• Czy każdy może nauczyć się matematyki?

          • Czy każdy może polubić się matematykę? Oczywiście, że tak! Tym bardziej kiedy dostrzeżemy ja tuż obok siebie, „włączając” równocześnie kreatywne myślenie.  

            Matematyka jako dziedzina edukacji nie wymaga magicznych zdolności, a jedynie pozytywnego nastawienia oraz systematyczności w odkrywaniu jej prawidłowości. W związku z tym każda osoba, która chce poznać jej tajniki, może tego dokonać!  

            To ona, jak żadna inna nauka, kształtuje umiejętność „kombinowania” (w pozytywnym tego słowa znaczeniu). Inaczej mówiąc − dostarcza świetnego treningu dla umysłu do rozwiązania pojawiających się w życiu problemów − zarówno drobnych, jak i poważniejszych! 

            Nasi uczniowie podczas Tygodnia matematycznego, którego pomysłodawcą był Samorząd Uczniowski naszej szkoły, mieli za zadnie dostrzec matematykę wokół siebie. W poniedziałek, Panie uczące tego przedmiotu, na początku lekcji dokonały wprowadzenia do tematu. Dały liczne wskazówki w jaki sposób i gdzie można dostrzec matematykę.  Gdzie znajduje ona swoje zastosowanie.  

            Uczniowie do wyboru mieli zadania literackie- wiersze matematyczne, o matematyce, z matematyką w tle, matematyka w poezji; plastyczne – jak widzę matematykę oraz fotograficzne – matematyka wokół nas. W pracach uczniów znalazło odzwierciedlenie kreatywne myślenie.  To właśnie kreatywność pomaga w rozwiązywaniu problemów, radzeniu sobie ze zmianą i ograniczeniami. Wpływa na jakość życia i poczucie zadowolenia. Jest połączeniem wyobraźni, zdobytego doświadczenia i wiedzy, postawy nastawionej na rozwiązywanie zadań oraz zdolności nieszablonowego myślenia. Jak się okazało uczniowie strykowskiej „dwójki” mają niezwykłe predyspozycje do wszystkich tych elementów kreatywności. Znalazło to odzwierciedlenie w licznych pracach, ciekawych, nietuzinkowych i nieszablonowych.  

            Matematyka wokół nas.

          • Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich w klasie 1 c.

          • Książka jest wyjątkową skarbnicą, po którą warto sięgnąć.

            Książki, które czytamy przenoszą nas do innego świata, uczą nowych rzeczy. Jednym słowem czytanie książek to cudowny sposób na spędzanie wolnego czasu i o tym dowiedzieli się uczniowie klasy 1c podczas obchodów Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich. W tym dniu dzieci przyniosły do szkoły swoją ulubioną książkę i opowiedziały o niej. Zapoznały się również z etapami produkcji papieru. Poznały historię książki oraz to ilu ludzi zaangażowanych jest w jej powstanie. Uczniowie przypomnieli sobie zasady korzystania z książek oraz wykonali przepiękne zakładki.

            Na koniec wykonali pracę plastyczną do Gminnego Konkursu Plastycznego ,,Biblioteka na mnie czeka" organizowanego przez Bibliotekę Publiczną w Strykowie.

          • Dzień Ziemi w klasach 1 – 3 i oddziale przedszkolnym.

          •  22 kwietnia - Międzynarodowy Dzień Ziemi, uczniowie klas 1 -3 szkoły podstawowej oraz dzieci z oddziału przedszkolnego obchodzili w formie rozmaitych aktywności.

            Były: filmy i prezentacje dotyczące ochrony przyrody, bajki ekologiczne, puzzle w wymiarze XXL, projektowanie ekologicznej torby na zakupy, karty pracy z łamigłówkami, rebusami i  krzyżówkami, EKO – zadania oraz recyklingowe nowości światowe. Dzieci uczyły się piosenek o tematyce ekologicznej. W przeddzień obchodzonego Dnia Ziemi, uczniowie wykonali plakaty o ochronie naszej planety udowadniając, że są bardzo kreatywni. Plakaty posłużyły jako piękna dekoracja szkoły. W ubiorach przeważał kolor zielony i niebieski, przybliżający do natury.

            Wszyscy świetnie się bawili podczas zajęć, ale najważniejsze było uświadomienie sobie, że Ziemia to nasz wspólny dom, o który wszyscy muszą dbać, by żyć: bez dymu, trucizn w rzece, zniszczonych lasów, hałd niepotrzebnych śmieci itp.

          • Kreatywna V b.

