• Koniec i początek.

          • Zakończenie roku szkolnego to zawsze bardzo ciekawy dzień. Z jednej strony możemy powiedzieć: nareszcie! Zdrugiej strony, jakoś trzeba zapełnić cały dzień, który tak skrupulatnie zapełniały lekcje i zajęcia dodatkowe. Dla jednych: kolejna klasa, dla drugich koniec szkoły. 

            Zakończenie roku szkolnego 2022/2023 było niezwykle uroczyste. 

            Wielu uczniów odebrało świadectwo z wyróżnieniem, były też Nagrody Burmistrza, które osobiście wręczył Burmistrz Strykowa Pan Witold Kosmowski oraz Nagroda Banku Spółdzielczego. 

            Dokonano też zmiany pocztu sztandarowego i gdy wszystkim wydawało się, że część oficjalna zakończyła się, to dopiero teraz emocje sięgnęły zenitu. Na scenie pojawił się Dyrektor SP nr 2 w Strykowie Pan Eugeniusz Jacel, który poinformował społeczność szkolną o swoim odejściu na emeryturę. Było to bardzo wzruszające pożegnanie; Pana Dyrektora żegnał Pan Burmistrz Witold Kosmowski, Pani Wicedyrektor Marzena Ciesielska wraz z Radą Pedagogiczną, Przewodnicząca RR Pani Monika Jarosińska, Prezes Oddziału ZNP Pan Marek Nowicki, Przewodnicząca SP nr 2 Aleksandra Gałązka.  

            Uczniowie przygotowali Panu Dyrektorowi niespodziankę. Nasza szkolna Miss Polonia, zaprowadziła Pana Dyrektora, by zajął miejsce na wygodnym fotelu, tej czynności towarzyszyła ulubiona muzyka naszego przełożonego „Pod papugami”, następnie został odsłonięty portret Pana Dyrektora wykonany przez uczniów, którego tło stanowiły malutkie karteczki z imionami i nazwiskami uczniów i nauczycieli. 

            Słowom uznania i wzajemnej życzliwości nie było końca! Bo taki jest Nasz Pan Dyrektor: życzliwy, serdeczny, wspierający, uśmiechnięty i bardzo wyrozumiały. 

             Nasi ósmoklasiści także stanęli na wysokości zadania i pod opieką nauczycieli przygotowali Galę Nagród. Kategorie były niezwykłe: Głębokie Spojrzenie, Oryginalny Strój, Przyjaciel Uczniów, Pracowita Pszczoła i inne. Były też śmieszne scenki pokazujące życie szkolne w krzywym zwierciadle, taniec, śpiew i zabawa balonami w interakcji z publicznością. 

            To była piękna lekcja wzajemnego szacunku, uznania, przyjaźni.  

            Oby każdy dzień wakacji był piękny, radosny, pełen dobrych przygód, bezpiecznych podróży i niezapomnianych wrażeń! 

          • Koniec roku szkolnego w klasach 1-3. Witajcie WAKACJE!

          • W piątek, 23 czerwca 2023 r. uczniowie klas 1-3 uroczyście zakończyli rok szkolny 2022/2023.

            Nastąpiły podsumowania dziesięciomiesięcznej pracy uczniów i nauczycieli. Były podziękowania, wręczane świadectwa, radość, ale i łzy wzruszenia, zwłaszcza tych, którzy zakończyli pierwszy etap edukacji. Byli nimi uczniowie klas trzecich, którzy żegnali się ze swoimi wychowawczyniami po kilku wspólnie spędzonych latach. Ten dzień należał do wyjątkowych także z powodu pożegnania naszego dyrektora- Eugeniusza Jacela, który po wielu latach pracy postanowił odejść na zasłużoną emeryturę. Uczniowie klas trzecich przygotowali część artystyczną, w której zaprezentowali swoje umiejętności recytacji, śpiewu, a także tańca. Jak powiedział jeden z uczniów: „…Wszystko, co dobre szybko się kończy…”, a więc uczniowie rozpoczną po wakacjach kolejny etap szkolnego życia a nasz były dyrektor otworzy jakże piękny już nieszkolny ale  inny życiowy rozdział.  

            Życzymy, żeby dla wszystkich ten nowy czas był udany i owocował wieloma sukcesami! Apelujemy również o rozwagę w czasie letniego wypoczynku, by wszyscy w komplecie odliczyli się we wrześniu 2023 r. na uroczystym rozpoczęciu nowego roku szkolnego.

          • Projekt literacki „Misiowe opowieści”

          • Pisanie opowiadań nie jest łatwą sztuką, o czym przekonali się uczniowie klasy 3B.

