• "Jak powstaje chleb?" - wycieczka do piekarni.

          • Dnia 26 września uczniowie klasy 2c zostały zaproszone przez p. B. Majchrzak do jej rodzinnej Piekarni. Celem wycieczki było poznanie zawodu piekarza i sposobu powstawania chleba.

            Na początku weszliśmy do pomieszczenia, w którym znajdowały się maszyny do wyrobu ciasta chlebowego. Pracownicy piekarni dokładnie opowiedzieli nam, do czego służą poszczególne urządzenia. Mogliśmy też zapoznać się z kolejnymi etapami wypieku chleba. Obserwowaliśmy, jak w ogromnej elektrycznej dzieży mieszano składniki na chleb. Następnie ciasto trafiło do specjalnej maszyny porcjującej. Gotowe, ukształtowane bochenki pracownicy w białych ubraniach wkładali do obsypanych mąką foremek, które następnie ustawiali na specjalnym ,,piętrowym" wózku. Mieliśmy również możliwość obserwowania powstawania bułek.

            Duże wrażenie wywarł na dzieciach ogromny piec do wypiekania. Cudowny zapach i aromat upieczonego pieczywa sprawił, że dzieci poczuły się głodne i z wielkim apetytem zajadały przepyszne, chrupiące bułeczki, specjalnie dla nich upieczone.

            Na koniec uczniowie podziękowali za miłe przyjęcie oraz za to, że mogły zobaczyć, jak wygląda piekarnia. Udając się do szkoły zostaliśmy obdarzeni słodkim podarunkiem - pączkami.

          • „Z optymizmem i nadzieją…"

          • Pod tym hasłem odbywała się tegoroczna IV edycja Ogólnopolskiego Tygodnia Szczęścia w Szkole.  Uczniowie klas 1-3, oddziału przedszkolnego wraz z wychowawcami postanowili przyłączyć  się do szkół na terenie naszego kraju i wspólnie celebrować Tydzień Szczęścia w Szkole. Celem programu jest zwrócenie uwagi na szczęście i dobrostan oraz ich związki z efektami kształcenia. Tydzień Szczęścia w Szkole jest okazją do podejmowania tematów, które są elementami składowymi dobrostanu: dbanie o pozytywne uczucia, emocje, zaangażowanie,  poczucie sensu oraz osiągnięcia i zdrowie. Poczucie szczęścia  zarówno w szkole jak i pracy sprzyja odporności, kreatywności, zaangażowaniu, budowaniu relacji i przyjaźniom. Podczas minionego tygodnia obchodziliśmy w szkole :

            -Festiwal Emocji – czyli święto wszystkich naszych emocji, przyjemnych i nieprzyjemnych w odczuwaniu. Rozmawialiśmy o sposobach radzenia sobie z nimi, okazywania i odczytywania.  Ten dzień przepełniony był pozytywnymi myślami i słowami. Pomimo różnych nastrojów, zapragnęliśmy wspólnie patrzeć w ten dzień przez różowe okulary. Do ich wykonania uczniowie przystąpili z wielkim zaciekawieniem i zaangażowaniem.

            - Święto Przyrody – naszym zadaniem było podkreślenie walorów otaczającej nas przyrody, jej darów i owoców, obowiązku dbania o nią. Pokazanie uczniom jak odpoczynek na łonie natury wzmacnia nas i daje wytchnienie. Korzystając z urokliwego położenia naszej szkoły, postanowiliśmy spędzić ten dzień organizując piknik na plaży przy zalewie. Czas tam spędzony na wspólnych rozmowach, zabawach minął nam bardzo szybko…za szybko.

            - Święto Drzemki i Dobrego Snu – dobry sen wydłuża życie. Jak długo i jak mocno śpię? Jakie korzyści mam ze snu? O tym wszystkim oraz o higienie dobrego snu rozmawialiśmy w klasach. W tym dniu uczniowie przyszli do szkoły ubrani w piżamki, przynieśli swoje poduszki i przytulanki.  Podczas zajęć wspominaliśmy i oglądaliśmy dobranocki z  czasów dzieciństwa naszych rodziców. W klasach organizowaliśmy Piżama Party.

            Tych kilka spędzonych dni w ramach Tygodnia Szczęścia, skupionych było na budowaniu pozytywnych relacji, obdarzaniu się uśmiechem i dobrym słowem,  zaangażowaniu. Przekazywaniu wiedzy i wartości towarzyszyła radosna zabawa, i dobry nastrój. Pamiętajmy, że…

            Szczęśliwi, którzy nauczyli swoje dzieci cieszyć się drobnymi rzeczami.”

