• Kolejny przystanek podróży z książką! 

      • W marcu przybyliśmy do alpejskiego centrum Europy – poznawaliśmy urokliwe krajobrazy Niemiec, Austrii i Szwajcarii. Nauczycielki biblioteki szkolnej przygotowały dla uczniów klas trzecich ciekawostki, quizy, zagadki i malowanki pokazujące piękno tych państw.  Oglądaliśmy również atlas dla dzieci i szukaliśmy informacji o państwach niemieckojęzycznych. Z zainteresowaniem słuchaliśmy wybranych baśni niemieckich pisarzy – braci Jakuba i Wilhelma Grimm. Spotkanie podróżnicze zakończyło przygotowanie wystawy prac plastycznych „Stroje ludowe Niemiec i Austrii”. Prace wykonały dzieci klas 1-3 podczas zajęć świetlicowych pod opieką p. Ilony Staniszewskiej.  

        Do zobaczenia na kolejnych podróżniczo – czytelniczych szlakach! 

      • Biblioteka szkolna zaprasza do czytania, oglądania i słuchania!

      • Życząc wszystkim spokojnych, radosnych, a przede wszystkim zdrowych świąt Bożego Narodzenia oraz pomyślności w nadchodzącym 2021 roku, zapraszamy do naszej biblioteki, oczywiście w wersji on – line!

        Wspaniałej zabawy i super wrażeń!

        https://pl.padlet.com/kapilarka007/mmsrkng8hjqwexph

      • Idą Święta …

      • Trzeci przystanek bibliotecznego projektu edukacyjnego „Podróże z książką” pozwolił nam poznać zwyczaje Świąt Bożego Narodzenia w państwach anglojęzycznych. Na lekcjach języka angielskiego rozmawialiśmy o różnicach między polskimi i angielskimi obchodami świąt, poznawaliśmy charakterystyczne elementy Christmas Time. Wspólnie z panią Anetą Pęcherczyk wykonaliśmy piękne kartki świąteczne z życzeniami dla naszych angielskich przyjaciół. Oczywiście życzenia pisaliśmy w języku angielskim. Zapraszamy do obejrzenia naszych działań! Miłej zabawy i …

        https://pl.padlet.com/kapilarka007/dmmf1bwf872jlf3j

      • Kochani!

      • Do biblioteki, jak co roku, zawitał lubiany przez wszystkich Święty Mikołaj. I jak co roku zaprasza wszystkie dzieci do wspólnego spędzenia czasu. Tym razem w wersji on-line, więc jedna gra, a wiele możliwości zabawy! A w tle niech będzie słychać piosenkę o świętym Mikołaju.                                                 

        Oto nasze mikołajkowe prezenty dla Was wszystkich. Miłej zabawy!

        https://www.youtube.com/watch?v=Gfwjw-HnSq4

        https://wordwall.net/pl/resource/7849337/miko%c5%82ajkowe-zabawy

      • Witajcie!

      • Kochani, dzisiaj polecamy Wam do przeczytania dwie książki. Są to propozycje dla uczniów starszych klas. Być może znacie jedną z nich, bo na jej podstawie nakręcony został bardzo mądry film. A zatem…

        1.

         “Całkiem obcy człowiek” Rebecci Stead – amerykańskiej autorki książek dla nastolatek.

        Jest to powieść o nastolatkach, o miłości i przyjaźni, zaufaniu i zdradzie, chłopakach i dziewczynach, o młodzieży, która próbuje jakoś odnaleźć się w tym zwariowanym świecie. Główne bohaterki to trzy przyjaciółki: Bridge, Tabithy i Emily. Ale ich przyjaźń zostanie poddana próbie.

        Bridge przeżyła wypadek, ale czy potrafi sobie z tym poradzić? Zwłaszcza, że w zasadzie nie powinna żyć, ale żyje i nie wiedzieć dlaczego nosi opaskę z kocimi uszami. Tab to feministka, a Em jest w związku. Przynajmniej tak jej się wydaje, bo z chłopakiem nie zamieniła ani słowa, a ich dziwna relacja polega na wysyłaniu sobie nawzajem określonych zdjęć. Każda z bohaterek jest inna, ma swoją osobowość i poglądy, ale znają się i przyjaźnią od zawsze; obiecały sobie nawet, że nigdy się nie pokłócą. Jednak, czy zdołają wytrwać w swoim postanowieniu?

        Książka jest lekka i przyjemna, bardzo dobrze się ją czyta. Co najważniejsze - nie jest też pusta i nie mówi o nastoletnich problemach w sposób płytki i prosty. Oprócz przyjaźni mamy tu pierwszą miłość i towarzyszące jej emocje, każda z przyjaciółek ma swój temperament i poglądy, widać, że współczesna młodzież nie jest małostkowa, że ma swój interesujący świat.

        2.

        „Siedem minut po północy”

        „Wiesz, że twoja prawda, ta, którą ukrywasz przed światem, jest tym, czego najbardziej się boisz.”

        Conor to młody, bystry chłopiec. Mieszka samotnie z chorą matką, każdej nocy śni mu się przeraźliwy koszmar. Pewnego dnia, kilka sekund po przebudzeniu, przychodzi do niego... drzewo, konkretnie cis rosnący z oknem. Chłopiec nie wierzy w to, co się dzieje, myśli, że to kolejny sen. Jednak z czasem cis zaczyna nawiedzać chłopca częściej. Z każdymi odwiedzinami zaczyna się wiązać kolejna historia, która ma w sobie ukryte przesłanie.

        Książka Siedem minut po północy to dość krótka, nieco bajkowa opowieść.
        Ta historia będzie w stanie wycisnąć z Was łzy i będziecie chcieli do niej wracać. Siedem minut po północy to przede wszystkim książka o kruchości życia, o nieuniknionej śmierci i o radzeniu sobie z nią. Mamy poruszony problem choroby nowotworowej, widzimy jak z każdym dniem ukochana osoba, znika na naszych oczach, a my jesteśmy bezradni w obliczu tej okrutnej sytuacji.


