• Nagłówek

      • ***

      • Grudzień upłynął wszystkim pod znakiem Świąt Bożego Narodzenia i świątecznej krzątaniny. Zatem i my czytaliśmy teksty związane ze świętami. Poznaliśmy, jak wygląda Boże Narodzenie w Bullerbyn, wyruszyliśmy na Zimową wyprawę z Ollem by spotkać Wuja Szrona, Króla Zimy i Ciotkę Odwilż, a także przeżyliśmy Kosmiczne święta! Poza czytaniem pięknie malowaliśmy zimowe pejzaże, które ozdobiły czytelnię naszej biblioteki. Klasa 2c odbiegła od świątecznej atmosfery w książkach i zażyczyła sobie, aby wspólnie poznawać kolejne przygody Kubusia Puchatka i jego przyjaciół! Było przy tym mnóstwo śmiechu! Poznaliśmy radość wspólnego czytania!

      • ***

      • Wprawdzie listopad, ale już coraz bliżej grudnia, bliżej Mikołajek i Świąt Bożego Narodzenia. Czytamy o „7 tajemnicach Świętego Mikołaja”. Co tydzień poznajemy kolejne tajemnice. Są niezwykłe, ale nasz Święty Mikołaj też jest niezwykły. Bardzo nowoczesny i bardzo pomocny ludziom! Kiedy już poznamy wszystkie tajemnice naszego bohatera, może namalujemy piękne karty książki o Świętym Mikołaju? A może wspólnie napiszemy do Niego list z podziękowaniem? Pewnie byłby mile zaskoczony!

      • ***

      • Edukacja czytelnicza, jak co roku, rozpoczęła się w październiku i potrwa do końca maja. Dzieci z klas 1-3 i oddziałów przedszkolnych zapoznały się z pięknymi książkami zakupionymi w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa, a ponadto wspólnie przeczytaliśmy: „Asiunię”, „O kocie, który zgubił dom”, „Słonie w naszym domu”, „Skrzaty”, „Pippi Pepperkorn”, „Jesteś wyjątkowy” oraz „Moje szczęśliwe życie”. Rozmowom o losach bohaterów przeczytanych książek nie było końca! Przedszkolakom natomiast prezentowano książeczki obrazkowe inspirujące do rozmów o różnych zawodach w ramach szkolnego programu doradztwa zawodowego. 

      • Kwiecień i maj w bibliotece.

      • Kwiecień – to przede wszystkim podsumowanie szkolnego konkursu „Ćwicz umysł w bibliotece”. Znamy już zwycięzców, a klasyfikacja została ogłoszona na stronie głównej szkoły! Raz jeszcze gratulujemy wszystkim i dziękujemy za udział w zabawie.

        Kwietniowe i majowe „poczytajki” w bibliotece zdominowane były tematyką iście wakacyjną. Prym wiódł Mikołajek i jego fantastyczni koledzy, poznaliśmy także ferajnę z ulicy Wydmowej, śledziliśmy wyczyny nowo narodzonych pięciopsiaczków oraz zabawne przygody Misiów Bajkopisiów, poznaliśmy niezwykłe mity greckie w wersji dla dzieci, mądre i zabawne dzieje bajkopisarza oraz ostatnie zapiski poczynione przez tornister w dzienniku pierwszoklasisty. Oczywiście nie zabrakło opowiadań z morałem!

        Wspólnie zorganizowaliśmy także wystawę „Naszych ulubionych książek”, gdyż właśnie maj jest miesiącem książek! Wystawa ciągle się zmieniała, bo każdy uczeń mógł pokazać na niej swoją ulubioną książkę!

        Wszystko, co piękne kiedyś się kończy! Wraz z końcem maja panie bibliotekarki, ogarnięte nawałem innych prac bibliotecznych, zakończyły cykl spotkań z edukacji czytelniczej.

        Do zobaczenia w nowym roku szkolnym!

