• Dzień kropki w bibliotece.

      • Radosne kropki i kropeczki opanowały dziś bibliotekę! Podczas wszystkich przerw czytaliśmy zabawną książeczkę „Filip mysz opowiada: zagadkowe plamki”, oglądaliśmy kropki, plamy i inne bazgroły, z których powstają arcydzieła w książkach „Będę artystą” i „Jestem artystą”, a także bawiliśmy się dotykaniem kropek w książce Henre’ Tulleta „Naciśnij mnie”. Każdy uczeń wypożyczający książkę otrzymywał wielką czerwoną kropkę, którą dumnie nosił przypiętą do bluzki. Najwytrwalsi rysowali obrazki z serii „Połącz kropki” i podziwiali wykonane dzieła. Największe jednak emocje wywołało wspólne tworzenie prac plastycznych „Jesień malowana kropkami”. Nawet słońce wyjrzało zza chmur, bo słońce to przecież też wielka, żółta kropka …Piękne prace uczniów zostaną zaprezentowane na wystawie w bibliotece. Wszystkim dziękujemy za wspólną zabawę.

        Zdjęcia w Albumie fotograficznym.

      • Narodowe Czytanie.

      • Jak co roku biblioteka szkolna udostępniła już wszystkim dzieciom podręczniki i ćwiczenia i od środy 4 września można wypożyczać lektury i nowości książkowe.

        6 września nie mogło nas zabraknąć w Gminnej Bibliotece Publicznej na ogólnopolskiej akcji Narodowego Czytania. W tym roku wspólnie czytaliśmy polskie nowele.

        Uczniowie naszej szkoły w składzie: Maja Drożdżyk i Natalia Mirys z kl.7 oraz Magdalena Patora, Oliwia Jarosz, Gabriela Wasielewska, Mikołaj Kielak i Andrzej Strasik z kl.8 przybliżyli nam treść noweli „Rozdziobią nas kruki wrony” autorstwa St. Żeromskiego.

        Pani Aneta Jędrzejczak – Sekretarz Gminy Stryków i Pani Anna Sasin – Naczelnik Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu przeczytały utwór „Dym” Marii Konopnickiej, a nasze koleżanki ze SP nr 1  - „Sachem” Henryka Sienkiewicza. Akcję narodowego Czytania uświetnił występ aktorów z Fundacji From.Art, którzy zaprezentowali treść „Katarynki” Bolesława Prusa.

        Wszyscy uczestnicy Narodowego Czytania otrzymali nowele z okolicznościowym stemplem.

        Mimo trudnej tematyki poruszanej w nowelach, zawsze warto czytać, bo pamiętajcie: „Kto czyta, żyje podwójnie”.

        Zdjęcie w Albumie fotograficznym.

      • Nagłówek

      • 2018-2019

      • Nowy Mistrz Pięknego Czytania!

      • Po raz kolejny uczniowie zmierzyli się z tekstem wybranej książki podczas szkolnego konkursu Mistrz Pięknego Czytania. W konkursie wzięło udział 14 uczniów z klas 2-4 szkoły podstawowej. Jury zwracało uwagę na dykcję czytających, interpretacje tekstu, dobór tekstu do wieku uczestników i ogólne wrażenie artystyczne.

        Tegoroczna edycja była wyjątkowa, ponieważ po raz pierwszy organizatorzy musieli przeprowadzić dogrywkę o tytuł Wicemistrza Pięknego Czytania. Ostatecznie dyplomy i nagrody książkowe otrzymali:

        Mistrz Pięknego Czytania – Aleksandra Gałązka z klasy 2c

        Wicemistrzowie Pięknego Czytania – Zlata Pidkovych z klasy 3a i Antoni Cendrowski z klasy 4a

        Wszystkim dziękujemy za udział w konkursie, a zwycięzcom serdecznie gratulujemy!

        Zdjęcia w Albumie fotograficznym.

      • Szkolne eliminacje konkursu recytatorskiego „Świerszczykowe wierszyki”

      • Szkolne eliminacje konkursu recytatorskiego „Świerszczykowe wierszyki” pozwoliły wyłonić pięciu laureatów (spośród 15 uczestników)  reprezentujących naszą szkołę podczas miejskich eliminacji, które odbyły się w strykowskim Domu Kultury. Tematem przewodnim tegorocznego konkursu była przyroda. Ewa Sadecka, Oliwia Śliwa, Oliwia Kurc, Zosia Wieczorek i Tymon Jagielski wspaniale recytowali wybrane przez siebie wiersze! Sam udział w eliminacjach miejskich był dla nich nagrodą!

        Miło nam, że dwoje uczniów: Ewa Sadecka (2b) i Tymon Jagielski (2c) zostali szczególnie wyróżnieni – przeszli do eliminacji finałowych. Odbędą się one 1 czerwca w Łodzi. Już dziś trzymamy za nich kciuki, a wszystkim serdecznie gratulujemy!

      • Marzec w bibliotece – „Wiosenne przebudzenie!”

      • 3 marca był Światowym Dniem Pisarzy. Prezentacja książek o literaturze, biografie znanych i mniej znanych pisarzy oraz wspólne, głośne czytanie książki „Magiczne drzewo” – w ten sposób świętowaliśmy i oczywiście zachęcaliśmy do czytania!

        6 marca, biblioteka szkolna obchodziła Dzień Olimpijczyka.

        Olimpijczycy to nasi bohaterowie, którzy ciężko pracują, aby co cztery lata reprezentować naszą Ojczyznę na letnich i zimowych igrzyskach olimpijskich. Każdy z uczniów może być „olimpijczykiem” w swojej dziedzinie! Jedni potrafią szybko biegać inni pięknie rysować, tańczyć  czy tworzyć niesamowite konstrukcje. Warto rozwijać swoje zdolności! Pamiętajcie! Tylko systematyczną pracą można osiągnąć sukces! Nauczycielki biblioteki przygotowały tablicę poświęconą naszym złotym medalistom, prezentowały książki o olimpiadach i rozmawiały z dziećmi o motywacji, sporcie, rozwijaniu własnych pasji.

        21 marca to nie tylko pierwszy dzień wiosny! To także Międzynarodowy Dzień Poezji. Z tej okazji w holu głównym szkoły uczniowie mogli zasiąść z tomikiem wierszy, poczytać i poddać się pięknu słowa! Kącik „Randka z … poezją” cieszył się sporym powodzeniem. Zaś w bibliotece, na każdej przerwie, nauczycielki biblioteki szkolnej i uczniowie starszych klas czytali „Wierszyki dla dzieci”.

        25 marca to Światowy Dzień Czytania Tolkiena! Z tej okazji aktyw biblioteczny przygotował ekspozycję „Fantastyczny świat powieści Tolkiena” i dyskusję o specyfice książek tego autora. Szkoda, że zaplanowane wspólne czytanie fragmentów „Hobbita” musiało zostać odwołane. Ale wszystko jeszcze przed nami …

        Ostatni dzień marca sprzyjał promocji książek i albumów o tematyce ekologicznej. W ramach „Godziny dla Ziemi” promowaliśmy książki i proekologiczne zachowania wśród uczniów! Były wiersze o ekologii, ekobajki, malowanki i ekologiczne bon-ton! A wokół roznosił się zapach świeżych, wiosennych kwiatów i świergot ptaków. Tak to jest w naszej bibliotece!

        „Doradztwo Zawodowe” w bibliotece . Na co dzień prezentujemy książki związane z zawodami. Szczególnym zainteresowaniem cieszy się seria „Mądra mysz”, w której dzieci poznają przyjaciół bohaterki – piekarza, piłkarza, lekarza, fryzjera i wielu innych. .Na zajęciach z edukacji czytelniczej poruszaliśmy także temat  przedsiębiorczości. Zapraszamy  na konsultacje indywidualne rodziców i młodzież w sprawie planowania ścieżki edukacyjno –zawodowej.

        Zdjęcia w Albumie fotograficznym.

      • Dzień Dinozaura!