        „Nie zawsze musi istnieć dobry bohater. Tak jak i nie zawsze musi istnieć zły. Większość ludzi plasuje się gdzieś pośrodku.”

        Conor jest postacią pierwszoplanową, wydarzenia widzimy jego oczami. Kiedy jest się dzieckiem, to inaczej postrzega się świat i zupełnie inaczej widzimy z pozoru błahe sprawy. Bohater ma problemy w szkole, jednak to wszystko jest niczym w porównaniu z chorobą bliskiej osoby.
        Siedem minut po północy to idealna książka niezależnie od wieku, jest przepełniona emocjami, porusza trudne tematy utraty i odzyskania samego siebie. Ukazuje rzeczy naprawdę ważne! Na podstawie książki nakręcony został film, bardzo wysoko oceniany na festiwalach filmowych. Polecamy!


      • W cyklu Polecamy do przeczytania!

      • Dzisiaj kolejna książka, którą polecamy Wam do przeczytania! Zresztą nie tylko my – nauczycielki szkolnej biblioteki, ale także sama autorka książki i … Zobaczcie sami i przeczytajcie! Miłego zaczytania!

        „Prawdopodobnie jako jedyny na świecie masz szansę dowiedzieć się z pierwszej ręki, jak wygląda życie pozagrobowe! Nie skorzystasz z takiej okazji?

        Nazywam się Danny Moon, a moi rodzice są nieprzyzwoicie bogaci.

        Trzy rzeczy, które kocham: gorzka czekolada, gra w Monopoly i ciemność. Trzy rzeczy, których nienawidzę: guwernantki, nuda i jeszcze raz guwernantki.

        To przez nieposłuszeństwo względem jednej z nich trafiłem do Polski, do wujostwa i pięciu kuzynek. Czułem się jak na zesłaniu… ale tylko na początku.

        Któregoś dnia spotkałem tajemniczego brodacza w kapeluszu. Pewnie nie uwierzycie, kiedy wam zdradzę, że był to duch. Wkrótce razem z Anetą, najfajniejszą z moich kuzynek, stanęliśmy przeciwko niebezpiecznemu biznesmenowi, który wykorzystywał duchy do niecnych celów. Włóczyliśmy się nocą po cmentarzu, poznaliśmy agentkę wywiadu Ludwika XVI i włamaliśmy się do… A zresztą przeczytajcie sami”.

        Czternastoletni Danny Moon uwielbia: czekoladę, grę w Monopoly i ciemność, a nienawidzi guwernantek. I jego życie to głównie te cztery rzeczy, w wolnym czasie pałaszuje czekoladę grając sam ze sobą w ulubioną grę, a przez resztę dnia obmyśla sposoby na pozbycie się kolejnych guwernantek. Tak naprawdę guwernantki nie tylko uczą Dannyego, ale także się nim opiekują, gdyż jego rodzice są wiecznie zajęci.  Wszystko ulega zmianie, gdy rodzice Dannego decydują się na wysłanie go do rodziny do Polski. Chłopaka czeka tam zamieszkanie pod jednym dachem z pięcioma kuzynkami, pójście do szkoły, która wydaje mu się magicznym miejscem, a także… przygoda z udziałem duchów! Chłopaka poza nauką dzielenia się i życia z innymi osobami, a także opanowaniem sztuki przetrwania w szkole, która nie okaże się wcale taka fajna, jak początkowo Dannemu się to wydawało, czeka także spotkanie z tytułową niematerialną bandą – czyli grupą duchów osób tak złych, że ze strachu przed karą jaka czeka je w zaświatach zdecydowały się pozostać na Ziemi. Do tego wszystkiego dochodzi jeszcze tajemnicza sprawa z porwaniami duchów. Pytanie tylko jak w ogóle można porwać istotę, która jest przecież niematerialna. Danny i jego kuzynka Aneta będą musieli nauczyć się wielu rzeczy o życiu pozagrobowym i pomóc nowym znajomych.

        Książka Marii Krasowskiej buzuje od akcji. Dzieje się dużo, historia nie zwalnia tempa ani na chwilę, przez co można powiedzieć, że książka sama się czyta i ani się obejrzymy, a dotrzemy do ostatnich stron. Banda niematerialnych szaleńców z pewnością spodoba się nieco starszym dzieciom i młodszej młodzieży. Czytelnicy znają z życia codziennego to, z czym zmagają się bohaterowie: problemy w szkole, wojny z młodszym i starszym rodzeństwem, trudna sztuka negocjacji z rodzicami, itp. Wszystko to sprawia, że lektura książki stanie się świetną zabawą. Główne skrzypce w historii grają Danny i jego kuzynka Aneta. Chłopak nieco rozpuszczony, a także mocno naiwny stanowi motor napędzający całą historię. Bardzo emocjonalny, nie myśli o konsekwencjach, działała impulsywnie i całe szczęście, że towarzyszy mu dużo rozsądniejsza kuzynka, a także grupa bardziej doświadczonych życiowo i pozagrobowo duchów.

        Banda niematerialnych szaleńców to sympatyczna i mocno zwariowana historia, przepełniona ciągłymi wydarzeniami i humorem. Po prostu, jest tu wszystko czego trzeba, by przyciągnąć młodszych czytelników na kilka godzin do książki.

         

        https://www.youtube.com/watch?v=IqR00IJcREs

        https://www.youtube.com/watch?v=R0Wz7D260EA

      • „Podróży z książką” ciąg dalszy.

      • Kolejny etap bibliotecznych podróży z książką już za nami. W listopadzie poznawaliśmy książki najbliższej okolicy oraz jej piękno. Zrobiliśmy to w wersji on-line, ponieważ zmusiła nas do tego praca zdalna. Do realizacji tego etapu „Podróży” włączyli się nie tylko uczniowie, ale także przyjaciele naszej szkoły, którzy woleliby zachować anonimowość.