            Jeremias Gotthelm

          • Dzień Kropki w świetlicy

          • 15 września świetlica szkolna obchodziła Międzynarodowy Dzień Kropki. Ten dzień to przede wszystkim święto kreatywności, okazja do rozmowy o ukrytych talentach i umiejętnościach, które drzemią w każdym dziecku. Dlatego też  tego dnia dzieci uczęszczające do świetlicy szkolnej tworzyły prace plastyczne, których motywem przewodnim była Kropka. 

          • „Dzień Kropki” w oddziale przedszkolnym i klasach I-III

          • 15 września przypada Międzynarodowy Dzień Kropki – święto kreatywności, odwagi i zabawy.

            Kropka jest symbolem talentu, pasji, rozwiniętych skrzydeł. To również dzień umacniania wiary we własne siły oraz odwagi w pokonywaniu trudności. Inspiracją jest książka „ DOT DAY” Petera Reynoldsa, opisująca piękną historię małej dziewczynki o imieniu VASHTI, która dzięki kropce i wspaniałej nauczycielce zmieniła myślenie o sobie oraz uwierzyła w swoje możliwości. To właśnie tego dnia warto się na chwilę zatrzymać i porozmawiać na temat talentów, pasji i mocnych stronach, a przede wszystkim twórczo i kreatywnie się pobawić. W ramach tego dnia wychowawcy klas 0-III zorganizowali wiele ciekawych zabaw i twórczych zadań: drzewo talentów, zagadki z kropką w tle, były również zakropkowane skrzydła jako ścianka do zdjęć.

            Międzynarodowy Dzień Kropki ma ważne przesłanie nie tylko dla dzieci, ale również dla dorosłych – ma zachęcać do odkrywania swoich talentów i dodawać odwagi w pokazywaniu ich światu. Bądźmy kreatywni!!! 

          • „Sprzątanie Świata”.

          • W piątek, 15. września 2023 uczniowie klas 4-8 wzięli udział w ogólnopolskiej akcji „Sprzątanie Świata”.

            Tegoroczna, jubileuszowa akcja, odbyła się już po raz trzydziesty. Jej pomysłodawcą akcji był Ian Kiernan, australijski biznesmen i żeglarz. Początkowo odbywała się jedynie w ojczyźnie Kirnana i nosiła nazwę „Clean up Australia”. W 1993 roku została objęta patronatem ONZ i stała się międzynarodowym wydarzeniem pod nazwą „Clean up the World” zaś rok później, we wrześniu 1994 roku, miała miejsce jej inauguracja na terenie Polski.

            I tak od 30 lat, w każdy trzeci weekend września, wolontariusze w całej Polsce wychodzą, by oczyścić swoje najbliższe otoczenie z porzuconych w naturze śmieci.

          • Wycieczka na pocztę.

          • Człowiek najlepiej uczy się poprzez doświadczanie. Dlatego klasa 2 c wybrała się na pieszą wycieczkę na pocztę.

            Celem wycieczki było zapoznanie  z instytucją poczty i pracą listonosza. Dzieci poznały zakres usług pocztowych, zadania jakie spełnia ten urząd w naszym życiu oraz dowiedziały się jak potrzebna i odpowiedzialna jest praca listonosza. Drugim celem było wysłanie pocztówek, które uczniowie samodzielnie napisali i zaadresowali do rodziców.

            Podczas odwiedzin dzieci utrwalały nawyk właściwego, kulturalnego zachowania się w miejscach publicznych.

          • Wspomnienia z wakacji.

          • Najwspanialszym bagażem, który można przywieźć z wakacji, jest ten pełen niezwykłych wspomnień.

            Wakacje minęły, pozostały wspomnienia, pamiątki i zdjęcia. Uczniowie klasy II b i II c  chętnie opowiadali o tym, jak spędzili tegoroczne wakacje. Ile ciekawych miejsc zdołali odwiedzić, jakie pamiątki przywieźli ze sobą oraz ile wspaniałych przygód przeżyli.

            Podsumowaniem omawianego tematu było wykonanie przez uczniów ciekawych prac z wykorzystaniem wakacyjnych zdjęć.

          • Narodowe Czytanie

          • 9. września 2023 r. uczniowie klasy VIIIa:  Zuzanna Chruściak, Julia Jankowska, Amelia Kaczmarek, Dominika Kupis, Nikodem Perek, Lena Prusinowska i Martyna Wierzbicka wzięli udział w Narodowym Czytaniu 2023 w Domu Kultury w Strykowie i odczytali fragmenty książki Elizy Orzeszkowej pt.: „Nad Niemnem”.

