• O projekcie

      • Udział w przygotowaniu i realizacji zadania uświadomi młodzieży jak ważne jest poznanie, pogłębienie wiedzy nt historii swojej "Małej Ojczyzny", regionu w którym mieszkają, gdzie żyli ich przodkowie. Projekt jest szansą aktywizacji miłośników historii poprzez prezentowanie i honorowanie ich dokonań oraz zainteresowanie większej społeczności wiedzą pozwalającą na zachowanie pamięci historycznej. Warunkiem zachowania własnej kultury i jej trwania jest przekazanie dziedzictwa kulturowego. Region jest rzeczywistością, która zakorzenia człowieka w bliskiej mu wspólnocie. Młodzież biorąca udział w różnych formach działań będzie miała okazję do lepszego zintegrowania się w ramach lokalnej społeczności, szczególnie na rzecz łamania barier pomiędzy pokoleniami.

        Zaszczepienie w młodych ludzi patriotyzmu, poczucia przynależności do lokalnej społeczności, zakorzenienia pojęcia „mała ojczyzna” jest jednym z zadań dzisiejszej edukacji patriotycznej i procesu wychowania.

      • Planowane działania

        1. Wycieczka autokarowa w miejsca pamięci, śladów, bitew i wojen związanych bezpośrednio z historią Polski – udział ok. 35-40 osób
          • Młodzież pozna miejsce bitwy pod Dobrą z okresu powstania styczniowego, na cmentarzu rzymsko-katolickim w Dobrej znajduje się zbiorowa mogiła powstańcza z 1863 r.
          • Następnym śladem historii poznanym przez młodzież będzie las w pobliżu wsi Wola Cyrrusowa gdzie znajduje się cmentarz wojenny z czasów I wojny światowej.
          • Kolejnym punktem wycieczki będzie cmentarz wojenny żołnierzy polskich 55 i 58 pp.14 DP Armii Poznań w bitwie nad Bzurą w 1939r. w Koźlu.
        2. Wycieczka autokarowa w miejsce pamięci zwiazanych z historia Polski. Młodzież pozna miejsca pamieci –stacja Renegast- z której wyworzono min.mieszkańców Strykowa do obozów koncentracyjnych oraz pozna miejsce pochówku osób zwiazanych z historią regionu- udział ok. 40 osób
        3. Rajd pieszy do Sosnowca Pieńki (obelisk ku czci Marii Piotrowiczowej bohaterki powstania styczniowego i bitwy pod Dobrą 24.lutego 1863 roku). Rajd zakończy się ogniskiem na tóre zakupione zostaną napoje i art. spożywcze - udział ok. 20 osób
        4. Konkurs fotograficzny oraz wystawa multimedialna pt. "Ocalić od zapomnienia" będą mieć za zadanie upamiętnić wszystkie ślady historii w gminie Stryków. Przewiduje się zakup materiałów papierniczo-biurowych i nagród - udział ok. 15 osób
        5. Konkurs na projekt folderu, broszury informacyjnej o dziedzictwie kulturowym i śladach historii godnych polecenia na terenie gminy i miasta Stryków. Przewiduje się zakup materiałów papierniczo-biurowych i nagród - udział ok. 15 osób.
      • Wycieczka w miejsca pamięci i śladów historii w naszym regionie.

      • W ramach realizacji zadania publicznego w zakresie kultury i dziedzictwa narodowego uczniowie kl.III c i d Gimnazjum Nr 1 w Strykowie dn. 11 10.16 r.uczestniczyli w wycieczce w miejsca pamięci i śladów historii w naszym regionie. Pierwszym przystankiem była „Stacja Radegast” w Łodzi, z której wywożono min. mieszkańców Strykowa do obozów koncentracyjnych. W tym oddziale Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi uczniowie uzyskali również informacje o Litzamannstadt-Getto, najdłużej funkcjonującym miejscu koncentracji i przymusowej pracy ludności żydowskiej.

        Drugim przystankiem naszej edukacyjnej wyprawy było Centrum Dialogu im. M. Edelmana w Łodzi, gdzie zwiedziliśmy wystawę” Lodzer Misz-Masz”, czyli opowieść o żydowskiej Łodzi. (m.in.religia, jezyk, kultura, znani artyści, pisarze, przemysłowcy, ważne wydarzenia z historii i współczesności)

        Ostatnim miejscem na naszej mapie wycieczki był Cmentarz przy ulicy Ogrodowej, który uzmysłowił nam nieuchronność przemijania i bogactwo różnorodnej społeczności „Miasta Czterech Kultur”.

        Zdjęcia w Albumie fotograficznym.

    • Kontakty

      • Szkoła Podstawowa Nr 2 im.Noblistów Polskich w Strykowie
      • 42 719 81 44 (tel./fax) 509-067-898
      • ul.Targowa 21 95-010 Stryków Poland
  • Galeria zdjęć

      brak danych