          • Uczniowie klasy V b są niezwykle pomysłowi i kreatywni. Sami byli pomysłodawcami stworzenia makiet Placu Broni po przeczytaniu lektury, która mimo upływu lat, wzrusza i porusza. Makiety bardzo dokładnie obrazują ukochany plac- małą Ojczyznę chłopców: miejsce spotkań, zabaw, bitwy. Jest tu ulica Pawła, rozpadający się płot, kamienice, tartak, stosy drzew, budka Słowaka i masa piaskowych bomb przygotowanych do walki.  

            Przed lekturą natomiast uczniowie wędrowali przez starożytną Grecję, ta podróż, spotkanie z Dedalem, Ikarem, Minosem i Minotaurem przyniosła pomysł na tworzenie labiryntów z przeszkodami. Popatrzcie- imponujące! 

          • Dzień Ziemi!

          • Z okazji Międzynarodowego Dnia Ziemi obchodzonego w dniu 22 kwietnia, w świetlicy szkolnej odbyły się zajęcia mające na celu promowanie postaw ekologicznych, oraz uświadomienia dzieciom, że Ziemia to nasz dom, a dbanie o nią jest naszym wspólnym obowiązkiem. 

            W ramach zajęć młodsi wychowankowie świetlicy przygotowali prace plastyczne pt. „Drzewko dla Ziemi”, a starsi plakaty nawołujące do konieczności dbania o środowisko: obowiązku segregowania śmieci, oszczędzania energii oraz wody. Prace zostały zaprezentowane w formie wystawy na terenie naszej szkoły.  

            Dzień Ziemi obchodzony w świetlicy szkolnej. 

          • Światowy Dzień Książki.

          • Wiosna zawitała do biblioteki szkolnej nie tylko wystawą pięknych prac plastycznych oraz zapachem pierwszych wiosennych kwiatów!

            Wiosną obchodzimy także prawdziwe święto książki. 23 kwietnia to Międzynarodowy Dzień Książki i Praw Autorskich! Symbolem tego święta jest czerwona róża, a państwem, które zapoczątkowało Światowy Dzień Książki – Hiszpania!  Ten dzień to piękny ukłon w stronę literatury i jej miłośników! Uczniowie klasy 2b pod opieką pani Doroty Zasady przygotowali niebanalny prezent – prace plastyczne, które zostały zaprezentowane na wystawie „Z miłości do książki…”.  

            A jeśli chcecie zobaczyć jak na co dzień funkcjonuje nasza biblioteka – zapraszamy do obejrzenia krótkiej prezentacji. 

            Dzien_z_zycia_biblioteki_szkolnej_cz1.pptx

            Dzien_z_zycia_biblioteki_szkolnej_cz2.pptx

          • Zakochaj się w gminie Stryków.

          • W czwartek 20 kwietnia w Zespole Szkół nr 1 w Bratoszewicach odbył się finał VI edycji Międzyszkolnego Konkursu Moja Ojczyzna – Zakochaj się w gminie Stryków. Konkurs skierowany był do uczniów szkół podstawowych klas VI-VIII. Tematyką konkursu była kultura, historia Gminy Stryków na tle wydarzeń XIX i XX wieku. Uczeń naszej szkoły Tymon Jagielski z klasy 6c zajął trzecie miejsce, ze swoją pracą Bitwa pod Wolą Cyrusową. Gratulujemy !!!

          • Uczniowie klas I – III SP2 Stryków mistrzami gminy!

          • W dniu 20 marca 2023 r. w Szkole Podstawowej w Bratoszewicach odbyły się Igrzyska Dzieci – Mistrzostwa Gminy w „grach i zabawach”. W zawodach startowały reprezentacje szkół podstawowych składające się z uczniów klas I – III. Podczas „wyścigu rzędów” wyłoniono mistrza gminy w tej dyscyplinie. Tytuł ten wywalczyli, z dużą przewagą nad rywalami, uczniowie Szkoły Podstawowej Nr 2 w Strykowie. Oto mistrzowski skład:

            klasa 1:

            Binias Jakub, Ciołek Filip, Gawrysiak Julia, Grabowicz Alan, Kapusta Adam, Lewandowska Maria, Szewczuk Wiktoria, Wętkowski – Jędrzejczak Tomasz

            klasa II:

            Bors Ignacy, Duda Kamila, Krępski Bruno, Miśkiewicz Nadia, Olejnik Lena, Piwońska Michalina, Polit Maciej, Sitek Oskar

            klasa III:

            Buczyńska Magdalena, Cłapińska Natalia, Dolna Julia, Fijołek Maksymilian, Frydrysiak Mikołaj, Kapusta Julia, Pietrzykowski Jakub, Prusinowski Mateusz, Sadłowski Bartosz, Śmigielska Zofia

            klasa IV:

            Banasiak Jerzy, Banasiak Leon, Chrzanowski Seweryn, Machniewicz Aleksandra, Marczak Dawid, Piestrzeniewicz Julia, Polit Julia, Sasin Julia, Szydlik Aleksandra, Walak Radosław

          • Jedyny w swoim rodzaju

          • Chcesz pograć w piłkę- możesz to zrobić: w szkole, na boisku, na podwórku… 

            Chcesz obejrzeć film- możesz wybrać się do kina lub obejrzeć w domu… 

            Chcesz pograć w grę towarzyską- możesz to zrobić w domu, czasami w szkole… 

             

            Szóstoklasistom udało się zintegrować wszystkie wyżej wymienione typy aktywności i to w jednym miejscu: W SZKOLE! 

