• Jasełka

          • Dnia 22 grudnia 2023 roku o godzinie 10.00 w naszej szkole odbyły się Jasełka Bożonarodzeniowe.

            Uczestniczyły w nich klasy IV-VIII. Jasełka pt.: "Bóg się rodzi" przygotowali uczniowie z klasy IV b i IV c.

            Przedstawienie rozpoczęło się od wystąpienia ks. Michała, który odczytał fragment z Ewangelii św. Łukasza,  
            a następnie zaprosił wszystkich do obejrzenia Jasełek.  Piękna scenografia oraz scenariusz oparty na Słowie Bożym, sprawił,   że publiczność po raz kolejny mogła przeżywać i świętować narodziny Zbawiciela.

            Przedstawienie było wyjątkowe. Uczennice przebrane za anioły zaśpiewały kolędy nie tylko w języku polskim,   ale także po łacinie. Mogliśmy również usłyszeć kolędę, pięknie wykonaną na skrzypcach przez jedną
            z uczennic.  Ogromne zaangażowanie młodych aktorów sprawiło, że przedstawienie wywarło duże wrażenie  
            i zostało nagrodzone gromkimi brawami.  Na zakończenie wszyscy zgromadzeni wysłuchali życzeń
            Pani wicedyrektor Patrycji Buczyńskiej - Wiśnik   i w świątecznych nastrojach rozeszli się do klas.    

            Pozdrawiam i błogosławionych Świąt.

          • Wigilia w klasach 0-3

          • "Jest taki dzień, bardzo ciepły, choć grudniowy
            Dzień, zwykły dzień, w którym gasną wszelkie spory
            Jest taki dzień, w którym radość wita wszystkich
            Dzień, który już każdy z nas zna od kołyski".

            Boże Narodzenie to najpiękniejsze i najbardziej rodzinne święta. Wigilia to bardzo magiczny i radosny dzień dla wszystkich, a szczególnie dla dzieci. W piątek 22.12.2023r. w klasach 0-3 odbyła Wigilia klasowa. Wszyscy uczniowie zasiedli przy stole nakrytym białym obrusem suto zastawionym smakołykami i owocami. Była choinka, prezenty, składanie życzeń , dzielenie się opłatkiem oraz śpiewanie kolęd. Takie uroczystości  są doskonałą okazją do kształtowania postaw empatycznych oraz wzmacniania więzi międzyludzkich.

            Wesołych świąt!

          • Wycieczka do Malinowego Grodu w Zgierzu

          • 19 grudnia wszystkie klasy II wybrały się na wycieczkę do Malinowego Grodu w Zgierzu.

            Wycieczka okazała się niezapomnianą przygodą. Swoją podróż rozpoczęliśmy od zwiedzania zagrody Świętego Mikołaja. Dla miłośników Krainy Lodu na parę chwil pojawiliśmy się w Lodowej Krainie. Następną atrakcją było pieczenie pianek nad ogniskiem. Najlepszą atrakcją wyjazdu było oczywiście spotkanie z Mikołajem, który rozdał prezenty.  Mnóstwo radości dały nam warsztaty podczas których dekorowaliśmy drewniane choinki miłości. Znajdowały się na niej  napisy: radość, uśmiech, wdzięczność, docenienie, podziw, uważność, spokój, lekkość, zadowolenie, tolerancja, akceptacja i miłość.

            Dzieci wróciły do szkoły uśmiechnięte i zadowolone, pełne wrażeń i niezapomnianych przygód.

          • ,,Święta Bożego Narodzenia w śniegu"

          • W konkursie plastycznym ,,Święta Bożego Narodzenia w śniegu" organizowanym przez Ośrodek Kultury i Rekreacji w Strykowie, skierowanym dla kl. 0-1, laureatką III miejsca została Hanna Bors z oddziału przedszkolnego w szkole.

            Uczniowie otrzymali dyplomy oraz nagrody rzeczowe.

            Gratulujemy zwycięzcom!

