• Wycieczka do oczyszczalni ścieków.

          • Uczniowie klasy 7 w ramach lekcji geografii dotyczącej zanieczyszczeń środowiska odwiedzili oczyszczalnię ścieków w Strykowie. Uczniowie dowiedzieli się, w jaki sposób funkcjonuje oczyszczalnia, a także jakie rodzaje ścieków tam docierają. Zostały im zaprezentowane wszystkie etapy oczyszczania nieczystości. Dzięki świadomości jak ważne jest dbanie o środowisko siódmoklasiści zaproponowali rozwiązania mogące ograniczyć jego zanieczyszczenie. 

          • Konkurs recytatorski „Świerszczykowe wierszyki”.

          • 16 maja 2023 r. odbył się szkolny konkurs recytatorski „Świerszczykowe wierszyki”.  Do konkursu przystąpiło 18 uczniów z klas I-IV. Jury w składzie p. dyrektor Eugeniusz Jacel i p. Katarzyna Pilarczyk dokonali oceny umiejętności dzieci oraz wyłonili laureatów do konkursu gminnego.  

            Życzymy sukcesów w następnym etapie konkursu.  

          • Gigathon

          •  

            Ogólnopolski Konkurs Programistyczny Gigathon to świetna okazja dla młodych pasjonatów programowania, aby zaprezentować swoje umiejętności i zdobyć niesamowite nagrody. Gigathon organizujemy w trzech kategoriach wiekowych - każda z nich związana jest z innym środowiskiem programistycznym.

            Do udziału w konkursie zapraszamy dzieci i młodzież w wieku od 7 do 18 lat.

            Na zwycięzców czekają wyjątkowe nagrody, w tym m.in.:

            🔸 Konsola PlayStation 5,

            🔸 Konsola Nintendo Switch,

            🔸 Roczny kurs nauki w Gigantach Programowania

            🔸 Wyjazd wakacyjny z Gigantami Travel

            🔸 Tablet Samsung Galaxy Tab A8

            🔸 Gadżety, nagrody od partnerów i nie tylko!

            Konkurs ma trzy kategorie wiekowe, które obejmują poszczególne środowiska:

            🟣 7-9 lat (Minecraft)

            🟣 10-12 lat (Scratch)

            🟣 13-18 lat (Python)

            Gigathon składa się z 3 etapów:

            🟠 1 etap to rozwiązanie pierwszych zadań w okresie od 29 maja 2023 do 12 czerwca 2023. Ogłoszenie wyników odbędzie się 16 czerwca.

            🟠 2 etap to rozwiązanie drugiej tury zadań w październiku 2023 roku.

            🟠 3 ostatecznym etapem jest stacjonarny Hackaton, który odbędzie się podczas akcji Koduj z Gigantami w lutym 2024 roku.

            Podczas wydarzenia uczestnicy będą mieli okazję zaprezentować swoje umiejętności programistyczne i pracować nad projektami w grupach.Wypełnianie quizów do 1 etapu Gigathonu rozpoczyna się od 29.05.2023, 10:00.

            Aby wziąć udział w konkursie, wystarczy, że uczeń bezpłatnie zarejestruje się na stronie: www.gigathonkonkurs.pl

            Udostępniamy także materiały dla uczniów oraz nauczycieli, przygotowujące do udziału w konkursie.

             

            Gigathon to programistyczne wyzwanie dla wszystkich - w tym także początkujących koderów!

             

          • Wycieczka klas drugich do Torunia

          • 9 maja wczesnym rankiem uczniowie klasy 2a i 2b wraz z wychowawcami i opiekunami udali się na całodniową wycieczkę do Torunia.