            W cały przedsięwzięciu wzięli także udział uczniowie z SP 1, ale także przedstawiciele urzędu gminy oraz chętni dorośli mieszkańcy Strykowa. Dodatkowo spotkanie ubarwili swoim występem aktorzy z Fundacji „Nygard Studio”. Biblioteka w Strykowie uczestnikom akcji w ramach podziękowań wręczyła egzemplarze powieści „Nad Niemnem” z okolicznościową pieczęcią upamiętniającą tegoroczne spotkanie czytelnicze.

            Każdy gość natomiast otrzymał okolicznościową drewnianą zakładkę ze stosownym dla tego dnia napisem.

          • Cudze chwalimy, swego nie znamy, do czytania zapraszamy.

          • W słoneczne jesienne popołudnie w parku nad Moszczenicą odbyło się spotkanie z panem Jackiem Perzyńskim, autorem książki „Ze Strykowa do wielkiego świata”.

            Ta ciekawa pozycja książkowa zawiera wiele historii o ludziach, którzy tworzyli naszą małą ojczyznę. Jeden z pionierów drukarstwa w Polsce, pisarz, podróżnik i historyk, konstruktor znanych budowli, lotnik a nawet Superman to postaci związane z naszym regionem.

            Jeśli jesteście ciekawi, jak potoczyły się losy bohaterów książki, zapraszamy do szkolnej biblioteki, gdzie czeka na Was kilka jej egzemplarzy.  

          • Wakacyjna energia.

          • Wakacyjna energia nie opuściła uczniów SP nr 2 w Strykowie wraz z rozpoczynającym się rokiem szkolnym. Gdy na zegarze wybiła godzina 9.00 dla starszych uczniów i 10.30 dla uczniów klas I-III, a także przed tymi godzinami, starym zwyczajem korytarze szkolne, sala gimnastyczna i pracownie wypełnione były gwarem, śmiechem, uściskami, choć też pewnie tęsknym spojrzeniem w stronę zalewu, plaży, boiska. 

            Po odśpiewaniu hymnu, wspomnieniu przez przewodniczącą szkoły Aleksandrę Gałązkę historii tragicznego września 1939 roku, nadszedł czas na przywitanie pani Marzeny Ciesielskiej, która pełni obowiązki dyrektora SP nr 2 w Strykowie oraz pani wicedyrektor Patrycji Buczyńskiej- Wiśnik. 

            Panie dyrektor miały przyjemność wręczenia uczniom dyplomów potwierdzających otrzymanie Stypendium Burmistrza Strykowa Witolda Kosmowskiego. 

            Cóż przyniesie nowy rok szkolny? W dużej mierze zależy od nas samych.  

            Życzymy zdrowia, entuzjazmu, radości, małych i dużych sukcesów, przyjaciół, wartościowych wiadomości. A wakacje już niedługo 😉. 

          • Koniec i początek.

          • Zakończenie roku szkolnego to zawsze bardzo ciekawy dzień. Z jednej strony możemy powiedzieć: nareszcie! Zdrugiej strony, jakoś trzeba zapełnić cały dzień, który tak skrupulatnie zapełniały lekcje i zajęcia dodatkowe. Dla jednych: kolejna klasa, dla drugich koniec szkoły. 

            Zakończenie roku szkolnego 2022/2023 było niezwykle uroczyste. 

            Wielu uczniów odebrało świadectwo z wyróżnieniem, były też Nagrody Burmistrza, które osobiście wręczył Burmistrz Strykowa Pan Witold Kosmowski oraz Nagroda Banku Spółdzielczego. 

            Dokonano też zmiany pocztu sztandarowego i gdy wszystkim wydawało się, że część oficjalna zakończyła się, to dopiero teraz emocje sięgnęły zenitu. Na scenie pojawił się Dyrektor SP nr 2 w Strykowie Pan Eugeniusz Jacel, który poinformował społeczność szkolną o swoim odejściu na emeryturę. Było to bardzo wzruszające pożegnanie; Pana Dyrektora żegnał Pan Burmistrz Witold Kosmowski, Pani Wicedyrektor Marzena Ciesielska wraz z Radą Pedagogiczną, Przewodnicząca RR Pani Monika Jarosińska, Prezes Oddziału ZNP Pan Marek Nowicki, Przewodnicząca SP nr 2 Aleksandra Gałązka.  