        Serdecznie wszystkim dziękujemy.

        Zapraszamy na stronę biblioteki / Biblioteczne Newsy do śledzenia wydarzeń czytelniczych.

      • Polecamy do przeczytania:

      • To nasz nowy cykl. Będziemy co tydzień promować książki, które warto przeczytać. Postaramy się, aby były to książki po które sięgną najmłodsi i ci trochę starsi i trochę bardziej starsi. Postaramy się także polecać Wam nowości i klasykę literatury dla dzieci i młodzieży.

        A więc zaczynamy!

        Dzisiaj klasyka dla młodszych dzieci – „Malutka Czarownica”, której autorem jest Otfried Preussler. Jest to niezwykle ciekawa, pełna zaskakujących wydarzeń opowieść o przyjaźni, wytrwałości i umiejętności przeciwstawieniu się złu. Moc Malutkiej Czarownicy potrafi zmienić złe chęci innych ludzi i ukarać tych, którzy krzywdzą słabszych. Dużym plusem książki jest wartka akcja, a cała historia kończy się morałem ważnym dla nas wszystkich – trzeba mieć odwagę posiadać własne zdanie i zawsze stawać w obronie słabszych!

        Książka znajduje się w naszej bibliotece i chociaż aktualnie nie możecie jej wypożyczyć, to polecamy wersję on-line, którą znajdziecie pod tym linkiem:

        http://www.dziecionline.pl/maluch/bajki/czarownica/1.htm

        A teraz zachęcamy Was do wspólnej zabawy poprzez rozwiązanie testu! Powodzenia!

        Test do książki „Malutka Czarownica”

        Test.docx

      • Polska znów na mapach świata – 11 listopada.

      • Za oknem deszczowy jesienny dzień. Smutny czas wirusowej pandemii. Od poniedziałku nie pójdziemy do szkoły.

        Nic to. W swojej historii Polska i Polacy wielokrotnie przeżywali  trudne chwile. Były to lata rozbiorów, powstań, wojen. Polacy potrafili pokonać wszystkie przeciwności i odzyskać swoją Ojczyznę – wolną i niepodległą.

        11 listopada 1918 roku, po 123 latach niewoli Polska powróciła na mapy Europy. Na pamiątkę tych wydarzeń, corocznie 11 listopada obchodzimy Narodowe Święto Niepodległości. W tym roku nie mogło być inaczej. Panie bibliotekarki przygotowały gazetkę tematyczną, przybliżyły nam postać Józefa Piłsudskiego, opowiedziały o Legionach Polskich. Mogliśmy wypożyczyć książki o tematyce historycznej, polskich symbolach narodowych, żołnierzach i dowódcach, zabytkach i ciekawych miejscach w naszym kraju.

        W środę, 11 listopada wywieśmy biało - czerwone flagi, zaśpiewajmy z najbliższymi polski hymn i inne patriotyczne pieśni. Możemy także odwiedzić miejsca pamięci narodowej i groby żołnierskie ( pamiętajcie o maseczkach), złożyć kwiaty i zapalić znicze, a potem powtórzyć za poetą:

        Jest takie święto,
        Mówił mi tat
        Że Polska znów

        Na mapach Świata,
        A święto to wypada,
        Jedenastego listopada.

         

        Zdjęcia w Albumie ortograficznym.

      • „Podróże z książką”

      • Pierwszy etap projektu edukacyjnego „Podróże z książką” zrealizowany! Uczniowie klas siódmych i klasy ósmej wykonali pocztówki z wakacyjnych wojaży, na których podawali tytuł ulubionej książki. Pocztówki przyjechały i odjechały bibliotecznym „Pociągiem wspomnień”. „Perry Jackson ..”, „Harry Potter …”,  „Trzy kroki od siebie”, „Dziennik cwaniaczka”, „Do wszystkich chłopców, których kochałam”, „Kłamstwo minionego lata”, „Łzy Mai”, „Oskar i pani Róża” – to tym książkami zachwycali się podczas minionych wakacji. Niektórzy zachwycili się nawet lekturami szkolnymi! I chociaż wakacje już dawno poza nami, zachwyt nad przeczytana książką wciąż pozostał. Warto czytać!

      • Biblioteka wyłoniła Mistrza!

      • W ramach działań w Międzynarodowym Miesiącu Bibliotek Szkolnych zorganizowaliśmy szkolny konkurs czytelniczy „Mistrz Pięknego Czytania”. Konkurs był adresowany do uczniów klas drugich i trzecich. Uczniowie przygotowali ciekawe fragmenty z wybranych  książek spoza kanonu lektur szkolnych, a następnie je odczytali. Było wspaniale. Jury konkursowe zostało oczarowane interpretacją tekstów, dlatego wybór Mistrza nie był wyborem łatwym. Ostatecznie, po burzliwych obradach zdecydowano:

        Mistrzem Pięknego Czytania została Julia Sasin z klasy 2a

        Wicemistrzami Pięknego Czytania zostali:

        Julia Grabowicz z klasy 2b

        Oliwier Hikrysz z klasy 3b

        Podziękowania otrzymali wszyscy uczestnicy konkursu.

        Zdjęcia w Albumie fotograficznym.

      • Mija wrzesień…

      •  

         

        Mija wrzesień…Nowy rok szkolny, na szczęście w tradycyjnej formie, przywitał nas pewnymi obostrzeniami. Dotyczą one również biblioteki szkolnej. Najważniejsza zmiana – z pracy wyłączona jest czytelnia, a do wypożyczalni mogą wejść tylko dwie osoby. Wszystkie książki podaje nauczyciel bibliotekarz. Ale tym bardziej nam miło, że uczniowie licznie odwiedzają bibliotekę. Zakupiliśmy też nowe lektury: „Afryka Kazika”, „Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek”, dokupiliśmy „Hobbita” i „Janka Muzykanta”.