      • 26 lutego biblioteka szkolna wprowadziła dzieci w świat paleontologii. Przedstawiono bogate w  informacje teksty o dinozaurach i wyraziste, jak żywe ilustracje pozwalające dokładnie poznać wymarłe zwierzęta, a także środowisko, w którym żyły. Książki cieszyły się ogromnym zainteresowaniem i skłaniały uczniów do wyobrażenia sobie zmian mogących jeszcze nastąpić.

        Zdjęcia w Albumie fotograficznym.

      • ***

      • Wykaz książek zakupionych w ramach wsparcia finansowego z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.

        wykaz_ksiazek.pdf

      • Nagłówek

      • Miło nam poinformować, że w ramach uzyskanego wsparcia finansowego z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa, biblioteka szkolna wzbogaciła się o 809 nowości książkowych, w tym 266 lektur. Książki zakupiono zgodnie ze wskazaniami uczniów, rodziców i nauczycieli. Wkrótce zostanie opublikowana pełna lista zakupionych nowości. Serdecznie wszystkim dziękujemy za pomoc i zapraszamy do biblioteki po niezwykle ciekawe, mądre i piękne książki!

        Nauczycielki biblioteki szkolnej.

      • Listopad w bibliotece

      • nie był mniej atrakcyjny, aniżeli wcześniejsze miesiące. Poza  działaniami związanymi z obchodami Święta Niepodległości czytaliśmy, graliśmy, poznawaliśmy świat i język angielski z Alfikiem!  Oczywiście wzbogaciliśmy się o kolejne dziesiątki pięknych książek zakupionych w ramach wsparcia Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Klasy piąte pisały swoje „Niezwykłe opowieści o …”, a klasa szósta „łamała głowy” rozwiązując krzyżówki, rebusy i kalambury „Biura detektywistycznego Lassego i Mai”. Zwieńczeniem listopadowych chłodów były gorące Andrzejki! Staliśmy się bibliotecznymi magami i … wróżbom nie było końca! Już znamy imiona naszych przyszłych drugich połówek; wiemy, jaki zawód nas wyniesie ku bogactwu; mamy niemal pewność, że będziemy szczęśliwi i obdarzeni licznym potomstwem. Wróżby, wróżby, wróżby … Oby te dobre się spełniły.

        Zdjęcia w Albumie fotograficznym.

      • „Sleeveface – niekonwencjonalny portret książki”

      • – to tytuł wystawy, którą można oglądać w holu naszej szkoły. Została ona wypożyczona z biblioteki pedagogicznej w Zgierzu. Prezentowane prace są owocem konkursu przeprowadzonego wśród uczniów szkół powiatu zgierskiego. Oryginalność i piękno prac skłaniają do kreatywności i refleksji nie tylko nad książką.

        Zdjęcia w Albumie fotograficznym.

      • Niepodległa Biblioteka.

      • Nie mogło być inaczej! Biblioteka szkolna włączyła się również w obchody rocznicy Niepodległej.  Już w maju, podczas Wieczoru w Bibliotece, wspólnie pisaliśmy życzenia dla Polski na następne 100 lat i przedstawiliśmy wizję swoich miejsc zamieszkania za 100 lat. W listopadzie zorganizowaliśmy wystawę książek związanych  ze stuleciem odzyskania niepodległości „Zaczytana historia”. Ponadto uczniowie klasy 3a gimnazjum wykonali piękny plakat „100 krótkich biografii wybitnych Polaków”, a uczniowie klasy 8a – „100 najtrudniejszych wyrazów języka polskiego”. Uczniowie wykorzystali zakupione książki w ramach wsparcia Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa oraz inne zasoby biblioteczne. Prace wyszły imponujące! Bardzo dziękujemy młodzieży i ich wychowawcom: p. Anecie Pęcherczyk – Wirowskiej i p. Adrianie Pietrasik za pomoc.

        Zdjęcia w Albumie fotograficznym.

      • Słodkie zakończenie Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych!

      • Wspaniały tort w kształcie otwartej książki  podarował naszej bibliotece absolwent szkoły. Tort tak bardzo przypominał książkę, że niektórzy z nas chcieli przekładać strony. W porę się zorientowali, że to jednak nie książka. W ten sposób podziękowano za pracę biblioteki – podejmowane działania, zakupione nowości książkowe, wycieczki do innych bibliotek, czytanie uczniom klas 1-3, udostępnianie książek, tworzenie wystaw i ekspozycji, rozmowy z uczniami . Wszak październik, to jakby imieniny biblioteki! W radosnej atmosferze tort został spałaszowany przez nauczycieli wspierających bibliotekę. Był pyszny! Dziękujemy.

      • Book Fair in Krakow.

      • Szkolimy się, poznajemy nowości, bierzemy udział w seminariach! Wszystko po to, aby jak najlepiej wydać pieniążki w ramach wsparcia szkoły programem Narodowego Rozwoju Czytelnictwa. W dniu 26 października nauczycielki biblioteki szkolnej brały udział w Międzynarodowych Targach Książki w Krakowie. Piękne książki albumowe, graficzne, sensoryczne, edukacyjne; wspaniała literatura dla czytających z wszystkich grup wiekowych; gry planszowe, pamiątki, zakładki książkowe, notatniki i kalendarze! Czego tam nie było?! Ale najważniejszy był klimat i budujące widoki zaczytanych młodych ludzi! Świetne książki zapewne niebawem trafią do naszej biblioteki – to efekt wyjazdu do Krakowa. Cieszymy się bardzo!

        Zdjęcia w Albumie fotograficznym.

      • Biblioteka na co dzień.

      • Zaczytani…  zasłuchani… prawie zaczarowani… Tak wyglądają niemal wszystkie przerwy w szkolnej bibliotece. To zasługa zakupionych pięknych, nowych książek oraz zajęć z edukacji czytelniczej.  Co tydzień, nauczycielki biblioteki szkolnej, czytają uczniom klas 0-3 fragmenty wskazanych książek. Książki oczywiście wybierają sami uczniowie. A później tłumnie odwiedzają bibliotekę …

        Zdjęcia w Albumie fotograficznym.

      • Szkolny Dzień Poezji „Jesienne Muzy…”.

      • „Najpiękniejsza jest pierwsza miłość
        Miłość tych nastu – lat.
        Miłość ta jest najtrudniejsza
        I zawsze pozostaje w pamięci jej ślad.”

        W ramach Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych nauczycielki biblioteki szkolnej wspólnie z aktywem bibliotecznym zorganizowały Szkolny Dzień Poezji „Jesienne Muzy…”. Podczas długiej przerwy, poprzez radiowęzeł szkolny, uczennice klasy 3a gimnazjum Ewa i Martyna recytowały wiersze absolwentów naszej szkoły. Teksty te zostały zawarte w zbiorze poezji „Miłość niejedno ma imię” wydanym w roku szkolnym 2011/12 (projekt p. Eweliny Korony – Sochaczewskiej i p. Kingi Kołackiej). Mogliśmy przez chwilę zasłuchać się i może nawet wzruszyć…   Młodsze dzieci -  Oliwka i Ewa z klasy 2b szkoły podstawowej pięknie recytowały „Nowe wierszyki dla dzieci.

        Celem akcji była promocja poezji, jako szczególnego przedstawiania „światów za słowami” i zachęcenie do jej czytania. Wykorzystane zostały książki zakupione w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.

        Zdjęcia w Albumie fotograficznym.

      • Źródła informacji w bibliotece!

      • Uczniowie klas czwartych już doskonale wiedza, jakie są źródła informacji w bibliotece! Potrafią sami wyszukiwać znaczenia trudnych wyrazów, informacji np. o zwierzętach, samolotach czy bohaterach literackich, znajdować wyjaśnienia symboli czy przysłów. I, co najważniejsze, robią to nie korzystając z wszechobecnego Internetu. Podczas warsztatów bibliotecznych przeprowadzonych przez panią Marzenę Rusek w Gminnej Bibliotece Publicznej w Strykowie wszyscy spisali się na medal! Jedni szybciej, inni trochę dłużej, ale każdy czwartoklasista wykonał polecenia korzystając z bibliotecznych zasobów źródeł informacji. A polecenia wcale nie były łatwe. Brawo!

        Zdjęcia w Albumie fotograficznym.