          • "Świąteczna Eko ozdoba - zawieszka"

          • Miło nam poinformować o zwycięstwie naszych uczniów w konkursie plastycznym "Świąteczna Eko ozdoba - zawieszka" organizowanym przez Ośrodek Kultury Rekreacji w Strykowie. Konkurs skierowany był dla uczniów klas II-IV. Celem konkursu było rozwijanie umiejętności plastycznych uczniów oraz popularyzacja polskich tradycji świątecznych.

            I miejsce - Ignacy Borsk kl.  III a

            II miejsce - Julia Gawrysiak kl. II c

            III miejsce - Tomasz Reks kl. III b

                                Natalia Nieszporek kl. II c

            Wyróżnienie : Kuba Binias kl. III c

          • Konkurs

          • Fundacja im. Kazimierza Wielkiego, Stowarzyszenie im. Kazimierza Wielkiego, Związek Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych, XXIX LO im. cc. mjr. H. Dekutowskiego ps. Zapora w Lublinie zapraszają uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych do udziału w XIII edycji Ogólnopolskiego Konkursu Żołnierze Wyklęci Bohaterowie Niezłomni.
             
            Prace uczniów należy przesyłać do dnia 31 marca 2024 r. w miesiącu obchodzenia Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Wyniki zostaną ogłoszone 30 kwietnia 2024 r.
             
            Link do szczegółowych informacjio o konkursie: https://www.konkurswykleci.pl/
          • Dekorowanie pierników w klasie 2 c.

          • Coraz bliżej święta… czas więc na pieczenie świątecznych pierników. Piątek był dniem, kiedy w klasie 2 c unosił się zapach przypraw korzennych. 15 grudnia uczniowie przynieśli do szkoły  wcześniej upieczone z rodzicami pyszne świąteczne pierniczki. Zadaniem uczniów było udekorować je kolorowymi pisakami i barwnymi posypkami. Zabawa była doskonała, a pierniczki wyszły przepiękne. Po udekorowaniu dzieci miały okazję skosztować swojego dzieła. Pozostałe, piękne pierniki staną się prezentem dla dzieci z oddziałów szpitalnych przy ulicy Spornej w Łodzi. Takie działania sprawiły dzieciom wiele miłych i atrakcyjnych przeżyć oraz wzbudziły w dzieciach empatię.

          • „Miś z surowców wtórnych”.

          • W dniu 25 listopada świetlica szkolna włączyła się do obchodów Światowego Dnia Pluszowego Misia. Został zorganizowany konkurs plastyczno-techniczny pt. „Miś z surowców wtórnych”. Celem konkursu było rozwijanie wrażliwości estetycznej oraz rozbudzanie zainteresowań ekologicznych dzieci, rozbudzanie wyobraźni i fantazji, oraz rozwijanie zdolności manualnych. Gratulujemy laureatom i dziękujemy wszystkim uczestnikom za tak liczny udział w konkursie. Zachęcamy do udziału w kolejnych konkursach

          • Podsumowanie akcji BohaterOn

          • Dzieci z klas I - III obejrzały film „Niebajka o Powstaniu Warszawskim” i rozmawiały o zaobserwowanych wydarzeniach. Uczyły się piosenki „Dziecko to taki patriota mały”. Wysłuchały opowiadania „Jak zostałem bohaterem”, kolorowały  fragmenty historyjki obrazkowej, z której stworzyły jedną dużą. Rozmawiały o tym, kto jest patriotą, czym jest patriotyzm i jak współcześnie być patriotą. Grały w gry planszowe związane tematycznie z naszą ojczyzną, poprzez które poznawały polskie tradycje, zabytki oraz sławnych Polaków.

            Uczniom klas starszych przedstawiono główne założenia akcji i pokazano biogramy powstańców. Korzystano z materiałów „Ludzie wśród gruzów  - o warszawskich Robinsonach”, „Lustro” oraz „Iskra nadziei”. Uczniowie obejrzeli  spoty z akcji BohaterOn, interpretowali symbolikę lustra. Wspominali swój 1 sierpnia, jak się wówczas zachowywali. Tę wzniosłą chwilę dla Warszawy uczniowie oglądali w kolejnym spocie, a także w innych materiałach dostępnych w Internecie. Wykonali prace- symbol pamięci, które zawisły na szkolnych korytarzach. Wysłuchali także piosenek z powstania warszawskiego. Ósmoklasiści brali udział w grze szkolnej „Działania Polskiego Państwa Podziemnego” oraz zamieścili wpis i zdjęcie na portalu dumnizpowstancow.pl. Przygotowali także różnorodne gry planszowe nawiązujące tematyką m. in. do powstania warszawskiego.