        Od października rozpoczynamy przygody z książką – edukację czytelniczą w klasach   1-3 i w oddziale przedszkolnym. Poznamy nowych bohaterów i ich niezwykłe przygody. Z uczniami klas 4-8 spotykać się będziemy podczas realizacji projektu edukacyjnego „Podróże z książką”. Zaprosimy do biblioteki niemal cały świat, skoro sami nie bardzo możemy podróżować… a oto nasz program podróży:

        1. Październik – biblioteka + plastyka -  „Daleko i blisko, czyli wakacyjne podróże z ulubioną książką” (wykonanie dużej pracy plastycznej „Pociąg wspomnień”, do którego uczniowie będą przyczepiali własnoręcznie wykonane pocztówki z miejsc odwiedzanych podczas wakacji. Do pocztówki dołączą tytuł ulubionej „wakacyjnej” książki).
        2. Listopad – „Książki najbliższego otoczenia” – poznajemy historię i piękno najbliższego otoczenia.
        3. Grudzień – j. angielski „Z Gwiazdką nie tylko wokół Londynu …czyli zwyczaje świąteczne w państwach anglojęzycznych”
        4. Styczeń – j. niemiecki „Alpejski świat w centrum Europy” (baśnie i legendy Króla Gór)
        5. Marzec – język polski „Dlaczego warto czytać reportaże i wspomnienia z podróży?”
        6. Kwiecień – biblioteka – „Najpiękniejsze biblioteki świata, a w nich najpiękniejsze książki świata” – przygotowanie prezentacji multimedialnej.
        7. Maj -  geografia - „Jak tu pięknie, czyli niezwykłe miejsca na Ziemi”

        Miło nam poinformować także, iż szkoła uczestniczyła w Narodowym Czytaniu „Balladyny” przygotowanym przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Strykowie. Naszą bibliotekę reprezentowały panie: R. Karasińska i M. Romanowicz.

        Światowy Dzień Głośnego Czytania przemienił się w tydzień czytania! Czytaliśmy: „Spotkajmy się w Strykowie”, „Pamiętnik Czarnego Noska”, „Kajtusiowe przygody”

        Zdjęcia w Albumie fotograficznym.

      • Nagłówek

      • Kolejna odsłona czytania o zwierzętach przeniesie Was w świat dzikich kuzynów naszych domowych kotków. Poznamy żbiki i rysie. Pamiętajcie, że te piękne duże koty są pod ścisłą ochroną przyrody.

        Zapraszam do przeczytania „Bajki o rysiu” i do obejrzenia filmów oraz zdjęć o tych pięknych zwierzętach. Miłej zabawy!

        https://padlet.com/kapilarka007/umdx5ftnpgwarjs0

        Bajka_o_rysiu.pdf

      • Kochani!

      • Dzisiaj motywem przewodnim jest wilk.

        Proponuję, abyście przeczytali słowacką baśń „Burek i wilk” oraz zapoznali się z ciekawostkami na temat wilków, które znajdziecie w podanym linku. Pomyślcie przez chwilę, czy aby na pewno wilk jest zły? Dlaczego zawsze w książkach przedstawiany jest negatywnie? Okazuje się, że jest to zwierzę bardzo inteligentne i pożyteczne!

        Życzę wszystkim dobrej zabawy!

        https://padlet.com/kapilarka007/7zzs2rvb6ffawxkc

        Stary_Burek_i_wilk.docx

      • Nagłówek

      • W Tygodniu Czytania Dzieciom wspólnie czytamy książki o zwierzętach. Wiem, jak bardzo lubicie takie książki! W bibliotece szkolnej jest ich całkiem sporo, ponieważ cieszą się Waszym ogromnym zainteresowaniem. Wczoraj młodsze dzieci mogły poczytać książeczkę o Kochanym Krecie, a także bawić się rozwiązując karty pracy. Mam nadzieję, że było ciekawie i radośnie!

        Dzisiaj proponuję dla tych trochę starszych dzieci (klasy 2-4) książkę „Dziadek i niedźwiadek”, która wprawdzie jest lekturą szkolną, ale może nie wszyscy zapoznali się z losem niezwykłego niedźwiedzia Wojtka. Tekst książki załączony jest w formacie pdf. Jako uzupełnienie książki przygotowałam dla Was trochę ciekawostek o życiu niedźwiedzi w załączonej aplikacji Padlet.com. Miłej zabawy!

        https://padlet.com/kapilarka007/lqpq0tmks3b3vnv1

        wojtek.pdf

      • Przemyślenia dla uczniów klas 7 i 8 szkoły podstawowej

      • Czymże jest przyjaźń?

        https://www.youtube.com/watch?v=ezjkuRATAyg

        Tekst piosenki Kamila Bednarka „Przyjaciel”

        Ref. Bo to, co najważniejsze,
        to dla przyjaciela mieć zawsze
        dobre serce i zaufanie,
        o które trzeba dbać każdego dnia.
        Staraj się, niech ta przyjaźń trwa. [x2]

        1. Przyjaciel o Tobie wszystko wie,
        on jest zawsze blisko Ciebie, kiedy czujesz się źle,
        kiedy świat odwraca do nas się plecami,
        kiedy czujemy, że jesteśmy całkiem sami
        on zawsze poda Ci dłoń, pomoże, kiedy kłopotów masz sto,
        da Ci swój uśmiech, gdy minę masz złą,
        pomysłów dobrych ma zawsze sto!
        Więc pamiętaj że, przyjaciel częścią Ciebie jest.