            Jak rozpocząć, o czym napisać w rozwinięciu i jak skonstruować zakończenie?  Co można zrobić, aby zachęcić i zainspirować do napisania opowiadania?  Na te pytania próbowali odpowiedzieć uczniowie klasy 3B i dlatego wspólnie w klasie postanowili zrealizować projekt literacki, który stał się zachętą i inspiracją do stworzenia twórczych opowiadań. Wszystko zaczęło się od klasowych warsztatów krawieckich, które zostały zrealizowane w klasie pod kierunkiem wychowawcy. Każdy miała za zadanie wyciąć a następnie zszyć własnego misia. W ten sposób uczniowie stworzyli rodzinę klasowych przytulaków, nad którymi pieczę sprawował wspólny, duży, klasowy miś własnoręcznie uszyty. To właśnie on  odwiedzał uczniów w ich domach i przeżywał róże przygody, które stały się inspiracją do stworzenia i zapisania własnego opowiadania. To pomogło wszystkim w stworzeniu klasowej książki z własnymi opowiadaniami. W ten sposób wszyscy stali się częścią klasowego „dzieła literackiego” pt „Przygody Misia Pysia”. Od września książka dostępna będzie w szkolnej bibliotece.

            Zapraszamy do przeczytania.

             

          • Kolejne wydanie gazetki „Czerwonej Kredki”

          • „Czerwona Kredka” znów zagościła w klasie 3B.

            Tajniki dziennikarskie poznane w klasie I, później II zaowocowały także w tym roku szkolnym. Uczniowie podczas klasowego spotkania  redakcyjnego wybrali interesujące dla siebie zagadnienia, nad którymi podjęli pracę. Przygotowali różnorodne treści i postarali się, aby każdy artykuł był ciekawy. W tym numerze pojawiły się treści przyrodnicze, naukowe, motoryzacyjne oraz sportowe. Nie mogło zabraknąć także wywiadu. Tym razem dzieci wybrały naszą panią kucharkę, której zadały wiele pytań. R

            easumując, należy stwierdzić, że koncepcja redagowania przez uczniów klasowej gazetki przyniosła wiele radości, zadowolenia i satysfakcji wszystkim uczniom.

          • Wyjazd do Teatru Wielkiego w Łodzi

          • W dniu 16 czerwca uczniowie klasy 2A i 3B pod opieką wychowawczyń wybrali się na wycieczkę do Teatru Wielkiego w Łodzi.

            Realizowali tam program edukacyjny obejmujący zajęcia wokalne, taneczne, muzyczne i plastyczne. Dzieci uczyły się podstawowych pozycji baletowych, poznawały terminologię sceniczną, wykonywały ćwiczenia z emisji głosu, uczyły się rozróżniać i nazywać rodzaje głosów męskich i kobiecych, a nawet podjęły próbę zaśpiewania fragmentu arii operowej. Dowiedziały się jak funkcjonuje orkiestra w teatrze, poznały nazwy i rozmieszczenie instrumentów w orkiestrze. Od pani scenograf usłyszały na czym polega jej praca. Samodzielnie projektowały stroje dla wymyślonych przez siebie postaci.

            Zajęcia były niezwykle zajmujące. Uczniowie z chęcią podejmowali proponowane działania i aktywnie w nich uczestniczyli. Poprzez udział w warsztatach dzieci wzbogaciły swoją wiedzę, nabyły nowe umiejętności oraz rozwinęły kreatywność.

          • Siła różnorodności.

          • W różnorodności tkwi siła Szkoły Podstawowej nr 2 w Strykowie. Tutaj „…uczyć się warto, aby do sukcesu mieć drogę otwartą”.

            To fragment hymnu Szkoły Podstawowej Nr 2 im. Noblistów Polskich w Strykowie. Wydaje się, że w ostatnim roku szkolnym uczniowie wzięli sobie szczególnie do serca te słowa, a może po prostu wykorzystywali okazje, które stawały na ich edukacyjnej drodze. Osiągnęli bowiem mnóstwo sukcesów, nie tylko naukowych, ale też sportowych. W końcu nie tylko wysiłek umysłowy, ale też fizyczny liczą się w życiu jednakowo.

            Ci, którym nie obce są słowa „Tyle jesteś wart, ile masz w rozumie…”, pokazali, że warto podejmować dodatkowy wysiłek umysłowy, przygotowując się do konkursów na różnych szczeblach- od szkolnego po międzynarodowy. W efekcie podjętego wysiłku, wielu uczniów osiągnęło mnóstwo sukcesów.

            Już najmłodsi uczniowie klas 1-3 wykazali się dużą wiedzą, uzyskując bardzo wysokie wyniki z wiedzy ogólnej w tegorocznej edycji Ogólnopolskiego Konkursu „Orzeł Edukacji Wczesnoszkolnej”. Laureatem konkursu z klas pierwszych został Antek Kurc, uzyskując 14. miejsce w kraju. Laureaci z klas drugich, to: Natalia Sasin 9. miejsce, Nina Tomczak 17. miejsce, Natalia Lewandowska 18. miejsce i Franciszek Pietrzak 18. miejsce. Laureatami z klas trzecich zostali: Kacper Staniszewski 15. miejsce i Maciej Kowalski 20. miejsce. Wyróżnionym w Międzynarodowym Konkursie Matematycznym „Kangur” jest Maciej Kowalski z klasy IIIB. W Gminnym Konkursie Artystycznym „Mam Talent”,  który odbył się pod Honorowym Patronatem Burmistrza Gminy Stryków i był adresowany do wszystkich dzieci z klas 1-3, uczennica naszej szkoły Maja Pawlak z IIIc zajęła I miejsce w kategorii śpiew. Uczniowie klas 1 - 3 zostali mistrzami Gminnych Igrzysk Dzieci, które odbyły się w Bratoszewicach. Podczas „wyścigu rzędów” wyłoniono mistrza gminy w tej dyscyplinie. Tytuł ten wywalczyli, z dużą przewagą nad rywalami, uczniowie naszej szkoły. Oto mistrzowski skład:

            klasa 1: Binias Jakub, Ciołek Filip, Gawrysiak Julia, Grabowicz Alan, Kapusta Adam, Lewandowska Maria, Szewczuk Wiktoria, Wętkowski–Jędrzejczak Tomasz

            klasa II: Bors Ignacy, Duda Kamila, Krępski Bruno, Miśkiewicz Nadia, Olejnik Lena, Piwońska Michalina, Polit Maciej, Sitek Oskar

            klasa III: Buczyńska Magdalena, Cłapińska Natalia, Dolna Julia, Fijołek Maksymilian, Frydrysiak Mikołaj, Kapusta Julia, Pietrzykowski Jakub, Prusinowski Mateusz, Sadłowski Bartosz, Śmigielska Zofia

            Piękny rezultat osiągnął Jan Płóciennikowski z kl. Ia, który zajął III miejsce w konkursie wojewódzkim „Świerszczykowe wierszyki”.

            Jeśli granice naszego języka są granicami naszego świata, to dla uczniów SP nr 2 w Strykowie świat stoi otworem.

            Sześcioro uczniów wzięło udział w arcytrudnym Wojewódzkim Konkursie Przedmiotowym z Języka Angielskiego: wszyscy zakwalifikowali się do etapu rejonowego, natomiast Nikola Fijołek z kl.8a została finalistką tego konkursu na etapie wojewódzkim.

            Ogólnopolski Konkurs Leksykalny Języka Angielskiego „Memory Master” przysporzył dumy anglistkom z powodu wysokich lokat osiągniętych przez ich uczniów. W edycji jesiennej było 5 laureatów II stopnia, 10 laureatów III stopnia i 7 wyróżnień, natomiast w edycji wiosennej mieliśmy 7 laureatów II stopnia, 13 laureatów III stopnia i 7 wyróżnień. Najwyższe w szkole wyniki 99% osiągnęły uczennice-laureatki II stopnia: Iga Łukaszewska z 5b, Oliwia Kurc z 6b oraz Ewa Sadecka z 6b. Wynik 97% uzyskały: Amelia Marczak z 8b i Maria Głowacka z 6b. Natomiast 96% zdobyli: Kuba Paszkiewicz z 6a, Dawid Marczak z 4b, Zofia Wieczorek z 4b i Szymon Włodarczyk z 5b.

            Powiatowy Konkurs Języka Angielskiego dla klas VIII SP pod patronatem Starosty Zgierskiego, który odbył się 21 IV 2023 w Głownie dał II miejsce Nikoli Fijołek z kl. 8a, IV miejsce Szymonowi Majewskiemu z kl. 8b, V miejsce Lenie Kaczmarek z kl. 8b i VI miejsce Konstancji Tokes z kl. 8a.

            Nasi uczniowie zajęli również I miejsce drużynowo w składzie (8a): Fijołek Nikola, Tokes Konstancja, Cendrowski Antoni, Głowacki Antoni w Powiatowym Konkursie Języka Angielskiego dla klas VIII SP "Keep calm and ... meet the Royals" pod naukowym patronatem Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politologicznych UŁ oraz Starosty Zgierskiego w dniu 25 IV 2023.

            W szkole stawiamy na języki obce, bo wiemy, że to paszport do świata.

            Matematyczne umiejętności naszych uczniów dają powody do zadowolenia. W marcu wraz z rówieśnikami z całej Europy uczniowie SP nr 2 zmierzyli się podczas Międzynarodowego Konkursu „Kangur matematyczny” i uzyskali aż 3 wyróżnienia. Autorami sukcesu na drugim etapie edukacyjnym jest Iwo Wnuk z klasy 5b oraz Oliwia Kurc z klasy 6b. Jest to bardzo trudny i prestiżowy konkurs, więc wyniki cieszą podwójnie. Sukcesem drużyny naszych uczniów zakończył się także udział w interdyscyplinarnym Gminnym Konkursie „Maths Games”. Uczniowie w składzie: Amelia Marczak z kl. 8b, Lena Kaczmarek z kl. 8b i Antoni Głowacki z kl. 8a zajęli zaszczytne I miejsce, rozwiązując matematyczne zadania skonstruowane po angielsku.

            Nie próżnowali też humaniści i artyści.

            Z zakresu historii uczniowie naszej szkoły wzięli udział w IV edycji Międzyszkolnego konkursu Moja Mała Ojczyzna „Zakochaj się w Gminie Stryków”.  III miejsce zajął Tymon Jagielski z klasy VIc.

