• Wycieczka po Teatrze Wielkim kl 3B

          • Wizyta za teatralnymi kulisami może być niezapomnianą przygodą dla każdego bez względu na wiek czy zainteresowania.

            Klasa 3B wraz z panią Patrycją Buczyńską-Wiśnik i Katarzyną Pilarczyk miała niepowtarzalną okazję, aby stanąć na scenie Teatru Wielkiego w Łodzi i poczuć dreszcz emocji, którego na co dzień doświadczają artyści. Uczniowie mogli zwiedzić magazyn kostiumów, pracownię malarską, modniarską a także pracownię krawiecką.Przez chwilę obejrzeli również  próbę przedstawienia „Straszny dwór”, tym samym poszerzyli swoją wiedzę na temat sztuki operowej i zadowoleni wrócili do szkoły.

          • Wycieczka do Pasieki

          • 7 listopada  klasy 2A i 3B wraz z wychowawczyniami  Karoliną Figurą- Stajudą, Patrycją Buczyńską- Wiśnik oraz Katarzyną Pilarczyk wybrały się do pasieki w Lipce.

            Uczniowie mieli okazję poznać bliżej zwyczaje i życie pszczół. Niesamowitą przyjemnością  była degustacja  różnych rodzajów miodów. Podczas pobytu w pasiece uczniowie własnoręcznie wykonali  także własne świece- każda w innym kształcie i wielkości. Na koniec wszyscy spędzili czas na świeżym powietrzu, korzystając z okazji mieli możliwość  nakarmienia  wszystkich zwierząt znajdujących się w gospodarstwie.

            Wszyscy po wspólnej zabawie zjedli ciepłą zupę i zadowoleni wrócili do szkoły.

          • Sudan, Bejgoła, Ukraina

          • Gdy większość szóstoklasistów omawiała lektury: „W pustyni i w puszczy” oraz „Szatan z siódmej klasy”, Maksym, Mark, Wowa, Anastasia i Valentyn tworzyli piękne książki o swojej Ojczyźnie- Ukrainie. W tych lapbookach zawarli informacje o poetach, prezydencie, daniach kuchni ukraińskiej, symbolice godła i flagi, architekturze. 

            Po wykonaniu pracy opowiedzieli kolegom i koleżankom z klasy o tym co napisali.  

            Przez chwilę oderwaliśmy się od rozwiązania zagadki kryminalnej związanej z dworem w Bejgole oraz od porwania Stasia i Nel i przenieśliśmy się do zielonej Ukrainy…Niezmiennie życzymy wszystkim obywatelom Ukrainy: pokoju, wolnej Ojczyzny, bliskości rodziny i samych dobrych wiadomości. 

          • Dla Niepodległej…

          • W codziennej gonitwie, w codziennych obowiązkach, smutkach, radościach, troskach, nie doceniamy tego co daje nam współczesność- pokój i niepodległość. 

            To nie takie oczywiste i nie od zawsze, bo jak każdy Polak wie, historia naszego kraju jest niezwykle burzliwa i nie raz, nie dwa Polacy musieli walczyć o swój byt państwowy. 

            I tak 104 lata temu po 123 latach niewoli i wielkiej zawierusze wojennej Polska odzyskała niepodległość, a nasi szóstoklasiści postanowili ten fakt czcić przez cały szkolny dzień. 

            Po udziale w apelu, zmienili koszule na bluzy, założyli wygodne buty i wyruszali na patriotyczny rajd DLA NIEPODLEGŁEJ.  

            W drodze do pomnika Marii Piotrowiczowej, punkt 11.11. na zegarze, przystanęli wśród pól, w sąsiedztwie magazynów i splotu dróg, a następnie wszyscy odśpiewali wszystkie cztery zwrotki hymnu narodowego, następnie zapalili znicze na pomniku lokalnej patriotki i w miłej, radosnej atmosferze poszli przekąsić małe co nieco. 

            Uczestnikami tego wydarzenia byli też szóstoklasiści pochodzący z Ukrainy, którym życzymy niepodległości i pokoju, bo bez wolnej Ukrainy nie ma wolnego świata! 

