• Skąd się biorą produkty ekologiczne? – program edukacyjny

          • W oddziale przedszkolnym zrealizowany został Ogólnopolski Program Edukacyjny Głównego Inspektoratu Sanitarnego i Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi pt. „Skąd się biorą produkty ekologiczne?”

            Celem programu było zwiększanie świadomości i wiedzy na temat rolnictwa ekologicznego oraz budowanie właściwych nawyków żywieniowych od najmłodszych lat. Głównym założeniem projektu było kształtowanie umiejętności wyboru produktów ekologicznych, propagowanie zdrowego stylu życia a także zwiększenie wiedzy i świadomości przedszkolaków o nawykach higieniczno-zdrowotnych.

            Dzieci poznały produkty ekologiczne oraz dowiedziały się, gdzie można je kupić i po czym je rozpoznawać oraz dlaczego warto je wybierać. Dowiedziały się jak powstaje miód oraz jaką drogę pokonuje mleko nim znajdzie się na stole w domu. Podczas zajęć dzieci wyszukiwały znak EKO na opakowaniach produktów spożywczych. Wspólnie utworzyły PIRAMIDĘ ZDROWEGO STYLU ŻYCIA oraz analizowały jej zawartość. Utrwaliły etapy poprawnego mycia rąk oraz nadały sobie „Eko-imiona”. W ramach programu dzieci z oddziału przedszkolnego z masy solnej wykonały produkty zbożowe takie jak: chleb, bułki, rogale warkocze oraz zrobiły świeży sok. 

            Z tego wniosek jest logiczny, że wybieram produkt … EKOLOGICZNY! 

          • Trzeba mieć wyobraźnię…

          • Kto czyta, żyje podwójnie. Kto ma wyobraźnię, żyje wielokrotnie, na różnych płaszczyznach, miejscach, wydarzeniach. Kto pisze, żyje wiecznie. 

            Ciekawe, że to jednak papier i ołówek okazują się najtrwalszymi materiałami, a zapis na papierze jest bardziej trwały niż na komputerze. 

            Śmiało mogę przyznać, że uczennice naszej szkołyHanna J. Głowacka, Maja Mikulaniec, Julia Sasin, Marcelina Wiśnik, Adrianna Zaręba mają wyobraźnię, talent pisarski, umiejętność kreowania opowieści mądrych, ciekawych, pouczających. 

            Hanna J. Głowacka, Julia Sasin, Marcelina Wiśnik, Adrianna Zaręba zostały laureatkami III Powiatowego Konkursu Literackiego Skarbiec Wyobraźni. 

            07.06. 2023 nasze pisarki odebrały z przedstawiciela Prezydenta miasta Zgierza- Konrada Staniszewskiego oraz Starosty Powiatu Zgierskiego dyplomy uznania oraz nagrody za piękne, twórcze opowiadania dotyczące świata za 50 lat. 

            Te prace to niezwykła podróż w czasie, w którym technologia może być zarówno sprzymierzeńcem jak i wrogiem. 

            Cieszy nas fakt, że przy ograniczeniu; pięć prac z danej szkoły, aż cztery znalazły uznanie jury. 

             

            Gratulujemy! 

          • „Orzeł Edukacji Wczesnoszkolnej”

          • Z radością informujemy, że znane są już wyniki Ogólnopolskiego Konkursu „Orzeł Edukacji Wczesnoszkolnej”. Uczestnicy tegorocznej edycji wykazali się dużą wiedzą, uzyskując bardzo wysokie wyniki.

            Laureatem konkursu z klas pierwszych został Antek Kurc uzyskując 14 miejsce w kraju.

            Laureaci z klas drugich, to:

            Natalia Sasin 9 miejsce

            Nina Tomczak 17 miejsce

            Natalia Lewandowska 18 miejsce

            Franciszek Pietrzak 18 miejsce

            Laureaci z klas trzecich, to:

            Kacper Staniszewski 15 miejsce

            Maciej Kowalski 20 miejsce

            Składamy gratulacje wszystkim uczniom, którzy postanowili wziąć udział w konkursie, wykazując szczególne zaangażowanie w naukę i ambicję.

          • Trzecia edycja Gminnego Konkursu Artystycznego Mam Talent

          • 31 maja 2023 r. w naszej szkole odbyła się trzecia edycja Gminnego Konkursu Artystycznego Mam Talent zorganizowana przez p. Karolinę Figurę oraz p. Renatę Miłkowską. Po raz pierwszy wydarzenie odbyło się pod Honorowym Patronatem Burmistrza Gminy Stryków.

            Wytypowani uczniowie z okolicznych szkół mogli zaprezentować swoje umiejętności w czterech kategoriach – śpiew, gra na instrumencie, taniec oraz rysunek.