            Uczniowie przygotowali Panu Dyrektorowi niespodziankę. Nasza szkolna Miss Polonia, zaprowadziła Pana Dyrektora, by zajął miejsce na wygodnym fotelu, tej czynności towarzyszyła ulubiona muzyka naszego przełożonego „Pod papugami”, następnie został odsłonięty portret Pana Dyrektora wykonany przez uczniów, którego tło stanowiły malutkie karteczki z imionami i nazwiskami uczniów i nauczycieli. 

            Słowom uznania i wzajemnej życzliwości nie było końca! Bo taki jest Nasz Pan Dyrektor: życzliwy, serdeczny, wspierający, uśmiechnięty i bardzo wyrozumiały. 

             Nasi ósmoklasiści także stanęli na wysokości zadania i pod opieką nauczycieli przygotowali Galę Nagród. Kategorie były niezwykłe: Głębokie Spojrzenie, Oryginalny Strój, Przyjaciel Uczniów, Pracowita Pszczoła i inne. Były też śmieszne scenki pokazujące życie szkolne w krzywym zwierciadle, taniec, śpiew i zabawa balonami w interakcji z publicznością. 

            To była piękna lekcja wzajemnego szacunku, uznania, przyjaźni.  

            Oby każdy dzień wakacji był piękny, radosny, pełen dobrych przygód, bezpiecznych podróży i niezapomnianych wrażeń! 

          • Koniec roku szkolnego w klasach 1-3. Witajcie WAKACJE!

          • W piątek, 23 czerwca 2023 r. uczniowie klas 1-3 uroczyście zakończyli rok szkolny 2022/2023.

            Nastąpiły podsumowania dziesięciomiesięcznej pracy uczniów i nauczycieli. Były podziękowania, wręczane świadectwa, radość, ale i łzy wzruszenia, zwłaszcza tych, którzy zakończyli pierwszy etap edukacji. Byli nimi uczniowie klas trzecich, którzy żegnali się ze swoimi wychowawczyniami po kilku wspólnie spędzonych latach. Ten dzień należał do wyjątkowych także z powodu pożegnania naszego dyrektora- Eugeniusza Jacela, który po wielu latach pracy postanowił odejść na zasłużoną emeryturę. Uczniowie klas trzecich przygotowali część artystyczną, w której zaprezentowali swoje umiejętności recytacji, śpiewu, a także tańca. Jak powiedział jeden z uczniów: „…Wszystko, co dobre szybko się kończy…”, a więc uczniowie rozpoczną po wakacjach kolejny etap szkolnego życia a nasz były dyrektor otworzy jakże piękny już nieszkolny ale  inny życiowy rozdział.  

            Życzymy, żeby dla wszystkich ten nowy czas był udany i owocował wieloma sukcesami! Apelujemy również o rozwagę w czasie letniego wypoczynku, by wszyscy w komplecie odliczyli się we wrześniu 2023 r. na uroczystym rozpoczęciu nowego roku szkolnego.

          • Podróż po Europie

          • Dzień jak co dzień a tymczasem 16 czerwca uczniowie klasy

             3B postanowili zabrać swoich rodziców w niecodzienną podróż po krajach europejskich. W takim charakterze odbyła się uroczystość z okazji Dnia Mamy i Taty. Przedstawienie miało wymiar edukacyjny, uczniowie zaprezentowali wiedzę o krajach europejskich tj. Hiszpanii, Francji, Anglii, Włoszech i Grecji.

            "Co kraj to obyczaj"- dzieci wierszem, śpiewem oraz tańcem ukazały tradycję i kulturę płynącą z innych państw. Pojawiła się corrida, hiszpańskie flamenco, pokaz mody, francuski kankan, walc angielski, włoski taniec tarantela a także elementy mitologii greckiej. Uczniowie zaśpiewali piosenki w języku angielskim jak i francuskim.

            Uśmiechnięci i wzruszeni rodzice mieli wyjątkową okazję podziwiać nie tylko wystawę prac swoich dzieci ale także ich niesamowity talent zarówno aktorski jak i taneczny.

          • Projekt literacki „Misiowe opowieści”

          • Pisanie opowiadań nie jest łatwą sztuką, o czym przekonali się uczniowie klasy 3B.