        Ref. Bo to, co najważniejsze,
        to dla przyjaciela mieć zawsze
        dobre serce i zaufanie,
        o które trzeba dbać każdego dnia.
        Staraj się, niech ta przyjaźń trwa. [x2]

        2. Poświęcony czas przecież nic nie kosztuje.
        Poświęcony czas dla przyjaciela - lepiej wtedy się poczujesz.
        Dbaj o swoją przyjaźń jak o największy skarb świata.
        Dbaj o przyjaciela tak, jak o własnego brata.
        Brata, który zawsze ma dla Ciebie pełne zaufanie.
        Brata, który będzie z Tobą, cokolwiek się stanie.
        Więc pamiętaj że, przyjaciel częścią Ciebie jest.

        Ref. Bo to, co najważniejsze,
        to dla przyjaciela mieć zawsze
        dobre serce i zaufanie,
        o które trzeba dbać każdego dnia.
        Staraj się, niech ta przyjaźń trwa. [x2]

        https://www.youtube.com/watch?v=lEYwEUHWkq8&feature=emb_title

        Podpowiadamy, że tematyka przyjaźni jest w bardzo wielu ciekawych książkach dla młodzieży! Oczywiście, nie tylko w lekturach! Pomyślcie, czy znacie takie książki? Najpiękniej i najprościej o przyjaźni opowiadał Kubuś Puchatek…

        Jeśli masz przyjaciela powiedz mu coś miłego; powiedz za co najbardziej cenisz jego przyjaźń. Ciekawe, co usłyszysz od niego…

        Pytania do przemyślenia:

        1. Czym dla mnie jest przyjaźń?
        2. Czy przyjaźń jest ważna w moim życiu i dlaczego?
        3. Czy są dobre i złe przyjaźnie? Potrafię podać przykłady?
        4. W jaki sposób dbać o przyjaciół? Czy jestem dobrym przyjacielem?
        5. Jakie mogą być sygnały, że przyjaźń się kończy? Czy istnieje przyjaźń na całe życie?
        6. Czy możemy przyjaźnić się wyłącznie w świecie wirtualnym?
      • Przemyślenia dla uczniów klas 5 i 6

      • Kilka słów o tolerancji

        Obejrzyjcie krótki film „Urodziny Maćka, czyli krótka historia o tolerancji” https://www.youtube.com/watch?v=DL1Au8gOs9M i przeczytajcie tekst bajki terapeutycznej „Kłapouszek”, a następnie spróbujcie odpowiedzieć na kilka pytań i pomyśleć: czy jestem tolerancyjna?/czy jestem tolerancyjny?

        „Kłapouszek”: Beata Kochaniak, Agnieszka Jaszczyk

        „Pewnego słonecznego poranka Zajączek Skoczek wyszedł jak co dzień rano do szkoły. Był bardzo podekscytowany, ponieważ wiedział, że tego dnia przybędzie do szkoły nowy kolega. Poprzedniego dnia Pani Sowa na lekcji opowiedziała dzieciom o nowym koledze, który był również zajączkiem. Dlatego Skoczek po drodze do szkoły kupił dla siebie i nowego kolegi soczyste i słodkie marchewki. Niewiele brakowało, a spóźniłby się na pierwszą lekcję, tak bardzo chciał wybrać najpiękniejsze i najsmaczniejsze marchewki. Gdy wreszcie dotarł do szkoły, w klasie były już wszystkie zwierzęta, które z przejęciem dyskutowały o nowym koledze. Zajączek rozejrzał się po klasie i zobaczył siedzącego w ostatniej ławce małego, białego zajączka z oklapniętym uszkiem. Skoczek pomyślał: „Jak on wygląda? Przecież wszystkie zające są szare i mają sterczące uszy! On mi się nie podoba, jest inny niż wszyscy. Nie potrzebuję takiego kolegi! A marchewki, które kupiłem, lepiej zjem sam albo ze starymi kolegami”. Kłapouszek nic nie mówił, siedział skulony, przestraszony i smutny w swojej ławce. Żadne zwierzątko nawet nie spojrzało w jego stronę, pomimo tego, że wszyscy o nim mówili. Nowy czuł się okropnie samotny i myślał tylko o opuszczeniu szkoły i tych niemiłych kolegów. Wkrótce rozpoczęła się lekcja matematyki i Pani Sowa zorganizowała konkurs polegający na liczeniu w pamięci. Zwierzątka bardzo się przestraszyły, bo do tej pory liczyły tylko za pomocą liczydła. Jednak wszystkie bardzo się starały, tym bardziej że zwycięzca miał otrzymać tytuł Leśnego Matematycznego Omnibusa. Wszystkie zwierzęta chciały zdobyć ten tytuł, ale nikt się nie spodziewał, że najlepszym matematykiem w klasie zostanie niepozorny, niezauważany przez nikogo Kłapouszek. Zwierzęta zawstydziły się swoim postępowaniem, ponieważ zrozumiały, że nie jest ważne, jak się wygląda, tylko jakim się jest.”

        Pytania do przemyślenia:

        1. Jakim innym słowem możesz zastąpić wraz „tolerancja”?
        2. Czy zawsze i w każdej sytuacji należy być tolerancyjnym i akceptować wszystkie zachowania?
        3. Dlaczego bywamy nietolerancyjni; w czym nietolerancja się przejawia?
      • Przemyślenia dla uczniów klas 3 i 4 szkoły podstawowej

      • Czy ze złością mi do twarzy?

        https://www.youtube.com/watch?v=G8Gv1sC3d3k

        Przeczytajcie bajkę „W krainie smoków” i pomyślcie, jakich udzielili byście odpowiedzi do pytań pod tekstem.

