• Nagrody w konkursie „Barbarzyńska Łódź”

          • W zimowe przedpołudnie, w czwartek 11.01 2024 gościliśmy w Muzeum Archeologicznym i Etnograficznym w Łodzi na podsumowaniu konkursu "Barbarzyńska Łódź”. Wydarzenie rozpoczęło się spektaklem Teatru amatorskiego AdRem, następnie odbyło się podsumowanie konkursu i wręczenie nagród. Później zostaliśmy zaproszeni na poczęstunek oraz zwiedzanie wystawy "Łódź sprzed Łodzi".

            Komisja konkursowa miała ogromny dylemat w przyznaniu nagród, gdyż wszystkie nadesłane prace reprezentowały wysoki poziom. Niemniej wydany werdykt był dla nas bardzo pozytywny.

            Zofia Wieczorek z kl. 5b zajęła II miejsce, a pięcioro uczniów naszej szkoły zdobyło wyróżnienia. Są to: Zofia Łęcka kl. 5b, Małgorzata Kurpesa kl. 5a, Lena Miśkiewicz kl. 5a, Oskar Wroński kl. 5a, Lena Wawrzkiewicz kl. 5a.

            Wszystkim nagrodzonym serdecznie gratulujemy!

          • Papierowe bałwanki w świetlicy szkolnej.

          • Zagadka kto to taki? 

            W oczach węgielki z marchwi nos wielki.

             Na śniegu stoi. Ciepła się boi. 

            Oczywiście odpowiedź brzmi bałwanek. 

            Bałwan jest jednym z symboli zimy, znany każdemu od najmłodszych lat. Z lepienia bałwana najbardziej cieszą się dzieci, ale jest to wspaniała frajda dla całej rodziny. W związku z tym, że za oknami niestety jest mało śniegu, dzieci uczęszczające do świetlicy szkolnej zrobiły bałwanka z papieru. 

            Przepiękne papierowe bałwanki ozdobiły naszą świetlicę. 

          • Warsztaty programowania Koduj z Gigantami za darmo już startują!

          • Nasza szkoła wspiera 14. edycję akcji Koduj z Gigantami - Poszukiwacze Kodu! - bezpłatne warsztaty z programowania dla dzieci i młodzieży od 7. do 18. roku życia. To świetna okazja, aby wejść w świat kodowania i poszerzyć swoje umiejętności! Uczniowie szkół podstawowych i średnich będą mieli okazję stworzyć własne gry i aplikacje w środowiskach i językach takich jak

            • Scratch
            • Minecraft
            • AppInventor
            • C#
            • Python

            Doświadczenie w programowaniu nie jest potrzebne - chęć do nauki wystarczy! Uczestnicy warsztatów poznają podstawy programowania pod okiem doświadczonych trenerów, a także będą mieli okazję poczuć się jak prawdziwi programiści.

            Zajęcia odbędą się w 27 stycznia oraz 11, 17-18 lutego 2024

            Spotkamy się w placówce Giganci Programowania w Zgierzu ul. Długa 5

            Zapisy odbywają się poprzez formularz: www.kodujzgigantami.pl 

            LICZBA MIEJSC JEST OGRANICZONA, dlatego nie zwlekajcie z rejestracją.

            Patronat nad wydarzeniem sprawuje:

            • Ministerstwem Edukacji Narodowej
            • Prezydent Miasta Zgierza

            Czekają na Was fascynujące wyzwania i nowe możliwości!

            Do zobaczenia na warsztatach!

          • Konkurs „Barbarzyńska Łódź”

          • Zastanawialiście się może kiedyś, co działo się na terenach naszego miejsca zamieszkania w czasach Imperium Rzymskiego, gdy nie istniało państwo polskie? Ziemie te leżały poza granicami Cesarstwa Rzymskiego i przez Rzymian nazywane były barbaricum. Czy tereny porastały tylko puszcze i przecinały rzeki? Czy mieszkali tu jacyś ludzie? Jeśli tak, to jak żyli, wyglądali, czym się zajmowali?