            Jak rozpocząć, o czym napisać w rozwinięciu i jak skonstruować zakończenie?  Co można zrobić, aby zachęcić i zainspirować do napisania opowiadania?  Na te pytania próbowali odpowiedzieć uczniowie klasy 3B i dlatego wspólnie w klasie postanowili zrealizować projekt literacki, który stał się zachętą i inspiracją do stworzenia twórczych opowiadań. Wszystko zaczęło się od klasowych warsztatów krawieckich, które zostały zrealizowane w klasie pod kierunkiem wychowawcy. Każdy miała za zadanie wyciąć a następnie zszyć własnego misia. W ten sposób uczniowie stworzyli rodzinę klasowych przytulaków, nad którymi pieczę sprawował wspólny, duży, klasowy miś własnoręcznie uszyty. To właśnie on  odwiedzał uczniów w ich domach i przeżywał róże przygody, które stały się inspiracją do stworzenia i zapisania własnego opowiadania. To pomogło wszystkim w stworzeniu klasowej książki z własnymi opowiadaniami. W ten sposób wszyscy stali się częścią klasowego „dzieła literackiego” pt „Przygody Misia Pysia”. Od września książka dostępna będzie w szkolnej bibliotece.

            Zapraszamy do przeczytania.

             

          • Kolejne wydanie gazetki „Czerwonej Kredki”

          • „Czerwona Kredka” znów zagościła w klasie 3B.

            Tajniki dziennikarskie poznane w klasie I, później II zaowocowały także w tym roku szkolnym. Uczniowie podczas klasowego spotkania  redakcyjnego wybrali interesujące dla siebie zagadnienia, nad którymi podjęli pracę. Przygotowali różnorodne treści i postarali się, aby każdy artykuł był ciekawy. W tym numerze pojawiły się treści przyrodnicze, naukowe, motoryzacyjne oraz sportowe. Nie mogło zabraknąć także wywiadu. Tym razem dzieci wybrały naszą panią kucharkę, której zadały wiele pytań. R

            easumując, należy stwierdzić, że koncepcja redagowania przez uczniów klasowej gazetki przyniosła wiele radości, zadowolenia i satysfakcji wszystkim uczniom.

          • Wyjazd do Teatru Wielkiego w Łodzi

          • W dniu 16 czerwca uczniowie klasy 2A i 3B pod opieką wychowawczyń wybrali się na wycieczkę do Teatru Wielkiego w Łodzi.

            Realizowali tam program edukacyjny obejmujący zajęcia wokalne, taneczne, muzyczne i plastyczne. Dzieci uczyły się podstawowych pozycji baletowych, poznawały terminologię sceniczną, wykonywały ćwiczenia z emisji głosu, uczyły się rozróżniać i nazywać rodzaje głosów męskich i kobiecych, a nawet podjęły próbę zaśpiewania fragmentu arii operowej. Dowiedziały się jak funkcjonuje orkiestra w teatrze, poznały nazwy i rozmieszczenie instrumentów w orkiestrze. Od pani scenograf usłyszały na czym polega jej praca. Samodzielnie projektowały stroje dla wymyślonych przez siebie postaci.

            Zajęcia były niezwykle zajmujące. Uczniowie z chęcią podejmowali proponowane działania i aktywnie w nich uczestniczyli. Poprzez udział w warsztatach dzieci wzbogaciły swoją wiedzę, nabyły nowe umiejętności oraz rozwinęły kreatywność.

          • Siła różnorodności.

          • W różnorodności tkwi siła Szkoły Podstawowej nr 2 w Strykowie. Tutaj „…uczyć się warto, aby do sukcesu mieć drogę otwartą”.

            To fragment hymnu Szkoły Podstawowej Nr 2 im. Noblistów Polskich w Strykowie. Wydaje się, że w ostatnim roku szkolnym uczniowie wzięli sobie szczególnie do serca te słowa, a może po prostu wykorzystywali okazje, które stawały na ich edukacyjnej drodze. Osiągnęli bowiem mnóstwo sukcesów, nie tylko naukowych, ale też sportowych. W końcu nie tylko wysiłek umysłowy, ale też fizyczny liczą się w życiu jednakowo.

            Ci, którym nie obce są słowa „Tyle jesteś wart, ile masz w rozumie…”, pokazali, że warto podejmować dodatkowy wysiłek umysłowy, przygotowując się do konkursów na różnych szczeblach- od szkolnego po międzynarodowy. W efekcie podjętego wysiłku, wielu uczniów osiągnęło mnóstwo sukcesów.