      • „Kochamy, szanujemy, nie krzywdzimy zwierząt”

      • – w myśl tych słów biblioteka szkolna zamieniła się w książkowe ZOO. Oglądaliśmy albumy o zwierzętach, czytaliśmy krótkie opowiadania o naszych ulubieńcach i wspólnie rozwiązywaliśmy rebusy. Wszystkim najbardziej podobały się nowości książkowe –albumy o dostojnych koniach, zabawnych kotach, pięknych psach i niezwykłych mieszkańcach lasów. Szczególnie ucieszyliśmy się z odwiedzin dzieci oddziału przedszkolnego, które wypożyczyły do domu mnóstwo książeczek. Miłego zaczytania!

        Zdjęcia w Albumie fotograficznym.

      • „Gang Słodziaków” opanował bibliotekę!

      • Młodsze dzieci zaprzyjaźniły się z Jeżem  Jerzykiem, Sową Zosią, Bobrem Borysem, Zajęczycą Zuzią ,Lisem Luckiem i Rysiem Rysiem. Codziennie wieczorem przez min. 10 min  wspólnie z rodzicami  dzieci przeżywają przygody Gangu Słodziaków lub innych bohaterów ulubionych książek. W nagrodę otrzymują naklejkę ze Słodziakiem. A podczas przerw przytulaniom i zabawom ze Słodziakami nie ma końca!

        Działanie wpisuję się w Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. Przed nami jeszcze wiele atrakcji i niespodzianek , na które zapraszamy do biblioteki szkolnej.

        Zdjęcia w Albumie fotograficznym.

      • Piękny świat mądrych książek!

      • Mamy dla wszystkich super wiadomość! Właśnie dotarła do biblioteki szkolnej pierwsza partia nowości książkowych zakupionych w ramach wsparcia finansowego z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Po formalnym włączeniu ich do księgozbioru będzie je można wypożyczać już w przyszłym tygodniu. Kolejne paczki z książkami już w drodze. Zatem zapraszamy do biblioteki; miło nam będzie gościć nie tylko uczniów!

        Zdjęcia w Albumie fotograficznym.

      • Bardzo głośno poczytaliśmy!

      • Wzorem ubiegłych lat wzięliśmy udział w Ogólnopolskim Dniu Głośnego Czytania. Uczniowie klas 1-3 wysłuchali uroczej opowieści o Gangu Słodziaków, klasy 4-6 przeniosły się w niebanalny świat stworzony przez drzazgi Magicznego Drzewa, zaś gimnazjaliści zaprzyjaźnili się z rówieśnikami tajemniczego, acz twórczego Stowarzyszenia Umarłych Poetów . Głośno czytali nam nasi wspaniali nauczyciele, za co serdecznie dziękujemy! Koordynatorkami akcji były nauczycielki biblioteki szkolnej. Za rok poczytamy jeszcze głośniej!

        Zdjęcia w Albumie fotograficznym.

      • „Gdzież są twoje szklane domy?”

      • W sobotę, 8 września, Polacy zasłuchali się w mądrych i jakże aktualnych słowach Stefana Żeromskiego. Również nasza młodzież, po raz kolejny, uczestniczyła w pięknie przygotowanym przez panie bibliotekarki z Gminnej Biblioteki Publicznej w Strykowie projekcie Narodowego Czytania. W roku 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę wspólnie czytaliśmy „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego. Wśród zaproszonych gości nie zabrakło burmistrza Strykowa, pana Andrzeja Jankowskiego, który deklamował wiersz Adama Mickiewicza „Do Matki Polki” o patriotycznej, ponadczasowej wymowie. Fragmenty” Przedwiośnia” czytali uczniowie strykowskich szkół podstawowych. Naszą szkołę godnie prezentowały: Natalia Mirys, Anna Rybczyńska i Anna Zaczyńska. Niewątpliwą atrakcją spotkania był występ aktorów, którzy nie tylko przedstawili ciekawą interpretację „Przedwiośnia” wcielając się w postaci Seweryna i Cezarego Baryków, ale także włączyli się do wspólnej rozmowy o przesłaniach płynących z powieści. Wszyscy uczestnicy zostali obdarowani pięknymi zakładkami do książki, a uczniowie dodatkowo książkami „Przedwiośnie” ze specjalnym, okolicznościowym stemplem. W to niezwykłe sobotnie przedpołudnie opiekunami młodzieży były panie: Renata Karasińska i Katarzyna Pilarczyk.

        Zdjęcia w Albumie fotograficznym.

      • Nagłówek

      • Rok szkolny 2017/2018

      • Nagłówek

      • Ogólnopolska akcja Noc Bibliotek.

      • Ogólnopolska akcja Noc Bibliotek ma na celu nie tylko promocję czytelnictwa, ale także rozbudzenie wśród czytelników wszelkich form kreatywności. 8 czerwca biblioteka szkolna stała się miejscem działań w ramach Wieczoru w bibliotece. Uczniowie klas 3-6 SP wykonywali ciekawe formy przestrzenne z niepotrzebnych, zniszczonych książek; pisali życzenia dla Polski i Polaków „100 lat! Polsko” oraz zabawili się w futurologów i opisywali bądź malowali wizję swojego regionu za sto lat. Delektując się małym, słodkim „co nieco” wspólnie czytaliśmy fragmenty „Magicznego drzewa”.

        Było bardzo ciekawie, radośnie, twórczo! Dziękujemy za liczne przybycie i zapraszamy, być może, za rok!

        Zdjęcia w Albumie fotograficznym.

      • Książka, jeż i Zgierz.

      • Co ma piernik do wiatraka? Nie wiem, ale wiemy co wspólnego mają ze sobą: książki, jeże i miasto Zgierz.

        Zacznijmy od początku: uczniowie klasy VI w nagrodę za wygrany konkurs „ Ćwicz umysł w bibliotece” pojechali do Filii Biblioteki Pedagogicznej w Zgierzu, w której odbyły się warsztaty z kreatywnego wykorzystania książki.

        Jak wiadomo, stare lub nieaktualne książki bibliotekarze ubytkują. Taka książka kończy swe życie. Ale nie w Zgierzu, nie w bibliotece, nie w rękach naszych wycieczkowiczów. Tu książki dostały nowe życie, pod czujnym okiem p. Eweliny Rokickiej stały się pięknymi domkami i jeżami.

        Warsztaty trwały prawie 2 godziny, umiejętności zostały znacznie podniesione, a wytwory wprost cieszą oko. Później, spacer ulicami Zgierza, lody i przekąski i powrót. Warto dodać, że rzecz miałam miejsce w sobotę. Ale nie szkoda nam sobót na takie wartościowe wyjazdy.

        Zdjęcia w Albumie fotograficznym.

      • Mamy nowego Mistrza!

      • Maj miesiącem książek! Maj miesiącem bibliotek! Maj miesiącem Mistrza Pięknego Czytania! Nowym Mistrzem Pięknego Czytania został Antoni Głowacki z klasy 3a SP. Podczas szkolnego konkursu dzieci z klas 2 -5 szkoły podstawowej czytały swoje ulubione teksty tylko polskich pisarzy, gdyż hasło tegorocznej edycji konkursu brzmiało „Czytamy najpiękniejsze polskie teksty ostatnich stu lat”. Jury oceniało: dykcję, poziom trudności wybranego tekstu, stronę emocjonalną przekazu, siłę i modulowanie głosu oraz ogólne wrażenie estetyczne. Wszyscy uczniowie prezentowali wysoki poziom i wszyscy otrzymali podziękowania oraz ogromne, słodkie czekolady. Mistrz Antoni oprócz tego otrzymał również piękny dyplom i zabawną książkę „Jak przetrwać w szkole i nie zwariować.”

        Tegoroczna edycja konkursu miała nieco inną oprawę, gdyż paniom bibliotekarkom zależało na miłej, bezstresowej i przyjacielskiej atmosferze. Dlatego czytaliśmy, popijaliśmy ciepłą czekoladę i przegryzaliśmy zdrowe, owsiane ciasteczka! Wszak czytanie winno kojarzyć się z czymś słodkim, ciepłym i spokojnym! Zwłaszcza, kiedy za oknami pada ulewny, wiosenny deszcz ...

