• Dla Niepodległej…

          • W codziennej gonitwie, w codziennych obowiązkach, smutkach, radościach, troskach, nie doceniamy tego co daje nam współczesność- pokój i niepodległość. 

            To nie takie oczywiste i nie od zawsze, bo jak każdy Polak wie, historia naszego kraju jest niezwykle burzliwa i nie raz, nie dwa Polacy musieli walczyć o swój byt państwowy. 

            I tak 104 lata temu po 123 latach niewoli i wielkiej zawierusze wojennej Polska odzyskała niepodległość, a nasi szóstoklasiści postanowili ten fakt czcić przez cały szkolny dzień. 

            Po udziale w apelu, zmienili koszule na bluzy, założyli wygodne buty i wyruszali na patriotyczny rajd DLA NIEPODLEGŁEJ.  

            W drodze do pomnika Marii Piotrowiczowej, punkt 11.11. na zegarze, przystanęli wśród pól, w sąsiedztwie magazynów i splotu dróg, a następnie wszyscy odśpiewali wszystkie cztery zwrotki hymnu narodowego, następnie zapalili znicze na pomniku lokalnej patriotki i w miłej, radosnej atmosferze poszli przekąsić małe co nieco. 

            Uczestnikami tego wydarzenia byli też szóstoklasiści pochodzący z Ukrainy, którym życzymy niepodległości i pokoju, bo bez wolnej Ukrainy nie ma wolnego świata! 

            Nagranie momentu odśpiewania przez uczestników rajdu  4 zwrotek hymnu państwowego w ramach akcji „Dla Niepodległej” o znamiennej godzinie 11:11.

          • W stronę Niepodległej … 

          • Przed biblioteką szkolną pojawiła się nietypowa flaga! Została wykonana przez uczniów klas 1-3 i oddziału przedszkolnego w formie biało -czerwonych karteczek. Uczniowie w krótkiej, dowolnej formie odpowiadali na pytanie „Za co kochamy Polskę?” I z tej miłości do ojczyzny utkaliśmy flagę, która pokazuje naszą  radość z Niepodległości i prawdziwy patriotyzm! 

          • Dzień Zdrowego Śniadania

          • 8 listopada w Dniu Zdrowego Śniadania uczniowie z klasy 1 c zapoznały się z zasadami zdrowego odżywiania się oraz przygotowały smaczne i zdrowe kanapki. Podczas zajęć dzieci dowiedziały się, że śniadanie to najważniejszy posiłek dnia.Dzięki niemu dzieci mają energię do nauki, lepiej koncentrują się podczas lekcji i mają siłę do zabawy. Była to, także lekcja nauki kulturalnego zachowania się podczas zjadania  posiłków. Mamy nadzieje, że zdrowe śniadania na co dzień zagoszczą w domach.

          • Dzień Postaci z Bajek

          • 8 listopada uczniowie klas 0-3 obchodzili w szkole jedno z najsympatyczniejszych świąt- Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek.

            U dorosłych wywołuje miłe wspomnienia, a u dzieci w zasadzie zawsze jest aktualne. Ten dzień był zarówno doskonałą okazją do rozwijania zainteresowań czytelniczych, jak i przypomnienia sobie naszych ulubionych bajkowych bohaterów, którzy są nieodzownym elementem dzieciństwa. W tym wyjątkowym dniu dzieci z klas 0-III przybyły do szkoły przebrane w bajkowe stroje. Podczas zajęć w klasach nauczyciele czytali ulubione bajki, dzieci oglądały prezentację na temat tego święta, uczyły się rysować postaci z bajek oraz wykonywały zadania związane z programowaniem.  Na gazetce pojawiły się prace dzieci, a także okładki bajkowych książek co było zachętą do wypożyczenia i przeczytania wybranej pozycji. Niesamowitą atrakcją okazały się fotobudki i kolorowe maski.

            Wszyscy uczniowie, a  nawet nauczyciele mieli niebywałą frajdę zostać chociaż na chwilę bajkową postacią.