            Nagranie momentu odśpiewania przez uczestników rajdu  4 zwrotek hymnu państwowego w ramach akcji „Dla Niepodległej” o znamiennej godzinie 11:11.

          • W stronę Niepodległej … 

          • Przed biblioteką szkolną pojawiła się nietypowa flaga! Została wykonana przez uczniów klas 1-3 i oddziału przedszkolnego w formie biało -czerwonych karteczek. Uczniowie w krótkiej, dowolnej formie odpowiadali na pytanie „Za co kochamy Polskę?” I z tej miłości do ojczyzny utkaliśmy flagę, która pokazuje naszą  radość z Niepodległości i prawdziwy patriotyzm! 

          • Dzień Zdrowego Śniadania

          • 8 listopada w Dniu Zdrowego Śniadania uczniowie z klasy 1 c zapoznały się z zasadami zdrowego odżywiania się oraz przygotowały smaczne i zdrowe kanapki. Podczas zajęć dzieci dowiedziały się, że śniadanie to najważniejszy posiłek dnia.Dzięki niemu dzieci mają energię do nauki, lepiej koncentrują się podczas lekcji i mają siłę do zabawy. Była to, także lekcja nauki kulturalnego zachowania się podczas zjadania  posiłków. Mamy nadzieje, że zdrowe śniadania na co dzień zagoszczą w domach.

          • Dzień Postaci z Bajek

          • 8 listopada uczniowie klas 0-3 obchodzili w szkole jedno z najsympatyczniejszych świąt- Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek.

            U dorosłych wywołuje miłe wspomnienia, a u dzieci w zasadzie zawsze jest aktualne. Ten dzień był zarówno doskonałą okazją do rozwijania zainteresowań czytelniczych, jak i przypomnienia sobie naszych ulubionych bajkowych bohaterów, którzy są nieodzownym elementem dzieciństwa. W tym wyjątkowym dniu dzieci z klas 0-III przybyły do szkoły przebrane w bajkowe stroje. Podczas zajęć w klasach nauczyciele czytali ulubione bajki, dzieci oglądały prezentację na temat tego święta, uczyły się rysować postaci z bajek oraz wykonywały zadania związane z programowaniem.  Na gazetce pojawiły się prace dzieci, a także okładki bajkowych książek co było zachętą do wypożyczenia i przeczytania wybranej pozycji. Niesamowitą atrakcją okazały się fotobudki i kolorowe maski.

            Wszyscy uczniowie, a  nawet nauczyciele mieli niebywałą frajdę zostać chociaż na chwilę bajkową postacią.

          • Kolejna lekcja historii.

          • 28 października 2022 r., w związku ze zbliżającym się Dniem Wszystkich Świętych i Dniem Zadusznym, klasa 3a wraz z wychowawczynią, panią Renatą Jagodzińską, wybrała się na cmentarz katolicki w Strykowie, by zapalić znicze na grobach żołnierskich i przez to oddać cześć tym, którzy zginęli w obronie Ojczyzny. Wysłuchali tam ciekawej historii opowiedzianej przez znajomą jednego z uczestników Powstania Warszawskiego, pochowanego na strykowskim cmentarzu. Kolejna lekcja historii.

          • Czytanie dla pokoju i harmonii.

          • Minął październik – minął Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych.

            W tym roku obchodziliśmy go pod hasłem „Czytanie dla globalnego pokoju i harmonii”. Nauczycielki biblioteki szkolnej czytały dzieciom klas 1-3 piękne opowiadania zawarte w książce „12 ważnych opowieści. Polscy autorzy o wartościach”, przygotowały wystawę „Wszyscy jesteśmy dziećmi naszego wspólnego świata” i zaprosiły klasy szóste do Teatru Arlekin na spektakl inspirowany książką Joanny Fabickiej „Rutka”. Piękny, mądry, niezwykle emocjonalny spektakl zabrał młodzież do Łodzi, której już nie ma! Spacerowaliśmy ulicami łódzkiego getta, poznawaliśmy tragiczny świat małej Rutki. Wojna widziana oczami dziecka ma szczególny wydźwięk – mocniej odczuwa się strach, głód, znikanie najbliższych. Po spektaklu młodzież miała możliwość poznania różnych form i technik teatralnych uczestnicząc w zajęciach warsztatowych. Ostatnim akordem Miesiąca Bibliotek Szkolnych był udział w krakowskich Targach Książki.

