• Od złości do radości -porozmawiajmy o emocjach.

          • Złość jest jedną z podstawowych emocji , a jej odczuwania nie da się uniknąć. Uczniowie klasy 1c w dniu 03.03.2023 uczestniczyli w zajęciach ,,Od złości do radości - porozmawiajmy o emocjach”. Celem tematu lekcji było uświadomienie dzieciom możliwości panowania nad swoimi emocjami.W trakcie zajęć uczniowie dowiedzieli się kiedy pojawia się w nas złość i w jaki sposób można ją rozładować. Na koniec zajęć uczniowie wykonali gniotki antystresowe z balona i mąki ziemniaczanej.

          • Hałas to wróg.

          • Na hałas jesteśmy narażeni wszyscy, ponieważ jest on wszechobecny w naszym otoczeniu. Niestety, faktem jest, że głośne dźwięki wpływają negatywnie na nasze zdrowie. Są niebezpieczne nie tylko dla narządu słuchu, ale też dla innych układów. Nie można ich całkowicie wyeliminować, ale można się przed nimi skutecznie chronić. 

            Hałas jest głównym czynnikiem fizycznym występującym w środowisku szkolnym. Ma on wpływ nie tylko na samopoczucie nauczycieli i uczniów, ale również zakłóca proces nauczania.  

            Świetliczaki dobrze to wiedzą, że Hałas w szkole wywołuje stres i sprawia, że uczniowie są rozdrażnieni i szybciej się męczą. Trudniej im skoncentrować uwagę oraz łatwiej o wybuchy agresji , dlatego hałasowi mówimy stanowczo NIE.  

            Hałas, na jaki narażeni są uczniowie w szkole rzadko kiedy sam w sobie jest groźny dla ich słuchu. Będąc jednak istotną częścią składową „dziennej dawki” dźwięków (ruch uliczny, głośna muzyka lub programy telewizyjne itp.), może zwiększać ryzyko jego pogorszenia. Natomiast należy zwrócić uwagę na pozasłuchowy wpływ hałasu na organizm. Hałas w szkole wywołuje stres i sprawia, że uczniowie są rozdrażnieni i szybciej się męczą. Trudniej im skoncentrować uwagę, ale za to łatwiej o wybuchy agresji.  ​​​​​​​

            Hałas to wróg. Dobrze o tym wiemy.

          • „Zadaniowy” tydzień za nami.

          • W dniach 0d 20 do 24 lutego przed społecznością uczniowską naszej szkoły stanęło kilka wyzwań, które wymagały klasowej integracji oraz wspólnej kreatywności.  W każdy dzień tygodnia było do wykonania jedno zadanie jakie przygotował Samorząd Uczniowski.  

            W miniony poniedziałek wszyscy uczniowie wraz z nauczycielami mieli ubrać garderobę w kolorze niebieskim.  Oj… w całej szkole zrobiło się błękitnie.  

            We wtorek – ostatkowo. Zgodnie z tradycją naszej szkoły koniec karnawału świętowaliśmy kolorowo. Od rana szkolne korytarze opanowali żołnierze, pielęgniarki, policjanci, piraci, księżniczki, piękne psiaki i kociaki, bohaterowie gwiezdnych wojen, piłkarze, kibice, superbohaterowie i wiele innych barwnych postaci.  

            Środa była dniem promocji czytelnictwa. Każdy uczeń miał przynieść do szkoły swoją ulubioną zakładkę do książek. Pomysłowość niektórych była niesamowita. Widać było mnóstwo włożonej pracy i zaangażowania. Były nawet zakładki zrobione na szydełku! Myślę, że skutecznie przyczyniliśmy się do rozwoju czytelnictwa. Przecież do każdej zakładki potrzebna jest książka. Więc czym prędzej należy udać się do szkolnej biblioteki.  

            W czwartek wszyscy przyszli do szkoły w koronach na głowie. Zrobiła się iście królewska atmosfera. To było niezwykłe patrzeć na tak wiele koronowanych głów. 

            Na zakończenie tygodnia każdy miał ubrać się w koszulę czy to białą , czy to różową , do wyboru do koloru. I takim akcentem zakończyliśmy zadaniowy tydzień Samorządu Uczniowskiego.  Przyznać należy, że zaangażowanie uczniów było ogromne, więc nie ma się czemu dziwić, że na tablicy punktowej całorocznego konkursu „Aktywna klasa” pojawi się duża liczba dziesiątek 

            „Zadaniowy” tydzień za nami. 