            Piękną tradycją, przerwaną przez pandemię koronawirusa był trudny konkurs niezbyt lubianej ortografii. Gdy tylko życie i funkcjonowanie wróciło do normy w naszej szkole został zorganizowany XXXIV Konkurs Ortograficzny „Mistrz ortografii w Gminie Stryków” pod patronatem Burmistrza Gminy Stryków, w którym II miejsce zajął Antoni Cendrowski uczeń kl. VIII a.

            Grono młodych literatów licznie reprezentują uczniowie naszej szkoły, podejmując się wielu działań z zakresu tworzenia tekstów.

            W Konkursie Literackim „List do Pana Cogito” organizowanym przez Dom Kultury w Niesułkowie: II miejsce zajęła Marcelina Wiśnik kl. Va, III miejsce Konstancja Tokes VIIIa, Zuzanna Chruściak VIIa. Wyróżnienie przypadło Michałowi Tomczykowi z klasy VIIIb oraz Martynie Wierzbickiej z klasy VIIa.

            Trzeba mieć wyobraźnię i talent, by stanąć na podium III Powiatowego Konkursu Literackiego „Skarbiec wyobraźni”. W dwóch kategoriach wiekowych uczennice zajęły: III miejsce: Marcelina Wiśnik kl. Va, Hanna Jadwiga Głowacka kl. Vb, Julia Sasin IVa. II miejsce: Adrianna Zaręba kl. IVc.

            Konkursy stwarzają możliwość spróbowania sił na polu recytacji oraz ogólnej wiedzy z języka polskiego.

            Julia Sasin została laureatką w szkolnych eliminacjach konkursu recytatorskiego „Świerszczykowe wierszyki” i zakwalifikowała się do etapu gminnego tego konkursu organizowanego przez Dom Kultury w Strykowie.

            Prócz tego, nasi uczniowie wzięli też udział w: XXIV Wojewódzkim Konkursie Poetyckim im. K. K. Baczyńskiego organizowanym przez Gminną Bibliotekę w Ozorkowie; Ogólnopolskim Konkursie Wiedzy o Języku Polskim, Wojewódzkim Konkursie Interdyscyplinarnym „Robert Schuman -twórca Zjednoczonej Europy, której organizatorem była SP nr 64 w Łodzi.

            W ramach przedmiotów artystycznych uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym „Książka artystyczna portret” i Ogólnopolskim Konkursie na Makietę „Klejkowo ABC”.

            W ramach wiedzy o religii Diecezjalnego Konkursu Biblijnego nt. Dziejów Apostolskich II. Miejsce zajęła Milena Matuszczak z klasy VIb, a wyróżnienie zdobyła Adrianna Zaręba z klasy IVa.

            Wisienka na torcie, czyli relacja z dziedziny sportu:

            Aby zakwalifikować się do turnieju finału wojewódzkiego w koszykówce w ramach Igrzysk Młodzieży Szkolnej w Skierniewicach, drużyna ze Strykowa musiała okazać się najlepsza w rozgrywkach na szczeblu gminnym, powiatowym oraz rejonowym. W turnieju powiatowym uczniowie ze Strykowa pokonali swoich rówieśników ze szkół ze Zgierza, Głowna i Aleksandrowa Łódzkiego, zdobywając I miejsce dające awans do zawodów rejonowych, w których do rywalizacji przystąpiło 4 mistrzów z powiatów: zgierskiego, pabianickiego, łęczyckiego oraz poddębickiego.

            W zawodach rejonowych, które rozgrywane były w Pabianicach drużyna ze Strykowa, pokonując uczniów z Pabianic, awansowała do finału (grano systemem pucharowym, czyli przegrywający odchodzi). W finale nasi zawodnicy okazali się lepsi od zespołu z Wielenina, który w półfinale pokonał uczniów ze szkoły w Piątku.

            Drużynę ze Strykowa reprezentowali: Konrad Miśkiewicz, Miłosz Marciniak, Nazar Vyhonnyi, Miłosz Perek, Szymon Majewski, Antoni Głowacki, Nikodem Perek.

            Również młodsi uczniowie mogą pochwalić się bardzo dobrym wynikiem w koszykówce. Okazali się najlepsi w zawodach gminnych, oraz w zawodach powiatowych, awansując do półfinałów wojewódzkich, w którym zajęli II miejsce. 

            Młodsze dziewczęta naszej szkoły odniosły duży sukces w tenisie stołowym, zdobywając I miejsce w gminie, II miejsce w powiecie i półfinałach wojewódzkich, by na końcu potyczek uplasować się na IX miejscu w województwie. Drużynę reprezentowały: Hanna Jadwiga Głowacka 5b, Urszula Zielińska 6a i Michalina Pałyga 5b.

            W turnieju koszykówki 3x3 starsi uczniowie okazali się najlepsi w gminie, by w zawodach powiatowych zająć IV miejsce.