            Październik, to jednak piękny miesiąc …

          • Samotność to taka wielka trwoga…

          • 28.10.2022 uczniowie klas szóstych obejrzeli w Teatrze Arlekin spektakl pt. „Rutka”. Niezwykłe wydarzenie, które poruszyło chyba wszystkich, niektórych do łez. 

            Długo by opowiadać, ponieważ przedstawienie rozgrywa się na dwóch płaszczyznach: wojennej i współczesnej. Wspólnym mianownikiem jest samotność i Bałuty- dzielnica Łodzi, w której podczas wojny Niemcy zbudowali getto dla Żydów. 

            Rutka- dziewczynka mieszkająca w getcie podczas II wojny światowej jest samotna, ponieważ jej rodzice i brat zostali wywiezieni z Łodzi na pewną śmierć. Jest sama, głodna, zaniedbana, niekochana. 

            Zosia- dziewczyna mieszkająca w Łodzi, współcześnie, jest samotna, ponieważ jej mama ciągle wyjeżdża i bardzo dużo pracuje. Jest sama, najedzona, zaniedbana emocjonalnie, czuje się niekochana. 

            Siła wyobrazi, miejsce, wrażliwość przenoszą Zosię w czasy wojenne. Ma swą bratnią duszę- Rutkę. Są dla siebie wsparciem, razem pokonują samotność i lęk. 

            A co dalej? Przekonajcie się sami, jedźcie do teatru, zobaczcie to niezwykłe widowisko, z piękną muzyką „na żywo”, symboliczną scenografią, zdjęciami, wspaniałą grą aktorską. 

            Po spektaklu szóstoklasiści uczestniczyli w warsztatach, zgłębiali tajniki zawodu aktorskiego, pracowali głosem i mimiką. Efekty były imponujące. 

            Teatr to niezwykłe miejsce, a samotność to taka wielka trwoga (lęk)… 

          • Niezwykła Afryka

          • Popatrzmy na mapę Afryki. Państwa z granicami równymi, jakby ktoś dzielił je linijką, deficyt wody, wielkie słonie, minerały i surowce, a także głód i choroby. 

            Afryka to niezwykłe miejsce, fascynuje i przeraża. Nie tylko nas, nie tylko teraz. 

            Ponad sto lat temu, efektem podróży do Afryki było powstanie książki „ W pustyni i w puszczy” naszego patrona Henryka Sienkiewicza. Choć sama fabuła książki nie zachwyciła szóstoklasistów, to tematykę, wątki i zagadnienia opracowali bardzo sumiennie i stworzyli książkę o książce. 

            Na zdjęciach przedstawiamy pracę nad lapbookiem. 

            Do oglądania lapbooków i czytania ich treści zapraszamy do galerii prac, znajdującej się na II piętrze przy bibliotece szkolnej. 

          • #SzkołaPamięta.

          • Kolejny raz Szkoła Podstawowa Nr.2 im. Noblistów Polskich w Strykowie przyłączyła się do akcji Ministerstwa Edukacji i Nauki #SzkołaPamięta. 26 października br. delegacja uczniów i nauczycieli, odwiedziła parafialny cmentarz, na którym zapaliła znicze pod pomnikiem Bohaterów Powstania Styczniowego i pomnikiem upamiętniającym odzyskanie niepodległości w 1918 roku.  

          • Małe, duże, kudłate. Święto wszystkich kundelków.

          • Dzień Kundelka, czyli nieformalne święto wszystkich psów wielorasowych, obchodzone jest tradycyjnie 25 października. To również Dzień Ustawy o Ochronie Zwierząt, a październik jest miesiącem dobroci dla nich. 

            Pies to najlepszy przyjaciel człowieka, z tej okazji z wielką radością uczniowie świętowali ten dzień. Dzieci wraz z paniami ze świetlicy podczas zajęć miały okazję porozmawiać o miłości do zwierząt, szacunku ,okazywaniu pomocy oraz przypomnieć sobie jakie obowiązki i odpowiedzialność związana jest z posiadaniem psa lub każdego innego zwierzątka. 