        Zdjęcia w Albumie fotograficznym.

      • Obchody Święta 3 Maja

      • Biblioteka ochoczo włączyła się w szkolne obchody Święta 3 Maja! Dla chętnych dzieci czekały do rozwiązania krzyżówki o Polsce i piękne kolorowanki związane z historycznymi miastami, postaciami oraz symbolami naszego kraju! Wystawa książek o tematyce świąt majowych i wspólne odgadywanie kalamburów „Godło, barwy, hymn” podczas długich przerw, porwały nie tylko dzieci klas młodszych! Zaś podczas zajęć czytelniczych panie bibliotekarki czytały fragmenty książki Kazimierza Szymeczko „A to historia! Opowiadania z dziejów Polski.” Świętowaliśmy z godnością i radością!

      • Rozstrzygnięcie szkolnego konkursu „Ćwicz umysł w bibliotece!”

      • Od lutego do końca kwietnia uczniowie klas 4-6 SP podążali śladami małych detektywów Lassego i Mai, bohaterów serii książek „Biuro detektywistyczne Lassego i Mai”. Rozwiązywali zagadki kryminalne, szukali szczegółów na obrazkach, malowali rysunki prowadzące do sprawców dziwnych napadów, szukali drogi szybkiego dotarcia do włamywaczy, rozwiązywali krzyżówki, wskazywali, kto kłamie , a kto mówi prawdę podczas przesłuchania, porównywali dowody przestępstw i wskazywali te fałszywe, odgadywali rebusy, aby dotrzeć do miejsca ukrycia łupów.  Wszyscy uczniowie wykazali się nadzwyczajną czujnością, wiedzą, spostrzegawczością i logicznym wnioskowaniem. Brawo! Klasyfikacja końcowa przedstawia się następująco:

        I miejsce – klasa 6a

        II miejsce – klasa 4b

        III miejsce - klasy 5a i 4a

        Główna nagroda – niespodzianka już wkrótce!

      • Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich.

      • Jeśli boli nas głowa, jesteśmy przeziębieni albo nic nas nie cieszy i nic nam się nie chce robić – trzeba odwiedzić lekarza. Ale można również skorzystać z dodatkowego wsparcia – odwiedzić szkolną bibliotekę, która na krótki czas zmieniła się w Biblioteczną aptekę. Panie bibliotekarki wspólnie z aktywem bibliotecznym w ten właśnie sposób przypomniały, że 23 kwietnia to Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. W naszej „aptece” można wypożyczyć książki na wszystkie choroby zakaźne, książki „ku przestrodze”, na chandrę i stany depresyjne, na problemy sercowe, na wzmocnienie własnej wartości czy też na fobie i wszelkie stany lękowe!

        Zainteresowanych uczniów nie brakowało! I dobrze! Bo książka to świetna profilaktyka prozdrowotna! Wszak kto czyta jest zdrowszy, weselszy i mądrzejszy!

        Zdjęcia w Albumie fotograficznym.

      • Ciekawa książka na wiosnę.

      • Książki są dobre nie tylko na długie, deszczowe,  jesienne wieczory. Mogą nam również towarzyszyć  w ciepłe i pogodne dni. Uczniowie klasy V polecali te, ich zdaniem najciekawsze swoim koleżankom i kolegom. Były to książki z pogranicza fantasy, o przygodach w świecie gier komputerowych, o gladiatorach walczących o przetrwanie w starożytnym Rzymie, a także opowieści znanego i cenionego Grzegorza  Kasdepke. Zachęcamy do czytania i serdecznie zapraszamy w progi szkolnej biblioteki.

        Zdjęcia w Albumie fotograficznym.

      • Narodowy Programu Rozwoju Czytelnictwa

      • Uwaga! Miłośnicy książek i wszyscy zainteresowani czytelnictwem! Dzieci, młodzież i dorośli! Jest nam niezmiernie miło poinformować Was, że nasza szkoła zakwalifikowała się do Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa i otrzyma wsparcie finansowe w wysokości 15 000 zł na zakup nowości książkowych! W związku z tym czeka nas mnóstwo  atrakcyjnych działań, wzmożona praca pań bibliotekarek i aktywu bibliotecznego, a co najważniejsze, zakup dziesiątek nowiutkich, pachnących, pięknie ilustrowanych, mądrych i zabawnych książek! Hurra!

      • „Czytamy najpiękniejsze polskie teksty ostatnich stu lat.”

      • Szkolny konkurs: „Mistrz pięknego czytania.”

        Organizatorami konkursu są nauczycielki biblioteki szkolnej.

        Cele konkursu:

        1. Kształcenie umiejętności pięknego czytania.
        2. Kształtowanie wrażliwości na piękno polskiej literatury i polskiej mowy.
        3. Kształcenie umiejętności interpretacji tekstu literackiego.
        4. Doskonalenie dykcji.
        5. Rozwijanie potrzeb i nawyków czytelniczych uczniów.
        6. Stworzenie możliwości prezentacji własnych umiejętności i rywalizacji w przyjaznej atmosferze.
        7. Rozwijanie dbałości o kulturę słowa.
        8. Podkreślenie wagi obchodów setnej rocznicy Niepodległej.

        Regulamin konkursu.

        1. W konkursie biorą udział reprezentanci poszczególnych klas 2-6 szkoły podstawowej (po 1 uczniu/uczennicy z klasy). Uczniowie mogą być wyłonieni po eliminacjach klasowych lub wskazani przez nauczyciela polonistę.
        2. Wyłonieni reprezentanci przygotowują wybrany przez siebie tekst polskiego pisarza ostatnich stu lat.
        3. Tekst powinien zawierać maksymalnie 15 zdań i stanowić zamkniętą wypowiedź.
        4. Termin przeprowadzenia szkolnego konkursu „Mistrz pięknego czytania” ustala się na dzień 10 maja 2018r., na godz. 10.00
        5. Zgłoszenia reprezentantów klas przyjmowane będą w bibliotece szkolnej do dnia                   9 maja 2018r.
        6. Laureatów wyłoni komisja konkursowa powołana przez Dyrekcję szkoły.
        7. Komisja będzie oceniać: dykcję czytającego, płynność czytania, sposób interpretacji, umiejętność budowania nastroju, walory artystyczne wybranego tekstu (stopień trudności tekstu, jego ciekawą akcję, dowcip, itp.) oraz wrażenia ogólne.
        8. Wszyscy uczestnicy etapu szkolnego konkursu „Mistrz pięknego czytania” otrzymają dyplomy podziękowania, a dla laureatów przewidziane są wartościowe nagrody książkowe.

        Zapraszamy do udziału!

      • Biblioteczna Familiada - "Siła narodu polskiego”

      • W dniu 20. marca br. Zespół uczniów klas trzecich szkoły podstawowej brał udział w trzeciej edycji Bibliotecznej Familiady - "Siła narodu polskiego” przygotowanej przez pracowników Gminnej Biblioteki Publicznej w Strykowie. Uczniowie mieli do wykonania zarówno zadania zespołowe, jak i udzielali odpowiedzi indywidualnych. Liczyły się: refleks, błyskotliwość i praca w grupie. Problematyka zadań oscylowała wokół wybitnych polskich postaci, polskich symboli narodowych i pieśni patriotycznych, legend, geografii i historii Polski oraz najważniejszych, ponadczasowych wartości.

        Tym razem nie udało nam się wygrać, ale uczniowie dzielnie walczyli do końca. Zwieńczeniem Familiady była krótka scenka historyczna „Rozbiory Polski” świetnie zagrana przez naszą drużynę w składzie: Liwia Lipińska, Antoni Cendrowski, Łukasz Balcerek, Antoni Proga, Alexander Sidorczyk i  Adam Stęplewski. W nagrodę wszyscy uczestnicy Familiady otrzymali książki o tematyce Niepodległej oraz słodycze, zaś klasy trzecie dodatkowo grę planszową „Mapa Polski”.

        Zdjęcia w Albumie fotograficznym.

      • Nagłówek

      • Zapraszamy

        do wspólnej zabawy!

        Aktyw biblioteki  szkolnej wraz z paniami bibliotekarkami  organizuje  szkolny konkurs  pt.: 

        ,,Ćwicz umysł  w bibliotece’’.

