• Światowy Dzień Pluszowego Misia w Klasach 0-3

          • 25 listopada uczniowie klas 0-3 chcieli pokazać swoim pluszowym przyjaciołom, że są dla nich ważni. W tym dniu zaprosili swoje  małe i duże misie do szkoły, aby wspólnie uczyć się, ćwiczyć i bawić. Uczniowie poznali historię powstania misia , jego pierwotnej nazwy oraz zapoznali się z najbardziej popularnymi misiami , jakie możemy spotkać w świecie bajek tych czytanych jak i oglądanych w telewizji . Uczniowie wykonali szereg prac plastycznych brali udział w zabawach tanecznych. Dzień upłynął w miłej atmosferze. Już dziś wszyscy z niecierpliwością oczekują na kolejne Święto Pluszowego Misia.

          • „Kolorowana jesień wokół nas”

          • W listopadzie odbył się konkurs plastyczny pt. „Kolorowana jesień wokół nas” zorganizowany przez świetlicę szkolną.  Celem konkursu było rozwijanie zdolności plastycznych i ekspresji twórczej oraz zwrócenie uwagi na piękno otaczającej nas jesiennej przyrodyGratulujemy laureatom i dziękujemy wszystkim uczestnikom za tak liczny udział w konkursie. Zachęcamy do udziału w kolejnych konkursach. 

          • Dzień życzliwości w świetlicy szkolnej.

          • „Bądź dla wszystkich życzliwy a świat będzie szczęśliwy”.

            W dniu 21 listopada w świetlicy szkolnej obchodziliśmy Dzień Życzliwości.

            Jego celem było uwrażliwienie uczniów na wzajemną życzliwość, wzbudzenie w nich pozytywnych emocji.  W tym dniu przy świetlicy szkolnej pojawiło się „Drzewo życzliwości”, na którym uczniowie najpierw pisali na kolorowych karteczkach życzenia, miłe słowa oraz pozdrowienia dla swoich kolegów i koleżanek, a także nauczycieli. Mogli teżzabrać” ze sobą miłe słowo, oraz podzielić się nim z innymi.  

            „Bądź dla wszystkich życzliwy, a świat będzie szczęśliwy…”

          • Pasowanie na ucznia

          • Pasowanie na ucznia to ważna uroczystość, podczas której pierwszoklasiści oficjalnie dołączają do społeczności szkolnej.

            W Szkole Podstawowej Nr 2 w Strykowie im. Noblistów Polskich ta doniosła chwila miała miejsce 14 listopada. Uroczyste pasowanie na ucznia, dokonane przez panią dyrektor – Marzenę Ciesielską, poprzedzone zostało ślubowaniem na sztandar szkoły. Doniosłe słowa podkreślały powagę wydarzenia. Uroczystość połączona była z występami artystycznymi: śpiewane były piosenki, recytowane wiersze i pięknie zatańczony polonez i koziorajka. Pierwszoklasistom towarzyszyli także uczniowie klas drugich ze swoimi wychowawczyniami, którzy powitali swoich młodszych kolegów wierszami i upominkami. Po zakończeniu uroczystego pasowania na ucznia, dzieci z klasy 1a i 1b udały się do klas na słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców.

            Był to szczęśliwy dzień, pełen wzruszeń, który na długo zostanie w pamięci uczniów, ich rodziców oraz wychowawców.

          • Ale dym, ale bałagan!

          • Czy to możliwe, żeby w naszej szkole był bałagan, a smog ograniczył widoczność? Czasowo, na szczęście. I to na potrzeby edukacji ekologicznej.  

            Widok sali gimnastycznej tonącej w folii, papierze, śmieciach był naprawdę niezwykły.  

            To Teatr Katarynka, ze swą muzyczną opowieścią o świecie, w którym wprowadzone na życzenie mieszkańców zasady Prezydenta Smołasa doprowadziły do zanieczyszczenia środowiska, odwiedził uczniów SP nr 2 w Strykowie. Spektakl uczy, że ekologia to nie tylko segregacja śmieci, ale to bardzo rozległa dziedzina nauki. Śpiew, taniec i 10 przebojów muzycznychwprowadziły wszystkich w niezwykłą atmosferę. Razem z Kroplewną i Franią Recykling można było poznać cztery żywioły i zagrażające im niebezpieczeństwa.  