            Długo czekali na tę chwilę, gdy wsiądą do autokaru, pomachają kochanym rodzicom na pożegnanie i ruszą na spotkanie z przygodą. Pogoda nie zawiodła- przez cały dzień świeciło słońce. Pobyt w Toruniu obfitował w wiele atrakcji miasta Mikołaja Kopernika: zwiedzanie Toruńskiej Starówki z przewodnikiem, który w bardzo ciekawy sposób opowiedział historię Torunia – pomnik Mikołaja Kopernika, Fontanna Flisaka, Piernikowa Aleja Gwiazd, Osiołek, Bulwar Filadelfijski, Katedra św. Janów (zwiedzanie wnętrza katedry). Uczniowie poznawali legendy związane z miastem i oglądanymi zabytkami. Zrobili pamiątkowe zdjęcie pod domem Mikołaja Kopernika. Toruń to również miasto pierników. Dzieci odwiedziły Muzeum Toruńskiego Piernika, w którym mogły poznać sekretne przepisy wypieku tych łakoci oraz uczestniczyły w zajęciach warsztatowych, podczas których własnoręcznie wykonali pierniki, aby po wypieczeniu zabrać je ze sobą do domów. Dużą atrakcją był również rejs statkiem po Wiśle. Toruńska Starówka to też miejsce nagromadzenia licznych straganów z pamiątkami. Te kolorowe kramy były oblegane przez naszych młodych turystów. Wycieczkowe kieszonkowe pozwoliło wszystkim na zrobienie pamiątkowych zakupów.

            Wycieczkę zakończyliśmy obiadem w restauracji. Najedzeni i zmęczeni, ale szczęśliwi uczniowie wrócili do Strykowa, aby podzielić się wrażeniami z oczekującymi na nich rodzicami. 

          • „Keep calm and… meet the Royals”

          • czyli w uproszczeniu poznawanie brytyjskiej rodziny królewskiej, to nazwa i jednocześnie temat przewodni tegorocznego konkursu języka angielskiego, zorganizowanego przez I Liceum Ogólnokształcące w Głownie dnia 25.04.2023 r. Uczestnicy musieli wykazać się nie tylko umiejętnościami językowymi ale również… aktorskimi i filmowymi.

            Konkurs składał się z dwóch etapów. Pierwszy dotyczyły nagrania kilkuminutowego filmu na temat wybranej postaci z kręgu brytyjskiej rodziny, zaś drugi polegał na odpowiedzi na wybrane pytania. Młodzież przygotowała również scenki z wymyślonymi historiami z życia „royalsów”.

            Naszą szkołę reprezentowała drużyna ósmoklasistów, w składzie:

            Nikola Fijołek 8a

            Konstancja Tokes 8a

            Antoni Cendrowski 8a

            Antoni Głowacki 8a

            Uczniowie zajęli zaszczytne pierwsze miejsce i odebrali nagrody oraz dyplomy z rąk Starosty Zgierskiego p. Bogdana Jaroty.

            Serdecznie gratulujemy.

          • Dzień Bibliotekarza i Bibliotek

          • Z okazji Dnia Bibliotekarza i Bibliotek życzymy wszystkim pracownikom bibliotek dużo zadowolenia i satysfakcji z wykonywanej pracy, wytrwałości i twórczej inwencji w propagowaniu czytelnictwa. Życzymy również, aby Wasza działalność i starania przekładały się na ciągle rosnącą liczbę zwolenników książki. 

          • ,,Dobra komunikacja, współpraca w grupie".

          • 26,27,28 kwietnia w klasach 1-3 odbyły się warsztaty profilaktyczne prowadzone przez firmę IMAGO pt:,,Dobra komunikacja, współpraca w grupie".

            Uczniowie spotkanie rozpoczęli od pogadanki na temat tego, czym są emocje. Prowadzący zapraszał uczniów do podania słów kojarzących się z tym pojęciem i wspólnie z uczniami układał definicję emocji. Wskazując, że nie ma emocji pozytywnych i negatywnych, zaznaczając przy tym, że mamy prawo do przeżywania własnych emocji i wszystkie z nich są nam potrzebne. Uczniowie uczestniczyli w zabawie ,,Emocje na twarzy". Zadaniem dzieci było rozpoznanie emocji na twarzy kolegi/koleżanki. Po wykonaniu zadania każda emocja była omawiana, tak aby uczniowie poznali dopuszczalny społecznie sposób postępowania w określonej sytuacji, sprzyjający ich zdrowemu funkcjonowaniu. Celem tego spotkania było poszerzenie wiedzy, rozwój umiejętności i kształtowanie postawy potrzebnej w sytuacjach związanych z nazywaniem, rozpoznawaniem i wyrażaniem emocji poprzez dzieci oraz sposobami radzenia sobie z nimi tj. odprężenie i relaksacja.