          • Zajęcia z cyklu „outdoor classes” na angielskim czyli edukacja plenerowa

          • Uczucie przebywania na świeżym powietrzu jest bardzo odstresowujące i relaksujące, dlatego zajęcia w plenerze, szczególnie przy sprzyjającej, bo słonecznej pogodzie to strzał w dziesiątkę. Ale czy na angielskim można/wypada wyjść z klasy?.... Why not? Of course!-  powiedziałby Anglik czy Amerykanin.

            1 marca czwarte klasy przetarły szlaki i wyszły, co prawda niedaleko, bo na czerwone boisko, ale za to 45 minut minęło niezwykle przyjemnie i pożytecznie.

            Pierwsza z zabaw po angielsku to „Interview in two circles”. Uczniowie stojąc w dwóch okręgach, które zmieniały się co jakiś czas na sygnał; „change”, przeprowadzali ze sobą „wywiad”, utrwalając poznane zwroty i słówka, a także integrując się ze sobą. 

            Kolejna gra językowa to „Simon says”, którą można było przeprowadzić bez żadnych ograniczeń związanych z małą ilością miejsca w sali lekcyjnej. No i wiemy już, co to waist albo hips.

            Na koniec zabawa ruchowa znana pod nazwą „babajaga patrzy”, ale w naszej wersji: „Green light, red light”. Było dużo ruchu, śmiechu i dobrych emocji.

            Dzięki przebywaniu na słońcu dostarczyliśmy do organizmu witaminę D. Aktywność na świeżym powietrzu pozytywnie wpłynęła na naszą energię i motywację do ruchu, którego pragniemy po zimie.

            Takie zajęcia miały same plusy: utrwaliliśmy słówka i zdania, nauczyliśmy się nowych poleceń, zwrotów i słówek, przewietrzyliśmy umysły, pooddychaliśmy świeżym powietrzem, poruszaliśmy się, zintegrowaliśmy się ze sobą bardziej. Byliśmy bardzo zadowoleni z takiego rodzaju zajęć. Jesteśmy też przekonani, że edukacja outdoorowa to bardzo atrakcyjny i efektywny sposób zdobywania wiedzy i wielu ważnych umiejętności.

          • Czy wiecie, że koty nie powinny pić mleka?

          • Tak. Tak właśnie jest. Tą oraz szereg innych ważnych i ciekawych informacji przekazała nam pani Małgosia ze Stowarzyszenia „Nikotyna – uzależnieni od kotów”.  

            W piątek 17 lutego gośćmi czwartoklasistów w naszej szkole były: Sonko i Elmo – przesympatyczne kociaki, opieką nad którymi zajmują się panie ze stowarzyszenia.  

            Obecnie w kociarni stowarzyszenia znajduje się 30 kotów, bardzo często po ciężkich przejściach, także te, które przyjechały z terenów objętych wojną na Ukrainie. Właśnie z tych obszarów przyjechała Sonko, przecudna kotka, która z wielką przyjemnością pozwalała się głaskać dzieciom podczas godzinnego spotkania 

             Wspólnie z panią Małgosią uczniowie zastanawiali się, czy koty powinny mieć możliwość swobodnego opuszczania mieszkania, biorąc pod uwagę, że mają one doświadczenia podobne do tych jakie ma dziecko w wieku 2-3 lat. Uczestnicy spotkania uzyskali też informacje na temat właściwej opieki nad puszystymi pupilami oraz co należy zrobić kiedy okaże się, że wolno żyjący kot jest chory.  

            Czwartoklasiści przekazali czworonożnym mieszkańcom kociarni Nikotyny upominki i gorące prośby, aby pani Małgosia oraz kociaki odwiedzili ich w przyszłości, gdyż spotkanie zostało uznane za bardzo udane.  

          • Dzień Dinozaura

          • Dinozaury to stworzenia, które od dawna niezwykle fascynują szczególnie najmłodszych. Nie tylko zaskakują swoim wyglądem i wielkością, ale też kryją wiele tajemnic. 

