• Egzotyka w centrum miasta.

          • 18 maja br. uczniowie klasy 4 a wraz z opiekunami wyruszyli do egzotycznego zakątka, które znajduje się w centrum Polski, a  mianowicie…. do niedawno otwartego Oceanarium Zoo w Łodzi.

            Na miejscu mogliśmy obserwować zwierzęta i roślinność  rodem ze świata przyrody Azji Południowo-Wschodniej, w tym np. faunę mórz i oceanów z rekinami, płaszczkami, rafą koralową i rybami sprowadzonymi z całego świata. Była to niesamowita lekcja przyrody.

            W skład strefy oceanicznej Orientarium wchodzi podwodny tunel, który zrobił na nas duże wrażenie. To tutaj mogliśmy zobaczyć basen dla zwierząt pokroju rekinów gitarowych, żarłaczy i płaszczek. Wokół tunelu swoje miejsce znajdą też mniejsze akwaria z rozmaitymi rybami i stworzeniami morskimi (np. konikami morskimi). Dzięki obecności tego tunelu mogliśmy podziwiać zwierzęta z całkowicie innej perspektywy i poczuć się tak, jakbyśmy znajdowali się pod wodą, wśród tych niezwykłych istot.

            W dżungli i na wybiegach Orientarium zobaczyliśmy m.in.: słonie indyjskie, makaki, orangutany, a także wiele gatunków ptaków, które latały nad wybiegami: między innymi szpaki balijskie, sroczki białożytne czy bilbile.

            Jednak nam wszystkim najbardziej podobała się kąpiel słoniątka w basenie.

            Odwiedziliśmy też inne zwierzęta w łódzkim zoo, a spacer alejkami ogrodu w promieniach ciepłego wiosennego słońca sprawił nam mnóstwo radości.

            Była to niesamowita lekcja przyrody!

          • Rekonstrukcja osady w Biskupinie.

          • W nawiązaniu do poznania początków państwa polskiego, klasa IIIa wykonała w grupach rekonstrukcje osad pierwszych Słowian na wzór grodu z Biskupina. Uczniowie poznali historię powstania osady, konstrukcję budynków i ogrodzenia oraz zapoznali się z normami życia i zawodami, którymi parali się ludzie w czasach.  

            Praca w grupach odbywała się na kilku lekcjach zajęć kreatywnych podczas których dzieci lepiły z gliny, kleiły, malowały, budowały... jednym słowem tworzyły i uczyły się poprzez zabawę.  

            Praca nad rekonstrukcją osad zaowocowała pomysłem na wycieczkę do Biskupina, która zaplanowana została na koniec roku szkolnego.  

          • Wycieczka dzieci z oddziału przedszkolnego do teatru lalek Arlekin.

          • W dniu 06.05.2022r. dzieci z oddziału przedszkolnego uczestniczyły w warsztatach teatralnych „Zabawa teatrem” w Teatrze Lalek Arlekin w Łodzi. Były to warsztaty wprowadzające dzieci w świat teatru. Wywołujące uśmiech i udowadniające, że teatr to miejsce dla wszystkich i może być wspaniałą zabawą. Jego integralną częścią były zabawy ruchowe, zajęcia pobudzające kreatywność dziecka m. in polegające na swobodnej improwizacji z rekwizytem, kostiumem lub maską teatralną. Dzieci aktywnie i chętnie uczestniczyły w warsztatach teatralnych. 

             

          • Skąd się biorą produkty ekologiczne? – program edukacyjny

          • W oddziale przedszkolnym zrealizowany został Ogólnopolski Program Edukacyjny Głównego Inspektoratu Sanitarnego i Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi pt. „Skąd się biorą produkty ekologiczne?”

            Celem programu było zwiększanie świadomości i wiedzy na temat rolnictwa ekologicznego oraz budowanie właściwych nawyków żywieniowych od najmłodszych lat. Głównym założeniem projektu było kształtowanie umiejętności wyboru produktów ekologicznych, propagowanie zdrowego stylu życia a także zwiększenie wiedzy i świadomości przedszkolaków o nawykach higieniczno-zdrowotnych. Dzieci poznały produkty ekologiczne oraz dowiedziały się gdzie można je kupić i po czym je rozpoznawać oraz dlaczego warto je wybierać. Dowiedziały się jak powstaje miód oraz jaką drogę pokonuje mleko nim znajdzie się na stole w domu. Podczas zajęć dzieci wyszukiwały znak EKO na opakowaniach produktów spożywczych. Wspólnie utworzyły PIRAMIDĘ ZDROWEGO STYLU ŻYCIA oraz analizowały jej zawartość. Utrwaliły etapy poprawnego mycia rąk oraz nadały sobie „Eko-imiona”. W ramach programu dzieci z oddziału przedszkolnego z masy solnej wykonały produkty zbożowe takie jak:, chleb, bułki, rogale warkocze.  

            Z tego wniosek jest logiczny, że wybieram produkt … EKOLOGICZNY! 

          • „Świerszczykowe wierszyki”.

          • W dniu 05.05.22 r. na terenie SP nr 2 odbył się szkolny konkurs recytatorski „Świerszczykowe wierszyki”. Do konkursu zgłosiło się 26 uczniów. Spośród wszystkich uczestników jury pod przewodnictwem dyrektora szkoły do dalszego etapu wybrało 6 uczestników i są to :  

            1. Karolina Modzelewska  IV a 

            2. Julia Sasin III a 

            3. Adam Szklarek III c 

            4. Adrianna Zaręba III c 

            5. Nela Janowska II b 

            6. Amelia Kubiak II c 

            Zwycięzcom serdecznie gratulujemy !!!!