          • Akademia z okazji Święta Konstytucji 3 Maja

          • Po powrocie z tzw. majówki uczniowie klas 0-3 wzięli udział w akademii z okazji Święta Konstytucji 3 Maja, które od dawna wpisuje się w kalendarz uroczystości szkolnych. Ma ono na celu uzmysłowić wszystkim jak ważną rolę i znaczenie mają słowa: ojczyzna i patriotyzm. W tym roku ta zaszczytna rola przypadła uczniom klasy I b oraz I c. P Uczniowie poprzez krótkie wiersze wymieniali to, co ważne dla naszej ojczyzny, a mianowicie: flaga biało-czerwona, godło Polski, hymn, język ojczysty, tradycje, historia, wychowanie dzieci i młodzieży. Mali artyści zaprezentowali też polski taniec narodowy „Krakowiak” oraz układ taneczny ze wstążkami do piosenki „ Kocham wolność ”. Na zakończenie występu wspólnie odśpiewano piosenkę pt. „Tu wszędzie jest moja ojczyzna”. Pan dyrektor Eugeniusz Jacel pogratulował uczniom i podziękował za przygotowanie uroczystości.

          • Gminny Konkurs „Maths Games”.

          • Dnia 27 kwietnia 2023r. trzyosobowa reprezentacja naszej szkoły w składzie: Amelia Marczak kl. 8b, Lena Kaczmarek kl. 8b i Antoni Głowacki kl. 8a wzięła udział i zajęła I miejsce w Gminnym Konkursie Matematyczno – Angielskim „Maths Games”, który przeprowadzony został w Szkole Podstawowej w Niesułkowie.

            W konkursie wzięło udział sześć zespołów reprezentujących szkoły z naszej gminy. Składał się on z dwóch etapów. W pierwszym uczniowie musieli rozwiązać pięć zadań tekstowych, których treść zapisana była w języku angielskim. W drugim, trudniejszym etapie uczniowie losowali bilety lotnicze, a następnie musieli odnaleźć ukryte wskazówki i informacje aby podać wymagane koszty związane ze zorganizowaniem wakacji za granicą.

            Rywalizacja była zacięta i wyrównana dlatego o zwycięstwie zadecydowała dogrywka. Laureaci konkursu otrzymali upominki rzeczowe, a wszyscy uczestnicy pamiątkowe dyplomy. Gratulujemy sukcesów!

          • Sukces naszych uczniów na Międzyszkolnym Konkursie Języka Angielskiego dla klas VIII Szkoły Podstawowej.

          • W dniu 21.04.2023r. pod honorowym patronatem Starosty Zgierskiego odbył się II Międzyszkolny Konkurs Języka Angielskiego, którego organizatorem był Zespół Szkół Nr 1 im. Cebertowicza w Głownie.

            Celami konkursu były:

            - popularyzacja nauki języka angielskiego wśród uczniów szkoły podstawowej,

            - rozwijanie, rozbudzanie zainteresowań i uzdolnień w zakresie znajomości języka

            angielskiego uczniów,

            - motywowanie ucznia zdolnego do pogłębiania wiedzy z języka angielskiego, wyłonienie uzdolnionych językowo uczniów,

            - wdrażanie uczniów do samodoskonalenia i poszerzania wiadomości,

             -przygotowanie uczniów do rozwiązywania zadań testowych,

            -integracja środowiska uczniowskiego.

            W konkursie wzięło udział 42 ósmoklasistów z 11 szkół z Głowna i okolic. Zadaniem uczniów było rozwiązać test leksykalno-gramatyczny. Dla uczestników była to z pewnością okazja do sprawdzenia swojej wiedzy językowej przed zbliżającym się egzaminem ósmoklasisty.