            W dniu 24 lutego obchodziliśmy Dzień Dinozaura. Z tej okazji w oddziale przedszkolnym zorganizowaliśmy zajęcia, które wprowadziły dzieci w prehistoryczny świat i przybliżyły im życie tych wyjątkowych gadów. Przedszkolaki dowiedziały się m.in. jak się nazywały, jak wyglądały, czym się żywiły oraz w jaki sposób prawdopodobnie wyginęły. Podczas zajęć dzieci chętnie brały udział w zabawach ruchowych z dinozaurami, wykonały piękne opaski na głowy, na których widniały obrazki tych gadów, oglądały filmy edukacyjne oraz przygotowane albumy o dinozaurach, jak i wykonały przepiękne prace plastyczne z dinozaurem w roli głównej. 

            Dzień Dinozaura upłynął wszystkim w miłej i radosnej atmosferze. 

            Przedszkolaki na tropie dinozaurów.

          • Lekcje Muzealne w Muzeum Miasta Zgierza

          • W dniu 21 lutego klasy Ia, Ib, Ic  odwiedziły Muzeum Miasta Zgierz i uczestniczyły w dwóch lekcjach muzealnych "Moja pierwsza wizyta w muzeum” i "Zabawki z dawnych lat" - czyli czym bawili się. Głównym motywem lekcji było zapewnienie uczniom bezpośredniego obcowania ze sztuką. Była to cenna lekcja historii.

          • 21 lutego - Dzień Języka Ojczystego

          • Nie tylko polskiego! Czy wiecie, że najwięcej ludzi na świecie mówi po chińsku? A może wiecie, że niezależna rada językoznawców określiła nasz język jako jeden z trudniejszych? Czy zdajecie sobie sprawę, że wiele języków zagrożonych jest wyginięciem? 

            A przecież naród dopóty trwa, dopóki język jego jest używany, dopóki powstają utwory literackie w tym języku… Wiemy to, dzięki językowi, kulturze i literaturze przetrwaliśmy 123 lat zaborów. 

            W tym dniu lekcje języka polskiego poświęcone były językowi ojczystemu, a dokładnie kwestii zapożyczeń. 

            Uczniowie debatowali czy lepiej być purystą czy liberałem językowym. Zdecydowanie umiarkowanym liberałem, gdyby nie zapożyczenia nasz język byłby uboższy o 60%! Umiarkowanym! To ważne, bo inaczej byłby tylko kalką z innych języków. 

            Podczas zajęć uczniowie pracowali nad odpowiednikami słowa weekend i show. 

            Co powiecie gdybyśmy zamiast weekend, używali słów: dwudzionek, popracówka, odzipka? 

            Rozwiązaliśmy sporo ćwiczeń wskazujących na możliwość zastąpienia wyrazów szczególnie z języka angielskiego, polską wersją. 

            Było wesoło, szczególnie podczas oglądania vloga Mateusza Adamczyka i informacji o konkursie zorganizowanym w celu zastąpienia słowa fast food, co powiecie na: pędziżarcie czy papu na łapu- capu? 

            Jakie dziś stoją problemy przed językiem? Wulgaryzmy i skróty. Pomyślcie zanim powiecie, a ja żegnam się: do zoba! A raczej do zobaczenia! 

          • Walentynki, miłość, Szymborska…

          • 14 lutego w naszej szkole obchodziliśmy dzień wzajemnej życzliwości i okazywania sobie sympatii. Z tej okazji uczniowie klasy VIc przygotowali poranek literacki, a bohaterką poranka była poezja Wisławy Szymborskiej. 

            Wiersze można odczytać ot tak po prostu, z uczuciem, bawiąc się, w ruchu, śpiewając, włączając sztukę.  

            Szóstoklasiści znani ze swojej energii zrobili z tego poranka istne literackie cacuszko. 

            Dwie Ole, nim odczytały wiersz zaprosiły do zabawy w ciepło- zimno, dopiero gdy zostały odnalezione wszystkie wersy, złożone według uznania, dziewczyny zapoznały klasę z treścią oryginału. 

            Gabrysia czytając pokazywała ilustracje, które sama przygotowała.  

            Bartosz z Antkiem włączyli elementy śpiewu i pokazu ruchowego. 

            Oprócz słuchu, zmysł wzroku zaangażowały Magda i Wiktoria ubrane w duże serca. 

            A dwaj eleganccy panowie w kapeluszach: Tymek i Staś pięknie odczytali lirykę Noblistki. 