        B. Ferrero W krainie smoków.

        Od wielu lat w krainie Smoków królował Drapieżnik I. Początkowo był władcą bardzo uprzejmym i dobrym dla Smoków, swych poddanych. Ale powoli nabrał straszliwego przyzwyczajenia. Od czasu do czasu, w porze obiadowej, jego straszne pazury zaczynały go swędzić w sposób nie dający się opanować. Drapieżnik I maskował się wówczas dobrze, żeby nikt nie mógł rozpoznać go w zaułkach ciemnych ulic. Wysuwał swe pazury i hyc! Pożerał jednego małego smoka tu, innego tam. Było to okropne, ale Drapieżnik I nie potrafił opanować swędzenia swoich pazurów.
        Po każdym takim haniebnym wykroczeniu władca krył się w najciemniejszych zakątkach lasu, płakał i rozpaczał:
        – Jestem ostatnim głupcem! Dlaczego pożarłem te małe smoki, które nic mi złego nie zrobiły? Następnym razem już tak nie uczynię.
        Ale później znów postępował tak samo.
        Trudno jest być królem.
        Wreszcie pewnego dnia Drapieżnik I postanowił obciąć sobie pazury. Zrobiono specjalne nożyce (naturalnie ze złota, gdyż król jest zawsze królem), którymi jeden z giermków obcinał królewskie pazury, gdy tylko zaczynały się wysuwać.
        Zaczęła się nowa epoka dla całej smoczej krainy. Bez pazurów Drapieżnik stał się wegetarianinem, nie wychodził więcej w nocy, nie napadał na nieostrożne małe smoki, nauczył się grać na pianinie i pić rumianek. Nigdy dotąd mieszkańcy nie byli tak szczęśliwi. Małe smoki tańczyły, śpiewały i bawiły się na ulicach aż do zmierzchu, nawet deszcz padał jedynie w nocy. Ale niestety! Pewnego sobotniego poranka złote nożyce, którymi obcinano pazury króla, gdzieś się zgubiły. Pazury Drapieżnika I zaczęły rosnąć błyskawicznie. Trzeba było koniecznie znaleźć te nożyce, w przeciwnym razie…
        Gdy cały dwór gorączkowo poszukiwał nożyc, premier posłał mysz książkową, by przeczytała jakąś historię, która by uspokoiła Drapieżnika I.
        – Dość myszko, mam już dosyć! Chce mi się jeść, a poza tym bardzo mnie swędzą pazury!
        Przybył zaaferowany giermek z 125 parami bardzo mocnych nożyc. Próbował wielokrotnie, ale żadne nie były w stanie obciąć pazurów Jego Wysokości. Kucharze przygotowali najlepsze dania i wszystko to, co lubił Drapieżnik I. Ale on ciągle patrzył na pazury, które groźnie wysuwały się i mówił:
        – Och, czuję, że znów rozpocznę łowy. Mam ochotę na ładnego, kruchego, małego smoka! Znajdźcie moje nożyce albo zjem was wszystkich! – ryczał.
        Właśnie w tym momencie przez otwarte okno wskoczył do jadalni pewien mały, sympatyczny smok. Wszystkich ogarnęło przerażenie. Natychmiast pazury Drapieżnika I wysunęły się, a jego łapy zaczęły posuwać się naprzód. Ale mały smok odważnie przemówił do króla:
        – Nie rozumiem. Jesteś królem, a twoje pazury nie słuchają cię?
        – Wszyscy mnie słuchają, a więc i moje pazury – odpowiedział niechętnie Drapieżnik I.
        – A więc spróbuj je wciągnąć!
        – Nie chce mi się – powiedział król i wyciągnął łapy.
        – Widzisz, mam rację. Twoje pazury nie słuchają cię!
        – Ach tak! Spójrz! – powiedział król i wciągnął pazury.
        – Brawo! Widzisz, że to nic trudnego. Trzeba tylko chcieć! Teraz jesteś naprawdę królem!
        Drapieżnik I zastanowił się przez chwilę.
        – Masz rację, malutki. Ale trudno być królem swoich własnych pazurów!
        Mały smok wyciągnął z torby złote nożyce króla i powiedział:
        – Znalazłem je królu, ale teraz już ich nie potrzebujesz.
        Od tego dnia król nie kazał już sobie obcinać pazurów. Kiedy wysuwały się, mówił:
        – Jestem królem swoich pazurów! Bądźcie posłuszne i schowajcie się natychmiast!
        Odtąd wszystko układało się pomyślnie w krainie Smoków. 3

         

        Pytania do przemyślenia:

         1. Czy to trudno być królem swoich pazurów/rąk/języka?
         2. Czy zdarza się Wam nie panować nad swoimi emocjami, nad złością?
         3. W jakich sytuacjach się to zdarza?

         4. Co najczęściej robicie kiedy jesteście źli?
         5. Czy znacie jakieś sposoby panowania nad emocjami, nad złością?

         

        Przez kilka/kilkanaście minut posłuchajcie muzyki spokojnej, relaksacyjnej i przypomnijcie sobie miłe chwile spędzone podczas wakacji. Wyobraźcie sobie, jak chcielibyście spędzić swój najpiękniejszy dzień.

        https://www.youtube.com/watch?v=KdKgdHxYs10

        https://www.youtube.com/watch?v=EQd5cAyeF4k

        https://www.youtube.com/watch?v=TCzWJCcB8kI

      • Randka z … książką.

      • Czy można zakochać się w książce? Tak! Jak najbardziej!

        Czekamy na Was  w walentynki i nie tylko w szkolnej bibliotece.

        Zapraszamy także rodziców do korzystania z naszych zbiorów .

        Mamy nadzieję, że każdy znajdzie dla siebie coś ciekawego.

        Na walentynki zamiast wyznania

        Serdeczne podziękowania,

        Wszystkim dzieciakom,

         małym i dużym,

        Każdemu, bo zasłużył

        Za dobre słowo, uśmiech radości

        Wszystkim życzymy wielkiej miłości!

              Szkolne bibliotekarki

        Zdjęcia w Albumie fotograficznym.

      • Teatrzyk kamishibai.