            Podczas spektaklu odbyły się cztery lekcje związane z poszczególnymi żywiołami: ziemią, powietrzem, wodą i ogniem. Bohaterowie wspólnie z widzami doprowadzili krainę do porządku, ładu i równowagi ekologicznej. W tym celu wykorzystano rozbudowaną scenografię oraz efekty dymnicy, efektów świetlnych i laserów. 

            Dzięki komediowej fabule była to niezapomniana i bardzo przyjemna lekcja ekologii. To od nas zależy co zostawimy w spadku przyszłym pokoleniom i jak będziemy żyć tu i teraz. 

             

          • Narodowe Święto Niepodległości – Dziękujemy za wolną Ojczyznę!

          • W przeddzień Narodowego Święta Niepodległości, a więc 10 listopada 2023 r. przystąpiliśmy do uroczystego apelu, aby oddać hołd wszystkim Polakom i żołnierzom walczącym o wolną i suwerenną Polskę. Ten szczególny dzień przypomina nam, że nasi przodkowie nie zawsze żyli w wolnym kraju. Oddajemy dziś cześć tym, dzięki, którym po 123 latach zaborów odrodziła się Niepodległa Polska, a także wszystkim, którzy bronili odzyskanej Niepodległości płacąc za to krwią i życiem. A Ojczyzna nasza powróciła na mapę Europy. 

            W tym roku to 105 rocznica odzyskania Niepodległości przez Polskę, to czas na uroczyste świętowanie tego wielkiego wydarzenia dla wszystkich Polaków, która na stałe wpisała się w kalendarzu uroczystości szkolnych klas 0-III. 

            Uczniowie klasy IIA i IIIB, przedstawili w części artystycznej tę ciężką i daleką drogę do zwycięstwa w sposób oddający cześć i powagę, ale także jako wspomnienie radosnych chwil. Piękne wiersze patriotyczne, Hymn Polski w pamięci zapadną nam wszystkim. 

            „…Pokój zaczyna się w szkole i w domu 

            Żyj w szacunku i wolności, nigdy po kryjomu 

            Pamiętaj kolego i koleżanko droga 

            Nigdy więcej wojny - to z Westerplatte słowa”. 

          • "Ekologiczna zabawka z recyklingu"

          • 14 listopada odbył się finał konkursu plastycznego ,,Ekologiczna zabawka z recyklingu” organizowanego przez Bibliotekę Pedagogiczną w Zgierzu.

            Konkurs był skierowany do uczniów z powiatu zgierskiego. Celem konkursu było zwiększenie poziomu świadomości ekologicznej oraz rozwijanie uzdolnień plastycznych uczniów. Miło nam poinformować, iż uczeń z naszej szkoły Mikołaj Sławinski z klasy II c  zdobył wyróżnienie.

            Gratulujemy.

          • Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek

          • Już po raz drugi uczniowie klas 0-3 uroczyście obchodzili Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek. 

            Ten wyjątkowy dzień jest okazją do wejścia w świat marzeń i wyobraźni, do podążania za ulubionymi bohaterami, a przede wszystkim do nauki poprzez zabawę. Dzień ten obchodzony jest na całym świecie 5 listopada, a jego myślą jest oddanie hołdu wybitnym twórcom bajek m.in. braciom Grimm, Josephowi Jacobsowi, Charlesowi Perraultowi czy samemu Waltowi Disneyowi. Ideą zabaw i zajęć organizowanych tego dnia jest również przypomnienie dzieciom o walorach bajek czytanych i oglądanych przez nich na wielkim ekranie. Bajka może nas nie tylko bawić, przenosić w zaczarowany świat magii, ale także pełnić funkcje edukacyjne, uczyć wartości i norm społecznych. Dzieci przyglądając się swoim ulubionym postaciom z bajek uczą się o ważności dobroci, uczciwości, odwagi, przyjaźni, a także konsekwencjach złych decyzji. Ponadto, bajki pobudzają wyobraźnię, rozwijają  wrażliwość, słownictwo i zdolności językowe dzieci. Istotne jest, abyśmy w dobie nieograniczonego dostępu do mediów wybierali bajki niosące za sobą walory edukacyjne.