            Piątkowy wieczór był dobrą okazją do integracji międzyklasowej oraz międzynarodowej.  

            Spotkanie rozpoczęły rozgrywki w dwa ognie, następnie nadszedł czas na bardzo rozbudowaną formę gry towarzyskiej Mafia. Okazało się, że szóstoklasiści mają umiejętność obserwacji i analizy zachowań, wyciągania wniosków, przekonywania, a także kontroli mowy ciała oraz innych sygnałów niewerbalnych. Świetnie rozegrali tę sytuację! Okazało się, że uczniowie z Ukrainy świetnie poradzili z wszystkimi rodzajami aktywności, bo zabawy i gry są międzykulturowe. 

            Później był czas na kolację w stylu włoskim : ), czyli włoski placek na polskim stole. 

            A następnie film, na który ludzie do kina przychodzi w strojach wieczorowych: mężczyźni w garniturach, kobiety w sukniach wieczorowych, czyli „ Minionki”. 

            Nie podtrzymaliśmy tego trendu i oglądaliśmy film „ na luzaku”. Szanujemy jednak, że pokolenie, które wzrastało z Minionkami i czekało na premierę w 2020r , uczciło koniec pandemii i oczekiwaną produkcję strojem wyjątkowym i eleganckim. 

            Zabawa była przednia, a szkoła o zmroku wyjątkowo interesująca… 

          • Święta Wielkanocne w klasie 1c

          • Uczniowie do świąt Wielkanocnych przygotowywali się już kilka dni wcześniej. Na lekcjach informatyki przy użyciu programu Paint rysowali wielkanocne obrazki. Uczestniczyli, także w gminnym konkursie  plastycznym zorganizowanym przez Ośrodek Kultury i Rekreacji w Strykowie ,,Wielkanocna pisanka z uśmiechem". Wielkim sukcesem było zajęcie  III miejsca przez  Oliwkę Koperę oraz wyróżnienie pracy Natalki Nieszporek. Drugim konkursem w którym uczniowie wzięli udział to konkurs plastyczny zorganizowany przez świetlicę szkolną ,,Palma wielkanocna”. Laureatką tego konkursu została  Julka Majchrzak zajmując  III miejsce.

            W ostatnim dniu przed  Triduum Sacrum uczniowie  uczestniczyli w swoim pierwszym klasowym śniadaniu wielkanocnym. Na stole znalazły się potrawy świąteczne; jajka, biała kiełbasa, chleb, babka wielkanocna i mazurek. Dzieci złożyły sobie życzenia i zaśpiewały wielkanocne piosenki.

            Uroczyste śniadanie wywołało miłe i niezapomniane doznania, które na długo pozostaną w pamięci pierwszaków.

          • Wielkanoc w klasie 3B

          • Uczniowie klasy 3B przygotowania do świąt wielkanocnych rozpoczęli w tygodniu poprzedzającym święta.

            Z wielkim entuzjazmem zaczęli od zrobienia papierowych jajek, koszyczków i kartek wielkanocnych. Tuż przed świętami w Wielką Środę uczniowie  wraz z wychowawczynią przygotowali wielkanocne śniadanie, na którym królowały jajka, babki, chleb, szynka, czekoladowe jajeczka i inne potrawy. Każdy miał także okazję ozdobić swój wielkanocny koszyczek. Nie zabrakło szukania jajek, które skrzętnie zostały schowane w sali lekcyjnej.

            Nasze wspólne, świąteczne spotkaniem wywołało wiele pozytywnych emocji i wprowadziło nas w klimat zbliżających się świąt.

          • Jak zostałam wiedźmą.

          • W środę przed Świętami Wielkanocnymi klasy piąte obejrzały spektakl na podstawie książki Doroty Masłowskiej „Jak zostałam wiedźmą”. Przedstawienie ze świetną scenografią i kostiumami bardzo przypadło do gustu uczniom klas piątych. Piosenki, zwroty akcji, pełen zaskoczenia skrypt, niebanalne postacie, jak chociażby pani o nazwisku Więcej, a na końcu- śmieci spadające z nieba naprawdę zrobiły na wszystkich widzach wrażenie. Gdybyśmy mieli powiedzieć w dwóch słowach, jaki był temat przewodni sztuki, powiedzielibyśmy: „wszechobecny konsumpcjonizm”. Spektakl zwrócił uwagę na ważne wartości, które powinny być pielęgnowane, zmusił też do zastanowienia się; „mieć, czy być?”.