          • Kolejna lekcja historii.

          • 28 października 2022 r., w związku ze zbliżającym się Dniem Wszystkich Świętych i Dniem Zadusznym, klasa 3a wraz z wychowawczynią, panią Renatą Jagodzińską, wybrała się na cmentarz katolicki w Strykowie, by zapalić znicze na grobach żołnierskich i przez to oddać cześć tym, którzy zginęli w obronie Ojczyzny. Wysłuchali tam ciekawej historii opowiedzianej przez znajomą jednego z uczestników Powstania Warszawskiego, pochowanego na strykowskim cmentarzu. Kolejna lekcja historii.

          • Czytanie dla pokoju i harmonii.

          • Minął październik – minął Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych.

            W tym roku obchodziliśmy go pod hasłem „Czytanie dla globalnego pokoju i harmonii”. Nauczycielki biblioteki szkolnej czytały dzieciom klas 1-3 piękne opowiadania zawarte w książce „12 ważnych opowieści. Polscy autorzy o wartościach”, przygotowały wystawę „Wszyscy jesteśmy dziećmi naszego wspólnego świata” i zaprosiły klasy szóste do Teatru Arlekin na spektakl inspirowany książką Joanny Fabickiej „Rutka”. Piękny, mądry, niezwykle emocjonalny spektakl zabrał młodzież do Łodzi, której już nie ma! Spacerowaliśmy ulicami łódzkiego getta, poznawaliśmy tragiczny świat małej Rutki. Wojna widziana oczami dziecka ma szczególny wydźwięk – mocniej odczuwa się strach, głód, znikanie najbliższych. Po spektaklu młodzież miała możliwość poznania różnych form i technik teatralnych uczestnicząc w zajęciach warsztatowych. Ostatnim akordem Miesiąca Bibliotek Szkolnych był udział w krakowskich Targach Książki.

            Październik, to jednak piękny miesiąc …

          • Samotność to taka wielka trwoga…

          • 28.10.2022 uczniowie klas szóstych obejrzeli w Teatrze Arlekin spektakl pt. „Rutka”. Niezwykłe wydarzenie, które poruszyło chyba wszystkich, niektórych do łez. 

            Długo by opowiadać, ponieważ przedstawienie rozgrywa się na dwóch płaszczyznach: wojennej i współczesnej. Wspólnym mianownikiem jest samotność i Bałuty- dzielnica Łodzi, w której podczas wojny Niemcy zbudowali getto dla Żydów. 

            Rutka- dziewczynka mieszkająca w getcie podczas II wojny światowej jest samotna, ponieważ jej rodzice i brat zostali wywiezieni z Łodzi na pewną śmierć. Jest sama, głodna, zaniedbana, niekochana. 

            Zosia- dziewczyna mieszkająca w Łodzi, współcześnie, jest samotna, ponieważ jej mama ciągle wyjeżdża i bardzo dużo pracuje. Jest sama, najedzona, zaniedbana emocjonalnie, czuje się niekochana. 

            Siła wyobrazi, miejsce, wrażliwość przenoszą Zosię w czasy wojenne. Ma swą bratnią duszę- Rutkę. Są dla siebie wsparciem, razem pokonują samotność i lęk. 

            A co dalej? Przekonajcie się sami, jedźcie do teatru, zobaczcie to niezwykłe widowisko, z piękną muzyką „na żywo”, symboliczną scenografią, zdjęciami, wspaniałą grą aktorską. 

            Po spektaklu szóstoklasiści uczestniczyli w warsztatach, zgłębiali tajniki zawodu aktorskiego, pracowali głosem i mimiką. Efekty były imponujące. 

            Teatr to niezwykłe miejsce, a samotność to taka wielka trwoga (lęk)… 

    • Kontakty

      • Szkoła Podstawowa Nr 2 im.Noblistów Polskich w Strykowie
      • 42 719 81 44 (tel./fax) 509-067-898
      • ul.Targowa 21 95-010 Stryków Poland
  • Galeria zdjęć

      brak danych