wiek XIV i pierwsze dekady XV stulecia Mistra stanowiła kulturalne i intelektualne centrum świata bizantyjskiego. Pierwsza rzecz, którą zwiedziliśmy to Kościół Agía Sofía, który w czasach okupacji tureckiej został przerobiony na meczet. Zobaczyliśmy miedzy innymi najstarszą świątynię  Mitrópolis. Została ona wzniesiona w pobliżu dolnej bramy wejściowej. Kolejna budowla to żeński Klasztor Pandánassa- ostatnia budowla, którą wzniesiono. Klasztor Perivléptos to jednokopułowy kościół częściowo wykuty w skale, zdobią go najlepiej zachowane freski w Mistrze. Kolejny klasztor, który zwiedziliśmy nosi nazwę Vrondochión. Stanowił on centrum życia kulturalnego i intelektualnego. W 1989r. zespół architektoniczny obejmujący fortecę, pałac, kościoły i klasztory został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Widoki na Spartę były naprawdę nieziemskie.

  Ostatnim punktem czwartkowej wycieczki było muzeum aparatów fotograficznych. Niepozorny budynek mieści olbrzymie zbiory aparatów i kamer od początku ich istnienia. Przekonaliśmy się, że historia aparatów nie była nam tak dobrze znana. Jeszcze tylko krótki postój na pamiątki i wycieczka dobiegła końca.

  Po powrocie, w Centrum Kultury odbyła się próba generalna do przedstawienia. Następnie pojechaliśmy do swoich greckich domów na obiad. Nauczyciele zaś odbyli krótkie szkolenie kulinarne: pod kierunkiem Greków i wg ich przepisu zrobili tzatziki.

  O 18.00 rozpoczęło się przedstawienie „MADE in Greece Show”. Zaczęto od prezentacji różnych muzycznych utworów w wykonaniu greckich uczniów i nauczycieli oraz uczniów z zagranicy, którzy wyćwiczyli swoje partytury przed przyjazdem i na warsztatach. Na scenie kolejno pojawiały się coraz to nowe instrumenty. Gitary, tampouras, aulos, liry, bouzouki, touberleki,daouli- to tylko niektóre z instrumentów, których mogliśmy posłuchać na scenie. Oprócz występów instrumentalnych, były też popisy chóru w kolejnych odsłonach. Ci, którzy nie grali i nie śpiewali, zaprezentowali jeden z greckich tańców- sirtaki. Uczniowie greccy pokazali nam również tańce folklorystyczne w strojach ludowych. Miało się wrażenie, że z minuty na minutę przedstawienie jest coraz lepsze. Na koniec wystąpiły francuskie skrzypaczki i pianistka. Punktem kulminacyjnym był układ taneczny do muzyki greckiego kompozytora Manosa Hadjidakisa: „Gioconda's smile” wykonany przez dziewczyny z Polski (Maria Szczerbiak, Natalia Zdziarska, Oliwia Karpińska, Marta Staniszewska i Julia Prusinowska). Choreografię do układu tancerki wymyśliły same. Po części artystycznej nastąpiło podziękowanie uczniom i nauczycielom za ogrom pracy włożony w projekt i wspaniały czas spędzony razem w czasie dwóch lat realizacji projektu. Koordynatorzy wygłosili piękne, wzruszające przemowy. Pod koniec odbyło się wręczenie certyfikatów uczestnictwa w wizycie i obdarowanie uczestników lokalnymi produktami. I wtedy nastąpiło pierwsze, ale nie ostatnie pożegnanie, popłynęły pierwsze łzy...

  Kiedy myśleliśmy, że ten dzień się już zakończył, rodziny zawiozły nas do restauracji, gdzie czekała nas niespodzianka. Zobaczyliśmy tam wszystkich uczestników projektu! Byliśmy przeszczęśliwi. Zjedliśmy posiłek, a nasze zdolne tancerki z Polski zostały poproszone o bis układu, spisując się na medal po raz drugi. Przyjęcie pożegnalne trwało około dwóch godzin, potem byliśmy już w swoich towarzystwach, by spędzić ostatni wieczór razem... no i kolejny raz się pożegnać.