            Prawdziwym wydarzeniem był wywiad z poetką, prowadzony przez Amelię. Wisławą była Julia, która wdzięcznie odpowiada na pytania dziennikarki, przybliżając życie i twórczość naszej patronki.  

            A później rozmowy: o miłości, sprawach małych i wielkich… 

             Kojarzycie? 

             

            Nic dwa razy

            Wisława Szymborska

            Nic dwa razy się nie zdarza

            i nie zdarzy. Z tej przyczyny

            zrodziliśmy się bez wprawy

            i pomrzemy bez rutyny.

            Choćbyśmy uczniami byli

            najtępszymi w szkole świata,

            nie będziemy repetować

            żadnej zimy ani lata.

            Żaden dzień się nie powtórzy,

            nie ma dwóch podobnych nocy,

            dwóch tych samych pocałunków,

            dwóch jednakich spojrzeń w oczy.

            Wczoraj, kiedy twoje imię

            ktoś wymówił przy mnie głośno,

            tak mi było, jakby róża

            przez otwarte wpadła okno.

            Dziś, kiedy jesteśmy razem,

            odwróciłam twarz ku ścianie.

            Róża? Jak wygląda róża?

            Czy to kwiat? A może kamień?

            Czemu ty się, zła godzino,

            z niepotrzebnym mieszasz lękiem?

            Jesteś — a więc musisz minąć.

            Miniesz — a więc to jest piękne.

            Uśmiechnięci, wpółobjęci

            spróbujemy szukać zgody,

            choć różnimy się od siebie

            jak dwie krople czystej wody.

          • Walentynki dla chłopca i dziewczynki.

          • Dnia 14 lutego 2023 r. w naszej szkole obchodziliśmy ,,DZIEŃ ŚWIĘTEGO WALENTEGO‘’.  Już od samego rana było czuć podekscytowanie wszystkich uczniów jak i również atmosferze walentynek. Wszędzie były rozwieszone walentynkowe dekoracje, które oddawały romantyczny nastrój, a uczniowie w tym dniu byli ubrani w eleganckie stroje. 

            Jak co roku, Samorząd Uczniowski zorganizował pocztę walentynkową, aby można było przekazać walentynkowe wyznania ulubionym kolegom i koleżankom. Następnie walentynkowe amorki odpowiednio posegregowały pocztę i rozdały wszystkim adresatom od klasy O do VIII. Oczywiście był to najbardziej oczekiwany moment całego dnia. 

            Przy świetlicy powstało ogromne serce, do którego można było przykleić serduszka , na których były napisane miłe życzenia walentynkowe dla kolegi lub koleżanki. Wspólne zdobienie sali było doskonałym pretekstem do budowy więzi pomiędzy uczniami, którzy współcześnie mają coraz mniej okazji do bezpośrednich rozmów, czy wspólnej zabawy. 

            Do działań samorządu przyłączyła się także szkolna biblioteka, przygotowując wystawę zatytułowaną „Słynne pary w literaturze polskiej”.

            Również z okazji święta zakochanych,  w świetlicy został zorganizowany konkurs plastyczny ,,Najpiękniejsze serce walentynkowe ” który został rozstrzygnięty w kategorii klas 0-III. Spośród zebranych prac wyłonieni zostali laureaci, którzy otrzymali dyplomy pamiątkowe.

            Wyniki konkursu 

            I miejsce -  Jakub Binias klasa Ic

                                Zuzanna Balcerak klasa Ib

                                Maja Zagajewska klasa IIa

                                Ignacy Bors klasa IIa

                                Jakub Gwoździński klasa Ia 

            II miejsce – Tobiasz Hikrysz klasa IIa 

                                 Piotr Sawicki klasa Ib

                                 Karina Yevstifieieva klasa IIa 

                                 Róża Rozmaryn klasa Ia 

                                 Oliwia Kopera klasa Ic

                                 Natalia Cłapińska klasa IIIa

            III miejsce – Natalia Nieszporek klasa Ic

                                  Adam Żak klasa IIb

                                  Anna Szczepańska klasa Ia

                                  Jan Góralczyk  oddział przedszkolny 

            Dzieci, które korzystają z zajęć świetlicowych też wykonały bardzo ładną gazetkę tematyczną z walentynkowymi akcentami. Pamiętajmy o tym , że ,,miłe słówka” poprawiają humor i ułatwiają relacje międzyludzkie .