            Wielki sukces odnieśli młodsi uczniowie. W ramach Igrzysk Dzieci (klasy IV – VI) pokonali swoich rówieśników w zawodach gminnych, okazali się najlepsi w zawodach na szczeblu powiatowym awansując do półfinałów wojewódzkich. W zawodach półfinałowych nasi uczniowie okazali się bezkonkurencyjni awansując do zawodów wojewódzkich. W finale wojewódzkim, który odbył się w Sieradzu uczniowie rywalizowali ze szkołą z Tomaszowa Mazowieckiego oraz szkołą Marcina Gortata z Łodzi. W grupie, nasi uczniowie, doznali jednej porażki z drużyną z Łodzi oraz pokonali swoich rówieśników z Tomaszowa zajmując drugie miejsce w grupie, dające prawo walki o trzecie miejsce. Efekt- zdobycie trzeciego miejsca w województwie łódzkim.

            Drużynę ze Strykowa reprezentowali: Antoni Góralczyk, Stanisław Góralczyk, Jakub Sokół.

            Natomiast dziewczęta: Julia Jankowska, Zuzanna Chruściak, Sandra Lorentowicz, Laura Lipińska, Lena Kaczmarek i Amelia Marczak w Turnieju Koszykówki 5 na 5 zajęły I miejsce w powiecie.

            Nie tylko w koszykówce nasi uczniowie osiągali bardzo dobre wyniki. Również w turnieju piłki nożnej „ Z podwórka na stadion Tymbark” zawodnicy zajęli IV miejsce w województwie łódzkim. Aby zakwalifikować się do najlepszej czwórki, zawodnicy musieli okazać się najlepsi w gminie Stryków, w powiecie zgierskim oraz w półfinale wojewódzkim, w którym rywalizowało 24 mistrzów powiatu w województwie. W turnieju półfinałowym uczniowie trafi do grupy ze szkołami z Osjakowa, Dmosina, Świnic Warckich. Zawodnicy ze Strykowa spisali się bardzo dobrze, pokonując swoich kolegów i zajmując pierwsze miejsce w grupie z trzema zwycięstwami. Aby zakwalifikować się do zawodów głównych, które odbywały się na stadionie ŁKS, w meczu o awans po bardzo zaciętej rywalizacji pokonali swoich rówieśników z Kamieńska 2:1 awansując do finału głównego.

            Drużynę ze Strykowa reprezentowali: Wojciech Fortuna, Wiktor Nowacki, Adrian Jachuła, Maciej Romanowicz, Julian Olejnik, Filip Wejsman, Jakub Cłapiński.

            Wysiłek, wyzwanie, wzruszenie, radość, duma. Przecież to o to chodzi, by sprawdzić swoje umiejętności, zapanować nad stresem, myśleć i działać logicznie, nauczyć się czegoś dla siebie, wyciągnąć wnioski „na kolejny raz”.

            Jak przystało na uczniów Szkoły Podstawowej Nr 2 im. Noblistów Polskich, postępujemy według maksymy, którą śpiewamy przy wszystkich uroczystościach szkolnych: „…ucz się, by nie zginąć w tłumie. Tyle jesteś wart, ile masz w rozumie”.

          • „JĘZYCZKIEM PĘTLICZKIEM MALOWANE”

          • W poniedziałek 19 czerwca podsumowaliśmy Logopedyczny Konkurs Plastyczny kierowany do uczniów klas 0-3 objętych terapią logopedyczną.

            Jego celem było upowszechnianie wiedzy logopedycznej i troska o poprawność językową oraz  pobudzanie wyobraźni i aktywności twórczej dzieci w dziedzinie sztuki plastycznej. Zadaniem uczestników konkursu było wykonanie ilustracji do wierszyka lub rymowanki, zawierającej wyrazy z ćwiczoną głoską lub szereg głosek syczących bądź szumiących.

            W konkursie wzięło udział 32 uczniów, a spośród nich wyłoniono zwycięzców: Antoni Machniewicz oddział przedszkolny - I miejsce,  Kamil Turek kl. II a - II miejsce, Paweł Maros kl. I c - III miejsce oraz przyznano wyróżnienia: Piotr Sawicki kl. I b, Jessica Karpińska kl. I a, Lena Olejnik kl. II b.

            Składamy podziękowania wszystkim uczniom oraz gratulujemy zwycięzcom.

          • Śmieszne zdjęcia klasowe? Czemu nie;)

          • Zdjęcia grupowe to coroczna tradycja dla wszystkich klas we wszystkich szkołach. Tradycyjne zdjęcie klasowe to takie, na którym po prawej lub po lewej stronie stoi wychowawca. Obok nauczyciela stoi klasa, najczęściej w trzech rzędach na trzech różnych poziomach. Tak w skrócie można opisać...

            Szkoła to chwile szczęśliwe, pierwsze przyjaźnie, odkrywanie świata, ale równie często dla niektórych okres ogromnych trudności. Czasami część z tych emocji jest widoczna na zdjęciach klasowych. Czy na każdym widać jak każdy przed zrobieniem zdjęcia, wypowiada: cheese?

            Tym razem z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego na zakończenie podejmowanych działań powstał pomysł by takie owo zdjęcia wyróżniały się niż standardowe zdjęcia. Pełne różnorodnych pomysłów, ciekawych miejsc, przebrań, czy to też dodatkowych wyposażeni, które tworzyły dodatkowy atut uzupełniający. Towarzysząca cudowna zabawa i integracja klas podczas wykonania zadania to nieodłączny element z życia każdej klasy… 

          • Pomiędzy okładkami książki jest cały świat.

