• Zaskoczeni? 

          • Mało powiedziane. Chłopcy z klas siódmych wyglądali na bardzo zaskoczonych. Dlaczego? 

            Dzień jak zwykle. Piątek, 29.09., pierwsza lekcja, druga lekcja, uff nareszcie śniadaniówka, można troszkę porozmawiać i odetchnąć. Aż tu nagle, wstaje jedna z dziewcząt (równolegle w klasie 7a, 7b, 7c) składa życzenia i zaprasza na niespodziankę. Miny chłopaków- bezcenne! A jeszcze jak się dowiedzieli, że ta niespodzianka potrwa przynajmniej 3 godziny- super. Dziewczyny wyszły pod opieką p. Kielak, a chłopcy z wszystkich klas siódmych zostali z p. Werst i p. Koroną- Sochaczewską. Na sygnał ruszyli. Pierwsza strzałka przy szatni. Ach, to podchody. Żeby dotrzeć do celu, trzeba rozwiązać pięć zadań: szyfr- DZIEWCZYNY SĄ SUPER, a należało krzyknąć tak głośno, żeby usłyszały; związki frazeologiczne z wytłumaczeniem, konkurs na przysiady z wyskokiem, grupowe zatańczenie makareny, odrobina matematyki i zadanie z orientacji w regionie- czyli gdzie jest strykowska Floryda? 

            Gdy już ją znaleźli (altanki nad zalewem) nadszedł czas na piknik, rozmowy, relaks, biesiadę i podziwianie jesiennego widoku w piękny wrześniowy dzień- przeddzień Dnia Chłopaka. Wszystkiego najlepszego. 

          • "Jak powstaje chleb?" - wycieczka do piekarni.

          • Dnia 26 września uczniowie klasy 2c zostały zaproszone przez p. B. Majchrzak do jej rodzinnej Piekarni. Celem wycieczki było poznanie zawodu piekarza i sposobu powstawania chleba.

            Na początku weszliśmy do pomieszczenia, w którym znajdowały się maszyny do wyrobu ciasta chlebowego. Pracownicy piekarni dokładnie opowiedzieli nam, do czego służą poszczególne urządzenia. Mogliśmy też zapoznać się z kolejnymi etapami wypieku chleba. Obserwowaliśmy, jak w ogromnej elektrycznej dzieży mieszano składniki na chleb. Następnie ciasto trafiło do specjalnej maszyny porcjującej. Gotowe, ukształtowane bochenki pracownicy w białych ubraniach wkładali do obsypanych mąką foremek, które następnie ustawiali na specjalnym ,,piętrowym" wózku. Mieliśmy również możliwość obserwowania powstawania bułek.

            Duże wrażenie wywarł na dzieciach ogromny piec do wypiekania. Cudowny zapach i aromat upieczonego pieczywa sprawił, że dzieci poczuły się głodne i z wielkim apetytem zajadały przepyszne, chrupiące bułeczki, specjalnie dla nich upieczone.

            Na koniec uczniowie podziękowali za miłe przyjęcie oraz za to, że mogły zobaczyć, jak wygląda piekarnia. Udając się do szkoły zostaliśmy obdarzeni słodkim podarunkiem - pączkami.

          • „Z optymizmem i nadzieją…"

          • Pod tym hasłem odbywała się tegoroczna IV edycja Ogólnopolskiego Tygodnia Szczęścia w Szkole.  Uczniowie klas 1-3, oddziału przedszkolnego wraz z wychowawcami postanowili przyłączyć  się do szkół na terenie naszego kraju i wspólnie celebrować Tydzień Szczęścia w Szkole. Celem programu jest zwrócenie uwagi na szczęście i dobrostan oraz ich związki z efektami kształcenia. Tydzień Szczęścia w Szkole jest okazją do podejmowania tematów, które są elementami składowymi dobrostanu: dbanie o pozytywne uczucia, emocje, zaangażowanie,  poczucie sensu oraz osiągnięcia i zdrowie. Poczucie szczęścia  zarówno w szkole jak i pracy sprzyja odporności, kreatywności, zaangażowaniu, budowaniu relacji i przyjaźniom. Podczas minionego tygodnia obchodziliśmy w szkole :

            -Festiwal Emocji – czyli święto wszystkich naszych emocji, przyjemnych i nieprzyjemnych w odczuwaniu. Rozmawialiśmy o sposobach radzenia sobie z nimi, okazywania i odczytywania.  Ten dzień przepełniony był pozytywnymi myślami i słowami. Pomimo różnych nastrojów, zapragnęliśmy wspólnie patrzeć w ten dzień przez różowe okulary. Do ich wykonania uczniowie przystąpili z wielkim zaciekawieniem i zaangażowaniem.