        Konkurs, który trwać będzie od lutego do końca kwietnia, adresowany jest do chętnych uczniów z klas 4-6.

        Zadania konkursowe (quizy, krzyżówki , rebusy i zagadki ) będą udostępniane uczniom dwa razy w miesiącu, podczas godzin wychowawczych (15 minut) i oceniane przez aktyw biblioteczny.

        Każdorazowo wygrywa klasa, z której największa ilość uczniów rozwiąże poprawnie wszystkie zadania (zdobędzie największą ilość punktów).

        Ostateczne ogłoszenie wyników nastąpi po zakończeniu konkursu tj. w maju.

        Przewidziano atrakcyjne nagrody, chociaż zwycięzcami są wszyscy uczestnicy, ponieważ ćwiczą swój umysł!

      • Strefa ciszy, relaksu, patriotyzmu.

      • Gdy podczas balu karnawałowego; klauni, wróżki, księżniczki, czarodzieje szaleli na parkiecie, w stołówce szkolnej panie bibliotekarki zorganizowały strefę ciszy. Przy kompocie i pączku można było poczytać książki, sięgnąć do literatury związanej z odzyskaniem przez Polskę niepodległości, rozwiązać rebusy zimowe i historyczne, a także pochylić się nad krzyżówką i zrobić sobie szybką powtórkę z historii naszego kraju.

        Pewne jest, że w 2018 roku obchodzimy setną rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę.

        Zdjęcia w Albumie fotograficznym.

      • Wyjątkowa wizyta!

      • Dzisiaj w bibliotece gościłyśmy wyjątkowych czytelników! Odwiedzili nas: piękne królewny, policjanci i gangsterzy, elfy, jednorożce, Batmani, biedroneczki, tajemnicza księżniczka Wschodu, zawodowy kolarz, piraci i wielu, wielu innych fantastycznych gości! Najmłodsi uczniowie szkoły, w drodze na bal karnawałowy, wstąpili do biblioteki i zaczarowali świat książek! Cóż to była za wizyta! Życząc wszystkim wspaniałej zabawy dziękujemy za odwiedziny!

        Zdjęcia w Albumie fotograficznym.

      • Książka w ciekawej formie.

      • Do  naszej klasy  I b panie bibliotekarki przyniosły książki inne niż zwykle. To pięknie wydane pozycje  ze wspaniałymi ilustracjami, ruchomymi obrazkami, a nawet dźwiękami naśladującymi odgłosy zwierząt. Przybliżyły nam wiedzę o przyrodzie, zachęcały do zadawania pytań oraz pobudzały naszą wyobraźnię. Oglądaliśmy w 3D  podwodny świat, dżunglę, lasy tropikalne i wiele innych ciekawych zakątków świata. A z jednej strony  wychodził olbrzymi pająk...ale papierowy. Były tez mityczne stwory: gryfy, syreny, smoki. Najbardziej nam podobał się Feniks, który nawet dał się pogłaskać . Szkoda, że tylko na kartach książki. Mamo, tato, to byłby wspaniały prezent pod choinkę.

        Zdjęcia w Albumie fotograficznym.

      • Paginacja, sygnatura, ISBN….

      • W jakim języku mówię? Bibliotecznym oczywiście! Te trudne pojęcia są w zasobie słów uczniów klasy IVb, którzy wraz z polonistką E. K.- Sochaczewską byli na lekcji w Gminnej Bibliotece Publicznej. Temat lekcji brzmiał: Karta katalogowa. Wiadomo, że czwartoklasiści mają bujną wyobraźnię, ale możliwość obejrzenia katalogów i kart na żywo, to dopiero lekcja. Przy okazji można było zasilić swe zasoby nową książką, a czytanie w zabieganym, przedświątecznym czasie jest mile widziane!

      • Biblioteka w akcji. Andrzejkowej oczywiście.

      • Jak zawsze niezawodna-  biblioteka szkolna oczarowała czytelników magią wróżb. Ktokolwiek przybył mógł się dowiedzieć, jaki jest jego szczęśliwy dzień, jaki zawód jest mu pisany, jaki kwiat jest jego zapachem. Można też było przeczytać sobie horoskop wynikający z cyfry naszych urodzin.

        A tak bez czarowania i całkiem na serio! W bibliotece czeka właśnie na CIEBIE: zaczarowany, magiczny, niezwykły świat książek!

        Zdjęcia w Albumie fotograficznym.

      • Urodziny w październiku

      • Nasza szkolna biblioteka w październiku obchodzi urodziny, ponieważ październik jest Miesiącem Bibliotek Szkolnych.

        Z tej okazji Nasza dziarska jubilatka przygotowała na swe 50.  urodziny niezwykłe atrakcje.

        Uczniowie klas I- III  oraz oddziałów przedszkolnych wysłuchali opowieści o malutkiej Calineczce, mimo że historia znana, to sposób jej przedstawienia był nowatorski: panie bibliotekarki czytały tę baśń metodą kamishibai, czyli teatrzyku, w którym za nowym obrazem „idą” nowe słowa.

        Uczniowie klas IV- VI pobawili się w detektywów i poznali naszą pięćdziesięciolatkę jako kobietę potrafiącą dostarczyć niezwykłych wrażeń.

        W rolę detektywów wcielili się uczniowie klas czwartych, którzy przeprowadzili śledztwo, które miało na celu znalezienie złodzieja tajnych planów. Trzeba było bardzo wnikliwie czytać, by odnaleźć złoczyńcę. Tymi pięknymi umiejętnościami: czytania ze zrozumieniem, wykorzystywania informacji i logicznego myślenia, wykazali się wszyscy, ale superdetektywów mamy tylko czworo, zostali nimi:

        Dariusz Marchel- klasa IVa

        Oliwia Jabłońska- klasa IVb

        Natalia Janowska- klasa IVb

        Julia Szydlik- klasa IV b

        Medal należy się całej klasie V, która to została Mistrzem w wyszukiwaniu różnic oraz Znawcą książki „Matylda” Roalda Dahla.

        Uczniowie klasy szóstej spalili sporo kalorii podczas „strasznego dyktanda w biegu”,

        Mistrzami czasu i ortografii zostali: Weronika Szychowska, Igor Marchel, Nataniel Gryglewski.

        Niezwykła sceneria i lekcja czekała na siódmoklasistów. Tuż przed pierwszym listopada weszli do sali numer 9, a tam ciemno!!!

        Świece, liście, trzy fotele, panie bibliotekarki i zawodzenie „ Cicho wszędzie, głucho wszędzie...”. W tej niezwykłej atmosferze zostały odczytane fragmenty „Dziadów cz. II” Adama Mickiewicza.

        W październiku stałymi bywalcami biblioteki szkolnej byli też gimnazjaliści, na których zawsze czekają półki pełne wybornej literatury.

        Cóż należy dodać: Sto lat, sto lat, niech żyje, żyje Nam...

        Zdjęcia w Albumie fotograficznym.

      • Jedziemy na wycieczkę, bierzemy pasiak w teczkę.

      • Ale dlaczego bierzemy pasiak? To i wiele innych rzeczy dowiedzieliśmy się podczas lekcji organizowanej przez nasze panie bibliotekarki. A to wszystko dlatego, że wkrótce jedziemy na wycieczkę " Szlakiem Reymonta". Warto zatem pogłębić wiedzę o naszym patronie Nobliście - Władysławie Reymoncie.

        Wyżej wspomniana lekcja odbyła się 03.10.2017 w sali numer 9, która wyglądała jak wiejska, ale świątecznie wysprzątana izba. Na wieszakach wisiały piękne łowickie stroje, zapaski, koszule, wianki, kapelusze, a na podłodze stały buty- jedne na całe życie!

        Te piękne stroje dotarły do Nas dzięki pani Katarzynie Pilarczyk, która wypożyczyła je z Miejskiego Domu Kultury w Zgierzu.

        Pani Korona- Sochaczewska przypomniała wszystkim zgromadzonym uczniom klas IV-VI wiadomości o życiu i twórczości Reymonta. Przeczytała też fragment epopei chłopskiej    "Chłopi", za którą pisarz otrzymał w 1924 roku Nagrodę Nobla.