          • Naród, tożsamość, dziedzictwo kulturowe.

          • Podczas lekcji wiedzy o społeczeństwie uczniowie klasy 8a opowiadali o narodzie, ojczyźnie, tradycjach i dziedzictwie narodowym wykonując piękne lapbooki. Praca nad nimi sprawiła wszystkim dużo radości, ale pozwoliła także zastanowić się nad istotą tożsamości i świadomości narodowej. Wszystkie prace można oglądać i podziwiać przed szkolną biblioteką. Zapraszamy! 

            Biblioteka, jak co roku, zaprasza również na Kiermasz Taniej Książki Świątecznej. Dzięki Waszym zakupom wzbogacimy nasze biblioteczne zbiory.  

          • Mikołaju…

          • 6 grudnia jest od wielu lat dniem, w którym w naszej szkole podtrzymujemy mikołajkową tradycję. W tym dniu odbyły się Mikołajki zorganizowane przez Samorząd Uczniowski. Od samego rana po korytarzach chodziły dzieci ubrane na czerwono, w pięknych mikołajkowych czapkach oraz sweterkach. Oj… było czerwono. Na przerwach słychać było świąteczną muzykę puszczaną z radiowęzła przez chłopaków z ósmych klas. W szkole panowała niesamowita atmosfera. Wszystkim dopisywały świetne humory i towarzyszył świąteczny nastrój. Oby więcej takich dni w naszej szkole :-) 

            A co najważniejsze – Mikołajki rozpoczynają czas oczekiwania na najmilsze święta w roku, czas choinki, kolędy, śniegu. Wesołych Świąt!!!  

            Mikołaju, Mikołaju… 

          • Andrzejkowe szaleństwo...

          • Listopad, gdy już kończy dzień I gwiazdka się pokaże. Spotkamy się przy blasku świec. Tak jak tradycja każe. Zaszczeka pies, gęś złapie ser I buty staną w rzędzie. Na wodę wosk wyleje się I tajemniczo będzie. Niech wieczór ten obieca nam Dni piękne i los nowy. Niech spełnią się najlepsze z wróżb W ten wieczór Andrzejkowy”. 

            W naszej szkole wieczór Andrzejkowy rozpoczął się 30 listopada już od przerwy śniadaniowej. Z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego w trzech miejscach szkoły uczennice klasy 6a przygotowały „stoliki wróżb”. Do podejścia do stolika zachęcały andrzejkowe dekoracje: duże napisy ANDRZEJKI, błyszczące świece oświetlające pajęczyny, a wszystko osnute aurą tajemniczości. Stoiska z wróżbami cieszyły się bardzo dużym powodzeniem i trzeba było poczekać dłuższą chwilę, aby rzucić kostkami czy za pomocą serduszka poznać imię swojej najpewniej sympatii. Uśmiechnięte buzie uczestników wróżb świadczyły, że wróżenie to świetna zabawa, ale nie zapominajmy, że także odzwierciedlenie naszej historii i obyczajowości.  

            A jak to drzewiej było…. 

            W ostatni wieczór przed Adwentem, w dzień patrona panienek św. Andrzeja na wsiach organizowano spotkania, podczas których dziewczęta za pomocą wróżb starały się uzyskać odpowiedź na pytanie, czy w następnym roku wyjdą za mąż i co je czeka. Obecnie wróżbami bawią się również chłopcy i są one rozpowszechnione w całej Polsce, stanowiąc doskonały pretekst do zabawy. Na ogół nikt nie traktuje wróżb poważnie, chociaż wiele osób uważa, że wprawdzie jest to tylko zabawa, ale czasem się sprawdza. 