            Walentynki dla chłopca i dziewczynki. 

          • Czas karnawału w szkole.

          • Karnawał to okres zabawy i radości między Bożym Narodzeniem a Wielkim Postem, a przede wszystkim czas balów i przyjęć.

            Karnawał to wyjątkowy czas dla dzieci. Mogą one chociaż na chwilę poczuć się jak swój ulubiony bohater książkowy czy też filmowy, kolorowe maski  odmieniają naszych podopiecznych nie do poznania. W świetlicy szkolnej również świętowaliśmy karnawał. Z tej okazji uczniowie chętnie wykonywali maski. Było przy tym mnóstwo zabawy. Technika wykonania była dowolna.

            Każda maska była piękna i niepowtarzalna, a uczniowie prezentowali się w nich przepięknie i  fantastycznie.  

            Czas karnawału w szkole.

          • Nasze małe pupile.

          • Czy 17 lutego w naszej świetlicy słychać było głośne miauczenie???

            TAK, bo w tym dniu obchodziliśmy Światowy Dzień Kota. Kot to zwierzę dostojne, eleganckie, trochę tajemnicze i często zabawne.  Nasze świetliczaki opowiadały o swoich pupilach. Poznały jakie  są rasy kotów, co kotki lubią, a czego nie, i jak należy dbać o nasze zwierzątka.

            Były też zabawy związane z kotkami,  a na koniec dzieci wykonały prace plastyczne przedstawiające słodkie kociaki. 

            Nasze małe pupile.

          • Sposób 6b na tłusty czwartek!

          • Jak co roku w ostatni czwartek karnawału przypominaliśmy naszym uczniom o polskiej tradycji spożywania pączków. 

            Wszyscy uczniowie zostali poczęstowani tym smakołykiem, ale niektórzy postanowili także zadbać o szybkie spalenie dodatkowych kalorii. Uczniowie klasy 6b wybrali się bowiem w tym dniu do parku trampolin „Saltos” w Łodzi, gdzie po krótkiej rozgrzewce doświadczyli ciekawej lekcji wychowania fizycznego. Pod okiem trenera wykonywali ćwiczenia, korzystając z wielu różnych trampolin, pokonywali tor przeszkód, a nawet grali w zbijaka. W czasie wolnym chętnie wskakiwali do basenu z gąbkami, a bardziej sprawni i odważni ćwiczyli nawet salta. 

            Po dwóch godzinach zabawy na pewno wszystkie kalorie zostały spalone! Tradycja dogadała się z nowoczesnym stylem życia.

          • Bal Karnawałowy klas 0-3.

          • Bal Karnawałowy dla dzieci to dzień niezwykły, często wyczekiwany przez wiele tygodni.

            Jest atrakcją bardzo lubianą przez dzieci, dostarczającą im wiele przeżyć i radości. Tak, też było w naszej szkole w dniu 17.02. 2023 r. Tego dnia już od rana w szkole pojawiły się kolorowe postacie. Uczniowie klas 1-3 i dzieci z oddziału przedszkolnego przebrane były za bohaterów znanych bajek. Rozpoznać dzieci było bardzo trudno. Wygrana w konkursie granatowym dla szkół na integrację dzieci ze społeczności lokalnej i migranckiej pozwoliła nam na przygotowanie balu karnawałowego, tak aby dzieci ukraińskie czuły przynależność do środowiska szkolnego. Dlatego dekoracja sali była w kolorach barw polskich i ukraińskich a imprezę  poprowadziły wykwalifikowane animatorki z Krainy Gagatka, które miały w swoich zasobach materiały  z dwóch kultur narodowości. Wspólna zabawa przyniosła dzieciom wiele radości i zintegrowała dzieci polskie z ukraińskimi i odwrotnie.

            Na koniec balu dzieci otrzymały upominki.

          • Międzynarodowy Dzień Pizzy

          • Pizza to ulubiona potrawa nie tylko dorosłych, ale także i dzieci, w tym naszych świetliczaków. W dniu 9 lutego obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Pizzy. Uczniowie z tej okazji poznali historię pizzy, dowiedziały się, z którego kraju pochodzi i jakie są etapy jej powstawania. Następnie dzieci wcieliły się w kreatorów tych włoskich przysmaków i samodzielnie wykonały prace plastyczne - pizze z ulubionymi dodatkami: serem, szynką, pomidorami, ogórkami a nawet z nutellą. Wszystko wyglądało tak apetycznie, że aż chciało się ją schrupać.  