            Zaproszeni goście zasiedli w jury w składzie: przewodnicząca p. Agnieszka Waszkiewicz instruktor tańca zespołu Agat, p. Marzena Rusek – kierownik Gminnej Biblioteki w Strykowie, p. Anna Bolechowicz - Gabara – pracownik Domu Kultury w Strykowie, p. Anna Fortuna – nauczyciel plastyki i techniki.

            W konkursie wzięło udział pięć szkół z gminy Stryków, łącznie 20 uczniów. Jury przyznawało punkty za poszczególne prezentacje uczestników, ale wybór okazał się niełatwy….

            W każdej kategorii wytypowano zwycięzcę, a zostali nimi: Maja Pawlak ze Szkoły Podstawowej Nr 2 w Strykowie (śpiew), Laura Kiełbasa ze Szkoły Podstawowej Nr 1 w Strykowie (gra na skrzypcach), Liliana Babij ze Szkoły Podstawowej w Bratoszewicach (taniec) oraz Adam Wawrzyniak ze Szkoły Podstawowej w Dobrej (rysunek – martwa natura).

            Laureaci otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz puchary, a pozostali uczestnicy konkursu - medale. Wszystkim młodym artystom gratulujemy talentów i życzymy sukcesów.

          • Jak dobrze nam…

          • 30.05.2023 przed godziną 7.00 przy ulicy Targowej 21, czyli przed naszą szkołą, zrobiło się naprawdę tłoczno, ponieważ uczniowie klas szóstych pod opieką swoich wychowawczyń zebrali się, by wyruszyć na wycieczkę świętokrzyskim szlakiem. 

            Najpierw autokar i kręcenie nosem- jak to się stało, że w czasie podróży nie ma telefonów? Wspólna decyzja i kompromis: uczniów, ich rodziców, nauczycieli. Nie ma telefonów, a w rękach pojawiają się gry, np.: Uno, książki, gazety. Później w takt muzyki wspólne śpiewanie i oczekiwanie na postój. 

            Droga była dość długa i dość kręta, ale urok Kazimierza (miasta, nie pana) wynagrodził trudy podróży. Uroczy rynek, piastowski zamek, wzgórze Trzech Krzyży, pyszne lody, liczne pamiątki i uroczy spacer wzdłuż Wisły i znów do autokaru, by wreszcie dotrzeć pod wymarzony adres, by razem spędzić wieczór i noc, rozmawiać do woli, słuchać muzyki, szaleć na karuzeli i zwyczajnie być ze sobą. 

            Nim do łóżek, to do zamku, na nocne zwiedzanie. Rewelacja! Kto nie był, niech zmierza. To istna perełka. Okazałe ruiny olbrzymiego zamku z 365 oknami, 52 pokojami, 4 basztami, źródłem w salonie i kryształowymi żłobami dla koni. 

            Zwiedzanie o 22 godzinie jest emocjonujące, tym bardziej, że co jakiś czas w oknie pojawiała się biała dama. Pochodnie, ciemność, gwiazdy na niebie i niesamowita historia obiektu to niezapomniane przeżycie. 

            Późny powrót do pensjonatu był wyczerpujący! 

            Kolejnego dnia mieliśmy okazję poznać Sandomierz (wzdłuż, wszerz i w głąb). Najpierw odbyliśmy spacer wąwozem Jadwigi, później nadszedł czas na pobyt w podziemiach, czyli przejście trasą podziemną. 

            Sporo czasu spędziliśmy na rynku oraz w muzeum ziół, by wreszcie dotrzeć Pod Ciżemkę i w prawie 500- letniej kamienicy zjeść obiad. 

            Szkoda, że wszystko co tak interesujące, szybko się kończy. 

            Jak dobrze nam… 

          • Wizyta w Centrum Nauki „Experymentarium” w Łodzi

          • Dzieci z oddziału przedszkolnego zwiedzały wystawę Experymentarium, gdzie należało wszystkiego dotknąć!

            Wystawa Experymentarium to interaktywne przedsięwzięcie, które w pasjonujący i zabawny sposób objaśnia często skomplikowane zagadnienia z różnych dziedzin nauki, które stają się proste i czytelne dla każdego, dzięki możliwości wypróbowania ich działania na specjalnych przyrządach oraz stanowiskach interaktywnych. Bez wątpienia niesamowitą atrakcją dla dzieci był kosmiczny tunel. Wchodząc do tunelu mamy wrażenie obcowania z fantazyjną przestrzenią kosmiczną, tracimy grunt pod nogami, widzimy wirujący miraż kolorów i świateł. Tunel sprawia, że na kilkanaście sekund doświadczamy uniesienia nad ziemią, tracimy punkt odniesienia i dajemy ponieść się iluzorycznej grze świateł, barw i dźwięków. 

            To było wspaniałe przeżycie.  

    • Kontakty

      • Szkoła Podstawowa Nr 2 im.Noblistów Polskich w Strykowie
      • 42 719 81 44 (tel./fax) 509-067-898
      • ul.Targowa 21 95-010 Stryków Poland
  • Galeria zdjęć

      brak danych