            - Święto Przyrody – naszym zadaniem było podkreślenie walorów otaczającej nas przyrody, jej darów i owoców, obowiązku dbania o nią. Pokazanie uczniom jak odpoczynek na łonie natury wzmacnia nas i daje wytchnienie. Korzystając z urokliwego położenia naszej szkoły, postanowiliśmy spędzić ten dzień organizując piknik na plaży przy zalewie. Czas tam spędzony na wspólnych rozmowach, zabawach minął nam bardzo szybko…za szybko.

            - Święto Drzemki i Dobrego Snu – dobry sen wydłuża życie. Jak długo i jak mocno śpię? Jakie korzyści mam ze snu? O tym wszystkim oraz o higienie dobrego snu rozmawialiśmy w klasach. W tym dniu uczniowie przyszli do szkoły ubrani w piżamki, przynieśli swoje poduszki i przytulanki.  Podczas zajęć wspominaliśmy i oglądaliśmy dobranocki z  czasów dzieciństwa naszych rodziców. W klasach organizowaliśmy Piżama Party.

            Tych kilka spędzonych dni w ramach Tygodnia Szczęścia, skupionych było na budowaniu pozytywnych relacji, obdarzaniu się uśmiechem i dobrym słowem,  zaangażowaniu. Przekazywaniu wiedzy i wartości towarzyszyła radosna zabawa, i dobry nastrój. Pamiętajmy, że…

            Szczęśliwi, którzy nauczyli swoje dzieci cieszyć się drobnymi rzeczami.”

            Jeremias Gotthelm

          • Dzień Kropki w świetlicy

          • 15 września świetlica szkolna obchodziła Międzynarodowy Dzień Kropki. Ten dzień to przede wszystkim święto kreatywności, okazja do rozmowy o ukrytych talentach i umiejętnościach, które drzemią w każdym dziecku. Dlatego też  tego dnia dzieci uczęszczające do świetlicy szkolnej tworzyły prace plastyczne, których motywem przewodnim była Kropka. 

          • „Dzień Kropki” w oddziale przedszkolnym i klasach I-III

          • 15 września przypada Międzynarodowy Dzień Kropki – święto kreatywności, odwagi i zabawy.

            Kropka jest symbolem talentu, pasji, rozwiniętych skrzydeł. To również dzień umacniania wiary we własne siły oraz odwagi w pokonywaniu trudności. Inspiracją jest książka „ DOT DAY” Petera Reynoldsa, opisująca piękną historię małej dziewczynki o imieniu VASHTI, która dzięki kropce i wspaniałej nauczycielce zmieniła myślenie o sobie oraz uwierzyła w swoje możliwości. To właśnie tego dnia warto się na chwilę zatrzymać i porozmawiać na temat talentów, pasji i mocnych stronach, a przede wszystkim twórczo i kreatywnie się pobawić. W ramach tego dnia wychowawcy klas 0-III zorganizowali wiele ciekawych zabaw i twórczych zadań: drzewo talentów, zagadki z kropką w tle, były również zakropkowane skrzydła jako ścianka do zdjęć.

            Międzynarodowy Dzień Kropki ma ważne przesłanie nie tylko dla dzieci, ale również dla dorosłych – ma zachęcać do odkrywania swoich talentów i dodawać odwagi w pokazywaniu ich światu. Bądźmy kreatywni!!! 

          • „Sprzątanie Świata”.

          • W piątek, 15. września 2023 uczniowie klas 4-8 wzięli udział w ogólnopolskiej akcji „Sprzątanie Świata”.

            Tegoroczna, jubileuszowa akcja, odbyła się już po raz trzydziesty. Jej pomysłodawcą akcji był Ian Kiernan, australijski biznesmen i żeglarz. Początkowo odbywała się jedynie w ojczyźnie Kirnana i nosiła nazwę „Clean up Australia”. W 1993 roku została objęta patronatem ONZ i stała się międzynarodowym wydarzeniem pod nazwą „Clean up the World” zaś rok później, we wrześniu 1994 roku, miała miejsce jej inauguracja na terenie Polski.

            I tak od 30 lat, w każdy trzeci weekend września, wolontariusze w całej Polsce wychodzą, by oczyścić swoje najbliższe otoczenie z porzuconych w naturze śmieci.

          • Wycieczka na pocztę.

          • Człowiek najlepiej uczy się poprzez doświadczanie. Dlatego klasa 2 c wybrała się na pieszą wycieczkę na pocztę.