            Miło nam poinformować, że czworo naszych uczniów, czyli wszyscy zgłoszeni do konkursu, zajęli wysokie lokaty:

            II miejsce – Nikola Fijołek z kl.8A

            IV miejsce – Szymon Majewski z kl. 8B

            V miejsce  – Lena Kaczmarek z kl. 8B

            VI miejsce  – Konstancja Tokes z kl. 8A

            Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz upominki, a najlepsi uczniowie wartościowe nagrody rzeczowe.

            Relacja fotograficzna na stronie organizatora konkursu:

            Zwycięzcom i uczestnikom serdecznie gratulujemy!

          • Czy każdy może nauczyć się matematyki?

          • Czy każdy może polubić się matematykę? Oczywiście, że tak! Tym bardziej kiedy dostrzeżemy ja tuż obok siebie, „włączając” równocześnie kreatywne myślenie.  

            Matematyka jako dziedzina edukacji nie wymaga magicznych zdolności, a jedynie pozytywnego nastawienia oraz systematyczności w odkrywaniu jej prawidłowości. W związku z tym każda osoba, która chce poznać jej tajniki, może tego dokonać!  

            To ona, jak żadna inna nauka, kształtuje umiejętność „kombinowania” (w pozytywnym tego słowa znaczeniu). Inaczej mówiąc − dostarcza świetnego treningu dla umysłu do rozwiązania pojawiających się w życiu problemów − zarówno drobnych, jak i poważniejszych! 

            Nasi uczniowie podczas Tygodnia matematycznego, którego pomysłodawcą był Samorząd Uczniowski naszej szkoły, mieli za zadnie dostrzec matematykę wokół siebie. W poniedziałek, Panie uczące tego przedmiotu, na początku lekcji dokonały wprowadzenia do tematu. Dały liczne wskazówki w jaki sposób i gdzie można dostrzec matematykę.  Gdzie znajduje ona swoje zastosowanie.  

            Uczniowie do wyboru mieli zadania literackie- wiersze matematyczne, o matematyce, z matematyką w tle, matematyka w poezji; plastyczne – jak widzę matematykę oraz fotograficzne – matematyka wokół nas. W pracach uczniów znalazło odzwierciedlenie kreatywne myślenie.  To właśnie kreatywność pomaga w rozwiązywaniu problemów, radzeniu sobie ze zmianą i ograniczeniami. Wpływa na jakość życia i poczucie zadowolenia. Jest połączeniem wyobraźni, zdobytego doświadczenia i wiedzy, postawy nastawionej na rozwiązywanie zadań oraz zdolności nieszablonowego myślenia. Jak się okazało uczniowie strykowskiej „dwójki” mają niezwykłe predyspozycje do wszystkich tych elementów kreatywności. Znalazło to odzwierciedlenie w licznych pracach, ciekawych, nietuzinkowych i nieszablonowych.  

            Matematyka wokół nas.

          • Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich w klasie 1 c.

          • Książka jest wyjątkową skarbnicą, po którą warto sięgnąć.

            Książki, które czytamy przenoszą nas do innego świata, uczą nowych rzeczy. Jednym słowem czytanie książek to cudowny sposób na spędzanie wolnego czasu i o tym dowiedzieli się uczniowie klasy 1c podczas obchodów Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich. W tym dniu dzieci przyniosły do szkoły swoją ulubioną książkę i opowiedziały o niej. Zapoznały się również z etapami produkcji papieru. Poznały historię książki oraz to ilu ludzi zaangażowanych jest w jej powstanie. Uczniowie przypomnieli sobie zasady korzystania z książek oraz wykonali przepiękne zakładki.

            Na koniec wykonali pracę plastyczną do Gminnego Konkursu Plastycznego ,,Biblioteka na mnie czeka" organizowanego przez Bibliotekę Publiczną w Strykowie.

          • Dzień Ziemi w klasach 1 – 3 i oddziale przedszkolnym.

          •  22 kwietnia - Międzynarodowy Dzień Ziemi, uczniowie klas 1 -3 szkoły podstawowej oraz dzieci z oddziału przedszkolnego obchodzili w formie rozmaitych aktywności.