            Andrzejkowe szaleństwo...

          • Mikołajki

          • 6 grudnia - jak dobrze wiecie Święty Mikołaj chodzi po świecie. Dźwiga swój worek niezmordowanie . I każde dziecko prezent dostanie.                                                                      

            W środę 6 grudnia od samego rana z każdej strony kręciły się po korytarzach dzieci ubrane na czerwono w pięknych mikołajkowych strojach. Tego dnia w klasach  0-3 zostały przeprowadzone zabawy i gry Mikołajkowe. Klasie 2c Święty Mikołaj zostawił list w którym poinformował dzieci o ukrytych prezentach na boisku szkolnym. Uczniowie z radością zaczęli poszukiwania , a nie było łatwo szukać w ten mroźny dzień. W innych klasach  Święty Mikołaj upominki schował pod choinką.                                                                                                  

            6 grudnia był w naszej szkole dniem pełnym radości i uśmiechów.

          • Pięknie rozpoczęty grudzień…

          • 5 grudnia czyli tuż przed Mikołajkami uczniowie klas IIIA, IIIB, IVB oraz IVC wybrali się do Teatru Wielkiego w Łodzi na baśniowy spektakl pod tytułem „Lamaila”.

            Libretto tego czarodziejskiego widowiska tanecznego napisała Liwia Pawłowska, a muzykę skomponował Maciej Pawłowski.

            Historia mówi o wydarzeniach dziejących się w Krainie Dnia i Nocy, gdzie główna bohaterka, Księżniczka Dnia, tytułowa Lamaila, zostaje nagle w środku nocy obudzona przez śmiesznego stwora mieszkającego w głębinach bagna. Lamaila dzięki pełni księżyca zakochuje się w Księciu Nocy, a kiedy wszyscy są pewni, że ta para nigdy się już nie spotka, wydarzenia przybierają nieoczekiwany obrót.

            Muzyka utrzymana jest w disney’owskim stylu, z dużą ilością pięknych melodii. Znaczna część materiału muzycznego została zinstrumentowana przez samego mistrza gatunku, najbardziej znanego w Polsce kompozytora muzyki baletowej- Bogdana Pawłowskiego.

            „Lamaila” to z pewnością niezwykłe zjawisko taneczne, które zachwyca feerią barw            i  pozwala wyobraźnią sięgnąć gwiazd.  

            Już nie możemy doczekać się kolejnego wyjazdu… 😉

          • Wojewódzki Konkurs Przedmiotowy z Języka Angielskiego.

          • 21 listopada 2023r. jedenaścioro uczniów z klas: 7b, 7c i 8a podeszło do testu w ramach Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego z Języka Angielskiego.

            7B: Aleksander Frydrysiak, Maria Głowacka, Łucja Jankowska, Oliwia Kurc, Ewa Sadecka; 7C: Aleksandra Gałązka, Gabriela Głowacka, Julia Kotecka; 8A: Blanka Janowska, Julia Jankowska i Martyna Wierzbicka.

            Jak zawsze, arkusz konkursowy był niezwykle trudny, sprawdzał ogrom wiedzy ponadprogramowej różnymi typami zadań z rozumienia tekstów pisanych, gramatyki, leksyki i wiadomości kulturowych angielskiego obszaru językowego.

            Miło nam poinformować, że dwie uczennice zakwalifikowały się do etapu rejonowego: Oliwia Kurc z 7b oraz Julia Jankowska z 8a.

            Gratulujemy wszystkim uczestnikom, życząc jednocześnie powodzenia na etapie rejonowym w lutym 2024.

          • Andrzeju, Andrzeju, nasz dobrodzieju, dobrą wróżbę daj!

          • Koniec listopada to niezaprzeczalnie czas zabaw, magii, przepowiedni i wróżb. Niegdyś wróżby andrzejkowe miały charakter wyłącznie matrymonialny i przeznaczone były tylko dla niezamężnych dziewcząt, które ciekawe były swojej przyszłości. Z czasem jednak andrzejkowe wróżby stały się przede wszystkim dobrą zabawą, traktowaną na wesoło i z humorem.