        Zdjęcia w Albumie fotograficznym.

      • Wiosna w bibliotece.

      • Zbliżająca się wiosna spowodowała, że w bibliotece zakwitły pierwsze kwiatki, wylęgły się kaczątka (nie wszystkie piękne!), mała dziewczynka znalazła zaczarowany koralik, Kacper i jego tata ulepili ostatniego bałwana, a Cudaczek – Wyśmiewaczek wciąż paplał do ucha, zaplątany w złote włosy! Jakby było mało – Cecylka Knedelek zaczęła czynić dobre uczynki, a Pan Kuleczka uczył okazywać radość! Zatrzeszczały trzeszczące wierszyki i nagle pokazały się łapy, pióra i rymów cała fura! Swoim pięknem zaczęły popisywać się ptaki i motyle, a czarodziejskie sztuczki Lilli sprawiły, że szkoła stanęła do góry nogami! Oj nasłuchały się nasze dzieci, nasłuchały! Dobrze, że nastała wiosna, bo w książkach zrobiło się jeszcze ciekawiej i nie można się od nich oderwać!

      • Cymbospondyl, Dejnozuch, Welociraptor…

      • Rogi, buławy i kolce, a nawet kryzy, dzioby i grzebienie… Ktoś zgadnie, jaka była tematyka książek czytanych przez panią bibliotekarkę w oddziale przedszkolnym? A może pomogą nam takie słowa jak: Cymbospondyl, Dejnozuch, Welociraptor… Tak, tak. To dinozaury. Książki zabrały nas w ilustrowaną podróż do tajemniczego świata zwierząt prehistorycznych. Poznaliśmy wiele zadziwiających faktów z życia gadów. Zachęcamy wszystkich czytelników do lektury.

        Zdjęcia w Albumie fotograficznym.

      • „ Czytamy Mikołajka”.

      • Uczniowie kl. IVb, w lutym czytali i omawiali „Mikołajka”. Ten niesforny bohater miał wiele niezwykłych przygód. Dzieci poznały również Annaniasza, którego nie można bić i Alcesta, który zawsze je, Ludeczkę, która rozrabia i kopie piłkę jak chłopak ( i dzięki temu Mikołaj ma zamiar ożenić się z nią). Na gazetce prezentujemy postaci z książki: te małe i te duże ( to znaczy dorosłe).

        Z przygodami Mikołajki mieli przyjemność obcować również uczniowie kl. Ib.

      • „Kiedy luty – obuj ciepłe buty”.

      • Stare polskie przysłowie utrzymuje nas w tematyce zimowej. Słuchamy opowiadań o Wielkim Mrozie i pięknych Śnieżynkach, poznajemy niezwykłe przygody wesołego elfa, który wraz z dziećmi pomaga zwierzętom w zimowym lesie; rozwiązujemy także zimowe zgadywanki i krzyżówki. Wielu z nas wspomina minione ferie zimowe i z ochotą koloruje malowanki – oczywiście związane z zimą, zimowymi sportami, ośnieżonymi krajobrazami, śmiesznymi bałwankami. Cieszmy się z piękna zimy, bo  już niedługo marzec i  … wiosna!

        Ponadto podczas zajęć edukacji czytelniczej młodsze dzieci wysłuchały pięknych polskich legend, a te nieco starsze fragmentów nowej książki „Latający detektyw”.

        Bardzo cieszymy się także z kilkunastu nowych książek, które pozyskała biblioteka!

      • Styczeń w bibliotece.

      • W styczniu uczniowie klas trzecich zaśmiewali się słuchając o wybrykach Koszmarnego Karolka i Tomka Łebskiego oraz o wyczynach Anaruka, małego chłopca z Grenlandii.

        Młodsze dzieci ze wzruszeniem słuchali opowiadań o Muminkach, o Kubusiu Puchatku i o zwariowanych Skrzatach Domowych, poznały małego, dzielnego elfa, bohatera opowiadania „W zimowym lesie”.