            Były: filmy i prezentacje dotyczące ochrony przyrody, bajki ekologiczne, puzzle w wymiarze XXL, projektowanie ekologicznej torby na zakupy, karty pracy z łamigłówkami, rebusami i  krzyżówkami, EKO – zadania oraz recyklingowe nowości światowe. Dzieci uczyły się piosenek o tematyce ekologicznej. W przeddzień obchodzonego Dnia Ziemi, uczniowie wykonali plakaty o ochronie naszej planety udowadniając, że są bardzo kreatywni. Plakaty posłużyły jako piękna dekoracja szkoły. W ubiorach przeważał kolor zielony i niebieski, przybliżający do natury.

            Wszyscy świetnie się bawili podczas zajęć, ale najważniejsze było uświadomienie sobie, że Ziemia to nasz wspólny dom, o który wszyscy muszą dbać, by żyć: bez dymu, trucizn w rzece, zniszczonych lasów, hałd niepotrzebnych śmieci itp.

          • Kreatywna V b.

          • Uczniowie klasy V b są niezwykle pomysłowi i kreatywni. Sami byli pomysłodawcami stworzenia makiet Placu Broni po przeczytaniu lektury, która mimo upływu lat, wzrusza i porusza. Makiety bardzo dokładnie obrazują ukochany plac- małą Ojczyznę chłopców: miejsce spotkań, zabaw, bitwy. Jest tu ulica Pawła, rozpadający się płot, kamienice, tartak, stosy drzew, budka Słowaka i masa piaskowych bomb przygotowanych do walki.  

            Przed lekturą natomiast uczniowie wędrowali przez starożytną Grecję, ta podróż, spotkanie z Dedalem, Ikarem, Minosem i Minotaurem przyniosła pomysł na tworzenie labiryntów z przeszkodami. Popatrzcie- imponujące! 

          • Dzień Ziemi!

          • Z okazji Międzynarodowego Dnia Ziemi obchodzonego w dniu 22 kwietnia, w świetlicy szkolnej odbyły się zajęcia mające na celu promowanie postaw ekologicznych, oraz uświadomienia dzieciom, że Ziemia to nasz dom, a dbanie o nią jest naszym wspólnym obowiązkiem. 

            W ramach zajęć młodsi wychowankowie świetlicy przygotowali prace plastyczne pt. „Drzewko dla Ziemi”, a starsi plakaty nawołujące do konieczności dbania o środowisko: obowiązku segregowania śmieci, oszczędzania energii oraz wody. Prace zostały zaprezentowane w formie wystawy na terenie naszej szkoły.  

            Dzień Ziemi obchodzony w świetlicy szkolnej. 

          • Światowy Dzień Książki.

          • Wiosna zawitała do biblioteki szkolnej nie tylko wystawą pięknych prac plastycznych oraz zapachem pierwszych wiosennych kwiatów!

            Wiosną obchodzimy także prawdziwe święto książki. 23 kwietnia to Międzynarodowy Dzień Książki i Praw Autorskich! Symbolem tego święta jest czerwona róża, a państwem, które zapoczątkowało Światowy Dzień Książki – Hiszpania!  Ten dzień to piękny ukłon w stronę literatury i jej miłośników! Uczniowie klasy 2b pod opieką pani Doroty Zasady przygotowali niebanalny prezent – prace plastyczne, które zostały zaprezentowane na wystawie „Z miłości do książki…”.  

            A jeśli chcecie zobaczyć jak na co dzień funkcjonuje nasza biblioteka – zapraszamy do obejrzenia krótkiej prezentacji. 

            Dzien_z_zycia_biblioteki_szkolnej_cz1.pptx

            Dzien_z_zycia_biblioteki_szkolnej_cz2.pptx

          • Zakochaj się w gminie Stryków.

          • W czwartek 20 kwietnia w Zespole Szkół nr 1 w Bratoszewicach odbył się finał VI edycji Międzyszkolnego Konkursu Moja Ojczyzna – Zakochaj się w gminie Stryków. Konkurs skierowany był do uczniów szkół podstawowych klas VI-VIII. Tematyką konkursu była kultura, historia Gminy Stryków na tle wydarzeń XIX i XX wieku. Uczeń naszej szkoły Tymon Jagielski z klasy 6c zajął trzecie miejsce, ze swoją pracą Bitwa pod Wolą Cyrusową. Gratulujemy !!!