            Już najmłodsi uczniowie klas 1-3 wykazali się dużą wiedzą, uzyskując bardzo wysokie wyniki z wiedzy ogólnej w tegorocznej edycji Ogólnopolskiego Konkursu „Orzeł Edukacji Wczesnoszkolnej”. Laureatem konkursu z klas pierwszych został Antek Kurc, uzyskując 14. miejsce w kraju. Laureaci z klas drugich, to: Natalia Sasin 9. miejsce, Nina Tomczak 17. miejsce, Natalia Lewandowska 18. miejsce i Franciszek Pietrzak 18. miejsce. Laureatami z klas trzecich zostali: Kacper Staniszewski 15. miejsce i Maciej Kowalski 20. miejsce. Wyróżnionym w Międzynarodowym Konkursie Matematycznym „Kangur” jest Maciej Kowalski z klasy IIIB. W Gminnym Konkursie Artystycznym „Mam Talent”,  który odbył się pod Honorowym Patronatem Burmistrza Gminy Stryków i był adresowany do wszystkich dzieci z klas 1-3, uczennica naszej szkoły Maja Pawlak z IIIc zajęła I miejsce w kategorii śpiew. Uczniowie klas 1 - 3 zostali mistrzami Gminnych Igrzysk Dzieci, które odbyły się w Bratoszewicach. Podczas „wyścigu rzędów” wyłoniono mistrza gminy w tej dyscyplinie. Tytuł ten wywalczyli, z dużą przewagą nad rywalami, uczniowie naszej szkoły. Oto mistrzowski skład:

            klasa 1: Binias Jakub, Ciołek Filip, Gawrysiak Julia, Grabowicz Alan, Kapusta Adam, Lewandowska Maria, Szewczuk Wiktoria, Wętkowski–Jędrzejczak Tomasz

            klasa II: Bors Ignacy, Duda Kamila, Krępski Bruno, Miśkiewicz Nadia, Olejnik Lena, Piwońska Michalina, Polit Maciej, Sitek Oskar

            klasa III: Buczyńska Magdalena, Cłapińska Natalia, Dolna Julia, Fijołek Maksymilian, Frydrysiak Mikołaj, Kapusta Julia, Pietrzykowski Jakub, Prusinowski Mateusz, Sadłowski Bartosz, Śmigielska Zofia

            Piękny rezultat osiągnął Jan Płóciennikowski z kl. Ia, który zajął III miejsce w konkursie wojewódzkim „Świerszczykowe wierszyki”.

            Jeśli granice naszego języka są granicami naszego świata, to dla uczniów SP nr 2 w Strykowie świat stoi otworem.

            Sześcioro uczniów wzięło udział w arcytrudnym Wojewódzkim Konkursie Przedmiotowym z Języka Angielskiego: wszyscy zakwalifikowali się do etapu rejonowego, natomiast Nikola Fijołek z kl.8a została finalistką tego konkursu na etapie wojewódzkim.

            Ogólnopolski Konkurs Leksykalny Języka Angielskiego „Memory Master” przysporzył dumy anglistkom z powodu wysokich lokat osiągniętych przez ich uczniów. W edycji jesiennej było 5 laureatów II stopnia, 10 laureatów III stopnia i 7 wyróżnień, natomiast w edycji wiosennej mieliśmy 7 laureatów II stopnia, 13 laureatów III stopnia i 7 wyróżnień. Najwyższe w szkole wyniki 99% osiągnęły uczennice-laureatki II stopnia: Iga Łukaszewska z 5b, Oliwia Kurc z 6b oraz Ewa Sadecka z 6b. Wynik 97% uzyskały: Amelia Marczak z 8b i Maria Głowacka z 6b. Natomiast 96% zdobyli: Kuba Paszkiewicz z 6a, Dawid Marczak z 4b, Zofia Wieczorek z 4b i Szymon Włodarczyk z 5b.

            Powiatowy Konkurs Języka Angielskiego dla klas VIII SP pod patronatem Starosty Zgierskiego, który odbył się 21 IV 2023 w Głownie dał II miejsce Nikoli Fijołek z kl. 8a, IV miejsce Szymonowi Majewskiemu z kl. 8b, V miejsce Lenie Kaczmarek z kl. 8b i VI miejsce Konstancji Tokes z kl. 8a.

            Nasi uczniowie zajęli również I miejsce drużynowo w składzie (8a): Fijołek Nikola, Tokes Konstancja, Cendrowski Antoni, Głowacki Antoni w Powiatowym Konkursie Języka Angielskiego dla klas VIII SP "Keep calm and ... meet the Royals" pod naukowym patronatem Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politologicznych UŁ oraz Starosty Zgierskiego w dniu 25 IV 2023.

            W szkole stawiamy na języki obce, bo wiemy, że to paszport do świata.