            Magiczna andrzejkowa atmosfera towarzyszyła uczniom klasy 4c, którzy podczas godziny wychowawczej zamienili salę lekcyjną w pokój magii i wróżb. Na początku przewodniczący klasy przedstawił krótką historię tego święta, a następnie przystąpiono do wróżb. Uczniowie poznali imiona swoich przyszłych sympatii, swój przyszły zawód oraz szczęśliwą liczbę. Oczywiście nie mogło zabraknąć wróżby z butami oraz przepysznych ciasteczek z dobrą wróżbą.

            Śmiechu i dobrej zabawy nie było końca, bo przecież wiemy, że wróżby należy traktować z ,,przymrużeniem oka”. Był to bardzo miło spędzony czas w przyjaznej atmosferze. Bez wątpienia andrzejki to wspaniała okazja do dobrej zabawy, a wróżby pobudzają wyobraźnię, uczą kreatywności, pozwalają oderwać się od rzeczywistości i przenieść się w świat marzeń i fantazji.

          • Dzień Profilaktyki w naszej szkole.

          • W dniu 29. 11.2023 r. dla uczniów klas 1-3  odbyły się warsztaty profilaktyczne. Warsztaty  przeprowadzili  specjaliści terapeuci Akademii Pozytywnej Profilaktyki i Terapii Uzależnień - Dominika i Marek Wąsik.

            Tematyka warsztatów odpowiadała potrzebą uczniów w dziedzinie profilaktyki i wychowania, dotyczyła agresji i przemocy rówieśniczej. Uczniowie poprzez wspólne rozwiązywanie problemów mieli możliwość zreflektowania swojej postawy wobec siebie nawzajem. Bardzo chętnie angażowali się w warsztaty. Byli zainteresowani i brali udział we wszystkich ćwiczeniach proponowanych przez trenerkę. Budowanie silnych więzi i przyjaznej atmosfery w grupach to kapitał, z którego uczniowie będą mogli czerpać w przyszłości, w szczególności w sytuacjach trudnych i/lub kryzysowych.

          • Pełni wrażeń

          • 1 grudnia, gdy Stryków pokrył się delikatną kołderką śniegu, siódmoklasiści wstali wcześniej niż zwykle. Ten jeszcze pokryty ciemnością poranek osładzała im myśl o całym dniu, innym niż każdy piątek: bez lekcji, bez zajęć dodatkowych, bez obowiązków domowych. 

            O 7.30. po bardzo zdyscyplinowanej zbiórce nastąpił wyjazd do Warszawy. 

            Droga upłynęła szybko i radośnie. Pierwszy punkt programu to zwiedzanie starówki, pięknie i świątecznie ozdobionej, spacer był dość długi i prowadził ze strony królewskiej do części poza zamkiem. Był tez czas na zakup pamiątek.  

            Drugim punktem programu była lekcja wychowania fizycznego, czyli pod okiem instruktora i po solidnym przeszkoleniu, można była dwie godziny skakać na trampolinach, pokonywać trasę parku linowego, zagrać w kosza. 

            Czas na ciepły posiłek oznaczał, że jest już popołudniu i nadszedł czas na lekcję fizyki i chemii w Centrum Nauki Kopernik. W swoim tempie, w doborowym towarzystwie, wybierając to, co kogo interesuje można było wykonać doświadczenia i odwiedzić różne stacje zadaniowe. 

            W drodze powrotnej doświadczyliśmy wielkomiejskich korków i bardzo dynamicznego ruchu w stolicy. 

            Droga powrotna, mimo że dłuższa, była bardzo wesoła: rozbrzmiewał śpiew, rozmowy i śmiech. Dobrze w ten sposób zacząć grudzień. Jest magia! 

      • Kontakty

        • Szkoła Podstawowa Nr 2 im.Noblistów Polskich w Strykowie
        • 42 719 81 44 (tel./fax) 509-067-898
        • ul.Targowa 21 95-010 Stryków Poland
    • Galeria zdjęć

        brak danych