• "Światowy Dzień Jabłka” w świetlicy szkolnej

• 28 września 2023 r. przypada „Światowy Dzień Jabłka”.  Z tej okazji w świetlicy szkolnej obchodziliśmy „Świetlicowy Dzień Jabłka”. Świętowanie rozpoczęło się od bliższego poznania tego smacznego owocu.  Dzieci wysłuchały ciekawostek na temat właściwości zdrowotnych jabłek. Następnie odpowiadały na pytania dotyczące – ich odmian, które są ich ulubionymi, co można z nich zrobić. Okazało się, że świetliczaki posiadają sporą wiedzę na ten temat i chętnie dzielili się nią z rówieśnikami. Dzieci prezentowały również swój talent plastyczny, poprzez kolorowanie, wyklejanie przepięknych jabłek. Na zakończenie dzieci z wielkim apetytem degustowały smaczne jabłka.

• Jesienna wycieczka klas drugich ,,Gospodarstwo agroturystyczne Michałówka"

• W jesiennej atmosferze uczniowie klasy 2a, 2b, 2c  wybrali się na upragnioną, pierwszą w tym roku, wspólną wycieczkę. Naszym celem było gospodarstwo agroturystyczne w Michałówce.

Gdy dojechaliśmy na miejsce przywitali nas sympatyczni właściciele, którzy oprowadzili nas po swoim gospodarstwie. Po krótkim spacerze wszyscy udaliśmy się na drugie śniadanie.

Następnie przyszedł czas na zabawę i różnego rodzaju zajęcia edukacyjno - przyrodnicze. Podczas  zajęć poznaliśmy zwierzęta hodowlane w gospodarstwie oraz dowiedzieliśmy się o nich kilku ciekawostek. W trakcie pobytu na wsi był, też czas na warsztaty praktyczne z czerpania papieru. Niewątpliwie dużą atrakcją była przejażdżka wozem ciągniętym przez traktor.

Na koniec czekała jeszcze na nas ciepła herbata i kiełbaski z grilla, mniam.

• Promocja Języków.

• Europejski Dzień Języków obchodzony jest 26 września już od 22 lat. Celem tego święta jest promocja różnorodności językowej i kulturowej oraz podkreślenie jak ważna, a jednocześnie zabawna, jest nauka języków obcych.

W naszej szkole już kolejny rok, pod koniec września, promujemy naukę języków obcych. A jak zrobiliśmy to tym razem?

W kl.1-3 dzieci na lekcjach j.angielskiego obejrzały krótki filmik, pokazujący miejsca charakterystyczne dla różnych krajów. Ćwiczyły też wymowę nazw poznanych krajów. Pracując w grupach, dzieci kolorowały znane obiekty, integrując się przy okazji.

W klasach 4 mieliśmy „koszulkowy zawrót głowy”. Stare, niepotrzebne koszulki zamienione zostały w prawdziwe dzieła sztuki. Dominującym elementem na większości koszulek stały się oczywiście flagi przeróżnych państw. To zadanie okazało się być niezwykle przydatnym, gdyż zapamiętaliśmy flagi wielu krajów. W tle słychać było piosenki z bajek, które doczekały się tłumaczenia na wiele języków: „Kraina Lodu” (25 języków) i „Pocahontas”- (17 języków).

W kl.5-6 „wiał kolorowy wiatr”. Uczniowie najpierw wysłuchali polskiej wersji piosenki z bajki „Pocahontas”. Po krótkiej dyskusji o znaczeniu tekstu „Colours of the wind”, uczniowie wysłuchali wersji wielojęzycznej, wyłapując zasłyszane języki. Następnie wypisali je po angielsku i w grupach tłumaczyli nazwy na język polski. Niektórzy uczniowie próbowali swoich sił, śpiewając wraz z Kasią Staszewską piosenkę „Dance Monkey” w 12 językach.

W kl. 7-8 również dominowała grupowa praca, w wyniku której powstały 4 plakaty z podstawowymi wyrażeniami w 11 europejskich językach: Do widzenia, Kocham Cię, Dzień dobry, Jak się masz? Młodzież ćwiczyła wymowę powyższych zwrotów, a także słowa „Dziękuję” w 11 językach z pomocą internetowych słowników.

Przeprowadzona z uczniami dyskusja na temat tego, którego języka najtrudniej jest się nauczyć wykazała, że byłby to prawdopodobnie arabski, chiński czy japoński ze względu na skomplikowaną pisownię.

Szkolne wydarzenie „Europejski Dzień Języków” udowodniło, że nasi uczniowie na ogół chętnie uczą się języków. Dowiedzieliśmy się również, że niektórzy podejmują się nauki języka włoskiego, hiszpańskiego czy nawet tak egzotycznego, jakim jest dla nas język koreański. Mało tego- uczą się ich samodzielnie przez różne apki! Szacunek!

Miejmy nadzieję, że tegoroczna nauka o wartości języków nie pójdzie w las.

• Ogólnopolska Kampania "Przytul się do drzewa"

• Uczniowie klasy 2b, 2c i 1a  wzięli udział w Ogólnopolskiej Kampanii "Przytul się do drzewa". Wybrali się w teren i dosłownie przytulili się do drzewa.

Akcja ta ma celu zwrócenie uwagi na bezpieczne i mądre poruszanie się po lasach, uczula na rzeczy, które mogą nieświadomie doprowadzić do pożaru. Zielona energia drzew ma niesamowity, uspokajający wpływ na nasze zachowanie.

Dzięki akcji PRZYTULENIU się do DRZEWA nasi uczniowie, nie tylko pokazali mądrą postawę leśną, ale i zyskali coś dla siebie. Pokazali, że los lasów nie jest im obojętny!

• Harry Potter.

• Wchodząc w piątkowe popołudnie 29 września, na II piętro naszej szkoły, uwagę zwracała cichutko płynąca z pozytywki muzyka przewodnia z filmu Harry Potter. Zaraz potem można było natknąć się na wystawkę gadżetów związanych z filmem emitowanym w kinach od 2001 roku.

Zarówno muzyka jak i wystawka związane były z popołudniowym spotkaniem uczniów klasy 5a oraz 5b z Harrym Potterem. Klasa nr 12 zamieniła się w salę filmową z kocykami i poduszeczkami i oczywiście przekąskami jak na prawdziwy seans filmowy przystało. Mimo, że większość uczestników znała sceny i dialogi z filmu na pamięć to po raz kolejny ekscytacja powodowała wypieki na twarzach tym bardziej, że w towarzystwie przyjaciół nawet znane filmy powodują nowe przeżycia.

W przerwie filmu dziewczyny złożyły życzenia chłopcom z okazji ich sobotniego święta i wręczyły upominki – dedykowane imieniem kubeczki. Kolejna atrakcja to zagadki: rozpoznawanie różdżek tylko poprzez dotyk oraz odpowiedzi na pytania – rywalizacja między Gryffindorem a Slytherinem. Szczególnie przyjemnie zrobiło się kiedy za oknami  zapadła ciemność a szkoła przybrała zupełnie inny wygląd i wcale nie chciało się  niej wychodzić. Ktoś rzucił hasło …zostańmy na noc! Może kiedyś….

P.S Już jesteśmy umówieni na kolejne popołudniowe spotkanie, co oznacza, że wszyscy byli mega zadowoleni.