            Matematyczne umiejętności naszych uczniów dają powody do zadowolenia. W marcu wraz z rówieśnikami z całej Europy uczniowie SP nr 2 zmierzyli się podczas Międzynarodowego Konkursu „Kangur matematyczny” i uzyskali aż 3 wyróżnienia. Autorami sukcesu na drugim etapie edukacyjnym jest Iwo Wnuk z klasy 5b oraz Oliwia Kurc z klasy 6b. Jest to bardzo trudny i prestiżowy konkurs, więc wyniki cieszą podwójnie. Sukcesem drużyny naszych uczniów zakończył się także udział w interdyscyplinarnym Gminnym Konkursie „Maths Games”. Uczniowie w składzie: Amelia Marczak z kl. 8b, Lena Kaczmarek z kl. 8b i Antoni Głowacki z kl. 8a zajęli zaszczytne I miejsce, rozwiązując matematyczne zadania skonstruowane po angielsku.

            Nie próżnowali też humaniści i artyści.

            Z zakresu historii uczniowie naszej szkoły wzięli udział w IV edycji Międzyszkolnego konkursu Moja Mała Ojczyzna „Zakochaj się w Gminie Stryków”.  III miejsce zajął Tymon Jagielski z klasy VIc.

            Piękną tradycją, przerwaną przez pandemię koronawirusa był trudny konkurs niezbyt lubianej ortografii. Gdy tylko życie i funkcjonowanie wróciło do normy w naszej szkole został zorganizowany XXXIV Konkurs Ortograficzny „Mistrz ortografii w Gminie Stryków” pod patronatem Burmistrza Gminy Stryków, w którym II miejsce zajął Antoni Cendrowski uczeń kl. VIII a.

            Grono młodych literatów licznie reprezentują uczniowie naszej szkoły, podejmując się wielu działań z zakresu tworzenia tekstów.

            W Konkursie Literackim „List do Pana Cogito” organizowanym przez Dom Kultury w Niesułkowie: II miejsce zajęła Marcelina Wiśnik kl. Va, III miejsce Konstancja Tokes VIIIa, Zuzanna Chruściak VIIa. Wyróżnienie przypadło Michałowi Tomczykowi z klasy VIIIb oraz Martynie Wierzbickiej z klasy VIIa.

            Trzeba mieć wyobraźnię i talent, by stanąć na podium III Powiatowego Konkursu Literackiego „Skarbiec wyobraźni”. W dwóch kategoriach wiekowych uczennice zajęły: III miejsce: Marcelina Wiśnik kl. Va, Hanna Jadwiga Głowacka kl. Vb, Julia Sasin IVa. II miejsce: Adrianna Zaręba kl. IVc.

            Konkursy stwarzają możliwość spróbowania sił na polu recytacji oraz ogólnej wiedzy z języka polskiego.

            Julia Sasin została laureatką w szkolnych eliminacjach konkursu recytatorskiego „Świerszczykowe wierszyki” i zakwalifikowała się do etapu gminnego tego konkursu organizowanego przez Dom Kultury w Strykowie.

            Prócz tego, nasi uczniowie wzięli też udział w: XXIV Wojewódzkim Konkursie Poetyckim im. K. K. Baczyńskiego organizowanym przez Gminną Bibliotekę w Ozorkowie; Ogólnopolskim Konkursie Wiedzy o Języku Polskim, Wojewódzkim Konkursie Interdyscyplinarnym „Robert Schuman -twórca Zjednoczonej Europy, której organizatorem była SP nr 64 w Łodzi.

            W ramach przedmiotów artystycznych uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym „Książka artystyczna portret” i Ogólnopolskim Konkursie na Makietę „Klejkowo ABC”.

            W ramach wiedzy o religii Diecezjalnego Konkursu Biblijnego nt. Dziejów Apostolskich II. Miejsce zajęła Milena Matuszczak z klasy VIb, a wyróżnienie zdobyła Adrianna Zaręba z klasy IVa.

            Wisienka na torcie, czyli relacja z dziedziny sportu:

            Aby zakwalifikować się do turnieju finału wojewódzkiego w koszykówce w ramach Igrzysk Młodzieży Szkolnej w Skierniewicach, drużyna ze Strykowa musiała okazać się najlepsza w rozgrywkach na szczeblu gminnym, powiatowym oraz rejonowym. W turnieju powiatowym uczniowie ze Strykowa pokonali swoich rówieśników ze szkół ze Zgierza, Głowna i Aleksandrowa Łódzkiego, zdobywając I miejsce dające awans do zawodów rejonowych, w których do rywalizacji przystąpiło 4 mistrzów z powiatów: zgierskiego, pabianickiego, łęczyckiego oraz poddębickiego.

            W zawodach rejonowych, które rozgrywane były w Pabianicach drużyna ze Strykowa, pokonując uczniów z Pabianic, awansowała do finału (grano systemem pucharowym, czyli przegrywający odchodzi). W finale nasi zawodnicy okazali się lepsi od zespołu z Wielenina, który w półfinale pokonał uczniów ze szkoły w Piątku.