          • Apel z okazji Święta Konstytucji 3 Maja – klasa 1B

          • Dnia 29 kwietnia 2022r. w Szkole Podstawowej Nr 2 w Strykowie odbył się uroczysty apel z okazji 231 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja.  

            Aby upamiętnić ten doniosły fakt z historii Polski uczniowie klasy 1B przygotowali montaż słowno-muzyczny o patriotycznej wymowie. Apel rozpoczęto odśpiewaniem hymnu państwowego. Uczniowie recytowali wiersze, śpiewali pieśni i tańczyli.  

            Podczas uroczystości przybliżono okoliczności ustanowienia konstytucji z 1791 roku. Podkreślono, że był to drugi tego typu dokument na świecie i pierwszy w Europie. Zaprezentowano również portrety i sylwetki osób, które brały udział w pracach nad tworzeniem konstytucji i przyczyniły się do jej uchwalenia. Nie zabrakło także odświętnych strojów i wyeksponowania symboli narodowych.  

            Gratulujemy klasie pierwszej za cudowny występ. 

             

          • Orzeł Edukacji Wczesnoszkolnej.

          • Uczniowie z klas I-III wzięli udział w jesiennej edycji konkursu Orzeł Edukacji Wczesnoszkolnej.

            Cieszył się on dużym zainteresowaniem wśród dzieci, które miały szansę zmierzyć się na arenie ogólnopolskiej. Pytania testowe dotyczyły edukacji społecznej, polonistycznej, matematycznej i przyrodniczej. Długo czekaliśmy na wyniki konkursu, ale nareszcie możemy się pochwalić, że wśród uczniów z naszej szkoły znaleźli się laureaci, a wśród nich: Aleksandra Machniewicz, Adam Stapkiewicz i Zofia Wieczorek z kl. III b, Maciej Kowalski i Zofia Zatorska z kl. II b, Maja Pawlak i Amelia Kubiak z kl. II c, Franciszek Pietrzak i Maria Dziuda z kl. I b oraz Nina Tomczak i Michał Majewski z kl. I a.

            Wszystkim uczniom serdecznie gratulujemy i zachęcamy do udziału w wiosennej edycji Orzełka.

          • Lektura w klasie 3b.

          • Uczniowie klasy III b przenieśli się w świat ponadczasowej lektury "Dzieci z Bullerbyn"- wspaniałej opowieści o szczęśliwym dzieciństwie, przyjaźni i sile miłości rodzeństwa.

            Celem zajęć było utrwalenie lektury oraz kształtowanie umiejętności wspólnej pracy - uczniowie pracowali w grupach. Czekały na nich różne wyzwania. Pierwszym zadaniem było stworzenie mapy myślowej „Bohaterowie lektury". Następnie uczniowie wykonywali rysunki Lasse, Bosse, Lisy, Anny, Britty oraz Ollego,  pisali ich krótkie charakterystyki, które później prezentowali na forum klasy. Jednak prawdziwym wyzwaniem było tworzenie makiety Bullerbyn. Uczniowie z wielką z radością przystąpili do pracy w parach i  z zaangażowaniem oraz dokładnością wykonywali poszczególne elementy wioski.

            Zajęcia te przyniosły dzieciom wiele pozytywnych emocji i konstruktywnych dyskusji. Natomiast wspólna praca sprawiła, że wszystkie zadania udało się rozwiązać bez trudu. Dzięki temu uczniowie jeszcze lepiej zrozumieli najważniejsze przesłanie autorki lektury Astrid Lindgren - dzieci potrafią docenić szczęście dnia codziennego – to, że są razem, szanują się i mogą wiele wspólnie zdziałać. Odnajdują radość w najdrobniejszym szczególe, a to odróżnia ich od dorosłych.

          • Etap wojewódzki za nami.

          • We wtorek 26 kwietnia 2022 r. o godz. 10.00 odbył sie w naszej szkole (w wersji on line) etap wojewódzki ogólnopolskiego konkursu „Poznajemy Parki Krajobrazowe Polski”. Test składał się z 45 pytań nawiązujących do tematu tegorocznej edycji tj. „O wodzie w przyrodzie”. Uczniowie musieli wykazać się ogromną wiedzą o siedmiu parkach krajobrazowych województwa łódzkiego, znajomością treści dotyczących wody także jako środowiska życia wielu roślin i zwierząt. Najtrudniejszym jednak, jak wszyscy konkursowicze zgodnie stwierdzili, było rozpoznawanie gatunków chronionych spośród 60 wskazanych w regulaminie konkursowym.  

            Siódmoklasiści: Amelia, Alex i Michał, bardzo wytrwale przygotowywali się do rywalizacji konkursowej i ostatecznie zajęli czwarte miejsce w województwie łódzkim. To dla naszej drużyny duży sukces. Sukcesem jest także decyzja drużyny, że w przyszłym roku staniemy w tym samym składzie do rywalizacji o zaszczytne pierwsze miejsce.  

            Za pomoc merytoryczną, koordynację prac oraz miłą atmosferę podczas konkursu bardzo dziękujemy pani Jolancie Kacprzak pracownikowi Oddziału Terenowego Parku Krajobrazowego Wzniesień Łódzkich.  

      • Kontakty

        • Szkoła Podstawowa Nr 2 im.Noblistów Polskich w Strykowie
        • 42 719 81 44 (tel./fax) 509-067-898
        • ul.Targowa 21 95-010 Stryków Poland
    • Galeria zdjęć

        brak danych