         Ponadto wszystkie dzieci klas 0-3 zachwyciły się pięknymi książkami, o niezwykłych formach, które mogli rozkładać, zaglądać w ich trójwymiarową przestrzeń, rozwiązywać ukryte zagadki, posłuchać wydobywających się z książkowych wnętrz odgłosów przyrody i zwierząt. Zachwyt dzieci zaowocował częstszymi wizytami w naszej bibliotece, co nas ogromnie cieszy!

      • Listopad - grudzień.

      • Listopad i grudzień to miesiące, które obfitują w ciekawe wydarzenia. Z okazji Święta Niepodległości panie bibliotekarki czytały dzieciom następujące pozycje:

        1. „ Polska- moja ojczyzna”;
        2. „ Księgę małego patrioty”;
        3. „ Śpiewnik patriotyczny”.

        By język giętki, powiedział wszystko co pomyśli głowa uczniowie poznali:

        1. „ Gimnastykę dla języka”;
        2. „Łamisłówka”;
        3. „ Wierszyki łamiące języki”;
        4. „ „ Zabawy słowem”.

        Nieobce były nam także problemy zwierząt przedstawione w książkach:

        1. „ Pięciopsiaczki”;
        2. „ Moja pierwsza encyklopedia zwierząt”;
        3. „ Ekologiczne dzieciaki czyli bon ton w przyrodzie”.

        Wzruszały nas losy bohaterów ukazane w literaturze dziecięcej:

        1. „ Wędrowcy”;
        2. „ Pan Kuleczka”;
        3. „Pierwszoklasiści”.

        W magicznym czasie, przed świętami Bożego Narodzenia, kiedy w głowach wirowały prezenty, choinki, a szkolny korytarz zapełnił się świętymi Mikołajami w rękach pań bibliotekarek, królowały takie utwory jak:

        1. „ Królewna Śnieżka i inne baśnie”;
        2. „ Bajkowe czary- mary”
        3. „ Moje najwspanialsze święta”.
      • Wrzesień - październik.

      • W miesiącach: wrześniu i październiku panie bibliotekarki systematycznie odwiedzały uczniów oddziałów przedszkolnych oraz klas: I-III. Podczas zajęć czytano teksty, które odzwierciedlały tematykę zajęć prowadzonych przez nauczycieli.

        Dzieci zostały zapoznane z twórczością:

        • Jana Brzechwy i wierszami: „ Pan Pomidor”, „ Arbuz”, „ Grzyby”, „ Na straganie”. Wiersze te związane są z tematyką bogactwa jesieni, darów ziemi.
        • Joanny Papuzińskiej: „ Nasza mama czarodziejka” Utwór porusza temat rodziny.
        • Hanne Turk „ Mysz opowiada. Zagadkowe plamki”. Książka porusza treści profilaktyczne związane z dbaniem o zdrowie w czasie jesieni.
        • Janina Porazińska „ Szewczyk Dratewka” Książka jest lekturą dla klas III.
        • Władysław Reymont „ Chłopi” ( klasy IV- VI) Epopeja chłopska  była czytana  przed wyjazdem klas na wycieczkę „ Szlakiem Reymonta”.
      • 2016-2017

      • Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. Sint, adipisci, quibusdam, ad ab quisquam esse aspernatur exercitationem aliquam at fugit omnis vitae recusandae eveniet.

        Inventore, aliquam sequi nisi velit magnam accusamus reprehenderit nemo necessitatibus doloribus molestiae fugit repellat repudiandae dolor. Incidunt, nulla quidem illo suscipit nihil!Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. 