            Drużynę ze Strykowa reprezentowali: Konrad Miśkiewicz, Miłosz Marciniak, Nazar Vyhonnyi, Miłosz Perek, Szymon Majewski, Antoni Głowacki, Nikodem Perek.

            Również młodsi uczniowie mogą pochwalić się bardzo dobrym wynikiem w koszykówce. Okazali się najlepsi w zawodach gminnych, oraz w zawodach powiatowych, awansując do półfinałów wojewódzkich, w którym zajęli II miejsce. 

            Młodsze dziewczęta naszej szkoły odniosły duży sukces w tenisie stołowym, zdobywając I miejsce w gminie, II miejsce w powiecie i półfinałach wojewódzkich, by na końcu potyczek uplasować się na IX miejscu w województwie. Drużynę reprezentowały: Hanna Jadwiga Głowacka 5b, Urszula Zielińska 6a i Michalina Pałyga 5b.

            W turnieju koszykówki 3x3 starsi uczniowie okazali się najlepsi w gminie, by w zawodach powiatowych zająć IV miejsce.

            Wielki sukces odnieśli młodsi uczniowie. W ramach Igrzysk Dzieci (klasy IV – VI) pokonali swoich rówieśników w zawodach gminnych, okazali się najlepsi w zawodach na szczeblu powiatowym awansując do półfinałów wojewódzkich. W zawodach półfinałowych nasi uczniowie okazali się bezkonkurencyjni awansując do zawodów wojewódzkich. W finale wojewódzkim, który odbył się w Sieradzu uczniowie rywalizowali ze szkołą z Tomaszowa Mazowieckiego oraz szkołą Marcina Gortata z Łodzi. W grupie, nasi uczniowie, doznali jednej porażki z drużyną z Łodzi oraz pokonali swoich rówieśników z Tomaszowa zajmując drugie miejsce w grupie, dające prawo walki o trzecie miejsce. Efekt- zdobycie trzeciego miejsca w województwie łódzkim.

            Drużynę ze Strykowa reprezentowali: Antoni Góralczyk, Stanisław Góralczyk, Jakub Sokół.

            Natomiast dziewczęta: Julia Jankowska, Zuzanna Chruściak, Sandra Lorentowicz, Laura Lipińska, Lena Kaczmarek i Amelia Marczak w Turnieju Koszykówki 5 na 5 zajęły I miejsce w powiecie.

            Nie tylko w koszykówce nasi uczniowie osiągali bardzo dobre wyniki. Również w turnieju piłki nożnej „ Z podwórka na stadion Tymbark” zawodnicy zajęli IV miejsce w województwie łódzkim. Aby zakwalifikować się do najlepszej czwórki, zawodnicy musieli okazać się najlepsi w gminie Stryków, w powiecie zgierskim oraz w półfinale wojewódzkim, w którym rywalizowało 24 mistrzów powiatu w województwie. W turnieju półfinałowym uczniowie trafi do grupy ze szkołami z Osjakowa, Dmosina, Świnic Warckich. Zawodnicy ze Strykowa spisali się bardzo dobrze, pokonując swoich kolegów i zajmując pierwsze miejsce w grupie z trzema zwycięstwami. Aby zakwalifikować się do zawodów głównych, które odbywały się na stadionie ŁKS, w meczu o awans po bardzo zaciętej rywalizacji pokonali swoich rówieśników z Kamieńska 2:1 awansując do finału głównego.

            Drużynę ze Strykowa reprezentowali: Wojciech Fortuna, Wiktor Nowacki, Adrian Jachuła, Maciej Romanowicz, Julian Olejnik, Filip Wejsman, Jakub Cłapiński.

            Wysiłek, wyzwanie, wzruszenie, radość, duma. Przecież to o to chodzi, by sprawdzić swoje umiejętności, zapanować nad stresem, myśleć i działać logicznie, nauczyć się czegoś dla siebie, wyciągnąć wnioski „na kolejny raz”.

            Jak przystało na uczniów Szkoły Podstawowej Nr 2 im. Noblistów Polskich, postępujemy według maksymy, którą śpiewamy przy wszystkich uroczystościach szkolnych: „…ucz się, by nie zginąć w tłumie. Tyle jesteś wart, ile masz w rozumie”.

    • Kontakty

      • Szkoła Podstawowa Nr 2 im.Noblistów Polskich w Strykowie
      • 42 719 81 44 (tel./fax) 509-067-898
      • ul.Targowa 21 95-010 Stryków Poland
  • Galeria zdjęć

      brak danych