            W naszej szkole oprócz zajęć edukacyjnych poświęconych bajkom i ich bohaterom, uczniowie klas 0-3 wraz z wychowawcami, przygotowali Festiwal Bajkowych Piosenek. Przebrani w stroje ulubionych postaci z bajek śpiewaliśmy i tańczyliśmy utwory muzyczne z   wybranych wcześniej bajek.  

          • Święto Niepodległości

          • Biało- czerwone barwy i hymn odśpiewany punkt 11.11. To wszystko dla niepodległej Polski w rocznicę odzyskania wolności. 

            Uczniowie klas siódmych i ósmej podjęli się trudu pokazania historii od czasów Mieszka I do czasów Józefa Piłsudskiego. 

            Po odśpiewaniu wszystkich zwrotek hymnu oraz ślubowaniu Samorządu Uczniowskiego, przy dźwiękach muzyki i głosach lektorów, na scenie pojawiali się kolejni aktorzy prezentujące najważniejsze wydarzenia w dziejach Polski. 

            Rozpoczęło się od zjednoczenia plemion przez Mieszka I. Później pojawiła się piękna Dobrawa, Mieszko odrzucił dawnych bogów i przyjął chrześcijaństwo. Jego syn został pierwszym królem Polski, a Otto założył mu koronę na głowę. Scena z mapą pokazała rozbicie dzielnicowe oraz przybycie krzyżaków do Polski. Na scenie został zbudowany zamek- symbol czasów Kazimierza Wielkiego. Nie zabrakło też scen batalistycznych, czyli bitwy pod Grunwaldem. Jednoczenie ziem i potęgę Królestwa Polskiego zaprezentowano w tańcu pt. „Husaria”, piękny taniec dziewczyn ze skrzydłami husarskimi.  

            Niestety, pojawiły się też trzy czarne postacie- zaborcy, ale na szczęście przy śpiewie chóru przybył „Józef Piłsudski” wraz z wojskiem… i przyszła wolność. Wolność, zrzucenia kajdan i powrót państwa na mapy Europy pięknie podsumował polonez- narodowy taniec Polaków. 

            W przedstawieniu wzięło udział 50 osób, liczne rekwizyty uświetniły występ, a strojów nie powstydziłby się niejeden teatr. 

            Na tę okoliczność szkoła też wyglądała pięknie, tablice zapełniały zdjęcia z prywatnych zbiorów, przedstawiające mieszkańców Strykowa i Stryków w 1918. Do oglądania zdjęć, książek oraz udziału w projekcie Dla Niepodległej serdecznie zapraszają panie bibliotekarki. 

            Teraz czas na radosne świętowanie 105. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. 

          • Dzień Zdrowego Śniadania.

          • 8 listopada obchodzimy Dzień Zdrowego Śniadania. Z tej okazji uczniowie z klasy 2 c przygotowali sok pomarańczowo-jabłkowy oraz sałatkę owocową. Jesień to okres obniżonej odporności , dlatego bardzo ważne jest aby dostarczyć naszemu organizmowi  mnóstwa witamin i minerałów. Tego dnia uczniowie otrzymali ,,bombę energetyczną" i przypomnieli sobie o zdrowym stylu życia.

          • Czwartaki w kinie.

          • Trzy tygodnie po wizycie w teatrze, bo 8 listopada 2023 nasze „czwartaki” pojechały do Cinema City w łódzkiej Manufakturze na film pt.: „Sposób na ducha”.