      • Podczas edukacji czytelniczej nasi uczniowie poznają różne jej formy. Niezwykle trakcyjną okazała się forma z wykorzystaniem teatrzyku kamishibai. Teatrzyk został wymyślony w dalekiej Japonii. Nauczycielki biblioteki szkolnej czytały dzieciom w ten sposób baśń Andersena „Słowik”, legendy „O Lechu, Czechu i Rusie”, oraz „Skarbnik”, a także opowiadanie o poszukiwaniach zagubionego pieska. Było prawie jak w prawdziwym teatrze: cicho, spokojnie a na koniec brawa! Poza tym dzieci z oddziałów przedszkolnych poznały ciekawe książki wypożyczone z biblioteki pedagogicznej w Zgierzu.

        Zdjęcia w Albumie fotograficznym.

      • „Czy znasz polskie legendy?”

      • Miło nam poinformować, że zwycięzcami tegorocznej edycji konkursu czytelniczego „Czy znasz polskie legendy?” adresowanego do uczniów klas trzecich zostali:

        1. Kuba Paszkiewicz – klasa 3a (27/28 pkt)
        2. Julia Kotecka – klasa 3c (26/28 pkt)
        3. Oliwia Kurc i Ewa Sadecka – klasa 3b (po 25/28 pkt)

        Uczniowie doskonale poradzili sobie ze znajomością takich legend, jak: „O krakowskim hejnale”, „Warszawska syrenka”, „Smok wawelski”, „Bazyliszek”, „Złota kaczka”, „Lech, Czech i Rus”, „O Popiele”, „Janosik” oraz „Toruńskie pierniki”. Brawo!

      • Współpracujemy z Gminną Biblioteka Publiczną!

      • Chętnie odwiedzamy bibliotekę, uczestniczymy w zajęciach przygotowanych przez panie bibliotekarki, poznajemy księgozbiór biblioteki. Tym razem pani Marzena Rusek, kierownik GBP w Strykowie, została zaproszona do naszej szkoły, by przeprowadzić cykl lekcji związanych z ekologią „Ekologia. Mikrokosmos wokół nas”. Lekcje odbyły się w klasach piątych i szóstych, były bardzo ciekawe; uczniowie dyskutując, rozwiązując krzyżówki i wspólnie odpowiadając na pytania wykazali się dużą znajomością tematu. Wiedzą już czym jest ekologia, jak chronić przyrodę i jaką rolę odgrywa mikrokosmos wokół nas.

        W klasie czwartej pani Marzena Rusek pięknie opowiadała o polskich zwyczajach bożonarodzeniowych, czytała fragmenty opowiadań i baśni, a na koniec rozdała uśmiechniętym dzieciom czekoladowe Mikołaje. Życzyliśmy sobie Wesołych Świąt, a uściskom nie było końca. Idą Święta …

        Zdjęcia w Albumie fotograficznym.

      • „Bodaj się to spełniło, co się w tę noc każdemu przyśniło!”

      • Angela, Marika i Irmina – trzy wróżki z dalekiej Fantaslandii zawitały w przede dniu Andrzejek do naszej biblioteki. Opanowały czytelnię i część szkolnego korytarza wróżąc, przepowiadając przyszłość i udzielając cennych wskazówek. W blasku świec i lampionów wróżki (a, tak naprawdę Julia, Maja i Daria z klasy 7a) odczytywały z kart, kości do gry, zapisanych serc, liczb i liter nasze przeznaczenie. Cóż wywróżyły nam wróżki? Otóż okazało się, że ktoś z nas zje kolację z Adamem Małyszem; inny zaśpiewa w „Szansie na sukces”, a jeszcze inny zostanie … dyrektorem naszej szkoły! Ponieważ wróżby spotkały się z ogromnym zainteresowaniem i radością, wróżki obiecały odwiedzić nas za rok. Czekamy ….

        Zdjęcia w Albumie fotograficznym.

      • "Cudze chwalicie..." - spotkanie z autorem książki o niezwykłych mieszkańcach Strykowa.

      • W ramach obchodów Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych gościliśmy pana Jacka Perzyńskiego, autora książki  "Żeglarz i siłacz: czy kapitan Nemo i Superman pochodzili ze Strykowa?". Autor w ciekawy sposób przybliżył nam postaci Zishe Breitbarta i Adama Piotra Mierosławskiego. Ci dwaj strykowianie opuścili dość wcześnie swe rodzinne strony i wyruszyli w świat, aby poszukiwać lepszego życia, ale także spełniać swoje marzenia. Zishe Breitbart był inspiracją dla twórców  komiksowego Supermana, a Adam Piotr Mierosławski stał się pierwowzorem dla postaci kapitana Nemo, bohatera książki Juliusza Verne "20 tysięcy mil podwodnej żeglugi". Autor  książki zachęcał,  aby każdy z nas rozwijał pasje i talenty, pielęgnował w sobie siłę do przezwyciężania trudności i znalazł  motywację, żeby żeglować w stronę swoich marzeń i pasji. Poznaliśmy także mniej znanych, ale niezwykle interesujących ludzi związanych z naszym miastem. Jednym z nich był  Piotr Borowy, nietuzinkowy miejscowy notariusz, który pisał dokumenty sądowe wierszem, co nie zawsze spotykało się ze zrozumieniem sądu i pozwanych. Inną niezwykłą, a nam zupełnie nieznaną postacią był pan Józef Lucjan Kępiński, wojskowy, organizator polskiego lotnictwa przed II wojną światową, autor Marszu Lotników, zwierzchnik polskiego lotnictwa myśliwskiego na Zachodzie w czasie II wojny światowej. Pan Jacek Perzyński ciekawie snuł swoje opowieści ilustrowane nieznanymi nam wcześniej zdjęciami Strykowa. Mamy nadzieję, że nie było to nasze ostatnie spotkanie, za które serdecznie Autorowi dziękujemy.

        Zdjęcia w Albumie fotograficznym.