            Dzień pizzy.

          • Laureaci konkursu plastycznego pt.: “Portret Moich Dziadków”

          • Babcia i Dziadek to wyjątkowe osoby, gdyż zajmują szczególne miejsce w naszym życiu. Od zawsze otaczają nas miłością, opieką, są dla nas opoką i wspierają w przeróżnych pomysłach. Z okazji Dnia Babci i Dziadka Samorząd Uczniowski zorganizował konkurs plastyczny pt „ Portret Moich Dziadków” . Celem konkursu było rozwijanie kreatywności, uzdolnień plastycznych oraz wrażliwości artystycznej uczniów. Uczestnicy mieli za zadanie wykonać dowolną techniką portret swoich ukochanych dziadków. Portrety odzwierciedlamiłość i szacunek jakim wnuczęta obdarowują  swoich dziadków.  

            Wyniki konkursu :  

            I miejsce – Bartłomiej Czajka  

            II miejsce – Amelia Chruściak, Lena Wiśniewska  

            III miejsce – Julia Polit, Maria Dąbrowska  

            Gratulujemy laureatom i dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział w konkursie. Zachęcamy do udziału w kolejnych konkursach. 

          • Wyniki i gratulacje- MEMORY MASTER.

          • W jesiennej edycji konkursu leksykalnego z języka angielskiego „Memory Master”, którego wyniki niedawno poznaliśmy, na 54 uczestników mamy 22 wyróżnione osoby:

            Laureaci II stopnia:

            Marczak Amelia 8b 97%

            Paszkiewicz Kuba 6a 96%
            Głowacka Maria 6b 96%

            Łukaszewska Iga 5b 95%
            Cendrowski Antoni 8a 95%

            Laureaci III stopnia:

            Marczak Dawid 4b 94%
            Kurc Oliwia 6b 94%

            Pidkovych Dmytriy 4b 93%
            Różycki Wojciech 4b 93%
            Jankowska Łucja 6b 93%
            Sadecka Ewa 6b 93%

            Hikrysz Oliwier 5b 92%

            Kaczmarek Lena 8b 91%
            Wiśnik Marcelina 5a 91%
            Szczepańska Magdalena 6c 91%

            Wyróżnienia:

            Przybysz Michalina 5a 87%
            Budziarska Liliana 6b 87%
            Matuszczak Milena 6b 87%
            Fijołek Nikola 8a 87%

            Kotecka Julia 6c 86%

            Stefańczyk Sebastian 5b 85%
            Milczarek Maja 5a 85%

            Gratulujemy!

          • Gry planszowe super sprawa.

          • Gry planszowe super sprawa ,                                                                                  

            Z nimi zawsze w świetlicy jest dobra zabawa.                                                              

            Więc my sami je tworzymy i przy tym się wspaniale bawimy

          • Dzień Babci i Dziadka w oddziale przedszkolnym

          • W zimowy styczeń wpisane są szczególne dni, które wzbudzają ogromne, radosne emocje. To oczywiście święto Babci i Dziadka.

            Dziadkowie to wielki skarb dla wnuków, oni czynią ich dzieciństwo bardziej pełnym, udanym i szczęśliwym. Dlatego 13 stycznia odbyło się uroczyste spotkanie na które dzieci z oddziału przedszkolnego zaprosili swoich dziadków.  Seniorzy mogli podziwiać umiejętności swych wnuków prezentujących wiersze, piosenki i tańce. W przygotowanym programie artystycznym wnuczęta wyraziły swoją miłość i wdzięczność do ukochanych osób. Na koniec wszystkie wnuczęta obdarowały swoich bliskich własnoręcznie przygotowanymi prezentami.

            Goście ze wzruszeniem patrzyli na swoje pociechy i brawami dziękowali za występ.  

    • Kontakty

      • Szkoła Podstawowa Nr 2 im.Noblistów Polskich w Strykowie
      • 42 719 81 44 (tel./fax) 509-067-898
      • ul.Targowa 21 95-010 Stryków Poland
  • Galeria zdjęć

      brak danych