  Piątek 1 V 2015

  Z racji pierwszomajowego święta, szkoły były, tak jak u nas, zamknięte. Każdy z nas spędzał ten dzień osobno lub w małych grupkach, a także w innych miejscach. Wszyscy wraz z rodzinami goszczącymi wybraliśmy się nad morze.
  W niecałą godzinę górzystą drogą ze Sparty dotarliśmy na półwysep Mani. Widoki były przepiękne. Najpierw odwiedziliśmy małe nadmorskie miasteczko Aeropolis. Obejrzeliśmy stare miasto i pomnik bohatera Petrobeja Mawromichalisa na centralnym placu. Charakterystyczną cechą tego miasta są wysokie kamienne domy z małymi oknami. Później udaliśmy się do Jaskini Diros, gdzie łódką przepłynęliśmy 1800-metrową trasę. Widoki w jaskini były niesamowite. Towarzyszył nam przewodnik, który opowiedział o wytworzonych tu spektakularnych stalaktytach i stalagmitach. Po wyjściu z jaskini udaliśmy się nad morze. Woda była ciepła i bardzo czysta, ale plaża kamienista.     

          

  Następnym przystankiem była wioska, w której mieszkał nasz znajomy Kiri. Tam udaliśmy się na plażę: jedni wykorzystali czas na pływanie w morzu, a inni- na opalanie się. Kiedy zrobiło się nieco zimniej, wróciliśmy i w restauracji zjedliśmy obiado-kolację. Po powrocie do domu i krótkim odpoczynku, wyruszyliśmy na ognisko do naszego przyjaciela. Cały dzień minął nam bardzo miło i spędziliśmy go w towarzystwie wspaniałych ludzi.

   

  Nauczycieli zaś zabrano do Gythion’u- największego miasteczka półwyspu Mani i jednego z najpiękniejszych portów Morza Śródziemnego, gdzie pełno jest tradycyjnych tawern, restauracji i przede wszystkim barów Ouzo. Można w nich spożyć „Meze”, np. ośmiornicę z grilla, przysmaku, z którego słynie Gythion. A wszystko to w bajecznym otoczeniu lazurowego morza z przejrzystą wodą, w której widać pływające przy brzegu ryby. Dryfujące łodzie rybackie w porcie, które łowią ośmiornice, dodają klimatu temu miejscu. Liczne neoklasycystyczne budynki wzdłuż plaży dopełniają widokówkowego smaczku.

  Miejsce jest tak urokliwe, że jak podaje legenda, to właśnie stąd Parys porwał Helenę do Troi ...

  Nieopodal na wysepce Kranae stoi Muzeum Tradycji, a trzeba tu dodać, że tradycje w Grecji kultywowane są niezwykle mocno i z dumą, już od najmłodszych pokoleń.

  Następnie swoje gościnne progi otworzyła dla wszystkich dorosłych gości jedna z nauczycielek muzyki ze spartańskiej szkoły. A mieszka ona w okresie letnim w przeuroczej wiosce Skourati, gdzie plaża jest jedną z najbardziej urokliwych na całym Peloponezie. Upał zachęcił nas do zażycia kąpieli, a potem- wylegiwania się w słońcu. Uczta przygotowana przez nauczycieli-gospodarzy przerosła nasze najśmielsze oczekiwania. Spróbowaliśmy tak niemal wszystkich typowych dla regionu potraw, a pieczona na ruszcie jagnięcina sprawiła wiele przyjemności naszym podniebieniom. Nie zabrakło oczywiście greckich śpiewów i tańców. W końcu byliśmy wśród samych najlepszych muzyków ze Sparty.

   

  Sobotni ranek zaczął się od pożegnania z greckimi przyjaciółmi, a potem trzygodzinny przejazd autokarem do Aten zakończył nasz wspólny pobyt z Hiszpanami, Włochami, Rumunami i Francuzami. Na lotnisku odbyło się co prawda ostatnie pożegnanie w realu, ale na pewno będziemy utrzymywać kontakt z naszą nową rodziną M.A.D.E.