      • Nagłówek

      • W drugim semestrze poznaliśmy nowych bohaterów książek, z którymi wspólnie przeżywaliśmy radości i smutki, kłopoty w szkole i w zakamarkach starych domów, odkrywaliśmy zaczarowany świat wróżek, a nawet spędzaliśmy wakacje z kosmicznym Potworakiem! Panie bibliotekarki przenosiły nas w czasie i pozwoliły nam marzyć, marzyć, marzyć … Oglądaliśmy także piękne albumy, rozwiązywaliśmy książkowe zagadki i pięknie rysowaliśmy ulubione postacie z książek.

        Fajnie jest czytać książki! Jak to dobrze, że cała Polska czyta dzieciom!

        Oto, jakie książki przeczytaliśmy wspólnie w drugim semestrze:

        1. „Kuba i Buba, czyli awantura do kwadratu” G. Kasdepke
        2. „Opowieści z Wierzbowej 13” N. Usenki i D. Wawiłow
        3. „Ali Baba i czterdziestu rozbójników” wg. braci Grimm
        4. „Tylko bez całowania” G. Kasdepke
        5. „Moja mama czarodziejka” J. Papuzińskiej
        6. „Kocha, lubi, szanuje, czyli jeszcze o uczuciach” G. Kasdepke.
        7. „Trzeszczyki, czyli trzeszczące wierszyki”
        8. „Złodziej czasu” W. Wolański
        9. „Paluszek” Ch. Perrlaut
        10. „Mam prawo!”. G. Kasdepke
        11. „Skrzaty domowe” R. Głasek – Kęska
        12. „Przygody ślimaczka Kacperka” – M. Strzałkowska
        13. Wiersze D.  Wawiłow, J. Tuwima, J. Brzechwy, J.J. Kerna
        14. „Karolcia” M. Kruger
        15. „Mała wiedźma Jagodzia i wielka tajemnica” A. Półtorak
        16. „Ekologiczne dzieciaki, czyli bon – ton w przyrodzie” A. Nożyńska – Demianiuk
        17. „Czaruś, mały uciekinier” H. Webb
        18. „A ja nie chcę być księżniczką” G. Kasdepke
        19. „Potworak i inne kosmiczne opowieści” G. Kasdepke
        20. „Szara mysza” W. Wolańskiego
      • „A ja nie chce być księżniczką”.

      • „I znów czytamy książki Grzegorza Kasdepki! Tym razem mądrą i zabawną książkę o małej Marysi, która nie chciała być księżniczką. („A ja nie chce być księżniczką”). Podczas zabaw z rodzicami i dziadkami chciała być smokiem, basztą, ale za żadne skarby nie chciała być księżniczką. A dlaczego? Bo wmówiła sobie, że jest niewystarczająco ładną, by zostać księżniczką. I nie ma znaczenia, że jest mądrą dziewczynką. Książka zachwyciła dzieci, zwłaszcza, że jest pięknie ilustrowana. Polecamy!”

      • Makary, Bonifacy, Teofil i inni.

      • Poznajemy przygody skrzatów domowych – Makarego, Bonifacego i Teofila oraz zaprzyjaźniamy się z Karolcią i jej magicznym szkiełkiem. „Karolcia” Marii Kruger i „Skrzaty domowe” Renaty Głasek – Kęski królują podczas cotygodniowego czytania uczniom klas drugich i trzecich SP. A ponadto uczniowie z klas: 2a i 3a pięknie narysowali zapamiętanych bohaterów i ich prace zdobią gazetkę w czytelni! Brawo!

        Młodsze dzieci zasłuchały się także w  książce Agaty Półtorak „Mała wiedźma Jagodzia i jej wielka tajemnica.” Wszyscy bardzo przeżywali losy małej dziewczynki, która interesuje się czarami i magią. Jagodzia pokazała nam jakie stworzenia mieszkają u Baby za piecem, czym różni się strzyga od płanetnika i kto przynosi ludziom szczęście.

      • Czytamy wiersze o wiośnie!