            Celem wycieczki było zapoznanie  z instytucją poczty i pracą listonosza. Dzieci poznały zakres usług pocztowych, zadania jakie spełnia ten urząd w naszym życiu oraz dowiedziały się jak potrzebna i odpowiedzialna jest praca listonosza. Drugim celem było wysłanie pocztówek, które uczniowie samodzielnie napisali i zaadresowali do rodziców.

            Podczas odwiedzin dzieci utrwalały nawyk właściwego, kulturalnego zachowania się w miejscach publicznych.

          • Wspomnienia z wakacji.

          • Najwspanialszym bagażem, który można przywieźć z wakacji, jest ten pełen niezwykłych wspomnień.

            Wakacje minęły, pozostały wspomnienia, pamiątki i zdjęcia. Uczniowie klasy II b i II c  chętnie opowiadali o tym, jak spędzili tegoroczne wakacje. Ile ciekawych miejsc zdołali odwiedzić, jakie pamiątki przywieźli ze sobą oraz ile wspaniałych przygód przeżyli.

            Podsumowaniem omawianego tematu było wykonanie przez uczniów ciekawych prac z wykorzystaniem wakacyjnych zdjęć.

          • Narodowe Czytanie

          • 9. września 2023 r. uczniowie klasy VIIIa:  Zuzanna Chruściak, Julia Jankowska, Amelia Kaczmarek, Dominika Kupis, Nikodem Perek, Lena Prusinowska i Martyna Wierzbicka wzięli udział w Narodowym Czytaniu 2023 w Domu Kultury w Strykowie i odczytali fragmenty książki Elizy Orzeszkowej pt.: „Nad Niemnem”.

            W cały przedsięwzięciu wzięli także udział uczniowie z SP 1, ale także przedstawiciele urzędu gminy oraz chętni dorośli mieszkańcy Strykowa. Dodatkowo spotkanie ubarwili swoim występem aktorzy z Fundacji „Nygard Studio”. Biblioteka w Strykowie uczestnikom akcji w ramach podziękowań wręczyła egzemplarze powieści „Nad Niemnem” z okolicznościową pieczęcią upamiętniającą tegoroczne spotkanie czytelnicze.

            Każdy gość natomiast otrzymał okolicznościową drewnianą zakładkę ze stosownym dla tego dnia napisem.

          • Cudze chwalimy, swego nie znamy, do czytania zapraszamy.

          • W słoneczne jesienne popołudnie w parku nad Moszczenicą odbyło się spotkanie z panem Jackiem Perzyńskim, autorem książki „Ze Strykowa do wielkiego świata”.

            Ta ciekawa pozycja książkowa zawiera wiele historii o ludziach, którzy tworzyli naszą małą ojczyznę. Jeden z pionierów drukarstwa w Polsce, pisarz, podróżnik i historyk, konstruktor znanych budowli, lotnik a nawet Superman to postaci związane z naszym regionem.

            Jeśli jesteście ciekawi, jak potoczyły się losy bohaterów książki, zapraszamy do szkolnej biblioteki, gdzie czeka na Was kilka jej egzemplarzy.  

          • Wakacyjna energia.

          • Wakacyjna energia nie opuściła uczniów SP nr 2 w Strykowie wraz z rozpoczynającym się rokiem szkolnym. Gdy na zegarze wybiła godzina 9.00 dla starszych uczniów i 10.30 dla uczniów klas I-III, a także przed tymi godzinami, starym zwyczajem korytarze szkolne, sala gimnastyczna i pracownie wypełnione były gwarem, śmiechem, uściskami, choć też pewnie tęsknym spojrzeniem w stronę zalewu, plaży, boiska. 

            Po odśpiewaniu hymnu, wspomnieniu przez przewodniczącą szkoły Aleksandrę Gałązkę historii tragicznego września 1939 roku, nadszedł czas na przywitanie pani Marzeny Ciesielskiej, która pełni obowiązki dyrektora SP nr 2 w Strykowie oraz pani wicedyrektor Patrycji Buczyńskiej- Wiśnik. 

            Panie dyrektor miały przyjemność wręczenia uczniom dyplomów potwierdzających otrzymanie Stypendium Burmistrza Strykowa Witolda Kosmowskiego. 

            Cóż przyniesie nowy rok szkolny? W dużej mierze zależy od nas samych.  

            Życzymy zdrowia, entuzjazmu, radości, małych i dużych sukcesów, przyjaciół, wartościowych wiadomości. A wakacje już niedługo 😉. 

      • Kontakty

        • Szkoła Podstawowa Nr 2 im.Noblistów Polskich w Strykowie
        • 42 719 81 44 (tel./fax) 509-067-898
        • ul.Targowa 21 95-010 Stryków Poland
    • Galeria zdjęć

        brak danych