            W 1935 roku podczas prac ziemnych  przy cmentarzu na Retkini natrafiono na grób kobiety zwany grobem księżniczki. Zmarła była bogato wyposażona w biżuterię, ozdoby oraz przedmioty codziennego użytku. Na terenie dzisiejszego cmentarza rzymskokatolickiego przy ulicy Szczecińskiej odkryto w 1981 roku pozostałości 17  grobów z III wieku n.e. Jednym z ważniejszych jest grób nr 13 określany jako grób wojownika. Zmarłego wraz z darami spalono na stosie , a szczątki przeniesiono do naczynia – popielnicy. W grobie tym znalazły się przedmioty często spotykane w pochówkach wojowników.

            Uczniowie klas piątych podjęli się próby odtworzenia wyglądu i sposobu życia księżniczki i wojownika. Zrobili to w formie lapbooka. W ten sposób powstały ciekawe prace plastyczne, które zgłosiliśmy na konkurs organizowany przez Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne w Łodzi. Trzymajcie za nich kciuki. I pamiętajcie, ze historia toczy się wszędzie, także blisko nas.

          • Jak się uczyć, aby się nauczyć?

          • Są różne metody, ważne, aby się sprawdziły. Jedni z nas koncentrują się na jednym zadaniu na raz, drudzy systematycznie uczą się małymi partiami, jeszcze inni uczą  się razem z kolegami lub tłumaczą zadania rodzicom. Są też tacy, którzy uczą się w ruchu, np. chodząc po pokoju, siedząc na dużej dmuchanej piłce, zmieniając pozycje ciała. Angażujmy w naukę jak najwięcej zmysłów, wtedy lepiej zapamiętamy treści. My postawiliśmy na tworzenie domina historycznego, plakatów, wykresów oraz rysunków. Pracowaliśmy w parach, grupach lub samodzielnie. Tłumaczyliśmy pojęcia, zasady gry, wspólnie układaliśmy domino, a nawet połączyliśmy choinkę z osiągnięciami starożytnych Rzymian. Im więcej aktywności, tym więcej zapamiętujemy. A przy tym dobrze się bawiliśmy.

          • „Bóg się rodzi”.

          • „Betlejem nie jest daleko,
            Ono jest na odległość ludzkiego serca,
            Na odległość otwartych szeroko ramion,
            Na odległość dłoni otwartej.
            Betlejem jest blisko…
            Każdy może tu przyjść”.

            Okres adwentu to czas oczekiwania na Boże Narodzenie. Dla uczniów klas II b, II c i III a  był to dodatkowo okres przygotowania corocznych Jasełek, które są zwieńczeniem tego oczekiwania w gronie  kolegów, koleżanek oraz nauczycieli. 22 grudnia, czyli ostatniego dnia nauki w szkole przed Świętami Bożego Narodzenia uczniowie pod kierunkiem pani Kamili Wiśniewskiej, Karoliny Figury- Stajudy i Renaty Miłkowskiej przedstawiły inscenizację zatytułowaną „Bóg się rodzi”.

            W specjalnie przygotowanych strojach oraz w pięknej scenografii ukazującej ludzi podążających do Betlejem, młodzi aktorzy przedstawili sceny narodzin Chrystusa. Był św. Józef, Maryja, pasterze, trzej królowie, anioły i gwiazdy, a także postaci ze świata współczesnego: bizneswoman, młoda dziewczyna, mały chłopiec i żebrak.

            Pięknie zaśpiewane pastorałki i kolędy przypomniały o tym, że święta Bożego Narodzenia są już bardzo blisko. Jasełka w wykonaniu dzieci wprowadziły wszystkich w wyjątkowy nastrój oraz swym pięknym i oryginalnym występem, podbiły serca publiczności.

            Po zakończonym spektaklu głos zabrała pani wicedyrektor Patrycja Buczyńska- Wiśnik, która podziękowała uczniom za występ oraz złożyła wszystkim świąteczne życzenia.

            Wszystkim dzieciom biorącym udział w przedstawieniu gratulujemy zdolności i zaangażowania w to przedsięwzięcie.

          • Jasełka

          • Dnia 22 grudnia 2023 roku o godzinie 10.00 w naszej szkole odbyły się Jasełka Bożonarodzeniowe.

            Uczestniczyły w nich klasy IV-VIII. Jasełka pt.: "Bóg się rodzi" przygotowali uczniowie z klasy IV b i IV c.