            Tego typu zajęcia pozwalają dzieciom na poszerzenie wiedzy o świecie zwierząt, rozwijają empatię i poczucie odpowiedzialności, kształtowanie postawy przyjaciela zwierząt, zachęcają do aktywnego udziału w akcjach charytatywnych, a zwłaszcza pomoc zwierzętom,czekającym na kochający dom.  

          • Selfie Art w Łodzi

          • Pewnie czym jest selfie doskonale wiecie. Ale żeby wiedzieć jak zrobić świetne selfie należy koniecznie odwiedzić  Selfie Art.  

            TAM JEST SUPER.  

            Czwartkowym rankiem uczniowie klas 4a, 4b, 4c pojechali na wycieczkę do Selfie Art w Łodzi przy ulicy Wólczańskiej 127. Znajduje się tam profesjonalne studio selfie zdjęciowego z bajkowymi aranżacjami, w którym można na chwilę znaleźć się na przykład w Krainie Czarów, salonie luster, pokoiku cukierków i lizaków. 

             Zanim młodzi prawie artyści zaczęli robić fotografie autoportretowe,  uczestniczyli w krótkim szkoleniu, dzięki któremu dowiedzieli się jak należy korzystać z telefonicznego aparatu fotograficznego, aby zdjęcia były jak najlepsze.  

            Uciechy, śmiechu i zabawy było co nie miara. Nawet panie wychowawczynie, które wiernie towarzyszyły swoim wychowankom dały się namówić na wspólne klasowe selfie.  

            Przyjemność sprawiło czwartoklasistom także wykonanie „ogrodów w szkle”. W przerwie między robieniem zdjęć mogli oni samodzielnie zaprojektować ozdobę z tworzywa przyrodniczego, którym był kolorowy piasek, kora drzew oraz barwione kamyki. Kończąc pracę nad ogrodem zasadzono maleńkie rybsalisy i palmy koralowe. Ogrody w szkle uczestnicy wycieczki zabrali do domów Oprócz selfie to wyjątkowa pamiątka z tej wyprawy.  

          • Niezmiennie piękna

          • Zima? Książka? Opowieść? Tak, zima w książce pt.: „Opowieści z Narnii”, którą czytali uczniowie klasy VIa. 

            Piękna i ponadczasowa historia o zwycięstwie dobra nad złem, o wartości zespołowego działania, o przezwyciężaniu trudności i realizacji marzeń; pobudziła wyobraźnię szóstoklasistów. Stali się oni autorami makiet, które przedstawiają Narnię- zimą, wędrówkę bohaterów do Kamiennego Stołu, wizytę Aslana i odwilż, a także magiczne miejsce przejścia; między szafą, a latarnią. 

            Zapraszamy na symboliczną wycieczkę do krainy zastygłej w śniegu, skutej lodem… 

          • Pasowanie na Świetliczaka.

          • Dnia 12.10.2022r. w świetlicy szkolnej odbyło się „Pasowanie na Świetliczaka”,które miało na celu przyjęcie do grona świetliczaków uczniów klas pierwszych. Aby dostać się do tego grona uczniowie zostali poddani testom gotowości świetlicowej.

            Dzieci bardzo chętnie brały udział w zabawach i pozytywnie przeszły wszystkie próby oraz wykazały się znajomością regulaminu świetlicy. Najważniejszą częścią imprezy było samo pasowanie na Świetliczaka, które odbyło się w obecności wychowawców świetlicy oraz uczniów klas starszych. 

            Każdy świeżo upieczony Świetliczak otrzymał pamiątkową zakładkę do książki. Wszystkim nowym Świetliczakom życzymy dużo sukcesów w nauce oraz wspaniałej zabawy w świetlicy szkolnej. 

            Wychowawcy Świetlicy  

          • Wycieczka drugoklasistów do Michałówki.

          • W dniu 11 października uczniowie z klasy 2a i 2b wybrali się na wycieczkę przyrodniczo-edukacyjną do gospodarstwa agroturystycznego Michałówka w Woli Czarnyskiej.