            Ta najnowsza kreskówka oparta na opowiadaniu Oscara Wilde’a pt.: „Duch z Canterwile”, była dość luźną jego ekranizacją, jednak sympatyczna historyjka o nieszczęśliwym duchu, który nie może wystraszyć najnowszych właścicieli zamku, w którym on pokutuje, przypadła do gustu naszym małym widzom. Poza filmem na pograniczu horroru, atrakcją były też dwie rzeczy: możliwość kupienia sobie kinowych przekąsek oraz to, że uczniowie mogli usiąść,  gdzie chcieli na sali, bo tak się złożyło, że byliśmy jej jedynymi użytkownikami.

            Wszyscy uznali kolejną wycieczkę za udaną. Czekamy na następną, która już niedługo, bo na początku grudnia.

          • Porządek w emocjach

          • Świat przedszkolaków pełen jest różnorodnych przeżyć. Dzieci przechodzą w tym okresie intensywny rozwój emocjonalny.

            W celu wspierania rozwoju emocjonalnego i społecznego oraz rozwijania inteligencji emocjonalnej dzieci w oddziale przedszkolnym zostały przeprowadzone  warsztaty psychologiczne pt. Porządek w emocjach. Dzieci  podczas zajęć uczyły się rozpoznawać i nazywać emocje, rozwijały wrażliwość emocjonalną i empatię, uczyły się akceptacji własnej emocjonalności. Rozwijały umiejętność wyrażania i rozładowywania emocji w sposób akceptowany społecznie oraz adekwatnego reagowania na emocje innych.

            Dzieci podczas warsztatów wykazały się dużą aktywnością, chętnie dzieliły się swoimi pomysłami.

          • Razem najlepiej! Pumpkin Day w klasie 4C

          • 31 października…cóż to był za dzień! Było pomarańczowo, pachnąco, smacznie i ekscytująco.

            Uczniowie klasy 4c, już przed pierwszym dzwonkiem dekorowali salę lekcyjną, tak by stworzyć odpowiedni nastrój przy wspólnym świętowaniu. Były dynie w rozmaitych kształtach i kolorach, dyniowe lampki oraz własnoręcznie wykonane ozdoby.

            Na stołach zagościły przygotowane wspólnie z rodzicami i dziadkami pyszności m.in. nieziemskie babeczki, ciasteczka w kształcie dyniowych buziek, ciasteczkowe pająki, przepyszne ciasto dyniowe, „pozytywne” galaretki, wytrawne paluchy, dyniowe mandarynki i wiele innych wspaniałych przekąsek w barwach jesieni. Z tego miejsca bardzo dziękujemy rodzicom i dziadkom za pomoc w przygotowaniu tych wszystkich pyszności, bez Was by się to nie udało 😉.

            A co po degustacji… oj działooooo się!

            Zaczęło się od tańca, a skończyło na licznych zabawach integracyjnych, m.in. przechodzenie pod dyniowym sznurem, gdzie kreatywności nie było końca, jedzenie jabłek bez użycia rąk- tutaj śmiechu było co nie miara, wyścigi, rzucanie dyniowych cukierków do pudełka z zasłoniętymi oczami.

            Był też czas na miłe słowo i życzliwość, gdzie uczniowie przekazując dynię, mówili sobie nawzajem coś miłego. Przyjemnie było obserwować reakcje oraz uśmiechy na twarzach wychowanków, po usłyszeniu miłych słów na swój temat.

            Uczniowie jednogłośnie stwierdzili, iż życzliwość jest nam bardzo potrzebna w codziennym życiu… .Także bądź życzliwy, powiedz dziś swojemu koledze, koleżance, rodzeństwu, mamie, tacie czy dziadkom coś miłego, a z pewnością odwdzięczą się uśmiechem i miłym słowem… .

            A z ciekawostek warto wiedzieć, iż PUMPKIN czyli dynia poza swoim podstawowym znaczeniem, ma też znaczenie nieformalne. Możesz użyć słowa PUMPKIN, jeśli chcesz zwrócić się do kogoś w sposób pieszczotliwy: koteczek, misiaczek, skarbek 😉.

            Pozdrawiamy i przesyłamy dużo uśmiech i życzliwości- 4c.