          • Są odważni i mądrzy, albo całkiem zabawni bohaterowie. Jest szacunek, miłość i przyjaźń, albo zazdrość i lenistwo! Jest piękno przyrody i są ukochane zwierzęta! Są baśnie, fantastyczne światy i całkiem realna codzienność. Jest życie i jesteśmy my! 

            Wszystko to mogliśmy poznać na zajęciach z edukacji czytelniczej prowadzonej przez nasze nauczycielki biblioteki szkolnej! Mottem przewodnim tegorocznej pracy biblioteki był projekt czytelniczy Arlekinaria, czyli nieco inne spojrzenie na teksty literatury. Wszystkie klasy 5-8 uczestniczyły w spektaklach i warsztatach twórczych w Teatrze Arlekin. Bardzo ciekawą formą pracy były też warsztaty tworzenia obrazów „Świat dotykiem malowany”. Inspiracją dla dzieci z klas drugich i trzecich było wspólne czytanie książki „O Kamilu, który czytał rękami”. Poznaliśmy dziesiątki książek, które stały się też przyczynkiem do tworzenia przepięknych, kolorowych dekoracji w bibliotece i wokół niej! Wystaw było bardzo dużo, wystarczy wspomnieć choćby: „Mamy w sobie moc!”, „Zimowe opowieści na świąteczny czas”, „Boże Narodzenie w różnych państwach świata”, Wiosenne oddechy - wiosna w poezji i malarstwie”, „Zakochani w literaturze”, „Wakacje z książką”. 

            Biblioteka szkolna to szczególne miejsce. Tętniące życiem podczas wszystkich przerw i oaza skupienia podczas zajęć. Tutaj rozmawiamy o przyjaźniach, dyskutujemy o książkach i jesteśmy zawiedzeni, że wśród książek nie ma jeszcze „Rodziny Monet”. Ale pani Kasia wyjaśniła nam, dlaczego. Pomagamy na miarę swoich możliwości – wskrzesiliśmy Aktyw Biblioteczny, by być bliżej tego miejsca. Pomogliśmy w prowadzeniu Kiermaszu Świątecznego, dzięki któremu biblioteka wzbogaciła się o kilkanaście nowości wydawniczych. Pomagaliśmy też w organizowaniu wielu akcji bibliotecznych takich, jak: Książki wróżą, Harmonia i pokój we współczesnym świecie, Za co kochamy Polskę czy Światowy Dzień Postaci z Bajek. Tegoroczne Święto Szkoły obejmowało kilka działań; jedno z nich – warsztaty tworzenia wierszy „Bądź, jak Szymborska” oraz wystawę stworzonych prac przygotowała właśnie biblioteka szkolna.  

            Przed nami wakacje! Spędźmy je zdrowo, bezpiecznie i po prostu fajnie! A wakacyjne polecajki do poczytania można zobaczyć przed szkolną biblioteką. I pamiętajmy – każdy z nas może odkrywać swoje światy za słowami. Po to właśnie są książki. 

             

          • W Centrum Nauki i Techniki EC1 w Łodzi.

          •  Dnia 20 czerwca  uczniowie klas pierwszych wybrali się na wycieczkę do Centrum Nauki i Techniki EC1 w Łodzi. 

            Ulica Żywiołów to przestrzeń zorganizowana wokół pięciu żywiołów: Wody, Ziemi, Życia, Ognia i Powietrza, która tworzy okazję do samodzielnego poszerzania wiedzy poprzez własne doświadczenia i eksperymenty. To wspaniałe miejsce do zabawy, która rozwija i uczy. Ulica Żywiołów porwała dzieci w wir zabawy, rozpaliła emocje, pokazała jak współpracować z rówieśnikami i dała radość ze wspólnego odkrywania świata!.

            Wycieczkę uznajemy za udaną i pełną nowych doświadczeń.

          • Mam cudownych rodziców

          • Jest taki jeden dzień w roku 26 maja Dzień Matki, a 23 czerwca Dzień Ojca. Te dwa święta były okazją, aby gościć rodziców w szkole dzieci z oddziału ,,0” i klasy I a, I b ,I c ,II a, II b.

            Witamy pięknie wszystkie rodziny.
            Nie spotykamy się bez przyczyny.
            Dziś chcemy uczcić Dzień Mamy i Taty,
            Więc zapas życzeń mamy bogaty.

            Takimi słowami uczniowie przywitali gości. Podczas występu rodzice wysłuchali wierszy, piosenek oraz obejrzeli tańce w wykonaniu swoich ukochanych dzieci.

            Mama jest wzorem, jest dobrą wróżką
            Naszego świata dzielnym strażakiem.
            Jest przyjaciółką, naszą podporą
            I dnia każdego nam przewodnikiem

            Tato kochany, moja opoko!
            Tyś jest mi wzorem, mym bohaterem.
            Kiedy burzliwe chwile mam w życiu
            Jesteś mym żaglem i moim sterem.