        Następnie pani Karasińska wprowadziła ,,małą modelkę" w stroju (zresztą z własnego dzieciństwa) i pokazała elementy tego pięknego i kunsztownego przyodziewku.

        Na koniec spotkania odbyły się oczepiny, czyli ściąganie tradycyjnego wianka z głowy długowłosej panny podczas wesela.

        Jednym zdaniem: Jesteśmy gotowi na wycieczkę!

        Zdjęcia w Albumie fotograficznym.

      • Biblioteka w akcji - Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania.

      • Dzień 29 września  jest Ogólnopolskim Dniem Głośnego Czytania.

        Nasza szkoła po raz kolejny włączyła się do akcji, której głównym celem jest budzenie szacunku do słowa pisanego i promocja czytelnictwa.

        Wspólnie przeczytaliśmy wybrane wiersze Bolesława Leśmiana, ponieważ w 2017 roku mija 140. rocznica urodzin i 80. rocznica śmierci poety.

        Poezja Bolesława Leśmiana jest wyjątkowa.

        Ulubionym gatunkiem Leśmiana była ballada ludowa, pierwotnie przeznaczona do głośnej recytacji i śpiewu.

        W jego poezji powstają liczne neologizmy (nowe wyrażenia, sformułowania), które mają rozmaity charakter. Tworzył je zwykle zestawiając ze sobą wyrazy na zasadzie antonimii, czyli takie, które były sobie przeciwstawne, miały sprzeczne znaczenia.

        Leśmian był kontynuatorem poezji symbolicznej. Poeta wyżej cenił intuicję niż intelekt, uważał bowiem, że ludzki rozum działa bardzo schematycznie, jest ograniczony i niezdolny do przekroczenia pewnych barier.

        Dajmy się ponieść pięknu słowa i głośno poczytajmy!

        Bolesław Leśmian

        „W malinowym chruśniaku”

        W malinowym chruśniaku, przed ciekawych wzrokiem

        Zapodziani po głowy, przez długie godziny

        Zrywaliśmy przybyłe tej nocy maliny.

        Palce miałaś na oślep skrwawione ich sokiem.

        Złośnik huczał basem, jakby straszył kwiaty,

        Rdzawe guzy na słońcu wygrzewał liść chory,

        Złachmaniałych pajęczyn skrzyły się wisiory,

        I szedł tyłem na grzbiecie jakiś żuk kosmaty.

        Duszno było od malin, któreś, szepcząc, rwała,

        A szept nasz tylko wówczas nacichał w ich woni,

        Gdym wargami wygarniał z podanej mi dłoni

        Owoce, przepojone wonią twego ciała.

        I stały się maliny narzędziem pieszczoty

        Tej pierwszej, tej zdziwionej, która w całym niebie

        Nie zna innych upojeń, oprócz samej siebie,

        I chce się wciąż powtarzać dla własnej dziwoty.

        I nie wiem, jak się stało, w którym okamgnieniu,

        Żeś dotknęła mi wargą spoconego czoła,

        Porwałem twoje dłonie — oddałaś w skupieniu,

         

        A chruśniak malinowy trwał wciąż dookoła…

         

        „Taka cisza w ogrodzie”

        (…) Taka cisza w ogrodzie, że się jej nie oprze

        Żaden szelest, co chętnie taje w niej i ginie.

        Czerwieniata wiewiórka skacze po sośninie,

        Żółty motyl się chwieje na złotawym koprze.

        Z własnej woli, ze śpiewnym u celu łoskotem

        Z jabłoni na murawę spada jabłko białe,

        Łamiąc w drodze kolejno gałęzie spróchniałe,

        Co w ślad za nim — spóźnione — opadają potem.

        Chwytasz owoc, zanurzasz w nim zęby na zwiady

        I podajesz mym ustom z miłosnym pośpiechem,

        A ja gryzę i chłonę twoich zębów ślady,

        Zębów, które niezwłocznie odsłaniasz ze śmiechem …

        „Dwoje ludzieńków”

         

        Często w duszy mi dzwoni pieśń, wyłkana w żałobie,

        O tych dwojgu ludzieńkach, co kochali się w sobie.

        Lecz w ogrodzie szept pierwszy miłosnego wyznania

        Stał się dla nich przymusem do nagłego rozstania.

         

        Nie widzieli się długo z czyjejś woli i winy,

        Zdjęcia w Albumie fotograficznym.

      • „Bibliotekarki w akcji…”

      • Jeśli ktoś tego nie wie, to zdradzę, że nasze panie bibliotekarki bardzo lubią twórczość pani Grażyny Jaromin- Gałuszki. Proza niby kobieca, ale pióro wybitne, styl barwny, kryminał w tle, postacie niejednowymiarowe. Jednym słowem: super!

        Okazało się, że pani Gałuszka jest gościem Miejskiej Biblioteki Publicznej Łódź- Śródmieście, a przyjechała wraz ze swoją nową książką " Legenda". Dla naszych bibliotekarek był to wspaniały wieczór, bo kręcił się wokół literatury, a mole książkowe lubią  bardzo- CZYTAĆ!

        Jeśli artykuł skłonił Cię do zapoznania się z twórczością wyżej wspomnianej pisarki, książki posiadają: M. Ciesielska, R. Karasińska,. K. Pilarczyk. E.K- Sochaczewska.

        Zdjęcia w Albumie fotograficznym.

      • Jak zawsze niezawodna- biblioteka szkolna!

      • Z przyjemnością informujemy, że podręczniki szkolne były przygotowane na dzień rozpoczęcia roku szkolnego 2017/ 2018, czyli 4 września.

        Czytelniku, przyjdź po swoje lektury, których listę znajdziesz na stronie szkoły- w zakładce biblioteka. Zapraszamy codziennie w godzinach 8.00- 15.00.

      • Narodowe Czytanie „Wesela” Wyspiańskiego.

      • W ubiegłym roku, w pierwszą sobotę września, na pytanie „Quo vadis domine- dokąd idziecie”; pan dyrektor Eugeniusz Jacel oraz nauczycielki uczące w ZS Nr 1 w Strykowie, odpowiedzieli, że do biblioteki, poczytać „Quo vadis”. W tym roku, spotkani na ulicy, odpowiedzieli: na wesele!

        Był dżdżysty, pochmurny sobotni poranek, gdy przed Gminną Biblioteką Publiczną w Strykowie zebrała się wierna grupka miłośników pięknego słowa. Na Narodowe Czytanie „Wesela” Wyspiańskiego przybyli również: pan dyrektor Eugeniusz Jacel, pani wicedyrektor Marzena Ciesielska, p. Ewa Kielak, p. Renata Karasińska, p. Katarzyna Pilarczyk, p. Ewelina Korona- Sochaczewska.

        Zgromadzeni mogli wysłuchać pięknego czytania dramatu w wykonaniu pana burmistrza- Andrzeja Jankowskiego, pani bibliotekarki Marzeny Rusek oraz aktorów, którzy w sposób nietuzinkowy przedstawili kilka scen z wesela Lucjana Rydla.

        Ponadczasowe słowa, symboliczne osoby, magiczne przedmioty, wszyscy dali się ponieść pięknu „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego.

      • Nagłówek

      • 2016-2017

      • Nagłówek

      • Pracownicy biblioteki zapraszają do zapoznania się z prezentacją znajdującą się w zakładce Rodzice.

        czytanie1-2017.ppt

      • „Szczęścia nie kupisz, ale możesz kupić książkę. A to w zasadzie to samo.”

      • Przez cały rok szkolny uczniowie szkół podstawowych i gimnazjum w Strykowie rywalizowali o tytuł Mistrza Czytania Miasta Strykowa. Konkurs zorganizowała Gminna Biblioteka Publiczna w Strykowie. Sumowano ilość przeczytanych książek wypożyczonych w bibliotece publicznej i bibliotekach szkolnych. Niezmiernie nam miło, że uczniowie naszego Zespołu zostali nagrodzeni:

        - w kategorii uczniów klas 1-3 wyróżnienia otrzymały: Konstancja Tokes z kl. 2a i Katarzyna Krawczyk z kl. 3a

        - w kategorii uczniów gimnazjum:

        I miejsce i tytuł Mistrza Czytania Miasta Strykowa otrzymała Maja Jędrzejewska z kl.2b

        II miejsce – Julia Kargier  z kl. 3b

        III miejsce Kamila Gulińska z kl.2c

        Ponadto przyznano trzy wyróżnienia i otrzymały je: Julia Zasada (kl. 1a), Natalia Miśkiewicz (kl.1a) i Oliwia Gońda (kl.1c).