          • Uczniowie klas I – III SP2 Stryków mistrzami gminy!

          • W dniu 20 marca 2023 r. w Szkole Podstawowej w Bratoszewicach odbyły się Igrzyska Dzieci – Mistrzostwa Gminy w „grach i zabawach”. W zawodach startowały reprezentacje szkół podstawowych składające się z uczniów klas I – III. Podczas „wyścigu rzędów” wyłoniono mistrza gminy w tej dyscyplinie. Tytuł ten wywalczyli, z dużą przewagą nad rywalami, uczniowie Szkoły Podstawowej Nr 2 w Strykowie. Oto mistrzowski skład:

            klasa 1:

            Binias Jakub, Ciołek Filip, Gawrysiak Julia, Grabowicz Alan, Kapusta Adam, Lewandowska Maria, Szewczuk Wiktoria, Wętkowski – Jędrzejczak Tomasz

            klasa II:

            Bors Ignacy, Duda Kamila, Krępski Bruno, Miśkiewicz Nadia, Olejnik Lena, Piwońska Michalina, Polit Maciej, Sitek Oskar

            klasa III:

            Buczyńska Magdalena, Cłapińska Natalia, Dolna Julia, Fijołek Maksymilian, Frydrysiak Mikołaj, Kapusta Julia, Pietrzykowski Jakub, Prusinowski Mateusz, Sadłowski Bartosz, Śmigielska Zofia

            klasa IV:

            Banasiak Jerzy, Banasiak Leon, Chrzanowski Seweryn, Machniewicz Aleksandra, Marczak Dawid, Piestrzeniewicz Julia, Polit Julia, Sasin Julia, Szydlik Aleksandra, Walak Radosław

          • Jedyny w swoim rodzaju

          • Chcesz pograć w piłkę- możesz to zrobić: w szkole, na boisku, na podwórku… 

            Chcesz obejrzeć film- możesz wybrać się do kina lub obejrzeć w domu… 

            Chcesz pograć w grę towarzyską- możesz to zrobić w domu, czasami w szkole… 

             

            Szóstoklasistom udało się zintegrować wszystkie wyżej wymienione typy aktywności i to w jednym miejscu: W SZKOLE! 

            Piątkowy wieczór był dobrą okazją do integracji międzyklasowej oraz międzynarodowej.  

            Spotkanie rozpoczęły rozgrywki w dwa ognie, następnie nadszedł czas na bardzo rozbudowaną formę gry towarzyskiej Mafia. Okazało się, że szóstoklasiści mają umiejętność obserwacji i analizy zachowań, wyciągania wniosków, przekonywania, a także kontroli mowy ciała oraz innych sygnałów niewerbalnych. Świetnie rozegrali tę sytuację! Okazało się, że uczniowie z Ukrainy świetnie poradzili z wszystkimi rodzajami aktywności, bo zabawy i gry są międzykulturowe. 

            Później był czas na kolację w stylu włoskim : ), czyli włoski placek na polskim stole. 

            A następnie film, na który ludzie do kina przychodzi w strojach wieczorowych: mężczyźni w garniturach, kobiety w sukniach wieczorowych, czyli „ Minionki”. 

            Nie podtrzymaliśmy tego trendu i oglądaliśmy film „ na luzaku”. Szanujemy jednak, że pokolenie, które wzrastało z Minionkami i czekało na premierę w 2020r , uczciło koniec pandemii i oczekiwaną produkcję strojem wyjątkowym i eleganckim. 

            Zabawa była przednia, a szkoła o zmroku wyjątkowo interesująca… 

    • Kontakty

      • Szkoła Podstawowa Nr 2 im.Noblistów Polskich w Strykowie
      • 42 719 81 44 (tel./fax) 509-067-898
      • ul.Targowa 21 95-010 Stryków Poland
  • Galeria zdjęć

      brak danych