            Uczniowie uczestniczyli w warsztatach ceramicznych, podczas których mogli zobaczyć oraz dowiedzieć się w jaki sposób można wykonać piękne rzeczy z gliny. Była też okazja do wykonania własnych wytworów. Uczniowie z wielkim zaangażowaniem pracowali nad swoimi dziełami.  Drugoklasiści również wzięli udział w warsztatach czerpania papieru, na których zapoznali się z dawną sztuką wytwarzania papieru. Na zakończenie warsztatów uczniowie delektowali się kiełbaskami z ogniska.  

            Wzbogaceni w nowe doświadczenia, z uśmiechem i radością wrócili do szkoły. 

          • E D U K A C J A

          • Słowo często używane, tym bardziej, jeśli jest się uczniem i połowę dnia spędza się w szkole. 

            Czym jest EDUKACJA? Najlepszą odpowiedzią był apel z okazji dnia Edukacji Narodowej, który przygotowali uczniowie klas szóstych, a którego główną gwiazdą była EDUKACJA. 

            Napis z tym rzeczownikiem był jednym z elementów dekoracji, ale każda z liter tego słowa odnosiła się do pojęć związanych ze szkolnictwem. 

            Edukacja rozpoczęta Entuzjazmem, nawet przy wielu trudnych Decyzjach, okraszona Uśmiechem, prowadzi do Kariery. Ambicje, Chęci oraz Jasny Cel są gwarancją spełnionego Absolwenta. 

            Każde pojęcie związane byłe z występem uczniów. I tak entuzjazm zaprezentowały w swym energetycznym tańcu dziewczyny z kl. 6c. Decyzje i dylematy stały się tematem wiersza „Lekcja polskiego” w wykonaniu Natalii; uśmiech królował w piosence śpiewanej przez Oliwię, kariera stoi otworem przed Alkiem, który wspaniale zagrał na gitarze, ambitne wyzwanie to gra na keyboardzie melodii „Dla Elizy” w wykonaniu Ewy. Później Zuzia, Tymek i Piotr żonglowali słowem oraz nitką i igłą, aż uszyli fartuch cały, co jest dowodem na to, że chęci i praca sprzyjają edukacji. 

            Piękny jasny cel roztoczyła Milena w wierszu pozytywisty Adama Asnyka ”Do młodych”, a finałowa piosenka „Tyle było dni” w wykonaniu Bartka oraz występujący przy akompaniamencie Kuby, pokazała, że mimo iż szóstoklasiści nie są jeszcze absolwentami, to już wspaniale wpisują się w model kreatywnego, mądrego człowieka. 

            Spotkanie podczas apelu uświetniło ślubowanie Samorządu Uczniowskiego, wystąpienie przewodniczącej Rady Rodziców oraz dyrektora szkoła.  

            Gdy apel przeminął można było nadal chłonąć atmosferę tego pięknego dnia, oglądając dekoracje wykonane przez uczniów kl. Ic oraz IIa wraz wychowawczyniami, wystawę zdjęć pt. „Nasi nauczyciele też byli dziećmi”. 

            By przedłużyć ten świąteczny moment, zapraszamy do galerii zdjęć oraz do obejrzenia występu młodszych uczniów naszej szkoły. 

          • Wycieczka do Ogrodu Botanicznego w Łodzi.

          • W dniu 10 października 2022r. uczniowie klasy 3A, 3B, 3C wraz z wychowawczyniami- Renatą Jagodzińską, Patrycją Buczyńską-Wiśnik i Anną Kozioł pojechali na wycieczkę do ogrodu botanicznego w Łodzi. Dzieci miały okazję zaobserwować jesienne zmiany jakie zachodzą w ogrodzie. Przewodnicy ogrodu zapoznali uczniów z nowymi okazami drzew tj. metasekwoją chińską, platanem, iglicznią trójcierniową czy daglezją. Ogromną przyjemność sprawiły dzieciom kamienne wspinaczki, które okazały się dla niektórych nie lada wyzwaniem. Wszyscy zadowoleni i pełni wrażeń wrócili do szkoły.

    • Kontakty

      • Szkoła Podstawowa Nr 2 im.Noblistów Polskich w Strykowie
      • 42 719 81 44 (tel./fax) 509-067-898
      • ul.Targowa 21 95-010 Stryków Poland
  • Galeria zdjęć

      brak danych