            Po sztuce przyszedł czas na interesujące i kształcące warsztaty teatralne, pokazujące różne formy pracy w teatrze. Uczniowie mieli okazję zadać pytania o spektakl, wyrazić o nim swoje zdanie, a także odbyć trening uważności pod okiem dwóch przemiłych edukatorek. Ponadto, pracując w parach i grupach, uczniowie przekonali się, jak wymagającym, ale też i satysfakcjonującym zadaniem jest praca z marionetkami. Mogli tego doświadczyć, bo w końcu byliśmy w Teatrze Lalek „Arlekin” w Łodzi.

          • Wielkanoc w świetlicy

          • W naszej świetlicy szkolnej można już poczuć wielkanocną atmosferę. W tym przedświątecznym okresie wychowankowie świetlicy uczestniczyli w różnorodnych zajęciach inspirowanych tymi świętami.  

            Najwięcej radości sprawiły dzieciom zajęcia plastyczno – techniczne, podczas których rozwijały swoje zdolności plastyczne, manualne oraz kreatywność, wykonując różnego rodzaju ozdoby wielkanocne. 

            W tym okresie również został przeprowadzony konkurs plastyczny pod hasłem 

            "Wielkanocna palma”. Celem konkursu było:  

            • pielęgnowanie tradycji związanych z okresem Świąt Wielkanocnych;  

            • rozwijanie zdolności manualnych;  

            • rozwijanie zainteresowań artystycznych, wyobraźni, uzdolnień i inwencji twórczej. 

            Gratulujemy laureatom i dziękujemy wszystkim uczestnikom za tak liczny udział w konkursie. Zachęcamy do udziału w kolejnych konkursach. 

            Wielkanoc w świetlicy

          • Wycieczka do kina w Manufakturze

          • 22 marca uczniowie klas  1a,b,c wybrali się  do kina Cinema City w Łodzi w Manufakturze na seans filmowy ,,Mumie". Film ten był pełen humoru, przygód i serca - pokazywał prawdziwą wartość jaką jest przyjaźń  i wiary w siebie. To była pierwsza wizyta uczniów w kinie i nie ostatnia.

          • ,,Wielkanocy zajączek ze skarpetki"

          • Święta Wielkanocne są bardzo radosnym czasem, na który z utęsknieniem czekają zarówno dzieci jak i dorośli. Są to święta rodzinne, pełne tradycji i zwyczajów. Z tej okazji w klasie 1c zapanował, również przedświąteczny klimat. Dnia 30 kwietnia uczniowie wraz z rodzicami uczestniczyli w warsztatach ,,Wielkanocy zajączek ze skarpetki". Celem tego spotkania było poznanie tradycji związanych ze Świętami Wielkanocnymi oraz zacieśnianie więzi emocjonalnych między dziećmi i rodzicami oraz budowanie dobrych relacji z nauczycielem i szkołą. Zajączki były tak piękne, że uczniowie zdecydowali się oddać po jednym dla Fundacji Gajusz, która pomaga dzieciom przewlekle i nieuleczalnie chorym, oraz ich rodzinom.  

            "Człowiek jest wielki nie przez to, co posiada, lecz przez to, kim jest; nie
            przez to, co ma, lecz  przez to, czym dzieli się z innymi."

            Jan Paweł II

          • Warsztaty klasy 3a i 3b w Lesie Łagiewnickim

          • 22 marca 2023 r. klasy 3a i 3b z wychowawczyniami udały się do Ośrodka Edukacji Ekologicznej w Łodzi – Łagiewnikach.

            Uczniowie brali udział w lekcjach w terenie, a tematem przewodnim warsztatów były warstwy lasu. Pracownicy OEE przekazali dzieciom dużo teoretycznej i praktycznej wiedzy związanej z lasem, jego florą i fauną, cierpliwie odpowiadali na liczne pytania dzieci. Uczniowie podczas spaceru po lesie łagiewnickim wypełniały kartę pracy dotyczącą roślin i zwierząt występujących w poszczególnych warstwach lasu. Po przechadzce czekała na wszystkich ciepła herbatka.

            Przebywanie na świeżym powietrzu doskonale wpłynęło na samopoczucie i humory uczniów.

      • Kontakty

        • Szkoła Podstawowa Nr 2 im.Noblistów Polskich w Strykowie
        • 42 719 81 44 (tel./fax) 509-067-898
        • ul.Targowa 21 95-010 Stryków Poland
    • Galeria zdjęć

        brak danych