            Na zakończenie uczniowie zaśpiewali piosenkę ,,Mam cudownych rodziców”, która wzbudziła w rodzicach wzruszenie do łez. Wszystkie klasy przygotowały również dla rodziców mały upominek. Podziękowań, braw i pochwał tego dnia nie brakowało. Ten dzień na długo pozostanie w pamięci naszych rodziców.

          • Szkoła Noblistów – szkoła talentów. „Nobliści Quest”, nasze pierwsze start-upy.

          • Alex i Michał z klasy 8b naszej szkoły to na pierwszy rzut oka zwyczajni nastolatkowie, ale to tylko na pierwszy rzut. Tak naprawdę to uczniowie, posiadający pasje i realizujący je, z korzyścią dla społeczności uczniowskiej.  

            Pomysł napisania gry powstał w czasie zajęć rozwijających kreatywność uczniów, podczas których, nabywali oni praktyczną wiedzę na temat start – upów. 

            Gra edukacyjna napisana przez Alexa i Michała, która aktualnie znajduje się na stronie internetowej naszej szkoły została przez twórców zatytułowana Nobliści Quest 

            Podczas gry, zadanie jakie stoi przed graczem to wydostanie się z lochów. Aby to osiągnąć, musi on zdobyć klucze od Noblistów. Klucze zdobywa się kończąc mini-gry, których fabuły związane są z poszczególnymi Noblistami. Oparte są one znane i kultowe produkcje jak: Flappy Bird czy Wisielec. 

            Grę stworzył zespół: 

            • Alexander Sidorczyk programista i animator, 

            • Michał Tomczyk – grafik oraz modelarz 3D. 

            Parę słów o członkach zespołu: 😊 

            Alexander Sidorczyk interesuje się programowaniem od 12 roku życia. Podczas swojej przygody z programowaniem poznał takie języki jak: Python, Java, JavaScript, PHP, C++, HTML, CSS. Programowanie to jednak nie jedyne jego hobby. Dodatkowo gra również na pianinie, tworzy i montuje filmy wideo, które później publikuje np. na YouTube’ie, na swoim kanale. Interesuje się także pilotowaniem (na razie na symulatorach lotu, ale…). Uwielbia również grać w Minecraft. Poza domem Alexander uwielbia pływać i nurkować. Świetnie radzi sobie jako żeglarz i dobrze jeździ na nartach. 

            Michał Tomczyk interesuje się grafiką i modelowaniem 3D. Używa do tego takich programów jak Blender, Paint, Gimp. Dodatkowo uwielbia gry wideo takie jak Minecraft, CS:GO, GTA V, Sea of Thieves i Wiedźmin. Michał ćwiczy karate tradycyjne i ma już w nim zielony pas. Uwielbia piesze wycieczki w góry. Warto wspomnieć, że kocha układać klocki lego. 

            Dziękujemy naszym starszym kolegom za grę Nobliści Quest i życzymy im, aby dostali się do wymarzonych przez siebie szkół ponadpodstawowych.  

            PS. Trzymamy kciuki.  

          • Klasy czwarte w lesie...

          • Piękna czerwcowa pogoda, ścieżka między polami, zarośnięty nieco, ale jak urokliwy strumień, cztery dęby 😊 😊 i Karta pracy w rękach uczniów.  

            Wiosenna zieleń, kolorowe kwiaty, także te niezwykłe firletki poszarpane, różowe, niepozorne, ale o takiej nazwie, której nie da się zapomnieć.  

            Tak wyglądał nasz rajd. Rozpoczęliśmy go o 8.30. 5 czerwca, przejeżdżając autokarami do lasu w Woli Błędowej. Nawet nie wiedzieliśmy, że tak blisko Strykowa jest urocze miejsce do wypoczynku, z pełną gamą drzew środowej Polski, ciszą delikatnego śpiewu ptaków. Zapewne wyjątkowo dla nas z zarośli wypełzł padalec (to taka beznoga jaszczurka – według wyjaśnień pani od przyrody). Widzieliśmy także zaskrońca, który najprawdopodobniej, aby nas zwieźć, udawał martwego – to forma obrony tych zwierząt przed niebezpieczeństwem.  

            W oczku śródleśnym, obserwowaliśmy maleńkie kijanki, uwijające się przy dnie tego zbiornika. Z nich to w niedługim czasie „powstaną” żabki.  

            Droga powrotna to pięćdziesięcioosobowa grupa czwartoklasistów skrzętnie podążająca do budynku szkoły przy ulicy Targowej 21. Koleżeńskie rozmowy, troszkę narzekania, że bolą nogi, ale już następnego panie wychowawczynie słyszały pytania: „Proszę pani, kiedy znów pójdziemy na raj?” 

            Czyli podobało się! 

          • Kula, otwór, ciężar; człowiek, ręka, ruch; = gra w kręgle.

          • 13 czerwca w… nie, nie w piątek, ale w piękny, słoneczny, wtorkowy dzień, uczniowie klasy V a wraz z opiekunami wybrali się na wycieczkę do łódzkiej Manufaktury.