        Oprócz nagród książkowych i rzeczowych uczniowie zostali nagrodzeni możliwością obejrzenia pięknego, mądrego i zabawnego przedstawienia „W poszukiwaniu zaginionego tekstu”.

        Serdecznie wszystkim gratulujemy i dziękujemy za wspieranie czytelnictwa.

      • Jak korzystać z wydawnictw informacyjnych?

      • „Jakimi cechami charakteryzuje się rasa?”, „Co to jest karoca i z jakiego języka pochodzi?”, „Kogo określa Hucułka?” – na te i inne pytania uczniowie klas pierwszych gimnazjum szukali odpowiedzi podczas zajęć z edukacji czytelniczej i medialnej.

        Biblioteka szkolna zaprosiła uczniów na zajęcia „Jak korzystać z wydawnictw informacyjnych?” Warsztaty odbyły się w Gminnej Bibliotece Publicznej i były bardzo ciekawie zorganizowane. Po krótkich słowach wstępu dotyczących wydawnictw informacyjnych oraz ich prezentacji, uczniowie rywalizowali w szybkim i skutecznym wyszukiwaniu informacji! Oczywiście przyjęliśmy, że nie ma Internetu i mogliśmy liczyć wyłącznie na leksykony, encyklopedie i słowniki. Nie wszystkim taki świat się spodobał, ale na pewno wszyscy już wiedzą, jak korzystać z wydawnictw informacyjnych.

      • Pierwszoklasiści w bibliotece szkolnej.

      • Oczywiście są tu nie po raz pierwszy, ale właśnie 02.01.2017r odbyła się dla uczniów klasy pierwszej lekcja na temat: „Czytamy książki. Z wizytą w bibliotece szkolnej”. Podczas wizyty dzieci utrwaliły wiedzę na temat pisowni imion i nazwisk autorów, kolejności alfabetycznej, poznały nowości czytelnicze oraz przypomniały sobie regulamin biblioteki.

        Biblioteka- dobre miejsce dla dużego i małego człowieka.

      • „Warsztaty drukarskie”

      • Dziś odbyliśmy ciekawą podróż w przeszłość. Sala w strykowskim Domu Kultury zamieniła sie w pracownię drukarską. Tutaj pani i panowie w dawnych strojach rzemieślniczych przybliżali nam czasy Jana Gutenberga.

        Byliśmy zecerami - składaliśmy tekst przy użyciu czcionek, w drukarni drukowaliśmy swój certyfikat (potrzeba do tego nie lada siły), a w ilustratorni przygotowywaliśmy ilustracje do książek. Chociaż jesteśmy już poważnymi uczniami klasy VI, to wiele frajdy sprawiło nam przygotowanie i kalkowanie obrazków.  Na swoich pracach dostaliśmy stempel z prawdziwego laku. Była to ciekawa lekcja i fajna zabawa.

        Zdjęcia w Albumie fotograficznym.

      • „Czapki z głów, pochodnia czytelnictwa idzie!”

      • 08.05.2017 uczniowie Szkoły Podstawowej Nr 2  mieli niezwykłego gościa. Nie mówi, nie chodzi, przywieziono ją ze Zgierza i każdy chce by pobyła w jego szkole, ponieważ gromadzi przy sobie uczniów i nauczycieli i od razu robi się przy niej gwarno i wesoło. To sztafeta czytelnicza, w postaci wielkiej książkowej zakładki, która przybyła do naszej szkoły z Biblioteki Pedagogicznej w Zgierzu. Jesteśmy ósmą szkołą w powiecie, która przejęła zakładkę w tym roku. Tym bardziej Nam miło, że dzieje się to w czasie Tygodnia Bibliotek.

        O godzinie 10.00. w auli szkolnej spotkali się uczniowie szkoły podstawowej. Przy pięknej dekoracji i zapachu świeżych róż zostało przedstawione jury w składzie: p. Marzena Ciesielska, p. Katarzyna Pilarczyk, p. Renata Walczak. Mistrzowie słowa przystąpili do Konkursu Pięknego Czytania. Każdy uczestnik miał przygotowany tekst do czytania, prezentował swą książkę i oczywiście swym pięknym czytaniem, a to wzruszał, a to bawił publiczność.

        Jury miało trudne zadanie i po długiej analizie wyłoniło dwie mistrzynie: Natalię Janowską z klasy IIIb oraz Natalię Mirys z kl. IV. Brawo!

        W trakcie obrad była odrobina szaleństwa: zabawy, śpiew, rozmowy. To był piękny poranek w naszej szkole.

        Kto czyta, nie błądzi.

        Zdjęcia w Albumie fotograficznym.

      • Nagłówek

      • Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. Sint, adipisci, quibusdam, ad ab quisquam esse aspernatur exercitationem aliquam at fugit omnis vitae recusandae eveniet.

        Inventore, aliquam sequi nisi velit magnam accusamus reprehenderit nemo necessitatibus doloribus molestiae fugit repellat repudiandae dolor. Incidunt, nulla quidem illo suscipit nihil!Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. 

      • ***

      • Jest Nam niezmiernie miło przekazać, że praca biblioteki szkolnej została bardzo wysoko oceniona podczas wizytacji z Kuratorium Oświaty w Łodzi.

        Serdecznie zapraszając, dziękujemy wszystkim czytelnikom za liczne odwiedziny i uczestnictwo w wielu wydarzeniach bibliotecznych.

      • „Czy znasz polskie legendy?”

      • W dniu 22 marca panie bibliotekarki zaprosiły uczniów klas trzecich i klasy czwartej do wzięcia udziału w szkolnym konkursie „Czy znasz polskie legendy?” Uczniowie musieli wykazać się znajomością następujących legend: „Smok wawelski”, „Legenda o krakowskim hejnale”, „Warszawska syrenka”, „Bazyliszek”, „Złota kaczka”, „Lech, Czech i Rus”, „O Popiele”, „Janosik”, „Toruńskie pierniki”. Spośród 55 uczniów biorących udział w konkursie bezapelacyjnym zwycięzcą okazał się Jakub Wasilewski z klasy 3a zdobywając 27 pkt na 28 możliwych. II miejsce zajęła Marysia Przybysz (klasa 3a), zaś trzecie miejsce ex aequo (z 24 punktami): Michał Ratajczyk (klasa 3a), Dariusz Marchel (klasa 3a) i Martyna Bukowska (klas IVa). Największą ilość punktów zdobyła klas 3a!

        Zwycięzcom gratulujemy sukcesu, a wszystkim uczniom serdecznie dziękujemy za tak liczny udział. Pamiętajmy, ze legendy to część naszej kultury, tradycji a nawet historii.

      • Lorem ipsum

      • Tuż przed zimowymi feriami panie bibliotekarki ogłosiły konkurs dla uczniów klas 4-6 SP zatytułowany „Biblioteka moich marzeń”. Na konkurs wpłynęło 15 prac. Jurorami w konkursie zostali uczniowie klas 1-3, którzy głosowali na najładniejszą, ich zdaniem, pracę. Miło nam poinformować, że I miejsce zdobyła praca nr 10, II miejsce praca nr 7 i III miejsce praca nr4. Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy za twórcze i bardzo kreatywne przedstawienie biblioteki waszych marzeń. Nagrody zostaną wręczone podczas  najbliższego szkolnego apelu.

        Zdjęcia w Albumie fotograficznym.

      • Aktyw biblioteczny.

      • Ostatnio zmianie uległ skład aktywu bibliotecznego. Nie współpracuje już z nami Wiktoria Mucha, która przeniosła się do innej szkoły. Bardzo dziękujemy jej za współpracę. Nasz nowy aktyw biblioteczny to:

        • Julia Sujczyńska,
        • Aleksandra Wałdowska,
        • Natalia Myrta,
        • Maja Drożdżyk,
        • Sebastian Szklarek.
      • „Biblioteka moich marzeń”.