            Przedstawienie rozpoczęło się od wystąpienia ks. Michała, który odczytał fragment z Ewangelii św. Łukasza,  
            a następnie zaprosił wszystkich do obejrzenia Jasełek.  Piękna scenografia oraz scenariusz oparty na Słowie Bożym, sprawił,   że publiczność po raz kolejny mogła przeżywać i świętować narodziny Zbawiciela.

            Przedstawienie było wyjątkowe. Uczennice przebrane za anioły zaśpiewały kolędy nie tylko w języku polskim,   ale także po łacinie. Mogliśmy również usłyszeć kolędę, pięknie wykonaną na skrzypcach przez jedną
            z uczennic.  Ogromne zaangażowanie młodych aktorów sprawiło, że przedstawienie wywarło duże wrażenie  
            i zostało nagrodzone gromkimi brawami.  Na zakończenie wszyscy zgromadzeni wysłuchali życzeń
            Pani wicedyrektor Patrycji Buczyńskiej - Wiśnik   i w świątecznych nastrojach rozeszli się do klas.    

            Pozdrawiam i błogosławionych Świąt.

          • Wigilia w klasach 0-3

          • "Jest taki dzień, bardzo ciepły, choć grudniowy
            Dzień, zwykły dzień, w którym gasną wszelkie spory
            Jest taki dzień, w którym radość wita wszystkich
            Dzień, który już każdy z nas zna od kołyski".

            Boże Narodzenie to najpiękniejsze i najbardziej rodzinne święta. Wigilia to bardzo magiczny i radosny dzień dla wszystkich, a szczególnie dla dzieci. W piątek 22.12.2023r. w klasach 0-3 odbyła Wigilia klasowa. Wszyscy uczniowie zasiedli przy stole nakrytym białym obrusem suto zastawionym smakołykami i owocami. Była choinka, prezenty, składanie życzeń , dzielenie się opłatkiem oraz śpiewanie kolęd. Takie uroczystości  są doskonałą okazją do kształtowania postaw empatycznych oraz wzmacniania więzi międzyludzkich.

            Wesołych świąt!

          • Wycieczka do Malinowego Grodu w Zgierzu

          • 19 grudnia wszystkie klasy II wybrały się na wycieczkę do Malinowego Grodu w Zgierzu.

            Wycieczka okazała się niezapomnianą przygodą. Swoją podróż rozpoczęliśmy od zwiedzania zagrody Świętego Mikołaja. Dla miłośników Krainy Lodu na parę chwil pojawiliśmy się w Lodowej Krainie. Następną atrakcją było pieczenie pianek nad ogniskiem. Najlepszą atrakcją wyjazdu było oczywiście spotkanie z Mikołajem, który rozdał prezenty.  Mnóstwo radości dały nam warsztaty podczas których dekorowaliśmy drewniane choinki miłości. Znajdowały się na niej  napisy: radość, uśmiech, wdzięczność, docenienie, podziw, uważność, spokój, lekkość, zadowolenie, tolerancja, akceptacja i miłość.

            Dzieci wróciły do szkoły uśmiechnięte i zadowolone, pełne wrażeń i niezapomnianych przygód.

          • ,,Święta Bożego Narodzenia w śniegu"

          • W konkursie plastycznym ,,Święta Bożego Narodzenia w śniegu" organizowanym przez Ośrodek Kultury i Rekreacji w Strykowie, skierowanym dla kl. 0-1, laureatką III miejsca została Hanna Bors z oddziału przedszkolnego w szkole.

            Uczniowie otrzymali dyplomy oraz nagrody rzeczowe.

            Gratulujemy zwycięzcom!

          • "Świąteczna Eko ozdoba - zawieszka"

          • Miło nam poinformować o zwycięstwie naszych uczniów w konkursie plastycznym "Świąteczna Eko ozdoba - zawieszka" organizowanym przez Ośrodek Kultury Rekreacji w Strykowie. Konkurs skierowany był dla uczniów klas II-IV. Celem konkursu było rozwijanie umiejętności plastycznych uczniów oraz popularyzacja polskich tradycji świątecznych.