            Zabawa integracyjna - zaufaj mi.

            Zabawa integracyjna - skaczące jabłka.

          • Uczniowie klasy 1a w miejscach pamięci

          • Polska ma wiele Miejsc Pamięci zasługujących na trwałe upamiętnienia w kraju.

            W Strykowie jest ich kilka i tam udali się w dniu 2 listopada 2023 r. uczniowie klasy 1a z wychowawczynią. Dzieci uczyły się dotykając historii w bezpośrednim kontakcie z miejscami szczególnie ważnymi dla tożsamości lokalnej i narodowej: grobami polskich żołnierzy poległych w bitwach w czasie II wojny światowej, pomnikiem upamiętniającym poległych Polaków w czasie Powstania Styczniowego.

            Uczniowie zapalili znicze na grobach żołnierzy i pozostawili własnoręcznie zrobione serca na znak pamięci i wdzięczności za to, że dzięki Ich bohaterstwu i poświęceniu życia, mogą żyć w wolnym kraju.

          • Październik to Miesiąc Bibliotek Szkolonych!

          • Tegoroczne Święto Biblioteki Szkolnej obchodzone jest pod hasłem „Podróż do świata wyobraźni”. Nic bardziej trafnego! Wszak spotkania w bibliotece, to małe podróże do świata wyobraźni. Podczas przerw snujemy opowieści oglądając książki graficzne. Jest zabawnie, ciekawie, a bywa i fantastycznie. Każda środa to w bibliotece wyjątkowy czas! W tym dniu bowiem, biblioteka serwuje strefę ciszy – Biblioteczny Dobrostan! Przy zasłoniętych oknach, muzyce relaksacyjnej, w ciszy możemy się odstresować, zrelaksować, odpocząć. Dobrostan pozwala nam podróżować w swój własny, indywidualny świat wyobraźni. 

            Dbając o nasz wszechstronny rozwój, panie bibliotekarki przygotowały dwie świetne wystawy:  

            • 250 rocznica Komisji Edukacji Narodowej - wystawa 3D w formie aktywizującego lapbooka”  

            • „Jan Marcin Szancer” w ramach projektu edukacyjnego „Ilustratorki i ilustratorzy naszych lektur”. 

            Lubimy to fajne, twórcze miejsce!  

          • Tak się bawi 6B, czyli Dzień Dyni.

          •  

            26 października, na ostatniej godzinie wychowawczej, z inicjatywy przewodniczącego klasy 6b- Piotra, przygotowaliśmy Dzień Dyni.

            W wystrojonej sali, zasiedliśmy przy stołach, by spróbować dyniowych „groźnych” babeczek, ciast, bananowych duszków i innych frykasów, związanych z tym dniem. Przekąski wykonane były własnoręcznie. Na koniec bawiliśmy się w kalambury. To była wyjątkowa godzina, której głównym celem była nasza integracja. Dobrą zabawą okazało się nawet sprzątnie klasy po udanej dyniowej imprezie.

            Śmiechów i wygłupów nie było widać końca. Niestety nasze party przerwał dzwonek. Dziękujemy rodzicom za pomoc. 

          • Czwartaki w teatrze

          • 19 października 2023 wszystkie klasy czwarte pierwszy raz z nowymi wychowawcami pojechały do Teatru „Picolo” w Łodzi na spektakl pt.: „Nić Ariadny”.

            Przedstawienie oparte na mitach greckich bardzo się uczniom podobało. Poza tym specjalną atrakcją była pogadanka z dyrektorką teatru, która zapoznała młodych widzów z budową sceny, a także wykonała z wybranymi osobami kilka ćwiczeń aktorskich, mających na celu budować pewność siebie na scenie.

            Wycieczkę uczniowie uznali za udaną i zażyczyli sobie jak najszybciej następnej.

      • Kontakty

        • Szkoła Podstawowa Nr 2 im.Noblistów Polskich w Strykowie
        • 42 719 81 44 (tel./fax) 509-067-898
        • ul.Targowa 21 95-010 Stryków Poland
    • Galeria zdjęć

        brak danych