      • Poznaliśmy wiosnę, która zawitała i rozkwitła w wierszach Jana Brzechwy, Wandy Chotomskiej, Marii Konopnickiej, Hanny Ożogowskiej, Juliana Tuwima i Ewy Zawistowskiej. Podziwiamy także piękne wiosenne krajobrazy, rośliny i zwierzęta oglądając wspólnie z paniami bibliotekarkami albumy przyrodnicze. A wkrótce będziemy malować wiosenne kolorowanki. Jak dobrze, że nadchodzi wiosna!

      • Czytanie i zabawa.

      • Przez cały pierwszy semestr panie bibliotekarki przeczytały nam bardzo dużo książek. Teksty były ciekawe, zabawne, wzruszające, patriotyczne, a czasami smutne. Wspólnie przezywaliśmy przygody bohaterów, rysowaliśmy nasze o nich wyobrażenia, kolorowaliśmy piękne malowanki, śpiewaliśmy kolędy, poznawaliśmy świat przyrody, słuchaliśmy muzyki i dużo rozmawialiśmy  – jednym słowem świetnie się bawiliśmy podczas czytelniczych spotkań.

        Oto, jakie książki wspólnie przeczytaliśmy:

        1. „Dziwne przypadki dziejopisarza”, G. Kasdepke
        2. „Kacperiada”,  G. Kasdepke
        3.  „Wiersze wybrane” J. Tuwima i J. Brzechwy
        4. „Opowieści z Wierzbowej 13”, N. Usenko, D. Wawiłow
        5. „Puc, bursztyn i goście”, P. Grabowski
        6. „Dzieci z Bullerbyn”, A. Lindgren
        7. „Dzieci z ulicy Awanturników”, A. Lindgren
        8. „Opowiadania z piaskownicy”, R. Piątkowska
        9. „Opowiadania o zwierzętach”
        10. „W zimowym lesie. Niezwykła przygoda wesołego elfa”, M. Limoni
        11. „Podręcznik dobrych manier dla dzieci”, F. Torasso
        12. „Mikołajek i Wielki Cyrk Kolegów”, S. Goscinny
        13. „Baśnie”, J. Ch. Andersen
        14. „Zaczarowana zagroda”, A. Cz. Centkiewiczowie
        15. „ O liście stokrotnym”, ks. J. Twardowski
        16. „ Z wizytą u starszej pani”, J. Papuzińska
        17. „Dziewczyna i chłopak”, H. Ożogowska
        18. „ Łapy, pióra i rymów cała fura” L. J. Kern
        19. „ Trzeszczyki, czyli trzeszczące wierszyki”, A. Frączek
        20. „ Łamisłówka”, Ł.Dębski
        21. „ Berek literek, czyli psoty od A do Z”, A. Frączek
      • Zawsze jest czas na zmianę...

      •  

        Święta sprzyjają zmianom. Można zmienić coś w domu, założyć sobie postanowienie, walczyć ze swoimi wadami. Literatura dziecięca, młodzieżowa, a także ta dla dorosłych często opisuje bohaterów dynamicznych; takich którzy zmieniają się. Uczniowie klas IV- VI poznają Pinokia, Mary Lennox, Tomka Sawyera, a także Ebenezera  Scroogge*a. Ten ostatni to postać niezwykle złożona, a lektura „Opowieść wigilijna” jest książką- kolędą, którą fantastycznie omawia się, szczególnie w czasie przedświątecznym.

        Na koniec cyklu lekcji języka polskiego  poświęconych tejże książce,  do klasy VI na lekcję przedświąteczną przyszła pani  Marzena Rusek, by w ramach akcji Cała Polska Czyta Dzieciom przeczytać swój ulubiony fragment tej  książki. Oczywiście pani bibliotekarka przeczytała zakończenie; wspaniałą część przemiany sknery i skąpca w dobrego, serdecznego człowieka. Był też czas na rozwiązywanie krzyżówki, wzbogacenie wiedzy o świętach, a także czas na prezenty. Te ostatnie przyniosła pani Rusek i były to pyszne, słodkie, czekoladowe mikołajki.