      • „Czas płynie…’, „czas ucieka…”, „szkoda czasu…”

      • „Czas płynie…’, „czas ucieka…”, „szkoda czasu…” Czas. Podczas zajęć z edukacji czytelniczej uczniowie klas pierwszych poznali czas i złodzieja czasu! Trudno było uwierzyć, kim okazał się być ów złodziej! Dowiedzieliśmy się o tym czytając książkę Waldemara Wolańskiego „Złodziej czasu”. Rozmawialiśmy o czasie i doszliśmy do interesujących spostrzeżeń! Następnie uczniowie przedstawiali swoje wizje czasu na  zajęciach plastycznych w świetlicy szkolnej. Efektem wspólnych działań nauczycieli świetlicy i biblioteki jest wystawa prac wykonanych przez uczniów. Dodajmy - prac bardzo ciekawych i  oryginalnych.

      • Światowy Dzień Serca w naszej bibliotece.

      • Światowy Dzień Serca obchodzony jest w każdą ostatnią niedzielę września w ponad 120 krajach. Ma on na celu upowszechnienie podstawowej wiedzy o schorzeniach serca oraz o możliwościach ich leczenia i profilaktyce.  Dziś w naszej bibliotece pracowaliśmy pod hasłem "Przez książkę do serca". Dowiedzieliśmy się co robić, aby nasze serce było zdrowe i  biło jak najdłużej. Wyszukiwaliśmy przysłowia, cytaty i powiedzenia o sercu, a także poznaliśmy książki z sercem w tytule.  Niektórzy z nas z ciekawością wertowali publikacje o budowie i pracy serca, a inni czytali " Braci Lwie Serce". W naszej bibliotece zawsze jest "dla każdego - coś ciekawego"!

        Zdjęcia w Albumie fotograficznym.

      • Światowy Dzień Głośnego Czytania.

      • W dzisiejszy mglisty poranek zawitali do nas bohaterowie ulubionych książek. Baraszkowaliśmy z Gangiem Słodziaków, poznaliśmy Psie troski, wspominaliśmy  wakacyjne przygody wraz  z Czarnymi Stopami, nieśmiało umawialiśmy się na randkę w Kapeluszu za sto tysięcy, bawiliśmy się z Filipem Szalonym. W ten sposób, po raz kolejny, uczciliśmy Światowy Dzień Głośnego Czytania.

        Zdjęcia w Albumie fotograficznym.

      • Biblioteka dla rodziców.

      • Podczas pierwszego w tym roku szkolnym spotkania nauczycieli z rodzicami, nauczycielki biblioteki szkolnej przygotowały ekspozycję książek wspomagających rodziców w ich relacjach z dziećmi. Były to nie tylko pozycje naukowe i popularno-naukowe, ale także bajki terapeutyczne i książki do wspólnego czytania, które pomagają odpowiedzieć na szereg trudnych pytań. Ekspozycja cieszyła się dużym zainteresowaniem, co cieszy nas niezmiernie, bowiem pokazuje, że współpraca szkoły z rodzicami przybiera różnorodne formy.

         Zatem zapraszamy do biblioteki także rodziców!

      • Dzień kropki w bibliotece.

      • Radosne kropki i kropeczki opanowały dziś bibliotekę! Podczas wszystkich przerw czytaliśmy zabawną książeczkę „Filip mysz opowiada: zagadkowe plamki”, oglądaliśmy kropki, plamy i inne bazgroły, z których powstają arcydzieła w książkach „Będę artystą” i „Jestem artystą”, a także bawiliśmy się dotykaniem kropek w książce Henre’ Tulleta „Naciśnij mnie”. Każdy uczeń wypożyczający książkę otrzymywał wielką czerwoną kropkę, którą dumnie nosił przypiętą do bluzki. Najwytrwalsi rysowali obrazki z serii „Połącz kropki” i podziwiali wykonane dzieła. Największe jednak emocje wywołało wspólne tworzenie prac plastycznych „Jesień malowana kropkami”. Nawet słońce wyjrzało zza chmur, bo słońce to przecież też wielka, żółta kropka …Piękne prace uczniów zostaną zaprezentowane na wystawie w bibliotece. Wszystkim dziękujemy za wspólną zabawę.

        Zdjęcia w Albumie fotograficznym.

      • Narodowe Czytanie

      • Jak co roku biblioteka szkolna udostępniła już wszystkim dzieciom podręczniki i ćwiczenia i od środy 4 września można wypożyczać lektury i nowości książkowe.

        6 września nie mogło nas zabraknąć w Gminnej Bibliotece Publicznej na ogólnopolskiej akcji Narodowego Czytania. W tym roku wspólnie czytaliśmy polskie nowele.

        Uczniowie naszej szkoły w składzie: Maja Drożdżyk i Natalia Mirys z kl.7 oraz Magdalena Patora, Oliwia Jarosz, Gabriela Wasielewska, Mikołaj Kielak i Andrzej Strasik z kl.8 przybliżyli nam treść noweli „Rozdziobią nas kruki wrony” autorstwa St. Żeromskiego.

        Pani Aneta Jędrzejczak – Sekretarz Gminy Stryków i Pani Anna Sasin – Naczelnik Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu przeczytały utwór „Dym” Marii Konopnickiej, a nasze koleżanki ze SP nr 1  - „Sachem” Henryka Sienkiewicza. Akcję narodowego Czytania uświetnił występ aktorów z Fundacji From.Art, którzy zaprezentowali treść „Katarynki” Bolesława Prusa.

        Wszyscy uczestnicy Narodowego Czytania otrzymali nowele z okolicznościowym stemplem.

        Mimo trudnej tematyki poruszanej w nowelach, zawsze warto czytać, bo pamiętajcie: „Kto czyta, żyje podwójnie”.

        Zdjęcie w Albumie fotograficznym.

    • Kontakty

      • Szkoła Podstawowa Nr 2 im.Noblistów Polskich w Strykowie
      • 42 719 81 44 (tel./fax) 509-067-898
      • ul.Targowa 21 95-010 Stryków Poland
  • Galeria zdjęć

      brak danych