   

  Ciekawostki

  • W dawnych czasach, Spartanie hartowali dzieci w górskich źródłach, by w przyszłości były dobrymi żołnierzami. Zabierano nawet do źródeł chore dzieci, aby ozdrowiały. Jedno z takich źródeł nosi nazwę Kaiada
  • W Grecji wyznaje się inną religię, większość Greków należy do Greckiego Kościoła Prawosławnego
  • Pismo greckie jest zupełnie inne od łacińskiego, jakiego używamy my
  • Rano, uczniowie modlą się wspólnie z nauczycielami na placu przed zajęciami
  • Jednen z pobliskich szczytów Sparty (jeden z pięciu najwyższych w Grecji) ma stożkowaty kształt przypominający piramidę
  • Około 15 km od Sparty znajduje się jedyny ocalały i zachowany w dobrym stanie most bizantyjski, przez który, wg legendy, uciekał Parys z porwaną Heleną
  • Najpopularniejszym tańcem greckim jest sirtaki, stworzony w 1964 na potrzeby filmu „Grek Zorba”, klimatem i choreografią zbliżony jest do tańców bałkańskich
  • Najpopularniejszym instrumentem muzycznym jest bouzouki, sprowadzony z Azji Mniejszej przez greckich imigrantów w I dekadzie XX wieku

  Ciekawostki kulinarne

  Grecja kojarzy nam się z wszystkim, co lekkie, pożywne i zdrowe. Najbardziej jednak z fetą i oliwkami, rosnącymi na niezliczonej ilości drzewek oliwnych. Praktycznie każdy skrawek ziemi wykorzystany jest tu w celu uprawy oliwek. Produkuje się z nich oliwę. Swieże oliwki prosto z drzewa są gorzkie. Dlatego poddaje się je procesowi fermentowania. Warto je jeść, gdyż są niskokaloryczne, wpsomagają trawienie i łagodzą migrenę. Próbowaliśmy koziego sera z grilla, jagnięcinę z grilla, dolmades- małe gołąbki z jagnięciny zawiniętej w liście z winogron podawane z tzatzikami lub gęstym jogurtem, ciepły chlebek z oliwą i ziołami, moussakę, czyli zapiekankę z bakłażanów i mięsa, soutzoukakię- mielone w sosie pomidorowym, pitę, souvlaki- pitę z mięsem i warzywami.

  Dla nas Grecja jawi się jako cudowna, ciepła i słoneczna kraina. Greków poznaliśmy jako ludzi niezwykle życzliwych i otwartych, kochających ponad wszystko muzykę, taniec i śpiew, dobrą zabawę, piękno natury, radość życia oraz zdrową i smaczną kuchnię. Ich bałkańska mentalność, niezniszczalny optymizm i dionizyjska radość życia są zapewne wynikiem świecącego przez większość roku słońca.

  Ich filozofię życiową można sprowadzić do maksymy: "Ciesz się każdą chwilą, bo życie jest tylko jedno". Cudownie, że mogliśmy w czasie naszej wyprawy czerpać od naszych greckich przyjaciół tę radość życia.

  Opracowała:

  Katarzyna Cnotalska

 • Galeria lektur szkolnych

  Galeria lektur szkolnych:

  Serdecznie polecamy przeczytanie książki „ Księga strachów”. Jeśli ktoś lubi dobrą sensację, humor słowny, różnorodność postaci to polecamy tę powieść. W galerii możecie zobaczyć niezwykły pojazd pana Tomasza wykonany podczas lekcji języka polskiego przez uczniów klasy VI.

  Kto natomiast lubi czytać o przygodach, także tych niebezpiecznych, powinien przeczytać „ W pustyni i w puszczy” Henryka Sienkiewicza. Wartka akcja, rozbudowane opisy, długie dialogi- tylko dla wytrawnych czytelników!

  W galerii bohaterowie powieści, czyli czworo podróżników!

  Mole książkowe 

strona:

Wiadomości

Kontakt

 • Gimnazjum Nr1 i Szkoła Podstawowa Nr2 im.Noblistów Polskich w Zespole Szkół Nr1 w Strykowie
  ul.Targowa 21
  95-010 Stryków
 • 42 719 81 44 (tel./fax)

Galeria zdjęć