        Słodko jest czytać przed świętami.

      • „Księga małego patrioty”

      • W dniach 7 - 10 listopada, podczas zajęć czytelniczych, uczniowie klas 1-3 SP mieli przyjemność zapoznać się z „Księgą małego patrioty” i otrzymać stosowne Medale Małego Patrioty! Dzięki zajęciom czytelniczym prowadzonym przez panie bibliotekarki uczniowie potrafili pięknie zachować się podczas apelu, a także mieli duży zasób wiedzy na temat Święta Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Wszyscy byli bardzo dumni!

      • „Puszek i Mruczek” z książki „Opowiadania o zwierzętach”.

      • Uczniowie klasy 1a wysłuchali opowiadania „Puszek i Mruczek” z książki „Opowiadania o zwierzętach”. Poznali przygody pieska Puszka i kotka Mruczka. Puszek nie bardzo lubił malutkiego Mruczka, ale kiedy Mruczek pomógł Puszkowi  zostali przyjaciółmi na śmierć i życie! Rozejrzyjmy się, może  ktoś bardzo potrzebuje naszej akceptacji, może blisko nas, jest ktoś, kto bardzo potrzebuje naszej przyjaźni. Literatura daje piękne przykłady i przekazuje bardzo pozytywne wartości.

      • Tajemnicza lekcja, tajemniczy gość, tajemniczy ogród.

      • W poniedziałek jak zawsze ciężki rozruch: jedni ospali po weekendzie, inni rozkrzyczani. 10.55 dzwoni dzwonek na język polski. Pani przypomina o ustawieniu się w pary, ale prosi o pozostawienie plecaków na korytarzu. Wchodzimy do klasy: ławek brak, krzesła stoją do nas tyłem, a cała pracownia tonie w kwiatach. Żywych i papierowych. Małych i naprawdę wielkich. Jest też piękny stoliczek z lampionami, kwiatami i egzemplarzem książki „Tajemniczy ogród”. Czujemy pismo nosem, to będzie bardzo miła lekcja, na której będziemy czytać tę książkę. Tajemnicza lekcja, tajemniczy ogród, aaa... I tu pani bibliotekarka wprowadza tajemniczego gościa. Pani kierownik Gminnej Biblioteki Publicznej, tak to pani Marzena Rusek przyszła nam poczytać. A później to już było jak w filmie, tak pięknie pani czytała. Przenieśliśmy do zupełnie zaniedbanego ogrodu, porośniętego chwastami, owianego tajemnicą. Tych, którzy nie lubią złych zakończeń informujemy, że główna bohaterka- Mary zadbała o ogród, rozwikłała rodzinną tajemnicę, zmieniła swój paskudny charakter, pomogła Colinowi stanąć na nogi!

        Bardzo lubimy czytać 20 minut dziennie- codziennie!

        Zdjęcia w Albumie fotograficznym.

      • Jesień w wierszach Jana Brzechwy.

      • Jesień niesie z sobą bogactwo darów. Zawitała do nas w wierszach Jana Brzechwy: "Na straganie", "Pan pomidor", "Grzyby". Pani bibliotekarka czytała wiersze, natomiast my byliśmy recytatorami drugiego planu: "A to feler - westchnął seler" i "Jak pan może, panie pomidorze"! Wiele śmiechu wywołały muchomory - zuchy, które pokonały aż cztery muchy! To była cudowna i bardzo smakowita zabawa. Jedzmy zatem owoce i  warzywa, bo są pyszne i zdrowe, a czytanie jest ODLOTOWE.

    • Kontakty

      • Szkoła Podstawowa Nr 2 im.Noblistów Polskich w Strykowie
      • 42 719 81 44 (tel./fax) 509-067-898
      • ul.Targowa 21 95-010 Stryków Poland
  • Galeria zdjęć

      brak danych