      • Trwa konkurs plastyczny adresowany do uczniów klas 4-6 SP „Biblioteka moich marzeń”. Wszystkie prace konkursowe wystawione są w czytelni i na korytarzu. Zapraszamy uczniów do oddawania głosów na najładniejszą pracę! To uczniowie zdecydują, które trzy prace zostaną nagrodzone! A wszystkim, którzy wzięli udział w konkursie serdecznie dziękujemy!

      • Nagłówek

      • Nowy semestr rozpoczynamy gazetkami o tematyce karnawałowo – walentynkowej. Dla zainteresowanych panie bibliotekarki przygotowały prezentację książek pod tytułem: zakochane_książki@biblioteka.pl (adres wymyślony!).

        Zapraszamy!

      • Nagłówek

      • Pierwszy semestr zakończyliśmy imprezą dla naszych ukochanych Babć i Dziadków. Przygotowaliśmy dla Nich także piękne kartki z życzeniami, które godnie prezentują się na bibliotecznej tablicy.

      • Kobiety dobre i słodkie- albo i nie.

      • Tak to bywa w karnawale, że wszystko jest na odwrót. Zamiast twarzy- maska, zamiast ubrania- przebranie, zamiast słodkiej kobiety…- czarownica, wróżka, czarodziejka.

        O kobiecie w literaturze uczniom ZS Nr 1 w Strykowie opowiadała pani Alicja Matusz – Rżewska, konsultantka Wojewódzkiego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Zgierzu.

        Pani doktor Matusz- Rżewska swą prelekcję rozpoczęła od przybliżenia etymologii słowa kobieta i wiedźma- cóż niezbyt pochlebne, ale nie ma co się cieszyć panowie, bo czarownice wymyśliliście Wy! Bo często były mądre i posiadały niezwykłą wiedzę, albo brzydkie i straszne, albo piękne i ponętne, więc trzeba było z nimi iść na stos.

        Ten bardzo ciekawy wykład okraszony był wieloma przykładami z literatury; i to takiej, którą uczniowie najbardziej lubią: fantastykę i fantazy.

        Na szczęście gdy w całej Europie płonęły stosy, Polska słynęła ze swej złotej wolności i tolerancji. Tym się kierujemy: dobrem innych i tolerancją. Dziękujemy za świetny wykład.

        Zdjęcia w Albumie fotograficznym.

      • Nagłówek

      • Od jakiegoś czasu, w naszej bibliotece panuje świąteczna atmosfera. Panie bibliotekarki przygotowały piękne gazetki  „I znów się nam narodził! Życzenia na kartkach świątecznych” i „Choinkowy świat” oraz wystawę książek o tematyce zimowo – bożonarodzeniowej. Uśmiechają się do nas Mikołaje, świecą gwiazdy betlejemskie, radują się grzeczne i mniej grzeczne dzieci.

        W ten szczególny czas panie bibliotekarki czytają nam szczególne teksty.  Śmieszny, ale mądry tekst ks. Jana Twardowskiego „Święty Mikołaj”, „Lubimy Boże Narodzenie” Astryd Lindgren i tekst nieznanego autora „Historia o Aniołku i Bożonarodzeniowej Gwiazdce”.  Czytamy sobie w bibliotece i już wiemy, jak ważne jest  dzielenie się dobrami z innymi oraz wzajemne okazywanie sobie miłości i radości. Idą Święta! Mamy nadzieję, że będzie dużo śniegu, bo uśmiechu nam nie zabraknie! Do Galerii...

      • „Czytasz i wiesz”.

      • W pierwszych dniach grudnia panie bibliotekarki prowadziły konkurs „Czytasz i wiesz”. Konkurs skierowany był do klas: V –VI. Informujemy, że wiersz Leopolda Staffa pt.: „Gwiazda” bardzo uważnie przeczytali:

        • Rafał Szychowski
        • Jakub Słowianek
        • Krzysztof Tomaszewicz
        • Mateusz Brynkiewicz
        • Tymoteusz Bauer
        • Robert Sobczak
        • Jakub Gralak

        Uczniowie Ci będą uhonorowani odznaką Świetnego Czytelnika. Gratulujemy!

      • Nagłówek

      • „Katarzynki” i „Andrzejki” czas magii, wróżb i przepowiedni.  Zapraszamy do lektury kolejnej bibliotecznej gazetki i do wspólnej zabawy!

         Nasze propozycje wróżb andrzejkowych na pewno przypadną wszystkim do gustu! A przy okazji  poznacie postać św. Andrzeja!

      • „Polska - nasza Ojczyzna”,

      • Polskie symbole narodowe” – w ten sposób upamiętniliśmy dzień 11 listopada – Święto Niepodległości! Uzupełnieniem bibliotecznej gazetki była wystawa książek o tematyce patriotycznej, wojskowej oraz pokazującej piękno i dziedzictwo kulturowe naszej Ojczyzny.

      • Nagłówek

      •  

        Bardzo „Smakowite książki” zawisły na naszej bibliotecznej gazetce! Zapraszamy do czytania i delektowania się … przepisami kulinarnymi.

      • Nagłówek

      •  

        Od kilku dni króluje w naszym otoczeniu złota, polska, piękna jesień. Pooglądajmy ją także na tablicy biblioteki szkolnej.

      • Nagłówek

      •  

        Po przeczytaniu „Lodów na badylu” Grzegorza Kasdepke  uczniowie klas młodszych wykonali ilustracje do tekstu. Miłego oglądania!

      • Październik Międzynarodowym Miesiącem Bibliotek Szkolnych.

      • Mijający miesiąc pozwolił lepiej poznać rolę i miejsce biblioteki szkolnej. Bardzo lubimy przebywać w tym wyjątkowym miejscu, a dodatkowo w październiku panie bibliotekarki przygotowały szereg ciekawych zajęć. Było wspólne czytanie z dziećmi klas 0-3, wyjątkowa lekcja języka polskiego „Tajemniczy ogród” - w pięknej oprawie plastycznej,  z udziałem  specjalnego gościa, przygotowana dla klasy piątej, akcja „PaczytajMy” dla oddziałów przedszkolnych oraz spotkanie z p. Marcinem Paszkowskim z Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Łodzi, który przybliżył uczniom klas 3c i 3d gimnazjum problematykę książki elektronicznej.

         Wspólnie z nauczycielami przygotowaliśmy listę nowości książkowych, które chcielibyśmy wypożyczać w bibliotece i przekazaliśmy ją panu dyrektorowi. Może będzie można je zakupić?

        Ponadto panie bibliotekarki przygotowały gazetki biblioteczne tematycznie związane z Miesiącem Bibliotek Szkolnych i Miesiącem Dobroci dla Zwierząt.

        Wszystkie działania bardzo nam się podobały i potwierdziły, że biblioteka jest sercem szkoły!

              więcej w Albumie fotograficznym.

      • Nagłówek

      • Dziś wesoły dzień. Czekaliśmy my - przedszkolaki i nasze książeczki, aby odwiedzić bibliotekę szkolną. Pies, który jeździł koleją, Hania Humorek, Mikołajek, królewny, księżniczki i krasnoludki, dinozaury a nawet potwory z głębin chciały dostać się w nasze ręce. Wybraliśmy najciekawsze pozycje a pani bibliotekarka udzielała nam porad. Niektóre książeczki przeczytamy sami, inne pomogą czytać nam rodzice. Będziemy częściej tu przychodzić!!!

          

      • Nagłówek

      • W bibliotece szkolnej jest bardzo przyjemnie. Dołącz do nas i spędzaj z nami przerwy: czytając, śmiejąc się, opowiadając ciekawe historie.

                  więcej w Albumie fotograficznym

    • Kontakty

      • Szkoła Podstawowa Nr 2 im.Noblistów Polskich w Strykowie
      • 42 719 81 44 (tel./fax) 509-067-898
      • ul.Targowa 21 95-010 Stryków Poland
  • Galeria zdjęć

      brak danych