            Najpierw nastolatkowie obejrzeli  film „Spiderman” w kinie Cinema City, a następnie miło spędzili czas w kręgielni „Grakula”. Wyjazd był okazją do tego, aby zainteresować uczniów ciekawą i nietypową dyscypliną sportu. Dla większości dzieci był to pierwszy wyjazd na kręgle. Współzawodnictwo  na torze wiązało się ze świetną zabawą oraz było okazją do zacieśniania relacji koleżeńskich.

          • Wyniki i gratulacje- MEMORY MASTER.

          • Miło nam ogłosić, że w wiosennej edycji ogólnopolskiego konkursu leksykalnego z języka angielskiego „Memory Master” na 54 uczestników mamy- 7 laureatów II stopnia, 13 laureatów III stopnia i 7 wyróżnionych:

            Laureaci II stopnia:

            1. Łukaszewska Iga       5b       99%    
              Kurc Oliwia                6b       99%
              Sadecka Ewa              6b       99%
            2. Głowacka Maria        6b       97%
            3. Marczak Dawid          4b      96%
              Wieczorek Zofia         4b      96%
              Włodarczyk Szymon  5b     96%

            Laureaci III stopnia:

            1. Różycki Wojciech            4b     94%
              Paszkiewicz Kuba            6a     94%
              Cendrowski Antoni          8a     94%
            2. Wiśnik Marcelina             5a     93%
            3. Hikrysz Oliwier                 5b      92%
              Kowalska Zofia                  5b      92%
              Jankowska Łucja                6b      92%
              Gałązka Aleksandra           6c      92%
            4. Głowacki Maksymilian      4c     91%
              Machniewicz Aleksandra  4b    91%
              Stolarczyk Agata                 5a     91%
              Szczepańska Magdalena   6c     91%
              Jankowska Julia                  7a     91%

            Wyróżnienia:

            1. Tokes Konstancja      8a   
              Olszewski Fabian      8b
              Głowacka Gabriela   6c
            2. Nowacka Hanna       8b
              Majewski Szymon     8b
            3. Wnuk Iwo                  5b
              Fijołek Nikola             8a              

            Gratulujemy!

          • Dzień Rodziny w klasie 3a

          • 30 maja 2023 r. uczniowie z klasy 3a, wraz z wychowawczynią, zaprosili do szkoły swoich rodziców, by wspólnie z nimi świętować Dzień Rodziny.

            Dzieci zaprezentowały swoje umiejętności podczas występu słowno-muzycznego. W każdy gest i każde słowo wkładały dużo serca, by rodzice odczuli jak są kochani i doceniani. Wielkimi brawami zakończyły się wytańczone przez uczniów życzenia.

            Po zakończeniu części artystycznej, rodzice wraz z dziećmi świetnie bawili się podczas zabaw integracyjnych, które zakończyły miło spędzony wspólnie czas.

          • 4a w Borysewie

          • We wtorek 13 czerwca, uczniowie klasy 4a wraz z opiekunami, byli na wycieczce w ogrodzie zoologicznym w Borysewie.

            Uczniowie uczestniczyli w zajęciach edukacyjnych na temat różnych egzotycznych zwierząt, mieli na przykład możliwość dotknięcia żywego węża, jaszczurkę. Wiele atrakcji, było związanych oczywiście ze zwierzętami zgromadzonymi w ogrodzie, z różnych części świata. Uczestnicy wycieczki mogli obejrzeć jak karmi się lwy, fokę, flamingi, lemury. Inne atrakcje z których skorzystały dzieci to Figlarnia, gdzie zmierzyły się z kilku metrowymi zjeżdżalniami, zanurkowały w basenach z piłeczkami, przechodziły przez pełny zaskakujących niespodzianek dwupoziomowy tor.

            Wycieczka pełna wrażeń zakończyła się szczęśliwie, a zdjęcia będą pamiątką przeżytej przygody.

          • Lekcja w kinie klas 0-3

          • 2 czerwca 2023r wszyscy uczniowie klas 0-3 w ramach obchodów Dnia Dziecka wybrali się do kina Helios w Łodzi.

            Na początku odbyła się lekcja edukacyjna „Dziś poznamy świat reklamy”, dzięki której uczniowie dowiedzieli się czym jest reklama i w jaki sposób różni się ona od rzeczywistości. Lekcja zawierała elementy interakcji i rozrywki. Po ciekawej lekcji odbyła się projekcja filmu „Kosmiczne przygody Allana”. Film ukazał silę przyjaźni, współdziałania oraz przesłanie o tym, jak ważne jest szczere, otwarte mówienie o swoich uczuciach.

            Wszyscy radośni i zadowoleni wrócili do szkoły.

          • „Świerszczykowe Wierszyki"

          • Miło nam poinformować, iż Jan Płóciennikowski w ramach konkursu „Świerszczykowe Wierszyki" otrzymał Nagrodę Grand Prix zdobywając III miejsce w wojewódzkim konkursie plastycznym „Mały przyrodnik”. Serdecznie gratulujemy sukcesu!!!  

    • Kontakty

      • Szkoła Podstawowa Nr 2 im.Noblistów Polskich w Strykowie
      • 42 719 81 44 (tel./fax) 509-067-898
      • ul.Targowa 21 95-010 Stryków Poland
  • Galeria zdjęć

      brak danych