            I miejsce - Ignacy Borsk kl.  III a

            II miejsce - Julia Gawrysiak kl. II c

            III miejsce - Tomasz Reks kl. III b

                                Natalia Nieszporek kl. II c

            Wyróżnienie : Kuba Binias kl. III c

          • Konkurs

          • Fundacja im. Kazimierza Wielkiego, Stowarzyszenie im. Kazimierza Wielkiego, Związek Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych, XXIX LO im. cc. mjr. H. Dekutowskiego ps. Zapora w Lublinie zapraszają uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych do udziału w XIII edycji Ogólnopolskiego Konkursu Żołnierze Wyklęci Bohaterowie Niezłomni.
             
            Prace uczniów należy przesyłać do dnia 31 marca 2024 r. w miesiącu obchodzenia Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Wyniki zostaną ogłoszone 30 kwietnia 2024 r.
             
            Link do szczegółowych informacjio o konkursie: https://www.konkurswykleci.pl/
          • Dekorowanie pierników w klasie 2 c.

          • Coraz bliżej święta… czas więc na pieczenie świątecznych pierników. Piątek był dniem, kiedy w klasie 2 c unosił się zapach przypraw korzennych. 15 grudnia uczniowie przynieśli do szkoły  wcześniej upieczone z rodzicami pyszne świąteczne pierniczki. Zadaniem uczniów było udekorować je kolorowymi pisakami i barwnymi posypkami. Zabawa była doskonała, a pierniczki wyszły przepiękne. Po udekorowaniu dzieci miały okazję skosztować swojego dzieła. Pozostałe, piękne pierniki staną się prezentem dla dzieci z oddziałów szpitalnych przy ulicy Spornej w Łodzi. Takie działania sprawiły dzieciom wiele miłych i atrakcyjnych przeżyć oraz wzbudziły w dzieciach empatię.

          • „Miś z surowców wtórnych”.

          • W dniu 25 listopada świetlica szkolna włączyła się do obchodów Światowego Dnia Pluszowego Misia. Został zorganizowany konkurs plastyczno-techniczny pt. „Miś z surowców wtórnych”. Celem konkursu było rozwijanie wrażliwości estetycznej oraz rozbudzanie zainteresowań ekologicznych dzieci, rozbudzanie wyobraźni i fantazji, oraz rozwijanie zdolności manualnych. Gratulujemy laureatom i dziękujemy wszystkim uczestnikom za tak liczny udział w konkursie. Zachęcamy do udziału w kolejnych konkursach

          • Podsumowanie akcji BohaterOn

          • Dzieci z klas I - III obejrzały film „Niebajka o Powstaniu Warszawskim” i rozmawiały o zaobserwowanych wydarzeniach. Uczyły się piosenki „Dziecko to taki patriota mały”. Wysłuchały opowiadania „Jak zostałem bohaterem”, kolorowały  fragmenty historyjki obrazkowej, z której stworzyły jedną dużą. Rozmawiały o tym, kto jest patriotą, czym jest patriotyzm i jak współcześnie być patriotą. Grały w gry planszowe związane tematycznie z naszą ojczyzną, poprzez które poznawały polskie tradycje, zabytki oraz sławnych Polaków.

            Uczniom klas starszych przedstawiono główne założenia akcji i pokazano biogramy powstańców. Korzystano z materiałów „Ludzie wśród gruzów  - o warszawskich Robinsonach”, „Lustro” oraz „Iskra nadziei”. Uczniowie obejrzeli  spoty z akcji BohaterOn, interpretowali symbolikę lustra. Wspominali swój 1 sierpnia, jak się wówczas zachowywali. Tę wzniosłą chwilę dla Warszawy uczniowie oglądali w kolejnym spocie, a także w innych materiałach dostępnych w Internecie. Wykonali prace- symbol pamięci, które zawisły na szkolnych korytarzach. Wysłuchali także piosenek z powstania warszawskiego. Ósmoklasiści brali udział w grze szkolnej „Działania Polskiego Państwa Podziemnego” oraz zamieścili wpis i zdjęcie na portalu dumnizpowstancow.pl. Przygotowali także różnorodne gry planszowe nawiązujące tematyką m. in. do powstania warszawskiego.

    • Kontakty

      • Szkoła Podstawowa Nr 2 im.Noblistów Polskich w Strykowie
      • 42 719 81 44 (tel./fax) 509-067-898
      • ul.Targowa 21 95-010 Stryków Poland
  • Galeria zdjęć

      brak danych